Προς το περιεχόμενο

Κολύμπι το χειμώνα (πισίνα-θάλασσα)


adrfinance

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, totalius είπε

Απλα η χοντρη πχ 5mm θα σε δυσκολευει κ στη κινηση .

Α οκ. Μόνο μία φορά έχω χρησιμοποιήσει στολή όταν είχα πάει για rafting ένα βράδυ. Έκανε αρκετά καλή δουλειά θυμάμαι αλλά δεν έχω ιδέα πόσα mm ήταν. Θα πάω μάλλον στο https://www.poseidonclub.gr/ από ότι βλέπω στο Περιστέρι φαίνεται να έχει αρκετές στολές και καλές κριτικές στο Skroutz. Και βλέπουμε ποια θα αγοράσω.

 

Αν έχει κάποιος να προτείνει κάποια άλλα μαγαζιά που αξίζει να τσεκάρω, please let me know

Επεξ/σία από adrfinance
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Aν ειναι να φοραει στολη, που διαβαζω, για να κανει μπανιο στην θάλασσα, καλυτερα σπιτι του, με το ζεστο το νερακι του, τα αφρόλουτρα του και ολα μια χαρα:)

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα που θα μας κοιμισουν παλι μες στα σπιτια θα ναι παλι οτι πρεπει. Εκανα παλιοτερα μεχρι και Δεκεμβρη -Γεναρη αλλα τωρα που να χω να μπω απο αρχες του Μηνα φοβαμαι μη βουτηξω και αρρωστησω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, adrfinance said:

μπορείς να μου προτείνεις κάποιες στολές για να αγοράσω πχ από σκρουτζ ή από άλλο κατάστημα?

τα 2mm ειναι ανετα για κολυμπι κιολας και χωρις να εμποδιζουν.εναλλακτικα αν θες να ζορισεις πιο πολυ τον ευατο σου πας πχ σε μπλουζακι Mares thermoguard και κατι αντιστοιχο απο κατω.

20 hours ago, anduiras said:

@adrfinance

Έχει να κάνει με το πως το αντιλαμβάνεται ο καθένας το κολύμπι τον χειμώνα. Πχ για μένα πέρα από γυμναστική ήταν πάνω απ'όλα ότι κολυμπάω μόνος μου στην θάλασσα και έχω όλη την ακτή για μένα. Απίστευτη ηρεμία στην ψυχή μου.

@poulinos

Δεν πήρα στολή τότε που έκανα, οπότε δεν έχω δοκιμάσει και δεν έχω άποψη σε αυτό. Πιστεύω για έξτρα παραμονή στο νερό θα είναι ότι πρέπει. Ήμουν πάντως και λίγο μαζόχα με το παγωμένο νερό. Μου άρεσε αυτή η προσαρμογή που κάνει το σώμα στην θερμοκρασία του νερού και αυτή η αίσθηση ζέστης που νιώθω μετά. Άμα ισχύει και με στολή , τότε κακώς δεν έκανα.

η στολη δεν ειναι οτι θα σε κραταει στεγνο/δεν ειναι στεγανη .το νερο περναει κανονικα μεσα αλλο τοσο που θα χρησιμοποιει και τα χερια.απλα περναει πολυ μικροτερη ποσοτητα νερου η οποια απλα ζεστενεται πιο γρηγορα απο την θερμοκρασια .καποια στιγμη δηλαδη παλι θα αρχισει να κρυωνει απλα θα αργησει παραπανω αυτη η στιγμη.το ιδιο και στις καταδυσεις.δεν ειναι οτι φορας στολη και καθεσαι 100 ωρες.παλι καποια στιγμη θα αρχιζεις να κρυωνεις εκτος αν πας σε στεγανη στολη ή αν πας σε αρκετα χοντρη. επισης η θερμοτητα χανεται κανα ενα τεραστιο ποσοστο απο το κεφαλι σου οποτε εσυ διαλεγεις αν θελεις κουκουλιτσα ή οχι επισης. ειναι κατι που το ξερεις εσυ και εξαρτατε απο το ποσο αντεχεις το κρυο και απο το ποσο θες να κολυμπας.

17 hours ago, adrfinance said:

Δεν είναι καλύτερα να πάρω μια πιο χοντρή για να με προστατεύει καλύτερα από το κρύο?

θα σε δυσκολεψει στις κινησεις οτιδηποτε απο 3mm και πανω αλλο τοσο επειδη θα χρησιμοποιεις και τα χερια. εναλλακτικα μπορεις να παρεις και στολη που δεν καλυπτει ολο το χερι και το ποδι αν θες να νιωθεις πιο πολυ το κρυο.shorts δηλαδη.

15 hours ago, NikosKallithea said:

Aν ειναι να φοραει στολη, που διαβαζω, για να κανει μπανιο στην θάλασσα, καλυτερα σπιτι του, με το ζεστο το νερακι του, τα αφρόλουτρα του και ολα μια χαρα:)

μα καμια σχεση.τοσο απλα. η στολη Neoprene(αυτες που μιλαμε δεν ειναι στεγανες.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως αναφέρθηκε μια στολή στα 2χιλ θα σε καλύπτει. Απλά αυτή που θα πάρεις να έχει κ κουκούλα κατά την γνώμη μου. Αν δεν έχει τότε με τις κινήσεις των χεριών και την ορμή προς τα εμπρός θα σου μπαίνει πολύ νερό από τον λαιμό και θα κρυώσεις παλι γρήγορα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mylo είπε

Να μη στο χαλάσω αλλά με τα νέα μέτρα κολυμβητήρια και πισίνες κλείσανε.

Ναι αλλά στην θάλασσα μπορούμε να πηγαίνουμε να κολυμπάμε οπότε με την στολή πιστεύω θα είμαι ΟΚ.

2 ώρες πριν, @pnea1973 είπε

Όπως αναφέρθηκε μια στολή στα 2χιλ θα σε καλύπτει. Απλά αυτή που θα πάρεις να έχει κ κουκούλα κατά την γνώμη μου. Αν δεν έχει τότε με τις κινήσεις των χεριών και την ορμή προς τα εμπρός θα σου μπαίνει πολύ νερό από τον λαιμό και θα κρυώσεις παλι γρήγορα. 

Ναι σωστός ίσως πρέπει να πάρω και κουκούλα που λες για να μην κρυώνω.

Επεξ/σία από adrfinance
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, adrfinance είπε

Ναι αλλά στην θάλασσα μπορούμε να πηγαίνουμε να κολυμπάμε οπότε με την στολή πιστεύω θα είμαι ΟΚ.

Ναι σωστός ίσως πρέπει να πάρω και κουκούλα που λες για να μην κρυώνω.

Η στολή όπως έχει ειπωθεί δουλεύει με το να πάρει λίγο νερό και να το ζεστάνει. Γι αυτό πρέπει να έχει καλή εφαρμογή. Αν δεν έχει κουκούλα τότε το νερό θα μπαίνει μέσα συνέχεια από τον λαιμό. Συνηθως χωρίς κουκούλα την χρησιμοποιούμε καλοκαίρι με φθινόπωρο και για σπορ που δεν είσαι συνέχεια στο νερό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Η στολή όπως έχει ειπωθεί δουλεύει με το να πάρει λίγο νερό και να το ζεστάνει. Γι αυτό πρέπει να έχει καλή εφαρμογή. Αν δεν έχει κουκούλα τότε το νερό θα μπαίνει μέσα συνέχεια από τον λαιμό. Συνηθως χωρίς κουκούλα την χρησιμοποιούμε καλοκαίρι με φθινόπωρο και για σπορ που δεν είσαι συνέχεια στο νερό. 

Ναι μάλλον πρέπει να πάρω με κουκούλα, και πιθανώς και μπότες για τα πόδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπέρα!

Λοιπόν, αγόρασα μια στολή Cressi 5mm γύρω στα 150 ευρώ. Αγόρασα και γάντια, μποτάκια, σκούφο, μάσκα κλπ. Συνολικό κόστος γύρω στα 200-250 ευρώ. Μπορεί να βγει και φτηνότερα, είδα και στολές με 80-90 ευρώ οπότε να πάει συνολικά στα 150-200?

Έχω κάνει μπάνιο 3-4 φορές. Η στολή και ο εξοπλισμός είναι τέλεια.

Μπαίνει ελάχιστο νερό το οποίο εγκλωβίζεται και ζεσταίνεται. Γενικά η στολή είναι πάρα πολύ προστατευτική και δεν κρυώνεις όταν την φοράς.

Για μπάνιο προς το παρόν έχω πάει στα σύνορα Γλυφάδας με Βούλα.

Αξίζει με τα 1000. Καλές βουτιές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Στις 6/2/2021 στις 3:52 ΜΜ, adrfinance είπε

Καλησπέρα!

Λοιπόν, αγόρασα μια στολή Cressi 5mm γύρω στα 150 ευρώ. Αγόρασα και γάντια, μποτάκια, σκούφο, μάσκα κλπ. Συνολικό κόστος γύρω στα 200-250 ευρώ. Μπορεί να βγει και φτηνότερα, είδα και στολές με 80-90 ευρώ οπότε να πάει συνολικά στα 150-200?

Έχω κάνει μπάνιο 3-4 φορές. Η στολή και ο εξοπλισμός είναι τέλεια.

Μπαίνει ελάχιστο νερό το οποίο εγκλωβίζεται και ζεσταίνεται. Γενικά η στολή είναι πάρα πολύ προστατευτική και δεν κρυώνεις όταν την φοράς.

Για μπάνιο προς το παρόν έχω πάει στα σύνορα Γλυφάδας με Βούλα.

Αξίζει με τα 1000. Καλές βουτιές.

Καλησπέρα!

Σκέφτομαι κ εγώ να πάρω στολή για τον επόμενο χειμώνα πλέον

Δοκίμασα μια Camaro 2mm, μου είπαν ότι θα είναι οκ για κολύμπι τον χειμώνα να μένω μέσα ένα μισάωρο. Πάω κι εγώ εκεί Βουλα-Γλυφάδα. 
Λέτε θα αντέχεται το κρύο με τα 2mm ή να κοιτάξω για 3mm;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...