Προς το περιεχόμενο

Μασκα παντου διευκρινίσεις


41ex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

βγαινεις εξω = φορας μασκα. ΤΕΛΟΣ

 

δλδ ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ειναι να καταλαβετε κατι τοσο ευκολονοητο?

1 ώρα πριν, Ggiorgos7 είπε

ΜΙα ερώτηση.

Εμείς οι μηχανόβιοι πρέπει να φοράμε και κράνος και μάσκα ;

Ηλ**θια ερώτηση αλλά την θέτω διότι διάβασα περι προστιμων στην Αχαια για την μη χρήση μάσκας από μηχανοβιους

Αν το αναγραφει στο φεκ ,καλως.

οπως και με τα αυτοκινητα. εαν εισαι μονος στη μηχανη. δε χρειαζεται.

αν εισαι με συνεπιβατη εκτος οικογενειας. χρειαζεται

  • Like 2
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, 41ex είπε

 

5. πάω το σκύλο βόλτα?

  α. εγώ ?

  β. ο σκύλος ?

 

3 ώρες πριν, 41ex είπε

 

παρακάλω δεν ειναι τρολοθέμα, μη κλειδωθεί, χωρίς προσωπικά σχόλια, υπέυθυνες απαντήσεις μόνο, και αν δικαιολογούνται με κάποιο φεκ λινκ

 

 

Οποτε αφου η ερωτηση για τον σκυλο ειναι ειλικρινης και θες οντως "διευκρινηση", ε παρτην για να μη μας μεινεις με το παραπονο:

fimotro-skulou-dermatino-oem-enn056_-02.

ΦΕΚ για το σκυλο δεν εχω, σορρυ.

Κι επειδη υποψιαζομαι και την επομενη σοβαρη "απορια": Εαν δει γατα στη βολτα και επιθυμησει να την κυνηγησει, τοτε λογιζεται ως ασκηση, οποτε κατοπιν συνενοησης μαζι του, μπορεις να του βγαλεις την "μασκα"...

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, The_Judas είπε

Για του αθλητές έκαναν διευκρίνηση ότι δεν χρειάζεται μάσκα, αλλα για τους ελεύθερα ασκούμενους δεν έχω διαβάσει κάτι.

Κατά την άθληση δε χρειάζεται μάσκα.Άθληση όμως εννοούμε όχι να περπατάμε και να λέμε ότι αθλούμαστε .

Για τους υπόλοιπους τόσο πια σας ενοχλεί η μάσκα; Εχω άσθμα και σόι ιατρών και άνετα παίρνω χαρτί να μην φοράω μάσκα αλλά δεν το κάνω γιατί τελικά θα είναι εις βάρος μου.

Βεβαια δεν ξέρω αν κάποιοι το βλέπουν σαν επανάσταση να μη φοράνε μάσκα ..

Επεξ/σία από cumulus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρολοθεμα δεν είναι, το χιουμορ ομως δε το στερηθώ.. απ' οτι βλέπω κανεις δε ξέρει ακριβώς τι παίζει.

αλλη ερώτηση, υπάρχουν κάποια μαγαζιά όπως τα εστιατόρια που εξαιρούνται?

ειπαμε μη το κάνουμε φεησμπουκ που ο καθένας γράφει το μακρύ του και το κόντο του

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό είναι ένα παράδοξο που θέλω να δω αν το έχω καταλάβει λάθος ή όντως ισχύει.

είναι η περίπτωση 6.

το θέμα είναι ότι δεν εμπιστεύομαι προφορικα πράγματα θέλω αν κάποιος το έχει δει γραμμένο,

γι αυτο ζητάω λίνκ οχι γνώμες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι γραμμένα στο ίδιο site  που γράφονται επίσημα τα μέτρα και οι ανακοινώσεις εδώ και μήνες καλό είναι να το διαβάσεις  μια φορά πριν λήξει η επιδημία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, 41ex είπε

αυτό είναι ένα παράδοξο που θέλω να δω αν το έχω καταλάβει λάθος ή όντως ισχύει.

είναι η περίπτωση 6.

το θέμα είναι ότι δεν εμπιστεύομαι προφορικα πράγματα θέλω αν κάποιος το έχει δει γραμμένο,

γι αυτο ζητάω λίνκ οχι γνώμες!

Ψάξε βρες το βίντο που τα είπε στο διάγγελμα ο Μητσοτάκης

Είπε, στο εστιατόριο μπαίνουμε με μάσκα, και όταν κάτσουμε την βγάζουμε

So simple..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, adi32 είπε

Τσιγάρο απαγορεύεται. 

Ο καπνός, ατμός μεταφέρει τον ιό. 

Μόνο με κράνος 

Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό. 

Δεν έχουν πει ότι μεταδίδεται με τον αέρα, αλλά με σταγονίδια.

Θεωρητικά το λένε από ότι έχω δει, γιατί κάποιος που καπνίζει, 'φυσάει' πιο έντονα, άρα υπάρχουν παραπάνω πιθανότητες. Το ίδιο είναι με την αναπνοή όμως.

4 ώρες πριν, adi32 είπε

 

 

4 ώρες πριν, adi32 είπε

 

 

Επεξ/σία από SilentVoice
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, nvel είπε

είναι γραμμένα στο ίδιο site  που γράφονται επίσημα τα μέτρα και οι ανακοινώσεις εδώ και μήνες καλό είναι να το διαβάσεις  μια φορά πριν λήξει η επιδημία

καλο το λινκ, λιγο καλύτερο απο το εθνικό τυπογραφείο!

πήγα στο νομοθέσια και..

..Δείχνοντας 21 εως 30 από 891 εγγραφές

κάπου πιο μαζεμένα - στοχευμένα σε αυτό που ζητάω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πάει το πρωί σε ανοιχτό γηπεδάκι τη μικρούλα.

Καμιά 50αριά γονείς ήρθαν με τα παιδιά τους φορώντας κανονικά μάσκες.Όλα νόμιμα. Τα παιδιά τις έβγαλαν μπήκαν όλα μαζί στο γήπεδο έπαιξαν καμιά ωρίτσα αγκαλιάστηκαν χαιρετήθηκαν  και στη συνέχεια αφού φόρεσαν τις μάσκες , ένα - ένα έμπαιναν με τους γονείς στο αυτοκίνητο  τις έβγαζαν πηγαίνοντας στο σπίτι να συναντήσουν και τα άλλα μέλη της οικογένειας.

Τυπικά είναι όλα νόμιμα;;;;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cumulus είπε

Κατά την άθληση δε χρειάζεται μάσκα.Άθληση όμως εννοούμε όχι να περπατάμε και να λέμε ότι αθλούμαστε .

Για τους υπόλοιπους τόσο πια σας ενοχλεί η μάσκα; Εχω άσθμα και σόι ιατρών και άνετα παίρνω χαρτί να μην φοράω μάσκα αλλά δεν το κάνω γιατί τελικά θα είναι εις βάρος μου.

Βεβαια δεν ξέρω αν κάποιοι το βλέπουν σαν επανάσταση να μη φοράνε μάσκα ..

Δεν κατάλαβα τι εννοείς εσύ Αθληση ? υπάρχει συγκεκριμένο είδος που πρέπει να κάνουν όλοι και που είναι για όλους ? οταν κάποιος είναι υπέρβαρος η ηλικιωμένος τι θα κάνει,θα τρέχει και θα κάνει τζόγκινγκ ?απο πότε και το περπάτημα ΔΕΝ είναι άσκηση για πολύ μεγάλη μερίδα του κόσμου ? Είναι γνωστό και αναφέρεται εδώ και χρόνια συχνά απο γιατρούς και επιστήμονες,οτι το περπάτημα είναι η καλύτερη άσκηση και μάλιστα συνιστάται ιδιαίτερα για ανθρώπους που μένουν κλεισμένοι μέσα και ιδιαίτερα για τις ομάδες ανθρώπων που ανέφερα παραπάνω δηλ μεγάλης ηλικίας η υπέρβαροι αλλά και άλλοι άνθρωποι που έχουν θέματα υγείας και που χρειάζεται να περπατούν. Μην τρελαθούμε ρε παιδιά με αυτά που ακούμε και τον όλο παραλογισμό της εποχής.

 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, 41ex είπε

καλο το λινκ, λιγο καλύτερο απο το εθνικό τυπογραφείο!

πήγα στο νομοθέσια και..

..Δείχνοντας 21 εως 30 από 891 εγγραφές

κάπου πιο μαζεμένα - στοχευμένα σε αυτό που ζητάω

‼️ Σε περιοχές της χώρας που βρίσκονται σε επίπεδο επικινδυνότητας 3 και 4, η χρήση μάσκας γίνεται υποχρεωτική παντού και τίθεται σε εφαρμογή απαγόρευση κυκλοφορίας από τις 0:30 μέχρι τις 5:00.

Τα μέτρα μπαίνουν σε εφαρμογή το Σάββατο 24/10 στις 6:00 το πρωί, και στοχεύουν στη μείωση της διασποράς του ιού που βλέπουμε τις τελευταίες μέρες. Όσο πιο πιστά τα εφαρμόσουμε, τόσο πιο αποτελεσματικά θα είναι.

😷 Τηρούμε όλοι τα μέτρα και μένουμε ασφαλείς!

👉 Δείτε εδώ το επίπεδο επικινδυνότητας της περιοχής σας:  https://covid19.gov.gr/covid-map/    

Aπο το viber.

Tωρα αν θες να μάθεις αν θα βάλεις και στον σκύλο σου μασκα.............  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...