Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση εσωτερικού δικτύου ethernet


tzibo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικα extenders/repeaters δεν τα πολυσυμπαθω. Αν ανέβεις σε υψηλες ταχύτητες (τωρα 200mbps, "αύριο" 1Gbit) δεν θα σε καλύψουν.

Ασε που νομίζω το ethernet του συγκεκριμένου είναι για να "δίνει" δικτυο σε κάποια συσκευη, όχι να παίρνει. Συνδέεται ασύρματα με το δίκτυο σου, το κάνει extend και δίνει από το ethernet. Εκτος αν κάνω λάθος.

Για μένα πάντως, αφου θα σκαψεις που θα σκάψεις, σκέψου το σοβαρά. Αν βάλεις 2 Ubiquiti AP δεν θα έχεις και θέμα με το roaming όταν κάνεις hop από το ένα AP στο άλλο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, tzibo είπε

Απ'ότι φαίνεται δεν το γλυτώνω το σκάψιμο 😅

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια.

@emperor4her Ναι καλώδιο θα πάρω Cat 6. Έχεις κάποια πρίζα να προτίνεις?

cat6 μονη

cat6 διπλη

cat6A μονη

cat6A διπλη

εγω πηγα σε cat6A, μιας και η διαφορα ηταν πολυ μικρη. 

επισης θα προτεινα να περασεις 2 καλωδια για καθε πριζα, καποια στιγμη μπορει να χαλασει καποιο καλωδιο ή να χρειαστεις 2ο για κατι που τωρα δεν εχεις σκεφτει! 

πχ στο σαλονι εγω περασα σε τηλεοραση και pc. στο υπνοδωματιο σε τηλεοραση και tvBox. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα άλλα δωμάτια που δεν σκέφτεσαι να βάλεις πριζάκια τι είναι αν επιτρέπεται; Εντάξει προφανώς εκτός από κουζίνα/μπάνιο.

Επίσης γιατί το switch τόσο μακριά από το modem/router; Θεωρώ πως πρέπει όλα αυτά να είναι μαζεμένα σε ενα rack όπου θα τερματίζουν όλα τα καλώδια.

Επεξ/σία από red7genius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, red7genius είπε

Τα άλλα δωμάτια που δεν σκέφτεσαι να βάλεις πριζάκια τι είναι αν επιτρέπεται; Εντάξει προφανώς εκτός από κουζίνα/μπάνιο.

Επίσης γιατί το switch τόσο μακριά από το modem/router; Θεωρώ πως πρέπει όλα αυτά να είναι μαζεμένα σε ενα rack όπου θα τερματίζουν όλα τα καλώδια.

Υπνοδωμάτια παιδιών είναι που θα έχουν και ένα γραφείο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι από μένα!

Το ίδιο θέμα με προβληματίζει κι εμένα. Υπάρχει ένα καλώδιο utp που πάει από την κεντρική γραμμή που βρίσκεται στο σαλόνι, στο πρώτο δωμάτιο κι από εκεί ένα άλλο καλώδιο στο επόμενο δωμάτιο, όπου βρίσκεται το ρούτερ. Είναι συνδεδεμένο μόνο το ένα ζευγάρι καλωδίων, αυτά του τηλεφώνου (παράλληλα) και τα δωμάτια έχουν μόνο τηλέφωνο. Τα άλλα δυο ζευγάρια είναι ελεύθερα.

Σκέφτηκα να συνδέσω τα τέσσερα ελεύθερα καλώδια με το ρούτερ για να έχει internet και το πρώτο δωμάτιο. Μέχρι εκεί καλά, νομίζω(;)

Το πρόβλημα μου είναι από εκεί και μετά...

1. Αν υπήρχε πρίζα που λειτουργεί και σαν switch, θα έλυνε το πρόβλημα. (Υπάρχει κάτι;)

2. Τα switch θέλουν οπωσδήποτε ρεύμα;

Καμιά άλλη ιδέα;

IMG_20201031_211312.jpg.199c46e8f3e83df3fb0c6447f36d5611.jpg

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα! Τελικά είμαστε πολλοί που ψάχνουμε το θέμα της δομημένης καλωδίωσης. Είχα κάποιες απορίες σχετικά με το θέμα κ ψάχνοντας λίγο λύθηκαν, ήθελα να ρωτήσω όμως το εξής: Επειδή εγώ το σπίτι στο οποίο θέλω να περάσω καλωδίωση είναι τρίπατο και θέλω το ρούτερ να είναι στο υπόγειο και όλα να καταλήγουν εκεί, για να μην κατεβάζω όλα τα καλώδια από όλες τις πρίζες στο υπόγειο, μπορώ να έχω σε κάθε όροφο από ένα switch όπου να καταλήγουν εκεί τα καλώδια όλου του ορόφου και μετά να φεύγει ένα καλώδιο που να πηγαίνει στο υπόγειο στο ρούτερ? Επίσης με την τηλεφωνία τι γίνεται αφού όλα είναι voip πλέον? Πως να την μοιράσω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω και εγώ την ερώτηση μου πάνω σε αυτό το θέμα. 

Υπάρχουν στο σπίτι τρία δωμάτια και το σαλόνι, στο καθένα από αυτά υπάρχει μία τηλεφωνική πρίζα.

Πριν μερικά χρόνια έγινε ανακαίνιση στο σπίτι και περάστηκε καλώδιο UTP το οποίο καλώδιο καταλήγει στις πρίζες.

Σε κάθε πρίζα είναι συνδεδεμένα τα δύο από τα οχτώ καλώδια που έχει το UTP

 Το θέμα είναι ότι ψηλά στον τοίχο εκεί που γίνεται η διακλάδωση των καλωδίων στο στρογγυλό κουτί με το καπάκι το καλώδιο το UTP είναι κομμένο το ζεύγος των καλωδίων που καταλήγει στις τηλεφωνικές πρίζες είναι πλεγμένο με το χέρι.

Εάν εγώ ενώσω ανά χρώμα μεταξύ τους τα τέσσερα καλώδια που χρειάζομαι  σε καθε κουτί θα έχω ίντερνετ στις πρίζες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η καθε μπριζα δικτυου για να εχει ιντερνετ πρεπει να ειναι συνδεδεμενη μονη της με δικο της καλωδιο ενιαιο (χωρις ματίσεις ενωσεις κλπ κλπ ) με το router ή switch. 

για τον TS θεωρώ πως εν ετη 2021 σε ενα σπιτι οι 3 μπριζες δικτυου ειναι ελαχιστες εως ανυπαρκτες ! οι απαιτήσεις σε συσκευές και σε ταχύτητες είναι μεγάλες ..

για το σαλονι θεωρώ πως θελει 4 το ελαχιστον

σε καθε υπνοδωματιο 3 

σε 2 ταβανια του σπιτιου οπωσδηποτε απο 1 για κανενα access point .

στην τραπεζαρια αλλες 3 

επισης μελλοντικα να υπαρχουν στα δωματια σε ταβανια καλωδια δικτυου για ip καμερες εσωτερικες

το ιδιο και γυρω απο το σπιτι για ip καμερες εξωτερικές

ακομα και στην κουζινα να υπαρχουν 2 

ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΚΑΛΥΨΕΙ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΔΙΚΤΥΩΣΗΣ ΜΕ WiFi ....... 

Η καθε πριζα απο οσες εχω γραψει ( και οσες παραπανω μπουν) πρεπει να πηγαινει με ενα ενιαιο καλωδιο μονη της σε ενα κεντρικο σημειο του σπιτιου (ντουλάπα , πατάρι , κλπ) οπου εκει θα γινει και ο τερματισμος σε patch panel .

ολες οι πριζες του τοιχου να τερματιστουν σε RJ45 ασχετα αν θα μπει τηλεφωνο η υπολογιστής  ...  

καλώδιο να μπει cat 7a δεν εχει τρελή διαφορά στο κόστος ανα μετρο .

Οτι δεν γινει σε αυτη την φαση της κατασκευής δεν μπορει να γίνει στο μελλον με όμορφο τρόπο 

καλύτερα να υπάρχει περίσσευμα και ας μην χρειαστούν ποτέ !!! 

και υπαρχουν αλλα τοσα που μπορει να μου διαφευγουν !!

και το τελευταιο, αν και δεν γνωρίζω τι θα κανεις με τα ηλεκτρολογικά .... ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΕΚΠΤΩΣΗ ΣΕ ΜΠΡΙΖΕΣ ΡΕΥΜΑΤΟΣ !!!! 

Επεξ/σία από NeCrOmAnCeR19
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, NeCrOmAnCeR19 είπε

η καθε μπριζα δικτυου για να εχει ιντερνετ πρεπει να ειναι συνδεδεμενη μονη της με δικο της καλωδιο ενιαιο (χωρις ματίσεις ενωσεις κλπ κλπ ) με το router ή switch. 

 

Επειδή βλέπω ότι γνωρίζεις,  αν το κάνω με τον τρόπο που ανέφερα ( ένωση) ποιό θα είναι το αποτέλεσμα ?

Δεν θα έχω καθόλου internet,  θα λειτουργεί με προβλήματα , κάτι άλλο, 

έτσι για να μαθαίνουμε 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, nik187 είπε

Επειδή βλέπω ότι γνωρίζεις,  αν το κάνω με τον τρόπο που ανέφερα ( ένωση) ποιό θα είναι το αποτέλεσμα ?

Δεν θα έχω καθόλου internet,  θα λειτουργεί με προβλήματα , κάτι άλλο, 

έτσι για να μαθαίνουμε 

Ευχαριστώ 

Εαν ενωσεις τα χρωματα οπως λες μεσα στα κουτια τοτε μονο ΜΙΑ μπριζα θα έχει δίκτυο και ίντερνετ . ( Δεν εξετάζω το γεγονός ότι μπορει να μην εχεις σωστές ταχύτητες κλπ προς το παρον )

Σε καμια αλλη δεν θα μπορείς να βάλεις ταυτόχρονα δευτερο υπολογιστή πχ η κάτι άλλο. 

Και το άλλο βασικό , δεν νομίζω να έχεις πουθενα μπριζες rj45 . Ολες θα ειναι λογικα rj11 για τηλέφωνο, αφου αυτο εχει κανει ο ηλεκτρολόγος. 

Επεξ/σία από NeCrOmAnCeR19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/11/2020 στις 10:13 ΜΜ, Antonisk2003 είπε

Παιδιά καλησπέρα! Τελικά είμαστε πολλοί που ψάχνουμε το θέμα της δομημένης καλωδίωσης. Είχα κάποιες απορίες σχετικά με το θέμα κ ψάχνοντας λίγο λύθηκαν, ήθελα να ρωτήσω όμως το εξής: Επειδή εγώ το σπίτι στο οποίο θέλω να περάσω καλωδίωση είναι τρίπατο και θέλω το ρούτερ να είναι στο υπόγειο και όλα να καταλήγουν εκεί, για να μην κατεβάζω όλα τα καλώδια από όλες τις πρίζες στο υπόγειο, μπορώ να έχω σε κάθε όροφο από ένα switch όπου να καταλήγουν εκεί τα καλώδια όλου του ορόφου και μετά να φεύγει ένα καλώδιο που να πηγαίνει στο υπόγειο στο ρούτερ? Επίσης με την τηλεφωνία τι γίνεται αφού όλα είναι voip πλέον? Πως να την μοιράσω? 

Τους 2 τρόπους βλέπω τους ξέρεις ήδη απλά τους ανακεφαλαιώνω και παραθέτω κάποια πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα της κάθε μεθόδου:

τρόπος Α:

Οριζόντια καλωδίωση από κάθε θέση εργασίας του ορόφου που θα τερματίζουν σε 1 συγκεκριμένο σημείο του ορόφου και θα συνδεθούν πάνω στο switch του κάθε ορόφου , συν την

Κάθετη καλωδίωση από κάθε σημείο συγκέντρωσης του κάθε ορόφου (π.χ. 2 καλώδια από κάθε όροφο) προς το υπόγειο όπου θα συγκεντρώνονται όλες οι κάθετες καλωδιώσεις. θα φεύγουν δηλαδή από το κάθε switch του ορόφου 1 ή 2 καλώδια και θα πηγαίνουν σε switch του υπογείου ή απευθείας στο router/switch (προτίμησε καλύτερα αυτόνομο switch στο υπόγειο σε κάθε περίπτωση). 

 τρόπος Β: 

όλα τα καλώδια φεύγουν από την κάθε θέση εργασίας και τερματίζουν στο υπόγειο σε ένα και μοναδικό σημείο τερματισμού, συνδεόμενα σε ένα μεγαλύτερο switch (δηλαδή με περισσότερες θύρες) ή και περισσότερα switches.

τώρα κάποια σχόλια για να συγκρίνουμε τις 2 μεθόδους:

  • Εάν το σπίτι είναι μεγάλο και οι αποστάσεις μεγάλες κάποιος μπορεί να σκεφτεί ότι συμφέρει ο τρόπος Α όσον αφορά την επένδυση σε συνολικό μήκος καλωδίωσης, αλλά έχε στο νου ότι θα αγοράσεις και επιπλέον switches για κάθε όροφο, έξοδο που δεν υπάρχει στον τρόπο Β. Στο Β θα αγοράσεις απλά 1 μεγαλύτερο switch για το υπόγειο (το μεγάλο switch για το υπόγειο δεν είναι ανάγκη να έχει ισάριθμες θύρες με τον αριθμό των συνολικών θέσεων εργασίας του σπιτιού. αν π.χ. έχεις 30 πρίζες δικτύου συνολικά, είναι λίγο απίθανο να τις χρησιμοποιήσεις όλες από την πρώτη ημέρα. Μπορείς αρχικά να αγοράσεις ένα switch με 16 θέσεις, και όταν μελλοντικά αυξηθούν οι συνδεόμενες συσκευές να προσθέσεις ακόμη ένα 16άρι switch).
  • Θεωρητικά, εάν το σπίτι είναι μεγάλο και με τον τρόπο Β κάποια/ες θέσεις εργασίας θα προσέγγιζαν ή θα ξεπερνούσαν τα 100m καλώδιο για να φτάσουν στο υπόγειο, αναγκαστικά πας στον τρόπο Α για να μοιραστεί η απόσταση. Ωστόσο, αν δρομολογηθούν έξυπνα τα καλώδια αμφιβάλλω ότι οποιοδήποτε σπίτι είναι τόσο μεγάλο για να σε ανησυχήσει το μήκος για οποιαδήποτε θέση εργασίας, ακόμη και αυτών του τελευταίου ορόφου, οπότε μάλλον μπορείς να πας άφοβα στον τρόπο Β όσον αφορά τον παράγοντα μέγιστο μήκος καλωδίου.
  • Σημαντικό πλεονέκτημα επίσης του τρόπου Β είναι ότι θα έχεις να διαχειριστείς 1, το πολύ 2 switches, σε αντίθεση με τον τρόπο Α που θα έχεις να διαχεριστείς τουλάχιστον 4 ή 5.
  • Τελείως θεωρητικά να αναφέρουμε και κάτι που μάλλον θε θα σε απασχολήσει: ο τρόπος Α βάζει περιορισμούς στους μέγιστους ρυθμούς μεταφοράς δεδομένων από όροφο σε όροφο ή από όροφο στο internet/υπόγειο (1 ή 2 Gbps συνολικά ανά όροφο αν μιλάμε για εξοπλισμό με ρεαλιστικά κόστη), ενώ ο τρόπος Β εγγυάται 1Gbps από κάθε θέση εργασίας σε οποιαδήποτε άλλη μέσα στο σπίτι, συμπεριλαμβανομένου και του internet router. Φυσικά, στατιστικά μιλώντας, και μάλιστα σε ένα οικιακό περιβάλλον, ο περιορισμός που εισάγεται με τη μέθοδο Α έχει πάρα πολύ μικρή πιθανότητα να σε προβληματίσει. 

Τέλος, για την τηλεφωνία:
άποψή μου, σε κάθε σύγχρονη εγκατάσταση των τελευταίων 10 ετών, η καλωδίωση/όδευση/αρχιτεκτονική της τηλεφωνίας δεν θα πρέπει να διαφέρει σε τίποτα με αυτή της καλωδίωσης data. Δηλαδή, θα προβλέψεις για κάθε τηλέφωνο ακόμη μια θέση εργασίας (πρίζα) RJ45 (CAT6 κατ'ελάχιστον), που θα τερματίζει στο σημείο συγκέντρωσης του ορόφου (μέθοδος Α) ή απευθείας κάτω στο υπόγειο (μέθοδος Β). Αυτό γιατί η αναλογική τηλεφωνία δεν έχει πολλά ψωμιά και μέσα στην 5ετία προβλέπω να αλλάζεις όλες τις αναλογικές τηλ. συσκευές σε VoIP.

Σε περίπτωση αναλογικής τηλεφωνίας, το πιθανότερο σενάριο δηλαδή (εν έτει 2020), αν επιλέξεις την μέθοδο Α θα πρέπει να προβλέψεις για το συνολικό αριθμό τηλεφωνικών συσκευών του ορόφου και επιπλέον ισάριθμες κάθετες καλωδιώσεις που θα πηγαίνουν προς το υπόγειο. Aυτονόητο είναι ότι αυτό λειτουργεί ως ένα επιπλέον ισχυρό κίνητρο να εγκαταλείψεις την ιδέα της αρχιτεκτονικής Α και να υλοποιήσεις την Β. Στο υπόγειο θα χρειαστεί (μάλλον) κάνοντας χρήση τηλεφωνικών διακλαδωτών (duplex) να γεφυρώσεις όλα τα εισερχόμενα "τηλεφωνικά" καλώδια ώστε να μοιραστούν τη 1 ή τις περισσότερες τηλεφωνικές γραμμές. 

Προσοχή μήν πέσεις στον πειρασμό να φτιάξεις τηλεφωνική καλωδίωση από πρίζα σε πρίζα κλπ... εκτός του ότι δεν θα είναι συμβατή η καλωδίωση με VoIP ΑΥΡΙΟ, δεν θα μπορείς να είσαι δημιουργικός ώστε να ομαδοποιείς τις αναλογικές τηλεφωνικές συσκευές σύμφωνα με το γούστο σου ΣΗΜΕΡΑ. (Επίσης, καλό είναι να χρησιμοποιήσεις - όπου χρειάζεται - patch cords RJ11 to RJ45 γιατί λέγεται ότι με χρήση RJ11 βυσμάτων σε πρίζες RJ45 ενδέχεται να στραβώνουν κάποια pins...)

Επεξ/σία από eliasbats
προσθήκη σχολίων για τηλεφωνία
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη μακροσκελή και αναλυτική σου απάντηση. Το πιο πιθανό είναι να ακολουθήσω τη λύση Β γιατί είμαι γενικά της άποψης πως αν είναι να κάνεις κάτι καλό είναι να το κάνεις σωστά από την αρχή. Τα 100 μέτρα δεν νομίζω να τα περάσω σε καμία περίπτωση από το υπόγειο μέχρι και την πιο μακρινή πρίζα γιατί μιλάμε για 300 τμ σπίτι όχι για πύργο! :P 

Το μόνο που με μπερδεύει ακόμα μετά από πολύ ψάξιμο είναι το θέμα voip.... όπως όλοι ξέρουμε στην Ελλάδα το ρουτερ του παρόχου βγάζει Phone 1 και 2 σε rj11 και από εκεί παίρνουμε το κλασσικό μας τηλ.... εγώ όμως πως θα πάρω τηλ σε όλους τους ορόφους (duplex φυσικά)? ανεξάρτητα από το switch? Κατευθείαν το cat6 στο phone του ρούτερ και χρήση μόνο των 2 ζευγών για τηλεφωνία και βύσμα rj11 αντί για rj45? Ή μπορώ να αγοράσω συσκευές voip που έχουν rj45 και να της βάλω πάνω στο switch και αυτές? Θα πάρουν τηλ μέσω του ethernet από το ρουτερ? πράγμα που δεν νομίζω να γίνεται.... πολύ χαζή ερώτηση αλλά με έχει μπερδέψει πολύ! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι καθόλου χαζή ερώτηση, μιας και η τηλεφωνία απαιτεί κάποια εμπειρία, και με όλες αυτές τις διαφορετικές τεχνολογίες που συνυπάρχουν υπάρχει εύκολα σύγχυση. 

Ας πιάσουμε πρώτα την πιο απλή λύση που είναι η αναλογική τηλεφωνία (για να είμαστε ακριβείς με το "αναλογική" εννοώ στο σκέλος από το router έως τις τηλεφωνικές συσκευές του σπιτιού, γιατί κατά τ' άλλα η υπηρεσία είναι VoIP - βλ. και παρακάτω πως γίνεται το registration). Έστω ότι έχεις υλοποιήσει την καλωδίωση Β που λέγαμε, άρα ο ρούτερ είναι πολύ κοντά στο patch panel όλου του σπιτιού. Έστω ότι θέλεις να μοιράσεις μια τηλεφωνική γραμμή από την FXS του router (RJ11 που γράφει συνήθως PHONE) σε 5 τηλεφωνικές συσκευές στο σπίτι. Εύκολο. Αγοράζεις έναν αντάπτορα σαν αυτόν https://www.skroutz.gr/s/24502583/Eurolamp-Αντάπτορας-RJ11-Αρσενικό-σε-5-Θηλυκά-Λευκό.html, συνδέεις το αρσενικό του βύσμα στην FXS του Router, και συνδέεις με ακόμη 5 απλά τηλεφωνικά καλώδια από τον αντάπτορα στις θέσεις του patch panel που αντιστοιχούν στις 5 τηλ. συσκευές. Αυτό ήταν. Στη ουσία γεφύρωσες/μοίρασες το τηλεφωνικό σήμα της FXS σε πέντε καλώδια που τελικά τερματίζουν σε 5 τηλ. συσκευές διάσπαρτες στο σπίτι. Απλό. (bonus: αν ήσουν λίγο παρανοϊκός σαν και μένα θα άλλαζες τις 1 από τις 2 άκρες των 5 τηλεφωνικών patch cords με RJ45 για να κάτσουν λίγο καλύτερα στο patch panel… αλλά και των 5 τηλ. patch cords των τηλεφωνικών συσκευών για να κάτσουν καλύτερα στις RJ45 πρίζες )

VoIP συσκευές:

Αρχικά να πούμε ότι οι VoIP συσκευές συνδέονται κανονικά στο δίκτυο (στο switch κλπ.)  σαν να ήταν δικτυακοί clients, σαν υπολογιστές. Θα μπορούσαν (αν είχαν αυτήν τη δυνατότητα) να τα συνδέσεις και στο Wifi ακόμα. Ή να προσθέσεις και VoIP λειτουργικότητα στο κινητό σου τηλέφωνο και να χτυπάει εκεί το σταθερό σου! Άρα σε αυτό το σκέλος είναι εύχρηστα και ευέλικτα.

Στην VoIP τηλεφωνία, έτσι όπως υλοποιείται από τους παρόχους, πρέπει να γίνει 1 και μοναδικό SIP registration με τον πάροχο (Σημ: SIP είναι το κύριο πρωτόκολλο σηματοδοσίας του VoIP).  Στην περίπτωση των αναλογικών συσκευών (της 1ης παραγράφου) το SIP registration το αναλαμβάνει ο router αυτόματα και προσφέρει την (αναλογική) τηλεφωνία σε 2 πόρτες FXS (όπως ήδη γνωρίζεις). Στην περίπτωση της μίας VoIP συσκευής το registration με το πάροχο το αναλαμβάνει η ίδια η τηλ. συσκευή VoIP, δηλώνοντας μέσα της κάποιες παραμέτρους που θα σου πει ο πάροχος και είσαι ΟΚ. Στην περίπτωση τη δική σου όμως που επιθυμείς 2 ή και περισσότερες VoIP συσκευές διάσπαρτες στο σπίτι, τα πράγματα γίνονται αρκετά πιο σύνθετα. Θα χρειαστείς ένα IP PBX (δηλαδή τηλεφωνικό κέντρο), το οποίο είναι μια έξτρα συσκευή ή κάποιο software, το οποίο θα αναλάβει να κάνει το επίμαχο SIP registration στον πάροχο, αλλά ταυτόχρονα όλες οι VoIP τηλ. συσκευές θα κάνουν και αυτές πλέον registration σε αυτό το IP PBX ώστε να ολοκληρωθεί η αλυσίδα και να δουλέψει η τηλεφωνία. Αυτό το IP PBX μπορεί να είναι οτιδήποτε, μπορεί να είναι ένας υπολογιστής, ένα VM, ένα application στο PC, μπορεί να είναι ένα Raspberry Pi, ή ένας ρούτερ FritzBox που είναι δημοφιλής λύση. (Σίγουρα θα πρέπει να είναι κάτι αξιόπιστο και που θα μένει ανοιχτό 24/7, άρα ένα application ή ένα VM στο PC σου, το οποίο ανάβει, σβήνει, κολλάει, κάνει updates και restarts είναι κακή επιλογή).

Σίγουρα ένα IP PBX μπορεί να δώσει άλλη πνοή στη διαλειτουργικότητα της τηλεφωνίας του σπιτιού, τηλεφωνητές και κακό, ενδοεπικοινωνία και conference με όλα τα τηλέφωνα του σπιτιού, να βγάζεις κλήση από άλλον SIP πάροχο σε περίπτωση που είναι busy η κύρια γραμμή η επειδή έτσι σου γουστάρει, κλπ κλπ, μπορείς να είσαι πολύ δημιουργικός με ένα PBX, αλλά απαιτεί και μια σοβαρή επένδυση (σε χρόνο και όρεξη κυρίως) για να το στήσεις μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@eliasbats Κατατοπιστικότατος! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την επεξήγηση. Αντιλήφθηκα πλήρως την υλοποίηση που έχεις κάνει και μάλλον με τον ίδιο τρόπο θα το κάνω και εγώ. 

Η λύση του IP PBX πολύ ωραία γενικά και σου δίνει και τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις εναλλακτικό modem/router από αυτό του παρόχου που στις περισσότερες περιπτώσεις είναι για πέταμα αλλά δυστυχώς εγώ προσωπικά δεν μπορώ να το αποφύγω λόγο speedbooster! Θα ήταν μια καλή ευκαιρία να βγάλω το asus μου από την εφεδρεία αλλά....

Το μόνο θετικό πάντως με το speedbooster είναι ότι δεν ξεμένεις ποτέ από internet/voip ακόμα και αν η dsl έχει πρόβλημα γιατί χρησιμοποιεί εφεδρικά τα δεδομένα....

 

PS. Όποτε έχεις χρόνο στείλε μου ένα pm να μου πεις και τι εξοπλισμό έχεις βάλει εσύ στο δικό σου δίκτυο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...