Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 CPU & Memory Overclocking


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 11/2/2021 στις 11:32 ΜΜ, nikpoth είπε

Έχει εντελώς αλλοπρόσαλλη συμπεριφορά. Σε κάτω από 1900 if δεν βγάζει θέματα. Αλλά μιλάμε είναι για να σε τρελάνει.  Περνάει tm5 anta777 ,12 ώρες. Cpu bus/whea τίποτα. Occt κ εκεί όλα κομπλέ. Λέω να το ζορίσω και τρέχω κ y-cruncher. Περνάει κ εκεί με κανένα whea. Βάζω καμία ώρα cold war και red dead redemption ούτε εκεί πρόβλημα. Κ τώρα αρχίζει η τρέλα... βάζω δύο ματς fifa 21 και πετάει 26 whea. Και μιλάμε το μοτίβο αυτό 3 μέρες τώρα.  Με σφιχτά,  με χαλαρά, με οτιδήποτε σε 3800/1900if. 

Λοιπόν το πέρασα και εγώ στο σύστημα της υπογραφής, κυρίως για να διορθώσει κάτι bugs (που τελικα το έκανε). Δεν βλέπω whea με 1900if μέχρι στιγμής. Του έχω κάνει benching, stress, tm5, gaming ότι μπορούσα να κάνω αλλά δεν έχει βγάλει κάτι. Μάλιστα για να βεβαιωθώ ότι είναι ολα οκ με το hwinfo σέταρα ένα φίλτρο στον event manager για whea αλλά ούτε εκεί έχει κάτι. Βασικά ότι και να έχω κάνει στο σύστημα μου ποτε δεν είχα whea.  

To CB20 είναι πάνω-κάτω στα ίδια με το προηγούμενο bios. Το μόνο που παρατήρησα ότι άλλαξε και δεν είμαι σίγουρος γιατί είναι ότι τώρα έχω 2ns latency παραπάνω στο AIDA με τα ίδια settings. PBO δεν έχω παίξει ακόμα σε κανένα bios αν και λένε ότι στο καινούριο είναι χειρότερα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 636
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 ώρες πριν, ppkstat είπε

Λοιπόν το πέρασα και εγώ στο σύστημα της υπογραφής, κυρίως για να διορθώσει κάτι bugs (που τελικα το έκανε). Δεν βλέπω whea με 1900if μέχρι στιγμής. Του έχω κάνει benching, stress, tm5, gaming ότι μπορούσα να κάνω αλλά δεν έχει βγάλει κάτι. Μάλιστα για να βεβαιωθώ ότι είναι ολα οκ με το hwinfo σέταρα ένα φίλτρο στον event manager για whea αλλά ούτε εκεί έχει κάτι. Βασικά ότι και να έχω κάνει στο σύστημα μου ποτε δεν είχα whea.  

To CB20 είναι πάνω-κάτω στα ίδια με το προηγούμενο bios. Το μόνο που παρατήρησα ότι άλλαξε και δεν είμαι σίγουρος γιατί είναι ότι τώρα έχω 2ns latency παραπάνω στο AIDA με τα ίδια settings. PBO δεν έχω παίξει ακόμα σε κανένα bios αν και λένε ότι στο καινούριο είναι χειρότερα. 

δεν υπάρχει λόγος να πειράξεις pbo αν δουλεύει το μηχάνημα σου πολύ καλά , όπως είναι(stock) έχει κάνει πολύ καλή δουλειά η AMD.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω στο AIDA64 τα τεστ κάποιων παιδιών εδώ και οι τιμές τους στο L3 cache είναι πολύ υψηλότερες από τις δικές μου (από +50% ως και +100%!). Φταίει η μητρική (οι υψηλότερες τιμές είναι όλες από ASUS), φταίει κάτι στις ρυθμίσεις μου;

aida64_unify_632.jpg.3f5d8c8426f9da3cdbf9c4edaa908f09.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@malakudi αν θες μια έξτρα σύγκριση, δες και τα δικά μου χωρίς σφιχτές τιμές μια και δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ 

spacer.png

 

spacer.png

Επεξ/σία από Delijohn
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Delijohn Τεράστιες διαφορές στο L3 cache, εσύ είσαι ακόμα παραπάνω! Του billeiros είναι 700-750 αν θυμάμαι καλά, και ενός άλλου φίλου είναι 590-600. Ενώ εγώ είμαι 360! Συγκρίνω πάντα με άτομα που έχουν είτε 5900X είτε 5950Χ, δηλαδή CPUs με δύο CCD.

Σε L1 και L2 έχω καλύτερα νούμερα από σένα ενώ σε L3 έχεις 2 με 3 φορές καλύτερα!

edit: Τα L1/L2/L3 κανονικά επηρεάζονται μόνο από το clock της CPU και το Infinity fabric clock (FCLCK/UCLCK).

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, malakudi είπε

Βλέπω στο AIDA64 τα τεστ κάποιων παιδιών εδώ και οι τιμές τους στο L3 cache είναι πολύ υψηλότερες από τις δικές μου (από +50% ως και +100%!). Φταίει η μητρική (οι υψηλότερες τιμές είναι όλες από ASUS), φταίει κάτι στις ρυθμίσεις μου;

Το AIDA πριν λίγο καιρό άρχισε να διαβάζει σωστά τους 3000.
Τους 5000, θα χρειαστεί κάνα χρόνο ακόμα.

Πέρα απ την πλάκα, δεν επηρεάζει κάπου, απλά την διαβάζει λάθος.
Κάποια settings, κυρίως του pbo επηρεάζουν το διάβασμα του.
Δοκίμασε από περιέργεια να δώσεις μια τιμή πολύ υψηλή στο edc, πχ1000, να δεις πως θα διαβάσει την L3.

Στις Asus συνήθως, αν ενεργοποιηθεί το broken fmax, την διαβάζει σωστά την L3, όπως και αν μπουν limits με τεράστιες τιμές.
Σου βάζω παράδειγμα με μόνο το fmax να αλλάζει. Δες την L3.

Κανονικά

spacer.png

 

fmax enabled

spacer.png

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Xoroxronis είπε

Το AIDA πριν λίγο καιρό άρχισε να διαβάζει σωστά τους 3000.
Τους 5000, θα χρειαστεί κάνα χρόνο ακόμα.

Πέρα απ την πλάκα, δεν επηρεάζει κάπου, απλά την διαβάζει λάθος.
Κάποια settings, κυρίως του pbo επηρεάζουν το διάβασμα του.
Δοκίμασε από περιέργεια να δώσεις μια τιμή πολύ υψηλή στο edc, πχ1000, να δεις πως θα διαβάσει την L3.

Στις Asus συνήθως, αν ενεργοποιηθεί το broken fmax, την διαβάζει σωστά την L3, όπως και αν μπουν limits με τεράστιες τιμές.
Σου βάζω παράδειγμα με μόνο το fmax να αλλάζει. Δες την L3.

Κανονικά

spacer.png

 

fmax enabled

spacer.png

Μπορείς να ανεβάσεις 1 zentimings?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Deu164 είπε

fmax enable

Μήπως έχεις μεγάλο LLC ή κάποιο θετικό offset;
Σε μένα με όλα auto, όπως βλέπεις δε μπορεί με fmax να κρατήσει το ίδιο latency, λόγω του μεγάλου stretching που κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μονο τα mhz ανέβασα στο +175 από +125 το και τη ram από 3733 cl16 στα 3800 cl14 δοκιμάζοντας πάλι με και χωρίς  fmax,
με το τελευταίο bios δεν τα είχα δοκιμάσει να δω αν άλλαξε κάτι 
Το curve είναι αρνητικό 10 cores στο -28 ένα στο -26 και ένα στο -18 όλα τα υπόλοιπα ρεύματα είναι στο auto εκτός από ότι είναι σχετικό με τη ram/if

με όλα όπως δουλεύει 24/7

uEGP6Jm.png5Jd4AHJ.pngQJR99qV.png

Επεξ/σία από Deu164
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οποίον έχει WHEA errors όταν ανεβάζει ρολόγια ram/if ας δοκιμάσει να πειραματιστεί  με τα παρακάτω settings ίσως και να βοηθήσουν. 
Εμένα με βοήθησαν να απαλλαγώ τελείως, μου πήρε περίπου 2 μήνες να βγάλω  άκρη  μιας και ήταν η πρώτη φορά που καταπιάστηκα με ρίζεν.
3800/1900 με 4x8gb είχα WHEA errors μετά από 2 - 3 λεπτά aida64 stress test όχι πολλά αλλά έγραφε 1-2 ανά 2-3 λεπτά 
στο prime95 χωρίς avx μετά τα 5-7 λεπτά άρχιζαν και έγραφαν βροχή σχεδόν ασταμάτητα…

 

Spoiler

Αρχικά κράτησα χαμηλά τα ρεύματα σε VSOC, CLDO, VDDG  κύριος το VSOC κοντά στο mínimum, έδωσα μόνο ένα bump επάνω από το minimum στο 1.025v στα 3733 όπου δεν είχα whea  ποτέ, εκεί ή έτρεχε ή με χαμηλό vsoc σε stress ή έτρωγε reboot..

Αυτό που παρατήρησα αρχικά ήταν ότι ανεβάζοντας τις αντιστάσεις από 24-20-24-24 μία μία στα 30Ω ο χρόνος στα stress tests άρχισε να παίρνει παράταση μέχρι να αρχίσει να πετάει errors κατά 20-25 λεπτά κάθε φορά μέχρι που κατέληξα στο 30-30-30-24 όπου εκεί έβγαζε 1 error σε ανύποπτο χρόνο χωρίς να είναι κάτι standard μπορεί στα 40 λεπτά μπορεί στη 1,5 ώρα μπορεί και καθόλου.
Εκει έδωσα άλλο ένα bump στο vsoc νομίζω ανέβηκε  1.0315v απο 1,0250v
Μεσα στην εβδομάδα που το δοκιμάζω μέχρι στιγμής δεν έχει βγάλει ούτε ένα whea  με 2 χ 6 ώρες aida64, 2 χ 3 ώρες prime95 χωρίς avx,  2 χ 1 ώρα OCCT και 6 ώρες ασταμάτητα shadow of the tomb raider.

Τέλος μερικές φορές δεν έκανε train τη ram μετά από reboot η boot από όταν ανέβασα τις αντιστάσεις στα 30ohm και χρειάστηκε να ανεβάσω το RttPark από το RZQ/1 στο 2 χωρίς να επηρεάσει κάτι σχετικό με τα wheea (γιαυτό έτρεξα πάλι prime95, occt και aida64 δεύτερη φόρα)

M6u6hew.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ας ποστάρω και εγώ το δικό μου max stable memory oc με τον μικρό 5600Χ (stock στο παρακάτω screen).....4133/c16

1.png

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με whea σε όλα τα σενάρια. 1.45/ 1.48/1.5  . Θα βγάλει σε κάποια φάση πχ τη νύχτα κ θα το δω το πρωί. 

1323981589_Screenshot2021-02-22154311.png.9c26eda1b760f69b244c5033a82f5510.png

 

 

Επεξ/σία από nikpoth
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...