Προς το περιεχόμενο

Huawei Matebook 14 2020 ryzen 5


bobbyray21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 384
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/1/2022 στις 9:25 ΜΜ, ardi21 είπε

Ναι λαθος link εβαλα. Eυχαριστω!

Προσοχή στο ότι τα περισσότερα γερμανικά SKU έχουν QWERTZ keyboard και όχι QWERTY.

Επεξ/σία από skritikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, panther_512 είπε

Kι εγώ QWERTZ ήθελα να γράψω από πάνω και από λάθος έγραψα AZERTY (γαλλικό).

Το διόρθωσα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To laptop τον τελευταίο καιρό μου φαινόταν πιό αργό από ότι το είχα συνηθίσει.

Γενικά έχω ανοιγμένα 2-3 powerpoint presentations των 200-φεύγα slides το καθένα, Word αρχεία των 100 σελιδών και τον Microsoft Edge με καμιά 10αριά tabs ανοιχτά. Στα powerpoint presentations στο save και στο άνοιγμα κάποιων στοιχείων ήταν εμφανώς αργό.

Όπως και να έχει, ανακάλυψα ότι το pagefile της virtual memory ήταν 10GB!!! Μου φαίνεται κουλό το νούμερο όταν το λαπτοπ έχει 16GB ram.

Απενεργοποίησα τη virtual memory και το λαπτοπ ξαναέγινε γρήγορο. Η διαφορά στην ταχύτητα είναι εμφανής. Από την άλλη, τώρα που μιλάμε άνοιξα τα ίδια πράγματα που ανέφερα πιό πάνω, και χωρίς virtual memory η χρήση της μνήμης δεν ξεπερνάει το 45%.

Θα το δουλέψω λίγο έτσι και βλέπουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panther_512 είπε

To laptop τον τελευταίο καιρό μου φαινόταν πιό αργό από ότι το είχα συνηθίσει.

Γενικά έχω ανοιγμένα 2-3 powerpoint presentations των 200-φεύγα slides το καθένα, Word αρχεία των 100 σελιδών και τον Microsoft Edge με καμιά 10αριά tabs ανοιχτά. Στα powerpoint presentations στο save και στο άνοιγμα κάποιων στοιχείων ήταν εμφανώς αργό.

Όπως και να έχει, ανακάλυψα ότι το pagefile της virtual memory ήταν 10GB!!! Μου φαίνεται κουλό το νούμερο όταν το λαπτοπ έχει 16GB ram.

Απενεργοποίησα τη virtual memory και το λαπτοπ ξαναέγινε γρήγορο. Η διαφορά στην ταχύτητα είναι εμφανής. Από την άλλη, τώρα που μιλάμε άνοιξα τα ίδια πράγματα που ανέφερα πιό πάνω, και χωρίς virtual memory η χρήση της μνήμης δεν ξεπερνάει το 45%.

Θα το δουλέψω λίγο έτσι και βλέπουμε.

Καλό θα ήταν να έβρισκες από τι δημιουργήθηκε τόσο μεγάλο pagefile. Από παλιά με τους HDD έχω συνηθίσει να ορίζω στατικά pagefile και όχι δυναμικά. Από την άλλη, αν έχεις αρκετή RAM αξίζει η δοκιμή χωρίς.

Ίσως είχες κάποιο memory leak, αν είσαι σαν εμένα που δεν κάνω reboot για μήνες (hibernate-on-hiberbate), που το δημιούργησε. Συχνός ύποπτος, ο Chrome browser.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, skritikos είπε

 

Ίσως είχες κάποιο memory leak, αν είσαι σαν εμένα που δεν κάνω reboot για μήνες (hibernate-on-hiberbate), που το δημιούργησε. Συχνός ύποπτος, ο Chrome browser.

Το hibernate σύμφωνα με τα λεγόμενα σου φαίνεται πιθανή αιτία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panther_512 είπε

Το hibernate σύμφωνα με τα λεγόμενα σου φαίνεται πιθανή αιτία. 

Τελικά ένα reboot 2-3 φορές το μήνα (αν δουλεύεις καθημερινά) καλό τους κάνει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα! Έχω το matebook 13 με ryzen 3500u και σκέφτομαι ότι ήρθε η ώρα να περάσω τα windows 11 αλλά θέλω να τα περάσω με καθαρή εγκατάσταση και αυτό που με κρατάει πίσω είναι οι drivers της huawei αλλά και το πρόγραμμα διαχείρησης του υπολογιστή της huawei καθώς δεν μπορώ να τα βρω κάπου για να τα κατεβάσω. Έχετε καμιά ιδέα; Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, bigLITTLE είπε

Καλησπέρα! Έχω το matebook 13 με ryzen 3500u και σκέφτομαι ότι ήρθε η ώρα να περάσω τα windows 11 αλλά θέλω να τα περάσω με καθαρή εγκατάσταση και αυτό που με κρατάει πίσω είναι οι drivers της huawei αλλά και το πρόγραμμα διαχείρησης του υπολογιστή της huawei καθώς δεν μπορώ να τα βρω κάπου για να τα κατεβάσω. Έχετε καμιά ιδέα; Ευχαριστώ!

Μετά από 2 δευτερόλεπτα αναζήτησης στο Google…

https://consumer.huawei.com/en/support/laptops/matebook-13-2020/

Επίσης μιας και θα κάνεις καθαρή εγκατάσταση να διαγράψεις το partision των 18gb…

 

 

Επεξ/σία από andreas1gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Μετά από 2 δευτερόλεπτα αναζήτησης στο Google…

https://consumer.huawei.com/en/support/laptops/matebook-13-2020/

Επίσης μιας και θα κάνεις καθαρή εγκατάσταση να διαγράψεις το partision των 18gb…

 

 

Προσπερνώντας την ειρωνεία το συγκεκριμένο αναφέρεται στο μοντέλο με τον Intel επεξεργαστή... Στο σχόλιό μου ανέφερα ότι έχω το matebook 13 με RYZEN!!! επεξεργαστή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, bigLITTLE είπε

Προσπερνώντας την ειρωνεία το συγκεκριμένο αναφέρεται στο μοντέλο με τον Intel επεξεργαστή... Στο σχόλιό μου ανέφερα ότι έχω το matebook 13 με RYZEN!!! επεξεργαστή...

 

https://lmgtfy.app/?q=matebook+13+RYZEN+drivers

Ειρωνας και γω γμτ...

 

Επεξ/σία από oletiras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bigLITTLE είπε

Προσπερνώντας την ειρωνεία το συγκεκριμένο αναφέρεται στο μοντέλο με τον Intel επεξεργαστή... Στο σχόλιό μου ανέφερα ότι έχω το matebook 13 με RYZEN!!! επεξεργαστή...

Τα προγράμματα που αναφέρεις είναι κοινά, δεν έχει σχέση το ποιο CPU έχεις.

Drivers κατά 99% δεν θα χρειαστείς για τίποτα. Τους φέρουν μαζί τους τα Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bigLITTLE είπε

Προσπερνώντας την ειρωνεία το συγκεκριμένο αναφέρεται στο μοντέλο με τον Intel επεξεργαστή... Στο σχόλιό μου ανέφερα ότι έχω το matebook 13 με RYZEN!!! επεξεργαστή...

Το πρόγραμμα είναι το ίδιο σε όλα τα huawei laptop. 

Θα κάνει έλεγχο για το hardware και θα κατεβάσει τους οδηγούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, oletiras είπε

 

https://lmgtfy.app/?q=matebook+13+RYZEN+drivers

Ειρωνας και γω γμτ...

 

Τότε ποιος ο λόγος ύπαρξης αυτού του φόρουμ; Ευχαριστώ σε όσους απάντησαν πραγματικά...

 

Επεξ/σία από bigLITTLE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...