Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 CPU & Memory Overclocking


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eίναι unoptimized (μόνο pbo και +100 έχουν), και μόλις βρω χρόνο και ασχοληθώ θα βάλω τα βελτιωμένα στα νήματα τους.

spacer.png

spacer.png

spacer.png

και ένα FS

https://www.3dmark.com/fs/24439426

Επεξ/σία από Xoroxronis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 636
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, Xoroxronis είπε

Eίναι unoptimized (μόνο pbo και +100 έχουν), και μόλις βρω χρόνο και ασχοληθώ θα βάλω τα βελτιωμένα στα νήματα τους.

spacer.png

spacer.png

spacer.png

και ένα FS

https://www.3dmark.com/fs/24439426

Καλοδουλευτος!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/12/2020 στις 6:20 ΜΜ, akoinonitos είπε

Πρωτοχρονιάτικο πήρες? Αν όχι να πάρεις , να πάρεις!

Σορρυ για το σπαμ, σε ξανακανω quote επειδη δεν μου απαντησες τελικα στο ερωτημα, παρα με γριφους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, DionGR είπε

Σορρυ για το σπαμ, σε ξανακανω quote επειδη δεν μου απαντησες τελικα στο ερωτημα, παρα με γριφους...

Έλα ρε ,ότι σου έκατσε καλό κομματι εννοούσα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Έλα ρε ,ότι σου έκατσε καλό κομματι εννοούσα 

Xαχ, δεν καταλαβα να ειμαι ειλικρινης, νομιζα θα φαω καζουρα για το CAS18 ΡΑΜ.

 

Σκεφτομαι να παω απο 32GB 3600mhz C18 σε 16GB 3600Mhz C16, αξιζει για 1440p με RTX 3080 και Ryzen 3600 me OC (που θα γινει 5600X αργα η γρηγορα)?

 

btw, δοκιμασα το "safe" ram tuning απο το προγραμματακι που ειναι για ryzen memory tuning και το PC κρασαρε σε benchmark, αρα ουτε λιγακι δεν μπορεσα να τις κανω OC (hynix)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DionGR είπε

Xαχ, δεν καταλαβα να ειμαι ειλικρινης, νομιζα θα φαω καζουρα για το CAS18 ΡΑΜ.

 

Σκεφτομαι να παω απο 32GB 3600mhz C18 σε 16GB 3600Mhz C16, αξιζει για 1440p με RTX 3080 και Ryzen 3600 me OC (που θα γινει 5600X αργα η γρηγορα)?

 

btw, δοκιμασα το "safe" ram tuning απο το προγραμματακι που ειναι για ryzen memory tuning και το PC κρασαρε σε benchmark, αρα ουτε λιγακι δεν μπορεσα να τις κανω OC (hynix)

Δεν ξέρω αν αξίζει να τις αλλάξεις, ας σου έρθει πρώτα η 3080 με το καλό και βλέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Δεν ξέρω αν αξίζει να τις αλλάξεις, ας σου έρθει πρώτα η 3080 με το καλό και βλέπεις.

Ναι...

Δεν μπορω να καταλαβω, επισης, για ποιο λογο ο 3600 μου σε stock settings εχει τοσο απαισιες θερμοκρασιες... Μιλαμε 80+ με Noctua NHD15...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nikpoth είπε

Πάλι beta ρε Asus? V2 PI 1.1.9.0

Άντε να δούμε..

Αν μπορεις βαλε ενα Link και για την δικη μου γτ σε εμενα για καποιο λογο παντα μου βγαζει τα προηγουμενα

 

AKΥΡΟ το βρηκα Κινα μερια

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Αν μπορεις βαλε ενα Link και για την δικη μου γτ σε εμενα για καποιο λογο παντα μου βγαζει τα προηγουμενα

 

AKΥΡΟ το βρηκα Κινα μερια

κινα μια ζωη και beta 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει κάποιες μικρές διαφορές το νέο beta , το if  πανω απο 1900 mhz εξακολουθει να βγάζει whe αλλά σου επιτρέπει να ανέβεις μέχρι 2133mhz βέβαια τα νούμερα ειναι κακα.

Μέχρι τα 4133 κάτι γίνεται αλλά και παλι δεν αξίζουν.

PSX_20201228_161659.jpg.d378a360e6280c82398eee7eb5f2504c.jpg

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, nikpoth είπε

κινα μια ζωη και beta 😂

Εχεις και εσυ ανεβασμενες θερμοκρασιες σε idle με το νεο bios ? εχω καπου στους 5 βαθμους παραπανω απο οτι πριν, το curve φαινεται να εχει γινε πιο σταθερο αλλα οι επιδόσεις του μου φαινονται "κομμενες" σε σχεση με πριν. Γυρισα στο προηγουμενο Bios για την ωρα

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάψιμο το curve optimizer. Ενεργοποιούμε και PBO limits μαζί με αυτό; Κατάφερα 8950 CB20 με τη συχνότητα να παίζει περίπου 4550-4575, έβαλα -10 all cores, 220/120/150 PBO limits, scalar 1X, +150 MHz boost. Η θερμοκρασία όμως χτύπησε 78C. Δεν αξίζει για +5%, στοκ έχω 8530 με 62C

Χάος από επιλογές που δε καταλαβαίνεις απόλυτα τι επηρεάζει τι.

 

Στις 25/12/2020 στις 3:05 ΜΜ, Xoroxronis είπε

Eίναι unoptimized (μόνο pbo και +100 έχουν), και μόλις βρω χρόνο και ασχοληθώ θα βάλω τα βελτιωμένα στα νήματα τους.

spacer.png

spacer.png

spacer.png

και ένα FS

https://www.3dmark.com/fs/24439426

PBO με τι limits; scalar κτλ όλα auto;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Εχεις και εσυ ανεβασμενες θερμοκρασιες σε idle με το νεο bios ? εχω καπου στους 5 βαθμους παραπανω απο οτι πριν, το curve φαινεται να εχει γινε πιο σταθερο αλλα οι επιδόσεις του μου φαινονται "κομμενες" σε σχεση με πριν. Γυρισα στο προηγουμενο Bios για την ωρα

Δεν είδα καθόλου αλλαγές σε τίποτα. Σα να μην πέρασα άλλο bios. Διάβαζα στο oc.net ότι κ καλά βλέπουν ποίο κάτω θερμοκρασία. Στα ίδια είμαι εγώ ίσως και λίγο ποίο πάνω, αλλά επειδή λιώνω την 3080 και πιάνει 78c/80c, αρπάζει όλο το σύστημα.. Αλλά γενικά μπαχαλο ρε συ. Οι μισοί έχουν whea πλέον και στα 1900!!! Άλλοι βλέπω τρέχουν 2000 occt avx2 ,για μία ώρα και δεν βγάζει ούτε ένα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...