Προς το περιεχόμενο

BS player


NikBous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χτες προσπαθησα να δω ένα έργο με bs player . Το προγραμμα δεν ανταποκρινοταν (Σημειωσε οτι ειχα δει πολλά έργα πριν , ειχα περασει και τα ελληνικά σε οσα σημειο χρειαζοταν 

Σήμερα απενγκατεστησα το bs palyer free και το ξαναεγκατεστησα . (Εχω windous 10) . Παλι τα ίδια . Συμπεριφερεται σαν νεκρο πρόγραμμα .Πάω στο μενου πρισκω το έργο , το καλώ , αλλά δεν αντιδρα 

Σας εχει τυχει σε εσας; . Τι κανουμε ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, NikBous είπε

Χτες προσπαθησα να δω ένα έργο με bs player . Το προγραμμα δεν ανταποκρινοταν (Σημειωσε οτι ειχα δει πολλά έργα πριν , ειχα περασει και τα ελληνικά σε οσα σημειο χρειαζοταν 

Σήμερα απενγκατεστησα το bs palyer free και το ξαναεγκατεστησα . (Εχω windous 10) . Παλι τα ίδια . Συμπεριφερεται σαν νεκρο πρόγραμμα .Πάω στο μενου πρισκω το έργο , το καλώ , αλλά δεν αντιδρα 

Σας εχει τυχει σε εσας; . Τι κανουμε ;

το ειχα παθει πολλες φορες στο παρελθον, αλλαξα οτι ρυθμιση υπηρχε, το εσβησα, το ξαναπερασα, μεχρι και format ειχα κανει απ τα νευρα μου.. τελικα γυρισα σε klite codec pack και βρηκα την υγεια μου!

το μονο θετικο που ειχε αυτο το προγραμμα ειναι η αναζητηση υποτιτλου κατευθειαν. κατα τ αλλα το media player classic ειναι σαφως ανωτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikBous είπε

Τι κανουμε ;

mpc-be και με ευχαριστεις μετα. Ειναι συνεχιση του πολυ πετυχημενου mpc-hc . Κατεβαζεις και το mpc-hc για backup γιατι για καποιον λογο που μου διαφευγει στο -be δεν δουλευει το subresync.

Και ξεχνατε klite codec pack , bs player , gom , και οτιδηποτε αλλο εχει φυτρωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σε καλό δρόμο. Μετέφερα το εργακι απο το στικάκι στον δισκο c του lap top και παιζει μια χαρά . Ξέρει κανεις , που είναι η ρύθμιση που έχει κλειδώσει τον δίσκο απο τον οποιο περιμένει το video ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...
Στις 8/11/2020 στις 4:39 ΜΜ, mphxths είπε

mpc-be και με ευχαριστεις μετα. Ειναι συνεχιση του πολυ πετυχημενου mpc-hc . Κατεβαζεις και το mpc-hc για backup γιατι για καποιον λογο που μου διαφευγει στο -be δεν δουλευει το subresync.

Και ξεχνατε klite codec pack , bs player , gom , και οτιδηποτε αλλο εχει φυτρωσει.

Μήπως εννοείς το subsync;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, infini είπε

Μήπως εννοείς το subsync;

Εννοω το subresync , που εχει το mpc-be. Μενου View -> subresync. Για καποιον αγνωστο λογο δεν δουλευει , εμφανιζει κενο παραθυρο. Το αρχικο προτζεκ , πανω στο οποιο βασιστηκε το mpc-be , δεν εχει τετοιο προβλημα. Μιλαω για το mpc-hc , του οποιου η αναπτυξη σταματησε , και για αυτο καποιοι βασιζομενοι σε αυτο εφτιαξαν το mpc-be.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, mphxths είπε

Εννοω το subresync , που εχει το mpc-be. Μενου View -> subresync. Για καποιον αγνωστο λογο δεν δουλευει , εμφανιζει κενο παραθυρο.

Πήγαινε View->Options->Subtitles και τσεκάρισε το Use Subresync.

ΟΚ.

Κλείσιμο

Άνοιγμα

Voila!!! ;)

spacer.png

 

Αναφορά σε κείμενο

Το αρχικο προτζεκ , πανω στο οποιο βασιστηκε το mpc-be , δεν εχει τετοιο προβλημα. Μιλαω για το mpc-hc , του οποιου η αναπτυξη σταματησε , και για αυτο καποιοι βασιζομενοι σε αυτο εφτιαξαν το mpc-be.

Καθαρά πληροφοριακά...

Το be βασίστηκε σε δύο projects, το "Media Player Classic" project (Gabest) και το "Media Player Classic Home Cinema" project (Casimir666) και αναπτύσσεται περίπου μια 10ετία. Δεν το έφτιαξαν τώρα που σταμάτησε το hc.

Το hc ήταν βασισμένο στο Guliverkli project του αρχικού mpc και μαζί με το be ήταν παράλληλα projects μέχρι που σταμάτησε το hc ενώ το be συνεχίζει ακόμα. Επίσης όλα βασίζονται στο look-and-feel του αρχικού Windows Media Player 6.4 (για όποιον το θυμάται).

Το hc συνεχίζει να αναπτύσσεται στο github (το λινκ του accipio)  αλλά όχι από τον αρχικό δημιουργό.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, micos000 είπε

Voila!!!

Voila δεν λες τιποτα :) Thanks , αν και ηταν περιττο απο μερους του . Δηλαδη για ποιον λογο να ΜΗΝ ειναι enabled το subresync συνεχως ? Τεσπα... σπανια το χρησιμοποιω το feature αυτο πλεον.
Επισης να πω για το mpc(-hc) (και το fork του που δοκιμασα σημερα) , οτι με τιποτα δεν μπορω να το βαλω να κανει το decoding στην 2η καρτα του φορητου (optimus intel/nvidia) , κατι το οποιο γινεται αυτοματα με το mpc-be. Δοκιμασα διαφορα decoders , αλλα παντα "ριχνει" το decoding στην intel. 

Τεσπα , για τις αναγκες μου , να δω καμμια ταινια δηλ το βραδακι στο χαλαρο το mpc-be ειναι υπεραρκετο.
 

2 ώρες πριν, infini είπε

To subresync διορθώνει ταυτόχρονα όλους τους υπότιτλους ή πρέπει χειροκίνητα να γίνει ένας κάθε φορά;

Δεν ξερω τι εννοεις. Παλιοτερα οταν πεφταμε σε υποτιτλους που ηταν σχετικα αποσυγχρονισμενοι , απαξ και ρυθμιζαμε εναν υποτιτλο , οι υπολοιποι ρυθμιζονταν αυτοματα και αναλογικα. Στην καλυτερη των περιπτωσεων , μια-δυο φορες αν τους συγχρονιζες , ολοι μεχρι το τελος ηταν συγχρονισμενοι. Αλλιως σε καποιο σημειο , παλι ηθελε συγχρονισμο. Στις μερες μας σπανια μου εχει τυχει να πετυχω μη συγχρονισμενους υποτιτλους...
 

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, infini είπε

To subresync διορθώνει ταυτόχρονα όλους τους υπότιτλους ή πρέπει χειροκίνητα να γίνει ένας κάθε φορά;

Το resync μεταφέρει όλους τους υπότιτλους μπρος ή πίσω μέχρι να πατήσουν σωστά σε ένα τουλάχιστον σημείο και από εκεί και έπειτα όλοι οι υπόλοιποι υπότιτλοι της ταινίας θα είναι συγχρονισμένοι. Αυτό όμως θα συμβεί μόνο αν το frame rate και η έκδοση της ταινίας για την οποία δημιουργήθηκε ο υπότιτλος είναι ίδιο με την ταινία που έχεις. Αν δεν είναι ίδια τότε όσο προχωράει η ταινία θα χάνεται και ο συγχρονισμός, οπότε δοκιμάζεις άλλους υπότιτλους ή προσπαθείς να αλλάξεις τα fps των υπότιτλων.

Η έκδοση που είπα πριν για τις ταινίες σημαίνει αν είναι directors cut οπότε μάλλον θα έχει περισσότερες σκηνές με αποτέλεσμα να μην συγχρονίζεται καθόλου ο υπότιτλος.

Στις σειρές είναι λίγο πιο δύσκολο το πράγμα και ιδίως στα hdtv γιατί ανάλογα με το γκρουπ που έβγαλε το επεισόδιο μπορεί να υπάρχουν διαφορές στα κοψίματα για διαφημίσεις οπότε κάθε φορά που θα μαυρίζει η οθόνη (όπου θα είναι και τα cut για τις διαφημίσεις) θα χάνεται και ο συγχρονισμός.  Εδώ δοκιμάζεις άλλη έκδοση και φροντίζεις (αν είναι hdtv) να βρίσκεις υπότιτλους για το ίδιο γκρουπ ή πας μόνο για webrip εκδόσεις όπου δεν έχει πολύ σημασία το γκρουπ καθώς αυτά δεν έχουν κοψίματα για διαφημίσεις.

Το mpc-hc (δεν είμαι σίγουρος για το be) έχει μια βολική λειτουργία για συγχρονισμό.Την ώρα που βλέπεις μια ταινία αν πατήσεις F1 ή F2 μετακινείς όλους τους υπότιτλους 500ms (μισό δευτερόλεπτο, αλλάζει από τις ρυθμίσεις) νωρίτερα ή αργότερα, οπότε κάνεις συγχρονισμό on-the-fly και μπορείς να σώσεις τον συγχρονισμένο υπότιτλο.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Παρατήρησα πριν λίγο στον υπολογιστή μου κάτι περίεργο και ανησυχητικό σε σχέση με τον bs player και έναν δίσκο.

Πήγα να ανοίξω μια ταινία με το bs και απλά δεν άνοιγε. Έβγαζε την γνωστή μπάρα αλλά δεν άνοιγε το κυρίως παράθυρο:

1518360299_.jpg.e179802975b4f14e83bdfa61b59bb4c5.jpg

Επίσης όπως βλέπετε γράφει "Έκλεισε"

Προσπάθησα να ανοίξω και άλλα αρχεία για δοκιμή αλλά οι περισσότερες ταινίες δεν παίζουν, που και που μερικές όμως θα παίξουν κανονικά. Δεν φαίνεται να σχετίζεται με το αν το αρχείο είναι mkv, avi κλπ

Το αρχείο που με επιμονή προσπαθούσα να ανοίξω το έκανα paste στον ssd, και μετά άνοιξε κανονικά(!)

Το ίδιο αρχείο το είχα και σε άλλον HDD (Seagate Barracuda) και πήγα να το ανοίξω από εκεί και παίζει και εκεί κανονικά(!)

Ο σκληρός δίσκος που φαίνεται να μην τον συμπαθεί ο bs είναι ο WD Blue 6Tb ολοκαίνουριος, με 100% υγεία και επιδόσεις.

Με το mpc-hc όλα τα αρχεία παίζουν κανονικά από παντού. (Με αυτόν παίζω πάντα αλλά ανοίγω bs για υπότιτλους)

Ψυλλιάζεται κανείς τίποτα για το τι μπορεί να φταίει? :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Με το mpc-hc όλα τα αρχεία παίζουν κανονικά από παντού. (Με αυτόν παίζω πάντα αλλά ανοίγω bs για υπότιτλους)

Και το mpc κατεβάζει υπότιτλους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά εγώ τους υπότιτλους τους κατεβάζω μόνος μου από τα γνωστά. Η μεγαλύτερη βάση είναι του opensubtitles και από εκεί κατεβάζουν σχεδόν όλοι, θέλει όμως πλέον εγγραφή και να περάσεις τα στοιχεία στο mpc, στις ρυθμίσεις υποτίτλων. Οι άλλες βάσεις όπως podnapsi κτλ είναι λίγο ότι να ναι για Ελληνικούς υπότιτλους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...