Προς το περιεχόμενο

Excel Template για ενοίκια!


georgemoy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας και χρόνια πολλά στην Ελλάδα μας!

Μόλις έδωσα προς ενοικίαση κάποια ακίνητα που διαχειρίζομαι και θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιο excel template ή app ώστε να υπάρχει κάποιος έλεγχος και καταγραφή,

ΠΧ, έσοδα απο ενοίκια και έξοδα για βλάβες κλπ κλπ!

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε νομίζω να είναι και τόσο δύσκολο που να θέλει και tamplete.

Μια στήλη ο μήνας, 2η τα έσοδα, μερικές στήλες για τα έξοδα του καθενός, άθροισμα τα έξοδα και αν θέλεις αφαίρεση από τα έσοδα για να σου μένει το καθαρό ποσό. Προαιρετικά μια μορφοποίηση υπό όρους  στο καθαρό ποσό που αν είναι αρνητικό να το κοκκινίζει.

Επαναλαμβάνεις σε νέο φύλλο για το κάθε διαμέρισμα.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιώργη μου,

Εγώ θα πρότεινα να θέσεις τα δεδομένα σου από την αρχή σε μια πιο δομημένη βάση.

Δηλαδή:

Ένα φύλλο ΑΚΙΝΗΤΑ, όπου κάθε γραμμή θα αντιστοιχεί σε κάθε ακίνητο και κάθε στήλη σε ένα ιδιαίτερο χαρακτηριστικό του.

Ένα φύλλο ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ, όπου κάθε γραμμή θα αντιστοιχεί σε μια συναλλαγή σχετική με ένα ακίνητο και κάθε στήλη σε ένα ιδιαίτερο χαρακτηριστικό της συναλλαγής. Πχ, [Αρ. Ακινήτου|Κατηγορία Συναλλαγής|Είδος Συναλλαγής| Ημερομηνία|Ποσό €|Περιγραφή|Αρχείο Παραστατικού|…] κτλ.

Αν θέλεις, σε ένα φύλλο ΜΙΣΘΩΣΕΙΣ, διατηρείς τα στοιχεία των μισθώσεων του κάθε ακινήτου. [Αρ. Ακινήτου|Ημερομηνία|Μισθωτής| Μίσθωμα €|Εγγύηση €|Διάρκεια|Παρατηρήσεις|Αρχείο Συμφωνητικού|…]  κτλ.

Μετά, αυτό που προτείνει και ο micos000, μπορεί να γίνει εύκολα με έναν συγκεντρωτικό πίνακα, για κάθε ακίνητο ή συνολικά, φυσικά κι ό,τι άλλο θελήσεις σε προβολή/παρουσίαση των δεδομένων σου αλλά και  εξαγωγή τους σε άλλες εφαρμογές που πιθανόν αργότερα να χρειαστείς.

Επεξ/σία από MastroGiannis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜαστροΓιάννη μου σας ευχαριστώ πάρα πολύ! Και εσένα Μίκο! Ξέρω οτι  είναι ιδιαίτερα απλό αυτό που χρειάζομαι απλά επειδή μάλλον θα το χρησιμοποιώ χρόνια, θέλω να το κάνω σ ωστό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το πάρεις από την αρχή μόνος σου θα μπορείς να το βελτιώνεις όσο και όταν χρειάζεται. Αν το πάρεις έτοιμε δε θα μπορείς να κάνεις πολλά.

Γι αυτό προτείνω να το πάρεις από την αρχή και να το κάνεις όπως σου αρέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/10/2020 στις 2:07 ΜΜ, georgemoy είπε

ΜαστροΓιάννη μου σας ευχαριστώ πάρα πολύ! Και εσένα Μίκο! Ξέρω οτι  είναι ιδιαίτερα απλό αυτό που χρειάζομαι απλά επειδή μάλλον θα το χρησιμοποιώ χρόνια, θέλω να το κάνω σ ωστό!

Δεν έχει ταβάνι το πόσα μπορείς να κάνεις...

Η συμβουλή του ΜαστροΓιάννη για μια σωστή βάση είναι σωστή και απλή. Από εκεί και πέρα το "ανοίγεις" όσο θες και έχεις όρεξη. Εάν δε γνωρίζεις ούτε τα βασικά, σίγουρα θα δυσκολευτείς περισσότερο.

Εάν θες βοήθεια πες το..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά αν κατάλαβα καλά ψάχνει κάτι έτοιμο.

Όπως και να έχει, θέσε μας εδώ τα στοιχεία που θες να δούμε τι πεδία κλπ χρειάζονται μήπως βάλουμε όλοι μαζί μια βοήθεια να δώσουμε ένα δείγμα... 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...