Προς το περιεχόμενο

Επιδομα για Ελ.Επαγγελματιες


DimosthenisG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, tilaverboy είπε

Αυτή τη μπούρδα των 400 ευρώ γιατί θα μας την δώσουν;

Για να πληρωσουμε ενοικια στην επιχειρηση,ρευμα,τηλεφωνο,νερο,ΕΦΚΑ οπως ειπα,δοσεις αν εχει καποιος στην εφορια στον ΕΦΚΑ η στο ΙΚΑ και αλλα λοιπα εξοδα.

Επισης να πληρωσεις για τα ολα τα εξοδα του σπιτιου σου και ολα τα προσωπικα σου εξοδα και ειδικα σαν bonus ολα τα εξοδα της οικογενειας σου.Α!Βαλε και το σημα για το αυτοκινητο μιας και το μετακινουσες ολο το χρονο.

Τωρα αν λεμε οτι δεν μας φτανουν 400 ευρω για ολα τα παραπανω να πεσει φωτια και λαβα να μας καψει και να μας λιωσει.😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Για να πληρωσουμε ενοικια στην επιχειρηση,ρευμα,τηλεφωνο,νερο,ΕΦΚΑ οπως ειπα,δοσεις αν εχει καποιος στην εφορια στον ΕΦΚΑ η στο ΙΚΑ και αλλα λοιπα εξοδα.

Επισης να πληρωσεις για τα ολα τα εξοδα του σπιτιου σου και ολα τα προσωπικα σου εξοδα και ειδικα σαν bonus ολα τα εξοδα της οικογενειας σου.Α!Βαλε και το σημα για το αυτοκινητο μιας και το μετακινουσες ολο το χρονο.

Τωρα αν λεμε οτι δεν μας φτανουν 400 ευρω για ολα τα παραπανω να πεσει φωτια και λαβα να μας καψει και να μας λιωσει.😛

Ο Χριστός έβγαζε ψάρια από το καλάθι των μαθητών του εμείς με το 400 θα πληρώσουμε τα πάντα όλα. Τέλος πάντων τον ΕΦΚΑ δεν καταλαβαίνω γιατί τον πληρώνουμε αφού υπολειτουργούμε ως ελεύθεροι επαγγελματίες. Στο τέλος θα το κλείσουμε το κατάστημα όλοι να δω από που θα έχει έσοδα το κράτος. ΛΑΛΑΚΙΣΜΕΝΟ πολιτικό σύστημα. Ουφ τα είπα και ηρέμησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tilaverboy είπε

 Στο τέλος θα το κλείσουμε το κατάστημα όλοι να δω από που θα έχει έσοδα το κράτος.

αυτό το επίδομα αφορά ειδικά ελεύθερους επαγγελματίες όχι γενικά αυτοαπασχολούμενους. Αν έχεις μαγαζί ως αυτοαπασχολούμενος δεν θα πάρεις ούτε αυτό. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, nvel είπε

αυτό το επίδομα αφορά ειδικά ελεύθερους επαγγελματίες όχι γενικά αυτοαπασχολούμενους. Αν έχεις μαγαζί ως αυτοαπασχολούμενος δεν θα πάρεις ούτε αυτό. 

Μας είχανε μέσα στον ΚΑΔ 8623 οτι θα συμπεριληφθούμε μέχρι και πριν λίγες μέρες που είδα μετά την συνάντηση υπουργού και εκπροσώπους.

Τώρα αν άλλαξε κάτι δεν ξέρω τίποτα δεν μου φαίνεται περίεργο στο ελληνικό κράτος.

Επεξ/σία από tilaverboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, nvel είπε

άμα έχεις 8623 θα πάρεις αλλά είναι πιθανό να βάλουν και κριτήριο την μείωση του τζίρου σε κάποιο ποσοστό αν μαζέψουν πολλές αιτήσεις

Ξέρω θα μπει κόφτης. Νομίζω οτι με πιάνει και η λογίστρια μου, μου ανέφερε οτι λογικά με πιάνει. Από εκεί και πέρα νομίζω οτι πάει για αναβολή το συγκεκριμένο σχέδιο για το Φλεβάρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον οπως με καθε μια παροχη του κρατους,υπαρχουν τρεις κατηγοριες που δικαιουνται την εκαστοτε παροχη.

αυτοι που την εχουν αναγκη αλλιως δεν βγαινουν,αυτοι που θα μπορουσαν να ζησουν και χωρις αυτην αλλα τους διευκολυνει πολυ,και αυτοι που δεν την εχουν αναγκη η την δικαιουνται απο σποντα. Με ολα γινεται αυτο,απο μερισμα μεχρι 1002. 

Οπως για παραδειγμα καποιος με ελαχιστα ενσημα και τα υπολοιπα μαυρα επαιρνε 200-300 ευρω τον μηνα σε μια καφετερια και τωρα παιρνει 534 και ''καθεται''(σε πολλα εισαγωγικα) οπως καποιον που εχει μια επιχειρηση φαντασμα και παιρνει τις επιστρεπτεες προκαταβολες,φεσωνει τον οαεε και τρωει τα λεφτα οπου θελει αυτος.ΦΥΣΙΚΑ υπαρχουν παντα καποιες προυποθεσεις αλλα για πολλους λογους που δεν μπορω να αναλυσω τωρα μπορεις να ''τις φτιαξεις στα μετρα σου'' οι περισσοτεροι παιρνουν αυτα τα λεφτα.

Τωρα,ναι μεν πρεπει να επιστραφει το 50% της επιστρεπτεας(το λεει και το ονομα),αλλα επειδη αυτοι που παιρνουν τις αποφασεις δεν ειναι χαζοι και ξερουν το τι πιστολι προκειται να πεσει,ηδη πεφτει σαν προταση να μην επιστραφουν τελικα https://www.insider.gr/eidiseis/politiki/153892/mitsotakis-exetazoyme-tin-periptosi-pososto-epistrepteas-na-min.

Επεξ/σία από fastnq2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την επιστρεπτέα πότε μαθαίνουμε το ποσό και πότε μαθαίνουμε αν εγκρίθηκε ή απορρίφθηκε? Πρώτη φορά μου έκανε η λογίστρια τα χαρτιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tilaverboy είπε

Για την επιστρεπτέα πότε μαθαίνουμε το ποσό και πότε μαθαίνουμε αν εγκρίθηκε ή απορρίφθηκε? Πρώτη φορά μου έκανε η λογίστρια τα χαρτιά.

Την ώρα που κάνεις την αίτηση μαθαίνεις και το ποσό και αν εγκρίθηκε ή όχι. Πάρε την λογίστρια τηλ για να στο πει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alexx είπε

Στην 5ή νομίζω δεν βγαίνει αμέσως. Από βδομάδα είπαν για αποτελέσματα. 

Έτσι, από βδομάδα. Από τις 400.000 αιτήσεις που περίμεναν, φτάσαμε στις 700.000+, οπότε καταλαβαίνει κανείς ότι θα πέσει τσεκούρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την επιστρεπτέα πότε μαθαίνουμε? Το πρώι που μπήκα δεν μου εμφάνιζε αν απορρίφθηκε η αίτηση μου ή αν εγκρίθηκε. Έβλεπα μόνο οτι δήλωσα την επιθυμία να λάβω επιστρεπτέα. Επίσης τώρα πλέον δεν μπαίνει. Με πετάει εκτός. Κάνω κάτι λάθος? Η λογίστρια μου, μου λέει να περιμένω και δεν γνωρίζουμε ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, tilaverboy είπε

Για την επιστρεπτέα πότε μαθαίνουμε? Το πρώι που μπήκα δεν μου εμφάνιζε αν απορρίφθηκε η αίτηση μου ή αν εγκρίθηκε. Έβλεπα μόνο οτι δήλωσα την επιθυμία να λάβω επιστρεπτέα. Επίσης τώρα πλέον δεν μπαίνει. Με πετάει εκτός. Κάνω κάτι λάθος? Η λογίστρια μου, μου λέει να περιμένω και δεν γνωρίζουμε ακόμα.

Απ' ότι καταλαβαίνω έχεις κάνει την αίτηση εκδήλωσης ενδιαφέροντος. Χθες άνοιξαν οι αιτήσεις χορήγησης αλλά η σελίδα υπολειτουργεί. Οι αιτήσεις είναι μέχρι 2/2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, JohnJohn3484 είπε

Απ' ότι καταλαβαίνω έχεις κάνει την αίτηση εκδήλωσης ενδιαφέροντος. Χθες άνοιξαν οι αιτήσεις χορήγησης αλλά η σελίδα υπολειτουργεί. Οι αιτήσεις είναι μέχρι 2/2.

Με απέρριψε. Δεν με πειράζει ας τα πάρουν αυτοί που τα χρειάζονται πολύ περισσότερο από μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Υπάρχει κάποια ρύθμιση για τις εισφορές? Τι γίνεται με τις εισφορές και τα πληττόμενα επαγγέλματα? Μας έφτασαν να γίνουμε πιστολέρο στον εφκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...