Προς το περιεχόμενο

Synology 118 vs 218 vs what else?


lanc3lot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, lanc3lot είπε

Καλησπέρα, για να καταλάβω, γιατί να χρειαστεί transcoding? Ως player έχω τον Nvidia Shield 2019 αν παίζει ρόλο αυτό. Είναι θέμα player δηλαδή;

Ναι ξεκαθαρα θεμα player. Αν τα αρχεια που εχεις στο NAS τα παιζει natively o player (που αν δεν κανω σοβαρο λαθος το Nvidia παιζει σχεδον τα παντα) τοτε δε θα χρειαστει transcoding.

Επισης transcoding νομιζω οτι χρειαζεται οταν πας να παιξεις σε κινητο που για παραδειγμα δε σηκωνει 4Κ και πρεπει να μετατρεψει το αρχειο σε 720 ή 1080.

Εν ολιγοις με το Nvidia λογικα δε θα αντιμετωπισεις προβληματα σε συνδυασμο με το 118 οσον αφορα το Plex . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, lanc3lot είπε

Καλησπέρα, για να καταλάβω, γιατί να χρειαστεί transcoding? Ως player έχω τον Nvidia Shield 2019 αν παίζει ρόλο αυτό. Είναι θέμα player δηλαδή;

πού γίνεται η αποκωδικοποίηση του video.

Τέλος πάντων , αν δεν θες transcoding απλά τσεκάρεις να έχεις 1000αρα ethernet & 1000αρι switch & υψηλής ταχύτητας WIFI αν παίζεις ασύρματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και τους 2. Άρα με τα παραπάνω, αν υπάρχει διαθέσιμο χρήμα πάμε σε 218 ή 218+ αλλά και με τον 118 υπάρχει ζωή 😉 Αυτό είναι το πιο σημαντικό, να δούμε τώρα τις προσφορές που θα παίξουν, αφού υπάρχει και το κόστος του ίδιου του δισκου. Για αυτό τι δίσκο χρησιμοποιήσατε εσείς; Παίζει ρόλο πχ το Ironwolf αν είναι pro ή όχι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, lanc3lot είπε

Ευχαριστώ και τους 2. Άρα με τα παραπάνω, αν υπάρχει διαθέσιμο χρήμα πάμε σε 218 ή 218+ αλλά και με τον 118 υπάρχει ζωή 😉 Αυτό είναι το πιο σημαντικό, να δούμε τώρα τις προσφορές που θα παίξουν, αφού υπάρχει και το κόστος του ίδιου του δισκου. Για αυτό τι δίσκο χρησιμοποιήσατε εσείς; Παίζει ρόλο πχ το Ironwolf αν είναι pro ή όχι; 

και ο απλός ironwolf είναι 256ΜΒ cache & 7200rpm 

κάνουν και οι 2 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, lanc3lot είπε

Ευχαριστώ και τους 2. Άρα με τα παραπάνω, αν υπάρχει διαθέσιμο χρήμα πάμε σε 218 ή 218+ αλλά και με τον 118 υπάρχει ζωή 😉 Αυτό είναι το πιο σημαντικό, να δούμε τώρα τις προσφορές που θα παίξουν, αφού υπάρχει και το κόστος του ίδιου του δισκου. Για αυτό τι δίσκο χρησιμοποιήσατε εσείς; Παίζει ρόλο πχ το Ironwolf αν είναι pro ή όχι; 

Παντως αν πας σε WD να φροντισεις ο κωδικος να ειναι WDxxEFRX με τα 64MB cache και οχι EFAX με τα 256 .

Οι Ironwolf νομιζω βγαινουν ελαφρως πιο ακριβα αλλα οκ μικρες οι διαφορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ashaman είπε

Παντως αν πας σε WD να φροντισεις ο κωδικος να ειναι WDxxEFRX με τα 64MB cache και οχι EFAX με τα 256 .

Οι Ironwolf νομιζω βγαινουν ελαφρως πιο ακριβα αλλα οκ μικρες οι διαφορες.

Καλύτερα δλδ 64 και όχι τα 256; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, lanc3lot είπε

Καλύτερα δλδ 64 και όχι τα 256; 

Σε WD αυτοι με τα 256 ειναι SMR ενω με τα 64 CMR.

Google it να δεις διαφορες : 

ΠΧ. servethehome.com/wd-red-smr-vs-cmr-tested-avoid-red-smr/

Για Ironwolf δεν εχω ακουσει κατι για να ειμαι ειλικρινης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Ashaman είπε

Σε WD αυτοι με τα 256 ειναι SMR ενω με τα 64 CMR.

Google it να δεις διαφορες : 

ΠΧ. servethehome.com/wd-red-smr-vs-cmr-tested-avoid-red-smr/

Για Ironwolf δεν εχω ακουσει κατι για να ειμαι ειλικρινης

η WD έφαγε το σχετικό κράξιμο γιατί το "έκρυψε" το χαρακτηριστικό από τα specs που ανακοινώνει στην σελίδα της και το "έχωσε"  βαθιά μέσα στα πολυσέλιδα τεχνικά εγχειρίδια που ελάχιστοι διαβάζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jgeorgiou είπε

η WD έφαγε το σχετικό κράξιμο γιατί το "έκρυψε" το χαρακτηριστικό από τα specs που ανακοινώνει στην σελίδα της και το "έχωσε"  βαθιά μέσα στα πολυσέλιδα τεχνικά εγχειρίδια που ελάχιστοι διαβάζουν.

Ναι το ξερω γι'αυτο το εγραψα, επειδη το εψαξα και το ειδα. Δεν ειδα κατι αντιστοιχο για Ironwolf οποτε φανταζομαι οτι δεν εχουν τετοιο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Ashaman είπε

Ναι το ξερω γι'αυτο το εγραψα, επειδη το εψαξα και το ειδα. Δεν ειδα κατι αντιστοιχο για Ironwolf οποτε φανταζομαι οτι δεν εχουν τετοιο θεμα.

Τι δίσκο έχεις εσύ πάνω; Λευτέρης εδώ, ευχαριστώ για τις πληροφορίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λευτερη, Γιωργος χαρηκα :D

Εχω εναν blue 2ΤΒ πανω που ειχα κανει το λαθος να παρω πριν χρονια με το 115J. Μετα εμαθα οτι γι'αυτη τη δουλεια καλυτεροι ηταν οι RED αλλα οκ μεχρι τωρα δεν εχω θεματα.

Λειαν συντομως θα παω σε RED 4ΤΒ ή 6, θα δω. Σιγουρα μονο EFRX οτι μεγεθος κι αν ειναι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι και εγω να αγορασω εναν Nas και σκεφτομουν κατι σε synology DS220+ αλλα για το σπιτι και οχι για γραφειο π τον θελω μ φενετε ακριβος μ βγενει 305 αγορα και κανα 200ευρο 2 4Τερα σκληροι στα 500+. Και είδα σήμερα αυτον Western digital my Cloud ex2 ultra 8terra το οποιο εχει 2x 4 red  και βγενει στα 240 δλδ 40 ευρο πανω απο οσο εχουν οι δίσκοι ξερει κανεις να μ πει αμα αξιζει; στην τελική ετσι ωπος το σκεφτομαι αμα δεν μ κανει εχω χασει ενα 40αρικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, katsapoli είπε

Σκέφτομαι και εγω να αγορασω εναν Nas και σκεφτομουν κατι σε synology DS220+ αλλα για το σπιτι και οχι για γραφειο π τον θελω μ φενετε ακριβος μ βγενει 305 αγορα και κανα 200ευρο 2 4Τερα σκληροι στα 500+. Και είδα σήμερα αυτον Western digital my Cloud ex2 ultra 8terra το οποιο εχει 2x 4 red  και βγενει στα 240 δλδ 40 ευρο πανω απο οσο εχουν οι δίσκοι ξερει κανεις να μ πει αμα αξιζει; στην τελική ετσι ωπος το σκεφτομαι αμα δεν μ κανει εχω χασει ενα 40αρικο

Εγώ με εμπειρία My Cloud Home θα σου έλεγα πως δεν αξίζει αλλά παίζει ρόλο τι θες να κάνεις ακριβώς. Για τις ανάγκες που΄εχω εγώ, δηλαδή ταινίες 4Κ και να κατεβάζω κατευθείαν εκεί torrents δεν μου έκανε το Home. Το My Cloud ex 2 είναι διαφορετικό βέβαια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό π θελω ειναι να εχω ενα raid backup με φωτο και έγραφα και να εχω ενα Cloud δλδ αμα ειμαι καπου εξω να μπορω να εχω προσβασει σε έγγραφα π ειναι στο Nas στο σπιτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, katsapoli είπε

Αυτό π θελω ειναι να εχω ενα raid backup με φωτο και έγραφα και να εχω ενα Cloud δλδ αμα ειμαι καπου εξω να μπορω να εχω προσβασει σε έγγραφα π ειναι στο Nas στο σπιτι

Με αυτα που θες να κανεις γιατι να πας στο 220+ ? Μπορεις να πας στο 220J (190 με μεταφορικα)  και να παρεις και 2 δισκους (αλλα 200) και εισαι κομπλε και με καλο σχετικα μηχανημα.

Αν θες να μπορεις να παιξεις και με το Plex τοτε πας στο 218play (230 περιπου χωρις δισκους) και εισαι μια χαρα.

Και 2 bays και raid και remote προσβαση και backup στο cloud και πολλα αλλα καλουδια που παρεχει το synology OS. Δεν ξερω για το MyCloud οποτε μαλλον θα πρεπει να ψαξεις να δεις τι μπορει να κανει και αν σε καλυπτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...