Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 CPU & Memory Overclocking


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, malakudi είπε

PBO με τι limits; scalar κτλ όλα auto;

205/135/140 και +100 boost έχουν αυτά τα benchακια τίποτα άλλο, όλα τα άλλα auto.

Ναι stock με το 95αρι TDC είναι πάρα πολύ χαμηλές οι θερμοκρασίες. Εγώ είχα 58C με 22C ambient!

To curve όχι δε χρειάζεται και pbo. Βάλτο και μόνο του με τα stock limits.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 636
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, malakudi είπε

Κάψιμο το curve optimizer. Ενεργοποιούμε και PBO limits μαζί με αυτό; Κατάφερα 8950 CB20 με τη συχνότητα να παίζει περίπου 4550-4575, έβαλα -10 all cores, 220/120/150 PBO limits, scalar 1X, +150 MHz boost. Η θερμοκρασία όμως χτύπησε 78C. Δεν αξίζει για +5%, στοκ έχω 8530 με 62C

Χάος από επιλογές που δε καταλαβαίνεις απόλυτα τι επηρεάζει τι.

 

PBO με τι limits; scalar κτλ όλα auto;

Oτι θες κανειςνδεν είναι απαραίτητο να ανεβάσεις τα limits με το curve.

7 ώρες πριν, nikpoth είπε

Δεν είδα καθόλου αλλαγές σε τίποτα. Σα να μην πέρασα άλλο bios. Διάβαζα στο oc.net ότι κ καλά βλέπουν ποίο κάτω θερμοκρασία. Στα ίδια είμαι εγώ ίσως και λίγο ποίο πάνω, αλλά επειδή λιώνω την 3080 και πιάνει 78c/80c, αρπάζει όλο το σύστημα.. Αλλά γενικά μπαχαλο ρε συ. Οι μισοί έχουν whea πλέον και στα 1900!!! Άλλοι βλέπω τρέχουν 2000 occt avx2 ,για μία ώρα και δεν βγάζει ούτε ένα. 

Κάτι άλλο που παρατήρησα είναι ότι με το προηγούμενος κάτω από -15 το curve δεν πήγαινε, έτρωγα restart τώρα πάει και -20 ,αλλά δεν βλέπω και καμία διαφορά σε απόδοση, μην σου πω είναι και χειρότερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Xoroxronis είπε

205/135/140 και +100 boost έχουν αυτά τα benchακια τίποτα άλλο, όλα τα άλλα auto.

Ναι stock με το 95αρι TDC είναι πάρα πολύ χαμηλές οι θερμοκρασίες. Εγώ είχα 58C με 22C ambient!

To curve όχι δε χρειάζεται και pbo. Βάλτο και μόνο του με τα stock limits.

Με αυτά τα νούμερα στην MSI X570 Unify είναι χειρότερα κι από stock και η θερμοκρασία στους 79C. Μάλλον κάτι δε πάει καλά στην Unify με το PBO, φαίνεται να ανεβάζει υπερβολικά το ρεύμα ακόμα και στο manual scale 1X. Και αν πας να κάνεις offset στο voltage δε δουλεύει τίποτα μετά (η cpu δουλεύει μόνιμα στα 3800). Γενικά είναι πολύ buggy ακόμα τα BIOS.

Επίσης, ενώ στον 3900Χ η τιμή 132 στο EDC έδινε τη βέλτιστη επίδοση, τώρα ρίχνει τις επιδόσεις.  

3 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Oτι θες κανειςνδεν είναι απαραίτητο να ανεβάσεις τα limits με το curve.

Για να πας 4600-4700 all core σε CB20 δε γίνεται μόνο με curve όμως, θες οπωσδήποτε να ανεβάσεις PPT. Όμως κάνει ένα μεγάλο jump αμέσως η τάση μόλις βάλω PBO που δε διορθώνεται με το curve, γιατί αν το κατεβάσεις πολύ μετά θα κρασάσει στα single thread. Έπρεπε να σε αφήνει το BIOS να αλλάξεις το PPT χωρίς όμως να ενεργοποιείται το boost στο voltage του PBO.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, malakudi είπε

Με αυτά τα νούμερα στην MSI X570 Unify είναι χειρότερα κι από stock και η θερμοκρασία στους 79C. Μάλλον κάτι δε πάει καλά στην Unify με το PBO, φαίνεται να ανεβάζει υπερβολικά το ρεύμα ακόμα και στο manual scale 1X. Και αν πας να κάνεις offset στο voltage δε δουλεύει τίποτα μετά (η cpu δουλεύει μόνιμα στα 3800). Γενικά είναι πολύ buggy ακόμα τα BIOS.

Επίσης, ενώ στον 3900Χ η τιμή 132 στο EDC έδινε τη βέλτιστη επίδοση, τώρα ρίχνει τις επιδόσεις.  

Για να πας 4600-4700 all core σε CB20 δε γίνεται μόνο με curve όμως, θες οπωσδήποτε να ανεβάσεις PPT. Όμως κάνει ένα μεγάλο jump αμέσως η τάση μόλις βάλω PBO που δε διορθώνεται με το curve, γιατί αν το κατεβάσεις πολύ μετά θα κρασάσει στα single thread. Έπρεπε να σε αφήνει το BIOS να αλλάξεις το PPT χωρίς όμως να ενεργοποιείται το boost στο voltage του PBO.

Βάλε ρε manual ppt 1000 ,tdc 0 ,edc 0 να έχει τα default.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, malakudi είπε

Με αυτά τα νούμερα στην MSI X570 Unify είναι χειρότερα κι από stock και η θερμοκρασία στους 79C. Μάλλον κάτι δε πάει καλά στην Unify με το PBO, φαίνεται να ανεβάζει υπερβολικά το ρεύμα ακόμα και στο manual scale 1X. Και αν πας να κάνεις offset στο voltage δε δουλεύει τίποτα μετά (η cpu δουλεύει μόνιμα στα 3800). Γενικά είναι πολύ buggy ακόμα τα BIOS.

Ναι, δύσκολο να δουλέψουν ίδιες ρυθμίσεις, ακόμα και το ίδιο setup να είχαμε. Θέλει δοκιμές.

Βγήκε και Α85/1.1.9.0 για δες μήπως υπάρχουν βελτιώσεις.

Εγώ άμα φτιάξουν τα whe στα 4000, άντε και το fmax που είναι τελείως broken είμαι ΟΚ, τα υπόλοιπα δουλεύουν.

Βέβαια όλη η συζήτηση γίνεται για το ξεζούμισμα γιατί και stock το performance-efficiency είναι εξαιρετικό.
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Xoroxronis είπε

Ναι, δύσκολο να δουλέψουν ίδιες ρυθμίσεις, ακόμα και το ίδιο setup να είχαμε. Θέλει δοκιμές.

Βγήκε και Α85/1.1.9.0 για δες μήπως υπάρχουν βελτιώσεις.

Εγώ άμα φτιάξουν τα whe στα 4000, άντε και το fmax που είναι τελείως broken είμαι ΟΚ, τα υπόλοιπα δουλεύουν.

Βέβαια όλη η συζήτηση γίνεται για το ξεζούμισμα γιατί και stock το performance-efficiency είναι εξαιρετικό.
 

Το fmax  δεν νομίζω να δουλέψει στους 5xxx , ούτως ή άλλως πάνω κάτω ότι κάνει και το curve optimizer έκανε. Για εμένα απλά βρίσκεις το ιδανικό curve και άντε και ένα ppt ελεύθερο και τέλος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ γίνεται κουβέντα για την Unify... ίδια κατάσταση λένε και στο τελευταίο bios
MSI MEG X570 Unify Overclocking & Discussion Thread | Page 121 | Overclock.net

Γράφονται παράπονα ότι έχει δωθεί περισσότερη προσοχή στα Β550 μοντέλα. Επίσης στο ίδιο θέμα έχω παρατηρήσει κυρίως σε παλιότερα post να αναφέρεται το PBO bug στην x570 Unify. Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς παίζει.

Επεξ/σία από godslayerxp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Xoroxronis είπε

Ναι, δύσκολο να δουλέψουν ίδιες ρυθμίσεις, ακόμα και το ίδιο setup να είχαμε. Θέλει δοκιμές.

Βγήκε και Α85/1.1.9.0 για δες μήπως υπάρχουν βελτιώσεις.

Εγώ άμα φτιάξουν τα whe στα 4000, άντε και το fmax που είναι τελείως broken είμαι ΟΚ, τα υπόλοιπα δουλεύουν.

Βέβαια όλη η συζήτηση γίνεται για το ξεζούμισμα γιατί και stock το performance-efficiency είναι εξαιρετικό.
 

Έχει πολλά bugs, τα κάνεις από On auto και μένουν παλιές τιμές για PPT/TDC/EDC. Ειδικά αν αλλάζεις τιμές από δύο μεριές (και της AMD για το curve και από της MSI) πολλές φορές καταλήγεις με broken setup. Και για να είσαι σίγουρος ότι μηδένισαν όλα μόνο με clear cmos.

Η AMD έχει καταφέρει να δουλεύει ο επεξεργαστής στο βέλτιστο curve πάντως σε θέμα efficiency. Για να ανέβεις λίγο παραπάνω σε MHz αμέσως θέλει πολύ παραπάνω ρεύμα. 4600 all core με 1,25 στο SVI2 TFN (1,275 στο BIOS) ήδη χτυπάει 75-77C και αμφιβάλλω αν είναι stable με όλα τα workloads.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, malakudi είπε

Έχει πολλά bugs, τα κάνεις από On auto και μένουν παλιές τιμές για PPT/TDC/EDC. Ειδικά αν αλλάζεις τιμές από δύο μεριές (και της AMD για το curve και από της MSI) πολλές φορές καταλήγεις με broken setup. Και για να είσαι σίγουρος ότι μηδένισαν όλα μόνο με clear cmos.

Η AMD έχει καταφέρει να δουλεύει ο επεξεργαστής στο βέλτιστο curve πάντως σε θέμα efficiency. Για να ανέβεις λίγο παραπάνω σε MHz αμέσως θέλει πολύ παραπάνω ρεύμα. 4600 all core με 1,25 στο SVI2 TFN (1,275 στο BIOS) ήδη χτυπάει 75-77C και αμφιβάλλω αν είναι stable με όλα τα workloads.

 

Δεν είναι bug της msi αυτό και σε εμένα από την αρχή στο amd overclocking εμεναν οι τιμές αν τις γυρνούσες σε auto κάποιες φορές. Ήταν θέμα του agesa λογικά.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Curve -10 σε all core και +100MHz boost override,  ενώ σε stock +xmp δίνει 8700/659, αν βάλω 1900/3800, Vsoc 1.05 (από 1), VDDG 0,95 (από 0,9) πέφτει σε 8600/644.

Καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, malakudi είπε

Curve -10 σε all core και +100MHz boost override,  ενώ σε stock +xmp δίνει 8700/659, αν βάλω 1900/3800, Vsoc 1.05 (από 1), VDDG 0,95 (από 0,9) πέφτει σε 8600/644.

Καμιά ιδέα;

Xαμηλες τασεις σου δινει για soc /vggd νομιζω. Δοκιμασε με soc 1.1 και Vddg io 1.05v

Exεις περαει το bios με τον νεο agesa?

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Xαμηλες τασεις σου δινει για soc /vggd νομιζω. Δοκιμασε με soc 1.1 και Vddg io 1.05v

Εγώ τις βάζω τόσο (έτσι τα είχα στον 3900X βασικά). Σε auto για 3800/1900 βάζει Vsoc 1,1, VDDg io και ccd 1,15 και VDDP 1,0979. Θα δοκιμάσω με αυτά που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

Εγώ τις βάζω τόσο (έτσι τα είχα στον 3900X βασικά). Σε auto για 3800/1900 βάζει Vsoc 1,1, VDDg io και ccd 1,15 και VDDP 1,0979. Θα δοκιμάσω με αυτά που λες.

Ξεχασε οτι εβαζες στον 3xxx ,για εμενα αφησε τα auto ,εγω δεν τα εχω ακουμπησει καν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά βάζει σε auto για 3800/1900 η X570 Unify

ZenTimings_Screenshot.png.dcaa5d62ea6f6ba0ccbd695b8ca71ca0.png

Οι δικές σας τι βάζουν; Δεν είναι λάθος τα VDDG voltages να είναι > Vsoc;

Αν θέλετε σχολιάστε και τα timings, για 1,4V νομίζω καλύτερα δε γίνονται και δε θέλω να ανέβω 1,45-1,5V

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, malakudi είπε

Αυτά βάζει σε auto για 3800/1900 η X570 Unify

ZenTimings_Screenshot.png.dcaa5d62ea6f6ba0ccbd695b8ca71ca0.png

Οι δικές σας τι βάζουν; Δεν είναι λάθος τα VDDG voltages να είναι > Vsoc;

Αν θέλετε σχολιάστε και τα timings, για 1,4V νομίζω καλύτερα δε γίνονται και δε θέλω να ανέβω 1,45-1,5V

 

Στην ουσια παιρνουν 1,1V οσο παιρνει το soc. Aυτα δινει η δικη μου στο docp. Με αυτα μενω και στα 3800.

2030799859_.png.cb7a8638bdb44ada2760f956ccd2b0c0.png

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...