Προς το περιεχόμενο

Με M1 το νέο Mac Mini, έως τρεις φορές γρηγορότερο από το προηγούμενο μοντέλο


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, GoMaR είπε

Αυτό το είσαι επαγγελματίας καταλήγεις σε μακ, δεν έχετε βαρεθεί να το λένε κάποιοι;;

Το αστείο είναι ότι το πιστεύουν κιόλας.

Δε στέκομαι στην είδηση αλλά σε ένα σχόλιο που διάβασα.

Οι δικές μου ανάγκες καλύπτονται καλύτερα από το περιβάλλον Mac και το synergy που έχει με το iPhone και το iPad. Τί να κάνουμε τώρα δηλαδή, να χαϊδεύουμε τα Windows για να μην μας την πει κάποιος στο insomnia;

 

11 ώρες πριν, asterios210 είπε

Στην παρουσίαση που είδα τις νεες συσκευες της Apple με τον Μ1, χάρηκα και ειδικά για την τιμή τους ...φυσικά μόλις είδα τις τιμές στην Ελλάδα. ..απλά ξενέρωσα για άλλη μια φορά. Δεν ειμαι πολυ σχετικός με την παρούσα τεχνολογία (μαθαίνω όμως) και θα ήθελα την βοήθεια σας, ειδικά κάποιος που γνωρίζει στην πράξη τι θα μου ήταν χρήσιμο με το δυνατόν λιγότερα χρήματα. 

Θέλω να αναβαθμίσω τον υπολογιστή που έχω (λαπτοπ Dell 6ετιας) για να κάνω τη δουλειά μου ως δημοσιογράφος πιο εύκολα. Μοντάρω βίντεο από ρεπορτάζ, τοπικούς αγώνες μπάσκετ και ποδοσφαίρου και φυσικά ανεβάζω άρθρα με φώτο. Πάνω κάτω αυτά με "καινε" και έλεγα μήπως το Mac mini ή το Mac book pro ήταν μια καλή λύση ( αυτά με 16gb ram)

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Συνάδελφε, αν έχεις χρόνο να ασχοληθείς με την εκμάθηση του MacOS παίρνεις Mac με κλειστά μάτια και κρατάς το laptop για να βλέπεις Cosmote Go.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

στο προηγουμενο σου μηνυμα εσυ βιαστικες να συγκρινεις Mac με Intel vs Arm τη στιγμη που ακομα δεν εχουν βγει ακομα Mac με arm,

και σου απαντησα  με αποδειξεις οτι η Apple ΗΔΗ μεσω software εκμεταλλευεται καλυτερα τα προγραματα οτι πυρηνες κι αν τους δωσεις,

η μεταβαση επαγγελματικων προγραμματων στα ipad ειναι θεμα λειτουργικου και οχι arm chipset αφου τρεχουν σε ipad Os και οχι σε MacOs

αν παρακολουθεις τις εξελιξεις το ipad Pro που βγηκε πριν 2 χρονια ολοι ελεγαν οτι ειναι τοσο ισχυρο που ειναι κριμα να μη μπορει να τρεχει κανονικο photoshop/illustrator κλπ.

απο κει και περα συμβουλες για το τι θα παρω για το πως να κανω καλυτερα τη δουλεια και τα χομπυ μου απο το σπιτι επετρεψε μου επισης να γωνριζω εγω καλυτερα

Δεν μου απάντησες ακριβώς έτσι, έκανες απλά σύγκριση Mac με PC, που αν κάνουμε αυτή τη σύγκριση, το Matlab για παράδειγμα τρέχει καλυτερα σε PC νομίζω από ότι σε Mac.

Επομένως πιστεύω δεν είναι θέμα της Apple, αλλά της κάθε εταιρίας που κάνει release το software της. Αντίστοιχα και στο iOS υπάρχουν εφαρμογές που κρασάρουν χωρίς να φταίει η Apple.

Οπότε αυτό που πρέπει να δούμε είναι πω θα τρέχουν τα προγραάμματά μας στον arm, τι νέα πρόγραμματα θα βγουν για arm-only, ποια ίσως δεν τον υποστηρίξουν ποτέ και πότε η εμπειριά χρήσης arm θα είναι καλύτερη από τα τωρινά μας Mac για το use case του καθενός

 

Επεξ/σία από bioentre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, bioentre είπε

Δεν μου απάντησες ακριβώς έτσι, έκανες απλά σύγκριση Mac με PC, που αν κάνουμε αυτή τη σύγκριση, το Matlab για παράδειγμα τρέχει καλυτερα σε PC νομίζω από ότι σε Mac.

Επομένως πιστεύω δεν είναι θέμα της Apple, αλλά της κάθε εταιρίας που κάνει release το software της. Αντίστοιχα και στο iOS υπάρχουν εφαρμογές που κρασάρουν χωρίς να φταίει η Apple.

Οπότε αυτό που πρέπει να δούμε είναι πω θα τρέχουν τα προγραάμματά μας στον arm, τι νέα πρόγραμματα θα βγουν για arm-only, ποια ίσως δεν τον υποστηρίξουν ποτέ και πότε η εμπειριά χρήσης arm θα είναι καλύτερη από τα τωρινά μας Mac για το use case του καθενός

 

πετας τη μπαλα στην εξεδρα και πας αλλου τη κουβεντα, οι πιθανοτητες να κρασαρει μια εφαρμογη σε iOS που ηδη προελεγχονται ειναι απειροελαχιστες σε σχεση με android,

επισης ενας που τρεχει Matlab ή απλα σερφαρει δε χρειαζεται να παρει Mac

εχεις ξεμεινει απο επιχειρηματα και θες να μετατρεψεις τη κουβεντα σε flamewar Mac vs Windows

 

 

 

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

πετας τη μπαλα στην εξεδρα και πας αλλου τη κουβεντα, οι πιθανοτητες να κρασαρει μια εφαρμογη σε iOS που ηδη προελεγχονται ειναι απειροελαχιστες σε σχεση με android,

επισης ενας που τρεχει Matlab ή απλα σερφαρει δε χρειαζεται να παρει Mac

εχεις ξεμεινει απο επιχειρηματα και θες να μετατρεψεις τη κουβεντα σε flamewar Mac vs Windows

Φίλε εσύ πρώτος ανέφερες το πως τρέχει το Photoshop σε Mac και τώρα πάλι μας λες για iOS και android, που ούτε καν έκανα λόγο για android.

Οκ το καταλαβαίνω πως μπορεί να είναι δύσκολα ψυχολογικά με την καραντίνα, αλλά εγώ έκανα σύγκριση Mac με Mac, ενώ εσύ συγκρίνεις Apple με άλλες πλατφόρμες...

Δεν υπάρχει λόγος να κάνω αυτό το vs που λες γιατί δεν έχω εμπειρία από τις άλλες πλατφόρμες που ανέφερες και χρησιμοποιείς εσύ. Οπότε σε αφήνω να έχεις καλύτερης γνώμη για αυτές και το μόνο vs που βλέπω είναι intel Mac vs arm Mac 

Επεξ/σία από bioentre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, bioentre είπε

Φίλε εσύ πρώτος ανέφερες το πως τρέχει το Photoshop σε Mac και τώρα πάλι μας λες για iOS και android.

Οκ το καταλαβαίνω πως μπορεί να είναι δύσκολα ψυχολογικά με την καραντίνα, αλλά εγώ έκανα σύγκριση Mac με Mac, ενώ εσύ συγκρίνεις Apple με άλλες πλατφόρμες...

 

συνεχιζεις στο ιδιο story και μαλιστα με ανοητες προσωπικες επιθεσεις

το σκεπτικο σου ειναι λαθος και ξεκινα απο εδω:

Αναφορά σε κείμενο

"Οπότε αυτό που πρέπει να δούμε είναι πω θα τρέχουν τα προγραάμματά μας στον arm, τι νέα πρόγραμματα θα βγουν για arm-only, ποια ίσως δεν τον υποστηρίξουν ποτέ και πότε η εμπειριά χρήσης arm θα είναι καλύτερη από τα τωρινά μας Mac για το use case του καθενός "

 

οταν βγαζει η Apple ενα μηχανημα με το λειτουργικο της εχει ΗΔΗ φροντισει να τρεχουν ολα αψογα, δεν περιμενει τους hardware vendors και τα διαφορα software να πατσαρονται για να γινουν συμβατα κατοπιν εορτης!

εχω ηδη αναφερει απτα παραδειγματα παραπανω για του λογου το αληθες!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

συνεχιζεις στο ιδιο story και μαλιστα με ανοητες προσωπικες επιθεσεις

το σκεπτικο σου ειναι λαθος και ξεκινα απο εδω:

οταν βγαζει η Apple ενα μηχανημα με το λειτουργικο της εχει ΗΔΗ φροντισει να τρεχουν ολα αψογα, δεν περιμενει τους hardware vendors και τα διαφορα software να πατσαρονται για να γινουν συμβατα κατοπιν εορτης!

εχω ηδη αναφερει απτα παραδειγματα παραπανω για του λογου το αληθες!

Μακάρι να είναι έτσι. Απλά αν πάρεις το air στα χέρια σου αυτές τις μέρες μπορεί και να μην τρέχει Photoshop. Σε ένα μήνα βέβαια ή σε 3 μπορεί να τρέχει καλύτερα από ότι σε όποιο άλλο Mac Pro 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, bioentre είπε

Μακάρι να είναι έτσι. Απλά αν πάρεις το air στα χέρια σου αυτές τις μέρες μπορεί και να μην τρέχει Photoshop. Σε ένα μήνα βέβαια ή σε 3 μπορεί να τρέχει καλύτερα από ότι σε όποιο άλλο Mac Pro 

σορυ αλλα αυτο δεν ειναι επιχειρημα αλλα ασυναρτησιες.. -με καραντινα ή χωρις-

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Odyss3us είπε

σορυ αλλα αυτο δεν ειναι επιχειρημα αλλα ασυναρτησιες.. με καραντινα ή χωρις

Πάντως αν θες να λύσεις συνάρτηση με Matlab στο νέο air δεν μπορείς, ειδικά αν έχεις παλιά έκδοση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το mini είναι ιδανικό για devs που θέλουν να περάσουν να περάσουν στη νέα πλατφόρμα χωρίς πολλά έξοδα μιας και η Apple αρνείται να δώσει xcode σε ipads

Πάντως ,πληροφοριακά, αν κάποιος dev έχει εφαρμογές σε iOS ,iPadOS, πρέπει να κάνει άμεσα opt-out ,μιας και η Apple αποφάσισε να τρέχουν αυτόματα στην καινούρια πλατφόρμα.  (τραγικό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MitsosDaBest13 είπε

Εξαρτάται πως το εννοείς. Εγώ ως επαγγελματίες εκλαμβάνω και αυτούς που ασχολούνται π.χ. με επεξεργασία βίντεο και θέλουν μια συσκευή με γρήγορο και αξιόπιστο λειτουργικό. Κι εγώ έχω PC με Ryzen 5, SSD και 16GB RAM, αλλά προφανώς στα Windows το Adobe Premiere με τεράστια αρχεία θα τρέχει πιο αργά από αυτό το Mini PC. 

Το να δώσει όμως κάποιος ένα χιλιάρικο για Apple απλά για να μπαίνει στο ίντερνετ και να γράφει στο Word, μου φαίνεται αστείο. 

Δεν ειναι το μονο επαγγλεμα η επεξεργασια βιντεο(που και εκει οπως θα σου που πολλοι τα πραγματα ειναι μοριασμενα), αλλα υπαρχουν ενα σωρο επαγγλεματα.
Η συντριπτικη πλειοψηφια των επαγγελματων δουλευουν με windows.

1 ώρα πριν, Zus είπε

Οι δικές μου ανάγκες καλύπτονται καλύτερα από το περιβάλλον Mac και το synergy που έχει με το iPhone και το iPad. Τί να κάνουμε τώρα δηλαδή, να χαϊδεύουμε τα Windows για να μην μας την πει κάποιος στο insomnia;

Μια χαρα, ο καθενας οπως βολευεται. 
Η πραγματικοτητα ειναι οτι η συντριπτική πλειοψηφια των επαγγελματων δουλευουν με windows.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, pao13 είπε

Όλες οι επαναστάσεις με m1 ξεκινήσαν 

M1_Garand_rifle_USA_noBg.jpg.d1a46ff248fecb115bf5475827fc4039.jpg

Αν δεν εχεις κανει επ ωμου με το συγκεκριμενο δεν κανει να το πιανεις στο στομα σου!!!!! χαχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Odyss3us είπε

επειδη τυχαινει στο γραφειο να εχω iMac του 2015 με i5 και πλεον εργαζομαι με τηλεεργασια απο το σπιτι σε i9 9900k, 32gb, m.2 ssd, RTX2070 Super μπορω ανετα να σου πω οτι Photoshop/Illustrator κλπ τρεχουν καλυτερα και γρηγοροτερα στο Mac, ειδικα σε τεραστια αρχεια,

περιττο να σου πω οτι το Mac του γραφειου απο τη πρωτη καραντινα ειναι μονιμως ανοιχτο 24/7 και  δεν εχει κολλησει ουτε μια φορα!,

αντιθετως το παραπανω pc που εστησα το χειμωνα μολις τον Αυγουστο επαψε τα random κολληματα μετα το τελευταιο bios update της Asus σε μια μητρικη που εχει κλεισει 2 χρονια στην αγορα και ειναι πλεον discontinued! (Rog Strix Z390 i Gaming)

Εμπειριες ειναι αυτες, εγω πχ εχω τις αντιθετες και για αυτο εδωσα προσφατα το air που κολλαγε, ενω το win pc δεν εχει βγαλει αχνα.

Χωρια οτι λογω χειροτερης εκμεταλλευσης του hardware απο το mac os(ειδικα σε θεματα gpu, οποτε και σε απλη χρηση με εξωτερικη οθονη εσπαγε η κινηση κλπ ) ηταν πιο αργο και ζοριζοταν σε απλα πραγματα που δεν ζοριζοταν με windows.
 

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, haHa είπε

Εμπειριες ειναι αυτες, εγω πχ εχω τις αντιθετες και για αυτο εδωσα προσφατα το air που κολλαγε, ενω το win pc δεν εχει βγαλει αχνα.

Χωρια οτι λογω χειροτερης εκμεταλλευσης του hardware απο το mac os(ειδικα σε θεματα gpu, οποτε και σε απλη χρηση με εξωτερικη οθονη εσπαγε η κινηση κλπ ) ηταν πιο αργο και ζοριζοταν σε απλα πραγματα που δεν ζοριζοταν με windows.
 

 

μεμονωμενες εμπειριες ειναι η αναφορα του καψερου με το Matlab,

ολη η αγορα παγκοσμιως δουλευει σε Mac και δεν τα επιλεγουν τυχαια οι IT για να πουλανε μουρη πανω στα γραφεια..

 

σκεψου σε μια εταιρια με 20-50 μηχανηματα αντι για Mac να τρεχουν windows ποσα προβληματα θα βγαζαν καθημερινα απο ιους μεχρι ασυμβατοτητες hardware, updates κλπ,  καθε λεπτο με μηχανημα off κοστιζει.. τοσο σε εργασια που δε βγαινει οσο και σε service maintenance

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

μεμονωμενες εμπειριες ειναι η αναφορα του καψερου με το Matlab,

ολη η αγορα παγκοσμιως δουλευει σε Mac και δεν τα επιλεγουν τυχαια οι IT για να πουλανε μουρη πανω στα γραφεια..

Δεν εχει καμια επαφη με την πραγματικοτητα αυτο, ισχυει το ακριβως αντιθετο.
Μπορεις απλα να δεις τις πωλησεις apple μηχανηματων παγκοσμιως.
Μαλιστα, στα  εταιρικα μηχανηματα, το ποσοστο ειναι ακομα χαμηλοτερο.

22 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

σκεψου σε μια εταιρια με 20-50 μηχανηματα αντι για Mac να τρεχουν windows ποσα προβληματα θα βγαζαν καθημερινα απο ιους μεχρι ασυμβατοτητες hardware, updates κλπ,  καθε λεπτο με μηχανημα off κοστιζει.. τοσο σε εργασια που δε βγαινει οσο και σε service maintenance

Ακριβως αυτο. Δεν ειναι τυχαιο οτι η πλειονοτητα των εταιρειων επιλεγει για εταιρικα μηχανηματα, μηχανηματα που τρεχουν windows.

Επεξ/σία από haHa
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...