Προς το περιεχόμενο

Εκτυπωνει με μονο ασπρο μαυρο μελανι?


fogeo933

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω εναν cannon mg2950 . Tελειωσαν τα μελανια αγορασα μονο ασπρο μαυρο . Το εβαλα και λεει δεν μπορει να εκτυπωσει γιατι το φυσιγγιο μελανης δεν εχει μπει σωστα(μπηκε σωστα) ή δεν ειναι συμβατο ( ειναι τα ιδια με πριν πηρα ) . Εκτυπωνει με ενα μονο μελανι ή χρειαζεται να αγορασω και 2ο που εχει τα υπολοιπα χρωματα? αλλα 22 ευρω απο τον κλεφτη τον κωτσοβολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λες ειναι "feature" ολων των εκτυπωτων τα τελευταια 10+ χρονια. Ακομα και για ασπρομαυρη εκτυπωση ζητανε να υπαρχουν ολα τα μελανια, οποτε ναι, δεν γλυτωνεις την αγορα εγχρωμου.

Btw, δεν υπαρχει ασπρομαυρο μελανι, μονο μαυρο υπαρχει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, fogeo933 είπε

Εκτυπωνει με ενα μονο μελανι

Εννοείται πως όχι! Δυστυχώς έτσι έχει η κατάσταση κι αν μας αρέσει, αν όχι, πάμε στο φωτοτυπείω της γειτονιάς. Κι εμένα του δικού μου HP κάνουν 98€, αλλά παίρνω τα συμβατικά από το Πλαίσιο με 34€ (σε Cannon δημιουργούν θέματα).

*Η κακοχαρακτηρισμός καταστημάτων απαγορεύεται από τη κοινότητα.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fogeo933 είπε

αλλα 22 ευρω

Στο skroytz τα συμβατά CL 546 είναι κάπου στα 15-17€. Το θέμα είναι ότι η "παγίδα" με τους inkjet εκτυπωτές είναι ότι ακόμα και να ζητάς εκτύπωση μόνο μαύρο αυτοί χώνουν και λίγο μπλε, έτσι για να σου σπάνε τα νεύρα και να τελειώνει το έγχρωμο. Επιπλέον οι canon έχει το σύστημα με την ανεξάρτητη κεφαλή που μειώνει το κόστος του ink cartridge, που όμως θα πληρώσεις αυτήν τη διαφορά μαζεμένα όταν χρειαστεί αλλαγή η κεφαλή.

Παραθέτω ένα ενδιαφέρων βίντεο (έχει Αγγλικούς υπότιτλους) που μας υπενθυμίζει αυτό που όλοι ξέρουμε. Ότι τα μελανάκια είναι μεγάλη απάτη.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υπόθεση inkjet εκτυπωτής, θυμίζει τις "μπίζνες" του Μοντεχρήστου στον Ισοβίτη του Αρκά, με τα δωρεάν ανεμιστηράκια εν μέσω καύσωνα και τις πανάκριβες μπαταρίες τους. Εδώ που τα λέμε, ακόμα κι η ηλεκτροκίνηση τους ίδιους επιχειρηματικούς κανόνες τηρεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευτυχώς που είναι η κεφαλή πάνω στο μελάνι, γιατί εμένα τη πρώτη φορά που πήρα εκτυπωτή δεν ήξερα ότι έπρεπε να τυπώνω μία σελίδα ανά 10-15 μέρες και ξεράθηκε η κεφαλή -δεν είχα επαφές και με e-Bay-  και έτσι πάνε 180ε. Τον ξαναπήρα και από τότε δεν έχω θέμα, αν εξαιρέσουμε ότι σαν φοιτητής τυπώνω στα φωτοτυπεία του ζωγράφου με 3 λεπτά τη σελίδα και τα μελάνια τα καταναλώνω για τη συντήρηση του εκτυπωτή μου τα τελευταία 4 χρόνια.

Και να μην ξεχάσω:

 

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/11/2020 στις 11:06 ΠΜ, Τέρης Α. είπε

Ευτυχώς που είναι η κεφαλή πάνω στο μελάνι, γιατί εμένα τη πρώτη φορά που πήρα εκτυπωτή δεν ήξερα ότι έπρεπε να τυπώνω μία σελίδα ανά 10-15 μέρες και ξεράθηκε η κεφαλή -δεν είχα επαφές και με e-Bay-  και έτσι πάνε 180ε. Τον ξαναπήρα και από τότε δεν έχω θέμα, αν εξαιρέσουμε ότι σαν φοιτητής τυπώνω στα φωτοτυπεία του ζωγράφου με 3 λεπτά τη σελίδα και τα μελάνια τα καταναλώνω για τη συντήρηση του εκτυπωτή μου τα τελευταία 4 χρόνια.

Και να μην ξεχάσω:

Iσχυει με τα 3 λεπτα... με εχει σωσει και εμενα η συγκεκριμενη 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, george kesoglu είπε

εχω τον Epson EcoTank L382 ξεχασα τα μελανια και εαν χαλασει παλι tank θα παρω

Δε θα διαφωνήσω ότι για έγχρωμο εκτυπωτή η τεχνολογία tank είναι η πιο οικονομική. Το πρόβλημα όμως είναι ότι όταν πας να αγοράσεις τέτοιον εκτυπωτή θα... πονέσει λίγο! Σε αυτούς τους εκτυπωτές καταλαβαίνεις πόσο θα έπρεπε να κοστίζουν οι εκτυπωτές στη λιανική αν οι τιμές των μελανιών ήταν κανονικές (στο ευρώ περίπου ανά χρώμα).

Επίσης, και αυτοί οι εκτυπωτές υποφέρουν από την προγραμματισμένη βραχυβιότητα, αν και κρατάνε περισσότερο από τους απλούς inkjet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ,  στοχος ειναι να βγαλει πανω απο 5000 σελ που εαν το διαιρέσουμε με την τιμη αποκτησης να ερχετε στα 0,03λεπτα/σελ , χώρια που γλυτωνεις το  τρεξιμο στο φωτοτυπαδικο,  τον εχω 8 μηνες εαν αντεξει 3 χρονια που εχει εγγυηση εκανε αποσβεση   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...