Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 CPU & Memory Overclocking


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το fmax στην δικιά μου είναι εντελώς διακοσμητικό. Και νομίζω έτσι θα παραμείνει κιόλας μιας κ δείχνει να επικρατεί το co ,αν κ σε πρώιμο στάδιο ακόμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 636
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, nikpoth είπε

Το fmax στην δικιά μου είναι εντελώς διακοσμητικό. Και νομίζω έτσι θα παραμείνει κιόλας μιας κ δείχνει να επικρατεί το co ,αν κ σε πρώιμο στάδιο ακόμα. 

Τι εννοείς co. Εντύπωση μου κάνει πάντως δοκίμασες FMax και δεν είδες διαφορα? Δοκίμασες να ανεβάσεις LLC?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, tbak είπε

Τι εννοείς co. Εντύπωση μου κάνει πάντως δοκίμασες FMax και δεν είδες διαφορα? Δοκίμασες να ανεβάσεις LLC?

Για το curve oc λέω

Το δοκιμάζω το fmax σε κάθε bios αλλά από την αλλαγή 3600x σε 5800 είναι σα να μην δουλεύει. Δεν θα περάσει τα 4.850mhz , ούτε με llc3/4 .

Επεξ/σία από nikpoth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nikpoth είπε

Για το curve oc λέω. Το δοκιμάζω το fmax σε κάθε bios αλλά από την αλλαγή 3600x σε 5800 είναι σα να μην δουλεύει. Δεν θα περάσει τα 4.850mhz , ούτε με llc3/4 .

Α οκ δε το καταλαβα.

Συνδυαστικά τα έχω. fmax με curve oc.

Τι να πω δε ξερω. Σκεψου ότι μόνο με fmax αν γυρισω τα πάντα σε auto, με PBO απλά enabled στο default και LLC 5, πάει από 8100  CB multi(stock) στα 8550. 

Είδα ότι με πολύ μικρό +offset στο voltage της cpu το Fmax δίνει κιαλλο και βελτιώνει και το single core αλλά έφαγα ενα bsod και το βγάλα. Δε ξέρω αν έφταιγε αυτο. Αν θες δοκίμασε κάτι πχ +0.00625 και δες αν δεις κάτι από το Fmax.

Γενικως με έχει ζορίσει με κάτι τέτοια η πλατφόρμα. Θα πρεπε κάτι να δεις με το Fmax. Έχω διαβάσει 10δες config και προτάσεις ακόμα και με σχεδόν ολόιδιο σύστημα με το δικό μου, και με ίδιο bios version και παω να το τεστάρω και παιρνω ακριβώς ανάποδο αποτέλεσμα. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, tbak είπε

Με 4x8 dimm πάντως σε daisy chain mobo (x570-e asus) για πάνω από 1900 μόνο με 2T δεν εχω καθολου whea με 5900x και patriot 4400Mhz b-die με το τελευταίο bios. Δεν έχασε πολύ με το 2 T σε latency αλλά για daily use το άφησα σε 3733@14-14-14-28-1T gear down γιατί δε χρειάζεται ούτε +V σε SOC ούτε τίποτα όλα default και μου δίνει latency Aida 57. Με Gear Down disabled δε μπόρεσα να βρω άκρη, ουτε 3600 δεν είναι stable 1T.

Οσον αφορα cpu performance, πιο stable σε καλά αποτελέσματα (για μενα τουλαχιστον, γιατί έχω δει στο thread κατι εξωφρενικά ψηλά CB20 score) για daily use μου δίνει η asus με FMax enabled, PBO -28 CCX1, -30 CCX2, +25Mhz χωρίς να πειράξω PPT, TDC, EDC. CB20 Multi 8900-9000, single 619-629 σε 25-28 βαθμούς Κελσίου ambient αλλά χωρίς να έχω καλό cooler... Είμαι με το H80i V2 που ειναι 120ρι και τρώω thermal limit στο multi στους 90. Θέλω να πιστεύω ότι όταν  αλλάξω σε 360 AIO θα είμαι καλύτερα.

Just my 2 cents

το fmax δεν δουλευει στους 5xxx ριχνει το effective clock. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tbak είπε

Τι εννοείς. 5900x έχω. Θα ανεβάσω αργότερα settings και αποτελέσματα. 

Δε μαφήνει να ανεβάσω, θα δοκιμάσω το πρωί, λέει προσωρινά απενεργόποιηση ανεβάσματοσ εικόνων στο forum

Με μόνη διαφορά FMAX:

FMAX Enabled, Curve optimizer -28 CCX1, -30 CCX2 Effective 4.650Mhz, CB Multi 8986

FMAX Disabled, Curve optimizer -28 CCX1, -30 CCX2 Effective 4.486 Mhz, CB Multi 8302

Σχεδόν 200 Mhz διαφορά. Ουσιαστικά το τρεξα, μπήκα bios έκανα disable και το ξανατρεξα. Όλα τα άλλα ίδια.

Με 5900x. Μου δουλεύει μια χαρά. Δε ξέρω τι παίζει. Απότι βλέπω έχεις την x570-i, θεωρητικά δε θα πρεπε να έχουν διαφορά με την x570-e. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tbak είπε

Δε μαφήνει να ανεβάσω, θα δοκιμάσω το πρωί, λέει προσωρινά απενεργόποιηση ανεβάσματοσ εικόνων στο forum

Με μόνη διαφορά FMAX:

FMAX Enabled, Curve optimizer -28 CCX1, -30 CCX2 Effective 4.650Mhz, CB Multi 8986

FMAX Disabled, Curve optimizer -28 CCX1, -30 CCX2 Effective 4.486 Mhz, CB Multi 8302

Σχεδόν 200 Mhz διαφορά. Ουσιαστικά το τρεξα, μπήκα bios έκανα disable και το ξανατρεξα. Όλα τα άλλα ίδια.

Με 5900x. Μου δουλεύει μια χαρά. Δε ξέρω τι παίζει. Απότι βλέπω έχεις την x570-i, θεωρητικά δε θα πρεπε να έχουν διαφορά με την x570-e. 

δινεις παρπανω ταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, tbak είπε

Ναι δεν έχω πειράξει κάτι άλλο. Μόνο το fmax

Δοκιμασε  μονο με το curve χωρις να πειραξεις llc ,το llc 5 σου δινει χειροτερα νουμερα σε αυτην την περιπτωση  αφου δινει παραπανω ταση.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπερδεύτηκα, έχω δοκιμάσει διαφορα configuration  τα καλύτερα stable αποτελέσματα τα έχω με τα settings που έχω παραπάνω. Εχω δοκιμάσει, χωρίς LLC χωρις FMAX, χωρις LLC με FMAX, με LLC χωρις FMAX κλπ. 

Γενικως πάντως το FMax δουλεύει. Εχει κάπου ένα post του τύπου που έβγαλε το FMax, εκείνο ακολούθησα και παίζει μια χαρα

Επεξ/σία από tbak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

εν αναμονή GPU, θα ήθελα λίγο βοήθεια απο όσους έχουν λίγο χρόνο και διάθεση για συμβουλές.

Εχουμε Ryzen 5600X, watercooled με Corsair H115i,  Asus B550-F Gaming και Corsair Vengeance Pro @3600Mhz

Πως ξεκινάμε για basic overclocking? Τι εργαλεία χρησιμοποιούμε?

Δεν χρειάζομαι κάτι extreme (ενα καλό πρώτο στάδιο 😁).

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...