Προς το περιεχόμενο

Κολύμπι το χειμώνα (πισίνα-θάλασσα)


adrfinance

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 31/10/2020 στις 8:11 ΠΜ, adrfinance είπε

Καλημέρα,

 

Σκέφτομαι να αρχίσω να κολυμπάω λίγο κατά τη διάρκεια του χειμώνα.

Σκέφτομαι είτε τη λύση της πισίνας (εσωτερική ή εξωτερική) ή της θάλασσας.

Υπάρχει κάποιος που να κολυμπάει κατά τη διάρκεια όλου του έτους?

Αν ναι, που κολυμπάτε?

Χρησιμοποιείτε κάποια στολή για το κρύο?

 

Μένω Ζωγράφου σε περίπτωση που χρειάζεται.

 

Υ.Γ. Μία επιλογή που σκέφτηκα είναι το ανοιχτό κολυμβητήριο στο Γουδί στο οποίο πήγαινα παλαιότερα. Μία άλλη λύση είναι θάλασσα πχ Σχοινιά που πήγαινα τα ΣΚ το καλοκαίρι. Αλλιώς κάποια λύση εσωτερικής πισίνας π.χ σε γυμναστήριο όπως το Holmes.

 

Ουσιαστικά οι επιλογές είναι 3:

 

1) Θάλασσσα με ή χωρίς στολή (με στολή για μένα)

2) Πισίνα εξωτερική

3) Πισίνα εσωτερική

 

Το ερώτημα είναι ποια από τις 3 επιλογές είναι η καλύτερη

Πισίνα στα όρια του σπιτιού, με γυάλινη περιφέρεια που ανοίγει το καλοκαίρι. Κοστίζει λίγο παραπάνω από απλή εσωτερικη / εξωτερική, αλλά συνδιαζεις και τα δυο, χωρίς να σου φάει και ένα δωμάτιο από το σπίτι σου όπως κάνει η εσωτερική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 ώρες πριν, ephoebe23 είπε

Καλησπέρα!

Σκέφτομαι κ εγώ να πάρω στολή για τον επόμενο χειμώνα πλέον

Δοκίμασα μια Camaro 2mm, μου είπαν ότι θα είναι οκ για κολύμπι τον χειμώνα να μένω μέσα ένα μισάωρο. Πάω κι εγώ εκεί Βουλα-Γλυφάδα. 
Λέτε θα αντέχεται το κρύο με τα 2mm ή να κοιτάξω για 3mm;

 

Καλημέρα! Πιστεύω θα είσαι ΟΚ αν είναι από μία καλή εταιρεία! Αν θέλεις μεγαλύτερη προστασία πήγαινε σε κάτι παραπάνω σε mm!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
  • Εγώ ειμαι χειμερινός κολυμβητής αν και μενω Βορεια Ελλαδα εχω καταφέρει να κανω μπανιο στην Θαλασσα μεχρι 15 Νοεμβρίου άλλα φέτος πιστευω να πιάσω και δεκεμβριο με το καλό  , η φάση είναι πόρωση και οποιος δεν το εχει δοκιμάσει απλά δεν ξέρει τι χάνει βεβαία ομολογώ οτι ειναι αρκετά δύσκολο και κυρίως ειναι θεμα μυαλού  , τώρα όσο αφορά την στολή θα πω οτιδεν χρειάζεται κατα την γνώμη μου γιατι δεν πας για ψαροντουφεκο  αντε να βουτήξεις 15 λεπτά επίσης η θάλασσα η ιδια λειτουργεί σαν μόνωση και δεν θα κρυώνεις μετά απο λίγο,  το δύσκολο ειναι με το που πέσεις στο νερό τα 5 πρώτα δευτερόλεπτα μετά κολυμπάς τέρμα και ζεστένεσαι  γιατί καταναλώνεις ενέργεια  , μερικά τιπ απο έμενα είναι τα εξής
  • Βρές μια θάλασσα η οποία να ειναι βαθιά ώστε να βουτήξεις άνετα με το που μπεις μεσα  δεν εχει νοημα να περπατας 50 μετρα μεσα στο κρύο πιστεψε με ειναι καφρίλα ..
  • μπορεις να κανεις λιγο γυμναστικη ή να περπατησεις 3-4 λεπτα μεσα στο νερό ωστε να πεσει η θερμοκρασια σωματος ωστε το σωμα σου να εγκλιματιστεί
  • μην κολυμπας πανω απο 15 λεπτα γιατί υπαρχει κινδυνος υποθερμίας
  • μολις βγεις χρησιμοποιησε ενα μπουρνουζι κολυμβητηρίου ή γενικα σκουπισου γρήγορα (ξεκινα απο στηθος ) φόρα γαντια και σκουφο γιατι κρυώνουμε απο τα άκρα 
  • μολις ντυθείς εισαι κομπλε .
  • Extra tip μην μπαινεις ποτε μα ποτέ σε φουρτουνιασμένη θαλασσα γιατί μπορει να σε τραβήξει το ρευμα μέσα και αν εχεις και κυμα δύσκολα τα πράγματα , αν τύχει και σε τραβήξει μεσα μην προσπαθεις να βγεις κοντρα στο ρευμα δεν θα τα καταφερεις  αλλα προσπαθησε να κολυμπησεις παραλληλα  για αρκετά μετρα και βγες απο αλλου και διαγώνια με σταθερό ρυθμό   ,

υ.π την θαλασσα να την φοβάσαι και να την σεβεσαι , μην υπερεκτιμάς τις δυνατοτητες σου και καλο ειναι να πηγαινεις με παρέα αν και ομολογώ οτι ειναι δύσκολο να βρεις παρέα για το συγκεκριμενο σπόρ  .

υ.π2 κάνε και ενα καρδιολογικο ελενχο οτι είσαι οκ και καλά μπανια !

Επεξ/σία από ZELDA
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αλλα φετος εξελίσσεται σαν η χειρότερη χρονιά απο κρυα και βροχές, μιλάω για Αθήνα.

Εγω το παω μεχρι δεκεμβρη, φετος ομως δυσκολάκι

 

...και σήμερα εφυγα απο την παραλία με βροχή 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, mp3buddy είπε

^ Που στην Αττική είναι αυτή η παραλία;

Είναι Λαγονήσι, κοντά στην εκκλησία του Αγίου Νικολάου

Επεξ/σία από G.TH.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχοντας συνομιλησει με διαφορους γιατρους και κολυμβητες,κατεληξα στο οτι...δεν υπαρχει ασφαλες συμπερασμα.

Αν καποιος ειναι 20 χρονων,οκ ας πεσει και στην Ανταρκτικη.

Αν καποιος ειναι 40+ αρχιζουν τα ερωτηματικα και οι αστερισκοι και ο ελεγχος ιστορικου,και το ερωτημα τι εκανε ως δραστηριοτητα μεχρι σημερα.Bottom line: Φορατε στολη τον χειμωνα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mp3buddy είπε

^ Που στην Αττική είναι αυτή η παραλία;

Αλθέα

56 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Αν καποιος ειναι 40+ αρχιζουν τα ερωτηματικα 

Αλλαξε γιατρο, δεν εχει καμια σημασια η ηλικία, πχ αν εισαι 20αρης σαπιος στον καναπε με τα πατάκια αγκαλιά και 120 κιλα αγύμναστος, μπορει να θελεις οχι μονο γιατρό αλλα και γεροντολογο😂🤣😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει σημασια η ηλικια,στα 20 ειναι απιθανο να εχεις προλαβει να διαλυσεις το σωμα σου, ναρκωτικα,doping,καπνισμα,ολα μια χαρα,ο 20αρης αντεχει σχεδον τα παντα! Μετα τα 30 αρχιζει σταδιακα ο οργανισμος να δειχνει αδυναμιες.Υπαρχουν δε αρκετα περιστατικα καθε χρονο με ηλικιωμενους που αφηνουν την τελευταια τους πνοη στη θαλασσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 28/9/2022 στις 4:14 ΜΜ, vagos789 είπε

Bottom line: Φορατε στολη τον χειμωνα.

 

Το παν ειναι να ντυθεις γρήγορα , θελω να σε δω ιανουαριο να βγαινεις με στολη απο την θαλασσα και να προσπαθεις να την βγάλεις μεσα στο κρυο και τον αέρα και μετά να ντυθείς 100 % θα πουντιάσεις προσοχή!  το χειμερινό κολύμπι σε αντίξοες συνθήκες θέλει να ξέρεις τι κάνεις και πως το κάνεις γιαυτο ειναι καλο να ξεκινήσει καποιος απο Σεπτέμβριο ώστε να είναι οργανωμένος να δει στην πορεία τι χρειάζεται δηλαδή  :

 

  • Να βρεί μια παραλία που να του καλύπτει τις αναγκες π.χ εγώ θέλω βαθιά νερά για να πέφτω με την μια , να έχει πέτρες η παραλια  και καλό ειναι να εχει και καπου μερος για να αλλάξεις πχ ενα κλειστό beach bar , ευκολη πρόσβαση και ισως κανενα μαγαζί ή σπιτια κοντά για παν ενδεχόμενο
  • Πολυ βασικό να ελενξετε την μορφολογία του βυθού γιατί το χειμώνα η θάλασσα πέφτει έως και 1 , 1,5  μετρο που έχω παρατηρήσει  που σημαίνει οτι το καλοκαίρι εκει που μπορει να κολυμπούσατε τωρα  το χειμώνα ισως να ξύσετε κανα βράχο με αχινούς (το επαθα  φετος) οπότε καντε μια βουτια με μασκα και βρειτε εναν διαδρομο ωστε να κολυμπάτε σε εκείνο το σημείο
  • Εγώ εχω καταλήξει οτι χρειάζομαι εναν μεγαλο σάκο με μπουρνουζι  , μια πετσέτα , και μια ψάθα
  • Απο ρουχισμό κατέληξα σε μπλουζα fleece και ενα καλό μπουφαν π.χ στυλ columbia lake ,παπουτσια διάτρητα και φορμα σετ με κουκουλα και παντελονι εκεινες με τα πλαινα κουμπια που ήταν παλιά της μοδας αν θυμάστε (προσοχή να μην επιλεξετε φορμα με φοδρα απο μεσα  οπως οι περισσότερες αντιανεμικες) δεν βολευουν καθολου και θα σας καθυστερουν στο ντύσιμο , σκουφι καλο και γάντια για προστασία των ακρων και ενα μποξερακι

Σημαντικο ειναι και πώς πάμε στην παραλία προσωπικά με βολεύει να φοράω κολυμβητικό σορτς και απο πανω βερμουδα  ωστε οταν φτάσω στην θαλασσα να περπατησω 150 - 200  μετρα μεσα στο νερό ωστε να παρω λιγο την θερμοκρασία του νερού μετά βγαζω την βερμουδα και την μπουζα και βουτάω

Σημαντικό 2  πατήστε επάνω στην ψάθα για να αλλάξετε και καλο ειναι να εχετε νερό για να ξεπλύνετε τα πόδια σας και την μικρή πετσετα που είπαμε ποιο πάνω . Εγω ετσι απολαμβανω το μπανακι μου , μετα βαζω την φορμούλα μου και παω για ψώνια στο σουπερ μαρκετ η για κανενα τσαι  και μετά επιβάλλετε ενα ζεστό μπανάκι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...