Προς το περιεχόμενο

Εκατομμύρια δεδομένα από τα Booking.com & Hotels.com διέρρευσαν στο διαδίκτυο


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, gakost είπε

Και ύστερα μας φταίνε όλοι οι άλλοι. Ωραία νοοτροπια

Για ανέλυσέ το λίγο αυτό με τη νοοτροπία (μου).

Ναι είμαι DPO σε μικρομεσσαίο εκπαιδευτικό οργανισμό distance learning, το ότι είμαστε (όλοι μαζί, και εσύ και εγώ, δεν είμαι μόνος μου) στην Ελλάδα ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ και προδιαθέτει τον οποιονδήποτε να συμπληρώσει ένα ΚΛΑΙΝ ΜΑΙΝ με κεφαλαία και bold, γιατί πολύ απλά άσε με εμένα που έχω γνώση εκ των έσω και που στην τελική έχω πάει και 2 φορές στα γραφεία αυτής της SO CALLED Αρχής Προστασίας Δεδομένων Προσωπικου Χαρακτήρα (πριν το Googlάρεις, Αλεξάνδρας και Κηφισίας γωνία) και ξέρω πολύ καλύτερα απ΄το 99,9% εδώ μέσα το πώς λειτουργεί, και το πώς ΔΕΝ λείτουργεί. 

Επειδή λοιπόν ακριβώς στο ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ τα υποτιθέμενα πρόστιμα είναι καθαρά και μόνο για τους μεγάλους, τα "μαγαζάκια" τα κακόμοιρα τύπου eshops, ή γυμναστήρια, ή κέντρα αισθητικής ή ή ή βάλτε εδώ ότι θέλετε, μια χαρά υπάρχει καθεστώς ατιμωρησίας και εξακολουθούν να μας σπαμάρουν ανελέητα. 

ΚΛΑΙΝ ΜΑΙΝ λοιπόν η Ελλαδίτσα μας στα του GDPR, οπότε με ενδιαφέρει να δω πώς το χειρίζονται στο εξωτερικό. 

1 ώρα πριν, Lomar είπε

Η Expedia βέβαια που χρεώνει η ίδια τον πελάτη σε αρκετές κρατήσεις και δίνει δική της virtual card στον ξενοχόδο, η οποία είναι κλειδωμένη για συγκεκριμένα MMC codes σε POS, δεν θα είχε το ίδιο πρόβλημα με όλους τους πελάτες της, αλλά μόνο με αυτούς που επιλέγουν "Hotel Collect" κρατήσεις.

Πολύ ωραία ανάλυση στο σύνολό της, για όσους πραγματικά ενδιαφέρονται να μάθουν 2 πράγματα παραπάνω πέραν των "κακών cookies" που ούτε για αυτά δεν έχουν ουσιαστική γνώση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες εμένα σήμερα άρχισε να χρεώνεται η κάρτα μου αβέρτα. Πρόλαβαν 5 συναλλαγές μέχρι να την κλειδώσω. Φυσικά δε μπορώ να αποδείξω από που μπορεί να ήρθε η υποκλοπή, αλλά η κάρτα μου υπήρχε και στην booking.

Κατά τα άλλα το τελευταίο 1 μήνα+ το μόνο άλλο που μπορώ να φανταστώ είναι το aliexpress..

Επεξ/σία από yazidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, yazidis είπε

Παίδες εμένα σήμερα άρχισε να χρεώνεται η κάρτα μου αβέρτα. Πρόλαβαν 5 συναλλαγές μέχρι να την κλειδώσω. Φυσικά δε μπορώ να αποδείξω από που μπορεί να ήρθε η υποκλοπή, αλλά η κάρτα μου υπήρχε και στην booking.

Κατά τα άλλα το τελευταίο 1 μήνα+ το μόνο άλλο που μπορώ να φανταστώ είναι το aliexpress..

Με εβαλες στο  τριπάκι και το έψαξα τo δικό μου και εχω πληρώσει booking  μέσω paypal  αρχες Σεπτέμβρη.Μεσα Σεπτέμβρη όμως έχω πληρώσει TRIP.com με κάρτα.Αυτό δεν βρίσκω να έχει πρόβλημα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Το θέμα έχει κλειδωθεί
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...