Προς το περιεχόμενο

The Queen's Gambit


AlexanderTheGr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την ειδα μες το σ/κ. Απτις καλες σειρες του Netflix,περναει ευχαριστα η ωρα. Σε αυτο που παιρνει 10/10 ειναι οι ερμηνειες.

Κατα τα αλλα δεν εχει κατι το τρομερο η σειρα,ουτε απο πλοκη,ουτε κατι που να σου μεινει στο φιναλε για να συζητας τις επομενες μερες. Σιγουρα καλυτερη απο τις περισσοτερες μετριοτητες που βγαζει το netflix. Θα συμφωνησω και εγω πως ειναι υπερτιμημενη.

Της βαζω ενα 8/10,worth watching χωρις να συγκλονησει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σοβαρή ερώτηση: Η σειρά είναι μια πολύ καλοφτιαγμένη (πολύ καλή+ σκηνοθεσία, ηθοποιία, παραγωγή κλπ) σε γενικές γραμμές συμπαθητική+ σειρά που κάπως χάνει κυρίως στον τομέα του σεναρίου, ανάπτυξης χαρακτήρων κλπ αλλά επειδή είναι τίγκα liberal-bait ανεβαίνει σε αστεράκια άνευ λόγου;; Όπως π.χ. το Unorthodox;;

Δεν έχω πολύ χρόνο (σχεδόν καθόλου έχω) για σειρές/ταινίες τον τελευταίο καιρό, οπότε ρωτάω. Δεν κράζω πριν καν την δω.

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Σοβαρή ερώτηση: Η σειρά είναι μια πολύ καλοφτιαγμένη (πολύ καλή+ σκηνοθεσία, ηθοποιία, παραγωγή κλπ) σε γενικές γραμμές συμπαθητική+ σειρά που κάπως χάνει κυρίως στον τομέα του σεναρίου, ανάπτυξης χαρακτήρων κλπ αλλά επειδή είναι τίγκα liberal-bait ανεβαίνει σε αστεράκια άνευ λόγου;; Όπως π.χ. το Unorthodox;;

Δεν έχω πολύ χρόνο (σχεδόν καθόλου έχω) για σειρές/ταινίες τον τελευταίο καιρό, οπότε ρωτάω. Δεν κράζω πριν καν την δω.

Εχει δομή 100% τυπικού Shonen anime. Κεντρικός πρωταγωνιστής με σούπερ ταλέντο, μαύρο παρελθόν λυπηρό, νικάει αγώνες, όταν χάνει γυρίζει να νικήσει και ο πρώην μεγάλος αντίπαλος γίνεται προπονητής, έχεις power ups κλπ κλπ. Η βαθμολογία του είναι υπερβολική. Δε χάνεις κάτι. Είναι σα να βλέπες ανιμε με σκάκι με όλη τη προβλεπόμενη σειρά γεγονότων. 

Επεξ/σία από Edel
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, Edel είπε

Εχει δομή 100% τυπικού Shonen anime. Κεντρικός πρωταγωνιστής με σούπερ ταλέντο, μαύρο παρελθόν λυπηρό, νικάει αγώνες, όταν χάνει γυρίζει να νικήσει και ο πρώην μεγάλος αντίπαλος γίνεται προπονητής, έχεις power ups κλπ κλπ. Η βαθμολογία του είναι υπερβολική. Δε χάνεις κάτι. Είναι σα να βλέπες ανιμε με σκάκι με όλη τη προβλεπόμενη σειρά γεγονότων. 

Χαχα! Κατάλαβα. Ευχαριστώ για την απάντηση. Τότε θα βάλω μερικές άλλες στη σειρά πριν απ'αυτή π.χ. τα Olive Kitteridge, City so real, Fleabag season2, The deuce. Σε λίγες μέρες βγαίνει και το Soul της pixar.  ...αν φτάσω σε αυτή κάποτε έφτασα, αν όχι τότε δεν έχασα κάτι.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να μετανιώνω που την είδα, δε μου φάνηκε κάτι εξαιρετικό. Το σενάριο ήθελε πολύ δουλειά κι ενώ έπαιζαν καλά σχεδόν όλοι, κάτι σα να μην έδενε. Δεν ξέρω πώς να το περιγράψω, κάτι μου έφταιγε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Sanjuro είπε

 

Δεν έχω πολύ χρόνο (σχεδόν καθόλου έχω) για σειρές/ταινίες τον τελευταίο καιρό, οπότε ρωτάω. Δεν κράζω πριν καν την δω.

Δεν εχεις χρονο αλλα ρωτας για νεα σειρα? Τεσπα, να σου απαντησω, η σειρα ειναι παρα πολυ καλη, τα κουστουμια και η εποχη ειναι top notch. Η πρωταγωνιστρια ειναι αστερι, και εχει και ψιλο-καλο soundtrack. Αν σου αρεσουν τα mini-series ειναι μονοδρομος να την δεις, την βαζω στο ιδιο επιπεδο με το the night of(αν το εχεις δει)

Και αδιαφορο να σου ειναι το θεμα της, πρεπει να την δεις για την πρωταγωνιστρια

 

  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, najinblue3 είπε

Δεν εχεις χρονο αλλα ρωτας για νεα σειρα? Τεσπα, να σου απαντησω, η σειρα ειναι παρα πολυ καλη, τα κουστουμια και η εποχη ειναι top notch. Η πρωταγωνιστρια ειναι αστερι, και εχει και ψιλο-καλο soundtrack. Αν σου αρεσουν τα mini-series ειναι μονοδρομος να την δεις, την βαζω στο ιδιο επιπεδο με το the night of(αν το εχεις δει)

Και αδιαφορο να σου ειναι το θεμα της, πρεπει να την δεις για την πρωταγωνιστρια

Ναι, είναι άλλο να ρωτάς για κάτι για 2-3 λεπτάκια και άλλο να μαζευτείτε σε ένα σαλόνι με την γυναίκα σου (πράγμα που σημαίνει πως και οι δύο έχετε χρόνο) να δειτε οτιδήποτε για ώρες. Άσε που αν το αρχίσουμε μετά δεν θα θέλει να το κόψουμε γιατί θέλει να ολοκληρώνουμε τα πάντα όσο καλά και αν είναι.

Το ερώτημα μου ήταν συγκεκριμένο, για συγκεκριμένο λόγο. Δεν έχω πρόβλημα με αυτή την θεματολογία, απλά προσπαθούσα να καταλάβω αν έχουν θαμπωθεί μόνο απ'την ύπαρξη αυτής της ας πούμε λιμπεραλ θεματολογίας ή αν όντως είναι αριστούργημα όπως το παρουσιάζουν. Συχνά θαμπώνονται κριτικοί και κοινό (ευκολότερα οι κριτικοί και η ακαδημία βέβαια!) από τέτοια πράγματα. Άλλο παράδειγμα αυτού του γεγονότος ήταν το απλά διασκεδαστικό Black Panther που παρά λίγο να το βγάλουν αριστούργημα. Το ίδιο συνέβει και με το Green Book και το Handmaid's tale. Βέβαια υπάρχουν και πολύ καλές+ ταινίες και σειρές σε αυτό το ας πούμε φάσμα π.χ. το The Wire, το Russian Doll, το Sharp Objects, το Fleabag, της Sofia Coppola το The Beguiled, του Kar-Wai το Happy Together, το Secrets and lies του Mike Leigh, του Αλμοδόβαρ διάφορες ταινίες, το τσέχικο Sedmikrásky, του Mizoguchi ορισμένες ταινίες κλπ.

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Ναι, είναι άλλο να ρωτάς για κάτι για 2-3 λεπτάκια και άλλο να μαζευτείτε σε ένα σαλόνι με την γυναίκα σου (πράγμα που σημαίνει πως και οι δύο έχετε χρόνο) να δειτε οτιδήποτε για ώρες. Άσε που αν το αρχίσουμε μετά δεν θα θέλει να το κόψουμε γιατί θέλει να ολοκληρώνουμε τα πάντα όσο καλά και αν είναι.

Το ερώτημα μου ήταν συγκεκριμένο, για συγκεκριμένο λόγο. Δεν έχω πρόβλημα με αυτή την θεματολογία, απλά προσπαθούσα να καταλάβω αν έχουν θαμπωθεί μόνο απ'την ύπαρξη αυτής της ας πούμε λιμπεραλ θεματολογίας ή αν όντως είναι αριστούργημα όπως το παρουσιάζουν. Συχνά θαμπώνονται κριτικοί και κοινό (ευκολότερα οι κριτικοί και η ακαδημία βέβαια!) από τέτοια πράγματα. Άλλο παράδειγμα αυτού του γεγονότος ήταν το απλά διασκεδαστικό Black Panther που παρά λίγο να το βγάλουν αριστούργημα. Το ίδιο συνέβει και με το Green Book και το Handmaid's tale. Βέβαια υπάρχουν και πολύ καλές+ ταινίες και σειρές σε αυτό το ας πούμε φάσμα π.χ. το The Wire, το Russian Doll, το Sharp Objects, το Fleabag, της Sofia Coppola το The Beguiled, του Kar-Wai το Happy Together, το Secrets and lies του Mike Leigh, του Αλμοδόβαρ διάφορες ταινίες, το τσέχικο Sedmikrásky, του Mizoguchi ορισμένες ταινίες κλπ.

Εγω προτεινω να το δεις asap, και αν δεν σου αρεσει να βγεις να με κραξεις. Κατι που το αποκλειω, δεν ειναι πολυ βαρυ και περναει πολυ ευχαριστα η ωρα. Για μενα ολη η σειρα ειναι η πρωταγωνιστρια, και το πετυχανε τοσο πολυ το ολο σκηνικο με την εποχη. Δε λεω οτι ειναι αριστουργημα, αλλα γ αυτο που ειναι το 8.5 σαν βαθμολογια νομιζω ειναι δικαιο.

Αυτο που μου αρεσε ειναι οτι δεν ειναι κατι σαν τα αλλα, ειναι κατι εντελως διαφορετικο απο τις σειρες που τρωμε τελευταια με το κουταλι. Γ αυτο και ολοι το χαρακτηριζουν αριστουργημα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Edel είπε

Επειδή από αυτά που έχω διαβάσει από sanjuro, παίζω 20 ευρώ στοίχημα με najin ότι το δικό μου ποστ θα δικαιώσει στο τέλος :D

εγω σου λεω οτι θα του αρεσει :P  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, ChrisAce είπε

Έχω δει τα πρώτα 4 επεισόδιά, σήμερα αύριο λογικά θα την τελειώσω την σειρά,  η ερμηνεία τις Anya Taylor-Joy για μένα είναι εξαιρετική. Τα σκηνικά/κοστούμια επίσης.

Η σειρά δείχνει να είναι καλή παραγωγή αλλά και λίγο υπερτιμημένη για 9/10, από ότι έχω δει μέχρι τώρα τουλάχιστον..  

Επανέρχομαι γιατί είδα πια όλα τα επεισόδια.

Τα 3 τελευταία επεισόδια που δεν είχα δει, δεν άλλαξαν τη γνώμη μου καθόλου, σε λίγες μέρες το μόνο που θα θυμάμαι από την σειρά είναι η εξαιρετική ερμηνεία τις πρωταγωνίστριας. 

Επεξ/σία από ChrisAce
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/11/2020 στις 10:10 ΜΜ, Edel είπε

Εχει δομή 100% τυπικού Shonen anime. Κεντρικός πρωταγωνιστής με σούπερ ταλέντο, μαύρο παρελθόν λυπηρό, νικάει αγώνες, όταν χάνει γυρίζει να νικήσει και ο πρώην μεγάλος αντίπαλος γίνεται προπονητής, έχεις power ups κλπ κλπ. Η βαθμολογία του είναι υπερβολική. Δε χάνεις κάτι. Είναι σα να βλέπες ανιμε με σκάκι με όλη τη προβλεπόμενη σειρά γεγονότων. 

Σωστά! Είχα πολλά Hikaru no Go vibes ενώ την έβλεπα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...