Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 CPU & Memory Overclocking


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 636
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αντιμετωπίζω ένα παράξενο "πρόβλημα" τις τελευταίες μέρες. Μετά απο πολλες δοκιμές σε διάφορα settings έχω ενα σωσμένο προφίλ στο bios που έχει μόνο PBO enabled, σκέτο χωρίς να πειράξω όρια σε PPT, TDC, EDC και καθόλου curve, scalar +freq κλπ

Ουσιαστικα απλά έχει "enabled" τα PBO, performance profile στην ASUS default, και Spread spectrum disabled. ΟΛΑ τα άλλα στο auto...

Τα αποτελέσματα σε διάφορα bench είναι εξαιρετικά, για παράδειγμα θα πώ το CB20 9000-9040 multi και 635 single. Ξαναλέω όλα "auto", Spread spectrum disabled, performance default και απλά "enabled" τα PBO.

Έφτιαξα ενα profile ρυθμίσεων ακριβώς το ίδιο, και παίρνω ότι έπαιρνα στην αρχή που είναι για παράδειγμα στο CB20 8100-8200 multi και 610-620 single. Φαντάζομαι οτι αυτό που βλέπω "auto" στο profile το οποίο έκανα τις δοκιμές (πριν to γυρίσω στο auto) δίνει απο κάτω άλλες τιμές στο bios απότι το auto ενός profile που χτίζω απο την αρχή. 

Υπάρχει τρόπος να κάνω dump τα settings που καταλλήγουν στο bios? Το έχει συναντήσει κάποιος άλλος αυτό?

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tbak μήπως έχεις και το voltage στο auto στο προφίλ που φορτώνεις? και απλά δίνει ρεύμα επειδή κρατάει καλή θερμοκρασία? τρέξε ένα cb20 με το hwinfo64 να τρέχει από πίσω και δες watt, tdc, edc και βάλε manual +5 στο advanced και δοκίμασε ξανά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

@tbak μήπως έχεις και το voltage στο auto στο προφίλ που φορτώνεις? και απλά δίνει ρεύμα επειδή κρατάει καλή θερμοκρασία? τρέξε ένα cb20 με το hwinfo64 να τρέχει από πίσω και δες watt, tdc, edc και βάλε manual +5 στο advanced και δοκίμασε ξανά. 

Καλημέρα, δεν κατάλαβα καλα τι εννοείς. Ναι στο auto το έχω όπως σε όλα τα profile. Αν βάλω +5 έχω χειρότερο all core και καλύτερο single, PPT, EDC,TDC είναι ίδια.

Το πρόβλημα καταλήγει οτι έχω 2 ολόιδια φαινομενικά profile απο πλευράς bios settings που έχουν σταθερά το ένα με το άλλο κοντά 10% διαφορά στο performance. Δεν είναι random, να μου πετάξει μια φορα καλύτερο αποτέλεσμα λόγο θερμοκρασίας, σταθερά έχουν διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, tbak είπε

Καλημέρα, δεν κατάλαβα καλα τι εννοείς. Ναι στο auto το έχω όπως σε όλα τα profile. Αν βάλω +5 έχω χειρότερο all core και καλύτερο single, PPT, EDC,TDC είναι ίδια.

Το πρόβλημα καταλήγει οτι έχω 2 ολόιδια φαινομενικά profile απο πλευράς bios settings που έχουν σταθερά το ένα με το άλλο κοντά 10% διαφορά στο performance. Δεν είναι random, να μου πετάξει μια φορα καλύτερο αποτέλεσμα λόγο θερμοκρασίας, σταθερά έχουν διαφορά.

εννοούσα +5 σε ppt, tdc, edc πάντως αν είναι κυριολεκτικά το ίδιο ίσως έχει γίνει κάποια αλλαγή στο amd overclocking? νομίζω έχει 2 διαφορετικά (αν και πρακτικά θα έβλεπες τις αλλαγές..) μπέρδεμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/2/2021 στις 11:59 ΠΜ, Grisos είπε

με εσπασε τα νευρα δεν βγαζω ακρη και ενω εχω κανει εξαγωγη τα αρχει του cinebench r20 στον φακελο που  ζηταει συνεχεια μου λεει cb r20 not found Και μου ανοιγει την ιστοσελιδα για το cinebench

 Άκυρο τελικά δούλεψε 

Επεξ/σία από johnmt2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκδοση 34052021/02/0520,28 MBytes

TUF GAMING X570-PLUS (WI-FI) BIOS 3405
"1. Ενημέρωση AMD AM4 AGESA V2 PI 1.2.0.0
2. Ενημέρωση προγράμματος οδήγησης AMD RAID UEFI
3. Βελτίωση σταθερότητας συστήματος"

άτσα η Asus non beta bios 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...