Προς το περιεχόμενο

Καθυστερήσεις Courier


toketog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρατηρώ λόγω της γενικότερης κατάστασης απαράδεκτα μεγάλες καθυστερήσεις στις παραδόσεις πακέτων. Συγκεκριμμένα έχω κάνει 4 παραγγελίες, εκ των οποίων 3 το Σάββατο και 1 την Τρίτη. Όπως θα δείτε στις 3 η courier έχει κάνει την παραλαβή απο τον αποστελέα δύο μέρες μετά και στην 1 που έχει παραληφθεί απο την ACS την Δευτέρα δεν έχει φτάσει ακόμα καν στο τοπικό κατάστημα εξυπηρέτησης.

Καταλαβαίνω ότι οι εταιρίες κούριερ έχουν να διαχειριστούν έναν ασύλυπτο όγκο δεμάτων, και οι υπάλληλοι σηκώνουν μεγάλο βάρος αλλά και εμείς σαν καταναλωτές δεν μπορούμε να περιμένουμε 1 εβδομάδα για να λάβουμε τις παραγγελίες μας. Πόσο μάλλον εφόσον δεν υπάρχει εναλλακτική απο την στιγμή που για τα περρισότερα είδη όπως πχ ηλεκτρικές συσκευές, η Κυβέρνηση απαγόρευσε την πώληση τους στα Super Market άρα ο μόνος τρόπους για την αγορά τους ειναι το ηλεκτρονικό εμπόριο. 

Θεωρώ λοιπόν πως το αρμόδιο Υπουργείο οφείλει να λάβει μέτρα ώστε να υποχρεωθούν οι εταιρίες κούριερ να προσλάβουν προσωπικό προκειμένου να υπάρχει καλύτερη ροή της διαδικασίας διακίνησης και να θεσπίσει deadline σχετικά με τις μέρες που θα υποχρεούνται οι εταιρίες να ολοκληρώσουν την παράδοση. 

Επισυνάπτω σχετικά screenshot απο το tracking

image.png.51fde3d90cc056a96626b45380bb8cd4.pngimage.png.eccc3039d25ca429754256683190bb0e.pngimage.png.6445d59c9cdc62208c01e1016871f059.pngimage.png.8a4aaac1445c2fc88d7106dc87cbf9ce.png

Επεξ/σία από toketog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, toketog είπε

Παρατηρώ λόγω της γενικότερης κατάστασης απαράδεκτα μεγάλες καθυστερήσεις στις παραδόσεις πακέτων. Συγκεκριμμένα έχω κάνει 4 παραγγελίες, εκ των οποίων 3 το Σάββατο και 1 την Τρίτη. Όπως θα δείτε στις 3 η courier έχει κάνει την παραλαβή απο τον αποστελέα δύο μέρες μετά και στην 1 που έχει παραληφθεί απο την ACS την Δευτέρα δεν έχει φτάσει ακόμα καν στο τοπικό κατάστημα εξυπηρέτησης.

Καταλαβαίνω ότι οι εταιρίες κούριερ έχουν να διαχειριστούν έναν ασύλυπτο όγκο δεμάτων, και οι υπάλληλοι σηκώνουν μεγάλο βάρος αλλά και εμείς σαν καταναλωτές δεν μπορούμε να περιμένουμε 1 εβδομάδα για να λάβουμε τις παραγγελίες μας. Πόσο μάλλον εφόσον δεν υπάρχει εναλλακτική απο την στιγμή που για τα περρισότερα είδη όπως πχ ηλεκτρικές συσκευές, η Κυβέρνηση απαγόρευσε την πώληση τους στα Super Market άρα ο μόνος τρόπους για την αγορά τους ειναι το ηλεκτρονικό εμπόριο. 

Θεωρώ λοιπόν πως το αρμόδιο Υπουργείο οφείλει να λάβει μέτρα ώστε να υποχρεωθούν οι εταιρίες κούριερ να προσλάβουν προσωπικό προκειμένου να υπάρχει καλύτερη ροή της διαδικασίας διακίνησης και να θεσπίσει deadline σχετικά με τις μέρες που θα υποχρεούνται οι εταιρίες να ολοκληρώσουν την παράδοση. 

Επισυνάπτω σχετικά screenshot απο το tracking

image.png.51fde3d90cc056a96626b45380bb8cd4.pngimage.png.eccc3039d25ca429754256683190bb0e.pngimage.png.6445d59c9cdc62208c01e1016871f059.pngimage.png.8a4aaac1445c2fc88d7106dc87cbf9ce.png

Γίνεσαι υπερβολικός...

Χρειάζεται υπομονή... Και εγώ αναμένω πακέτα αλλά η αλήθεια είναι πως και εμείς τελευταία στιγμή τα σκεφτήκαμε ότι τα θέλουμε... 🙂

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 minutes ago, kormos said:

Γίνεσαι υπερβολικός...

Χρειάζεται υπομονή... Και εγώ αναμένω πακέτα αλλά η αλήθεια είναι πως και εμείς τελευταία στιγμή τα σκεφτήκαμε ότι τα θέλουμε... 🙂

Τι εννοείς ότι τελευταία στιγμή τα σκέφτηκες ότι τα θες? Δηλαδή θα δώσεις λογαριασμό και για το τι ώρα έκανες παραγγελία? Εάν το κράτος δεσμεύσει όλες τις courier τότε ο στρατός τι ρόλο παίζει?

Δυστυχώς το μάθημα της πρώτης φοράς δεν το έμαθαν οι εταιρίες courier, με το να πάρουν νέο προσωπικό.

Δεν μένει και πολύ οι εταιρίες (καταστήματα) να χρησιμοποιήσουν τους delivery των efood, box και wolt για τις παραδόσεις. Ήδη στην Αμερική uber και lyft στρέφονται στο delivery.

Επεξ/σία από Hapatingo
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Hapatingo είπε

Τι εννοείς ότι τελευταία στιγμή τα σκέφτηκες ότι τα θες? Δηλαδή θα δώσεις λογαριασμό και για το τι ώρα έκανες παραγγελία? Εάν το κράτος δεσμεύσει όλες τις courier τότε ο στρατός τι ρόλο παίζει?

Δυστυχώς το μάθημα της πρώτης φοράς δεν το έμαθαν οι εταιρίες courier, με το να πάρουν νέο προσωπικό.

Δεν μένει και πολύ οι εταιρίες (καταστήματα) να χρησιμοποιήσουν τους delivery των efood, box και wolt για τις παραδόσεις. Ήδη στην Αμερική uber και lyft στρέφονται στο delivery.

Τι σχέση έχει ο στρατός?

Συγγνώμη εσύ σε ποια εποχή ζεις? Αυτή τη στιγμή επικρατεί το 2ο λοκντάουν και όλα υπολειτουργούν...

Αν θεωρείς πως η αναμονή είναι μεγάλη ακυρώνεις τις παραγγελίες, εναλλακτικά συμπάσχεις σε αυτό το σύστημα και περιμένεις...

Νομίζω πως μερικοί ζείτε μια άλλη κατάσταση κάνοντας κλικ και παραγγελία από τον καναπέ περιμένετε ότι θα λάβετε άμεσα τα πάντα όπως ήταν τα δεδομένα προ-λοκνταουν...

Η υπομονή είναι το ιδανικότερο!

Μφχ

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, kormos είπε

Νομίζω πως μερικοί ζείτε μια άλλη κατάσταση κάνοντας κλικ και παραγγελία από τον καναπέ περιμένετε ότι θα λάβετε άμεσα τα πάντα όπως ήταν τα δεδομένα προ-λοκνταουν...

Δεν γίνεται γνωρίζοντας πως κάθε τόσο θα έχεις περιορισμούς και lockdown να παραμένεις άπραγος χωρίς κάποια εξέλιξη.

Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να κάνεις υπομονή με την ACS? Αν υπήρχε δυνατότητα δεν θα την επέλεγε κανείς για παραδόσεις

Τέλος πληρώνεις και απαιτείς, εκτός βέβαια αν θεωρείς ότι οι κουριερ είναι τίποτα δούλοι και ντρέπεσαι που κάνεις παραγγελίες από τον καναπέ και περιμένεις να στα φέρουν

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, vagstef είπε

Δεν γίνεται γνωρίζοντας πως κάθε τόσο θα έχεις περιορισμούς και lockdown να παραμένεις άπραγος χωρίς κάποια εξέλιξη.

Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να κάνεις υπομονή με την ACS? Αν υπήρχε δυνατότητα δεν θα την επέλεγε κανείς για παραδόσεις

Τέλος πληρώνεις και απαιτείς, εκτός βέβαια αν θεωρείς ότι οι κουριερ είναι τίποτα δούλοι και ντρέπεσαι που κάνεις παραγγελίες από τον καναπέ και περιμένεις να στα φέρουν

Τα έχουμε πει άπειρες φορές, στην δική μου περιοχή πχ η ACS είναι μακράν η καλύτερη, κάπου αλλού όχι κ.ο.κ.

Κάνεις παράπονα στο κατάστημα που αγόρασες ή ακυρώνεις την παραγγελία ή περιμένεις.

Είναι τόσο απλό...

Μφχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, kormos said:

Τι σχέση έχει ο στρατός?

Ο στρατός αναφέρθηκε γιατί σχεδόν όλες οι εταιρίες αναφέρουν ότι μεταφέρουν ιατρικό υλικό στα νοσοκομεία και τα πακέτα των πελατών περνούν σε δεύτερη μοίρα και αναρωτιέσαι ο στρατός τι κάνει?! 

Τραγικό να πιστεύεις ακόμα ότι μας κάνουν και χάρη που μας φέρνουν τα πακέτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Hapatingo είπε

Ο στρατός αναφέρθηκε γιατί σχεδόν όλες οι εταιρίες αναφέρουν ότι μεταφέρουν ιατρικό υλικό στα νοσοκομεία και τα πακέτα των πελατών περνούν σε δεύτερη μοίρα και αναρωτιέσαι ο στρατός τι κάνει?! 

Τραγικό να πιστεύεις ακόμα ότι μας κάνουν και χάρη που μας φέρνουν τα πακέτα.

Τραγικό είναι που δεν νιώθεις την κατάσταση που επικρατεί...

Μφχ

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, kormos said:

Τραγικό είναι που δεν νιώθεις την κατάσταση που επικρατεί...

Μφχ

Το τι κάνω εγώ τι σχέση έχει, εάν ένοιωθα θα έρχονταν τα πακέτα πιο γρήγορα! 

Ο στρατός γιατί δεν παίρνει το ρόλο του μεταφορέα υγειονομικού υλικού σε μια τόσο κρίσιμη καμπή της παγκόσμιας ιστορίας όπως λες και εσύ? 

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Πόσο θα ήθελα και εγώ να ζω στο συννεφάκι που ζουν μερικοί.Που η ζωή τους όλη είναι οι κουριερ  και η καθυστέρηση .

Εγώ καταλαβαίνω τι λένε τα παιδιά και θα σου δώσω ένα παράδειγμα. Τα μμε εάν είχαν ανθρωπιά όλες τις διαφημίσεις του μένουμε σπίτι θα τις έκαναν δωρεάν αλλά τα τσέπωσαν. Έτσι ξέρω και εγώ να κάνω μπίζνες και να γίνομαι ανθρωπιστής. Όταν όλος ο πληθυσμός και κάνει υπομονή και κάτι χάνει από την όλη του καθημερινότητα και εργασία δεν γίνεται ορισμένες ομάδες του πληθυσμού να είναι ανέγγιχτες. Τώρα ο στρατός που αναφέρθηκε είναι μια λύση για να αποσυμφορηθεί το δίκτυο των μεταφορών και είναι και από τις ομάδες που μέσα στην πανδημία δεν έχουν προσφέρει τίποτα απολύτως ειδικά όσοι είναι στρατεύσιμοι εντός μεγάλων πόλεων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσε να ήταν δυνατή η παραλαβή από το κατάστημα με τις απαραίτητες προφυλάξεις προφανώς μάσκα , ουρά, μόνο προπληρωμή ηλεκτρονικά όχι εκείνη την ώρα παράδοση εκτός του καταστήματος κτλ. για να αποφευχθεί αυτός ο χαμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Hapatingo είπε

Το τι κάνω εγώ τι σχέση έχει, εάν ένοιωθα θα έρχονταν τα πακέτα πιο γρήγορα! 

Ο στρατός γιατί δεν παίρνει το ρόλο του μεταφορέα υγειονομικού υλικού σε μια τόσο κρίσιμη καμπή της παγκόσμιας ιστορίας όπως λες και εσύ? 

Μείνε στο θέμα και άσε το Στρατό να κάνει ότι θέλει...

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, kormos said:

Μείνε στο θέμα και άσε το Στρατό να κάνει ότι θέλει...

Καλά έτσι όπως το θέτεις δεν έχει λογική. Κάποιος εύλογα θα έλεγε εάν ο στρατός έκανε ότι ήθελε τώρα θα είχαμε πραξικόπημα ή άλλος θα έλεγε ότι ο στρατός είναι πάνω από τον νόμο?

Όπως και να έχει έριξα μια πρόταση ώστε να κατανεμηθούν ισάριθμα οι δουλειές του κράτους ώστε να μην κάθονται οι μισοί και οι άλλοι μισοί να ξεσκίζονται. Και από την στιγμή που οι περισσότεροι εργάζονται από το σπίτι τα πακέτα πλέον και οι παραγγελίες δεν είναι οι κινεζιές των 2 ευρώ αλλά μπορεί λόγο εργασίας από το σπίτι και εξαρτημάτων που χρειάζονται να φτάνουν και τις 20.000 ευρώ.

Επεξ/σία από Hapatingo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...