Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, JohnJohn3484 είπε

Να ενημερώσω πως έκανα κανονικά επιστροφή τα παιχνίδια του bundle από πλαίσιο.

Πήρες πίσω χρήματα ή πιστωτικό; Από περιέργεια ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 ώρες πριν, FCastor είπε

Παρήγγειλε κανείς σας από Public; Είχε κανένας σας κάποια επιπλέον ενημέρωση πέραν από το ότι η παραγγελία καταχωρήθηκε;

Καλημέρα, εγώ! Σου προχώρησε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, parararam είπε

Καλημέρα, εγώ! Σου προχώρησε?

Είναι λέει σε διεκπεραίωση. Επιπλέον έχει αποσταλεί μερικώς (το έξτρα χειριστήριο και το παιχνίδι, για τα οποία μου έστειλαν και ηλεκτρονικό παραστατικό). Σε τηλεφωνική επικοινωνία μου είπαν ότι έστειλαν αυτά που είχαν άμεσα διαθέσιμα και η κονσόλα θα σταλεί και αυτή εντός των επόμενων ημερών.

Οψόμεθα.

Όπως και να έχει, άμεσα ή πιο καθυστερημένα θα μου έρθει και το bundle είναι με το παιχνίδι που με ενδιέφερε εξαρχής οπότε είμαι cool with it. Τουλάχιστον το προτιμώ από την ακύρωση και "λάθος τιμή" του Γερμανού.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, FCastor είπε

Είναι λέει σε διεκπεραίωση. Επιπλέον έχει αποσταλεί μερικώς (το έξτρα χειριστήριο και το παιχνίδι, για τα οποία μου έστειλαν και ηλεκτρονικό παραστατικό). Σε τηλεφωνική επικοινωνία μου είπαν ότι έστειλαν αυτά που είχαν άμεσα διαθέσιμα και η κονσόλα θα σταλεί και αυτή εντός των επόμενων ημερών.

Οψόμεθα.

Όπως και να έχει, άμεσα ή πιο καθυστερημένα θα μου έρθει και το bundle είναι με το παιχνίδι που με ενδιέφερε εξαρχής οπότε είμαι cool with it. Τουλάχιστον το προτιμώ από την ακύρωση και "λάθος τιμή" του Γερμανού.

Ακριβως τα ίδια κ σε εμένα. Μακάρι να μην καθυστερήσουν και την κονσόλα αλλιώς θα μείνουμε με το χειριστήριο και το παιχνίδι στο χέρι 😆

Οψομεθα!

Ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτήν την στιγμή δεν την βρίσκω πουθενά διαθέσιμη. Πρόλαβα εχθές και πήρα μια από το you.gr για φίλο στα 620 με 2ο χειριστήριο και το BF2042 και μετά από τηλέφωνο που έκανα είναι δεσμευμένο το κομμάτι άρα όλα καλά. Δυστυχώς δεν παίζει να πάρεις σκέτη στα 500.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, JohnJohn3484 είπε

Να ενημερώσω πως έκανα κανονικά επιστροφή τα παιχνίδια του bundle από πλαίσιο.

Προφανώς σου είπαν πως έχεις πιστωτικό υπόλοιπο και μπορείς να αγοράσεις ότι θέλεις με αυτά τα χρήματα. Από τη στιγμή που στην απόδειξη είναι με χωριστή χρέωση και βγαίνει ένα σύνολο, γίνεται.  Αν όμως τα πουλάς όλα ως σετ πακέτο και λες πως η αρχική τους τιμή είναι πχ 660ε και ως πακέτο στα δίνω 609...ουπς λάθος 639ε, μάλλον δεν μπορείς να επιστρέψεις μέρος του πακέτου. Ίσως γι αυτό ο Γερμανός στην αρχή είχε το πακέτο με έκπτωση και μετά εκ του πονηρός το ανέβασε στο....μιλητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, thagkol είπε

Πήρες πίσω χρήματα ή πιστωτικό; Από περιέργεια ρωτάω.

Αναμένω τα λεφτά. Επειδή η αγορά έγινε με paypal μου είπαν θα μπουν σε 6 εργάσιμες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, music_lover είπε

Αυτήν την στιγμή δεν την βρίσκω πουθενά διαθέσιμη. Πρόλαβα εχθές και πήρα μια από το you.gr για φίλο στα 620 με 2ο χειριστήριο και το BF2042 και μετά από τηλέφωνο που έκανα είναι δεσμευμένο το κομμάτι άρα όλα καλά. Δυστυχώς δεν παίζει να πάρεις σκέτη στα 500.

Ο θάνατος της Sony ειναι να παίρνεις σκέτη κονσόλα και να μην βάζεις συνδρομή. Να παίζεις apex ή Fortnite που δεν θέλουν συνδρομή μηνιαία. Εκεί έχει μπει για τα καλά μέσα η κάθε εταιρεία. Αφού μπαίνουν μέσα και μόνο που πουλάνε κονσόλες!

Βέβαια δεν είναι εντολή της Sony. Ίσως ανεπίσημα με κάνα πονηρό email, για να κόψει τους σκαλπερς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Tetrabitos είπε

Ο θάνατος της Sony ειναι να παίρνεις σκέτη κονσόλα και να μην βάζεις συνδρομή. Να παίζεις apex ή Fortnite που δεν θέλουν συνδρομή μηνιαία. Εκεί έχει μπει για τα καλά μέσα η κάθε εταιρεία. Αφού μπαίνουν μέσα και μόνο που πουλάνε κονσόλες!

Βέβαια δεν είναι εντολή της Sony. Ίσως ανεπίσημα με κάνα πονηρό email, για να κόψει τους σκαλπερς.

fyi δεν ισχυει αυτο. Απο τον Αυγουστο του 2021 η disc version δεν τους κοστιζει λεφτα . Χανουν λεφτα απο τη digital γιατι προφανως το drive δεν κοστιζει 100 Eur...Και φυσικα ακομα και τα f2p φερνουν απειρα εσοδα απο τα mtx. Το fortnite ειναι τεραστιος πορος εσοδων για τη sony.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, παιδιά.

Όπως είπα και πιο πάνω, έδωσα την Πέμπτη το απόγευμα παραγγελία για ένα Blu-Ray PS5 από το Γερμανό. Είναι χωρίς παρελκόμενα, στα 500. Αντικαταβολή και παράδοση με courier, Δευτέρα με Τρίτη.

Το θέμα είναι ότι από τη στιγμή που έκανα την παραγγελία και έλαβα τα 2 email που λένε ότι η παραγγελία μου έχει καταχωρηθεί μέχρι και τη στιγμή που γράφω αυτό το σχόλιο, δε βλέπω απολύτως καμιά μεταβολή στην κατάστασή της όταν την ψάχνω στο σύστημα tracking του Γερμανού. Τους πήρα τηλέφωνο χθες και με διαβεβαίωσαν ότι θα φέρουν την κονσόλα από κάπου που να είναι διαθέσιμη και πως θα την έχω μέχρι την Τρίτη.

Όσοι από σας έχετε παραγγείλει και παραλάβει από Γερμανό, μπορείτε να μου πείτε από πόσα στάδια πέρασε η παραγγελία σας στο tracking μέχρι να την παραλάβετε; Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι θα πάω από το "καταχωρημένη" στο "παραδόθηκε" χωρίς κανένα ενδιάμεσο στάδιο. Και όπως είπα ήδη, υποτίθεται πως αύριο έως μεθαύριο παραλαμβάνω.

Επεξ/σία από maltron66
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, maltron66 είπε

Καλημέρα, παιδιά.

Όπως είπα και πιο πάνω, έδωσα την Πέμπτη το απόγευμα παραγγελία για ένα Blu-Ray PS5 από το Γερμανό. Είναι χωρίς παρελκόμενα, στα 500. Αντικαταβολή και παράδοση με courier, Δευτέρα με Τρίτη.

Το θέμα είναι ότι από τη στιγμή που έκανα την παραγγελία και έλαβα τα 2 email που λένε ότι η παραγγελία μου έχει καταχωρηθεί μέχρι και τη στιγμή που γράφω αυτό το σχόλιο, δε βλέπω απολύτως καμιά μεταβολή στην κατάστασή της όταν την ψάχνω στο σύστημα tracking του Γερμανού. Τους πήρα τηλέφωνο χθες και με διαβεβαίωσαν ότι θα φέρουν την κονσόλα από κάπου που να είναι διαθέσιμη και πως θα την έχω μέχρι την Τρίτη.

Όσοι από σας έχετε παραγγείλει και παραλάβει από Γερμανό, μπορείτε να μου πείτε από πόσα στάδια πέρασε η παραγγελία σας στο tracking μέχρι να την παραλάβετε; Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι θα πάω από το "καταχωρημένη" στο "παραδόθηκε" χωρίς κανένα ενδιάμεσο στάδιο. Και όπως είπα ήδη, υποτίθεται πως αύριο έως μεθαύριο παραλαμβάνω.

Ο Γερμανός είναι εγγύηση μην αγχώνεσαι, θα παραλάβεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, netgeo είπε

Ο Γερμανός είναι εγγύηση μην αγχώνεσαι, θα παραλάβεις.

Κι εγώ αυτό πιστεύω, αλλά κάποια από τα σχόλια που διαβάζω σε αυτό το thread συγκεκριμένα για το Γερμανό με έχουν τρομάξει. Όπως λένε και οι υπόλοιποι... οψόμεθα.

Σε ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, maltron66 είπε

Κι εγώ αυτό πιστεύω, αλλά κάποια από τα σχόλια που διαβάζω σε αυτό το thread συγκεκριμένα για το Γερμανό με έχουν τρομάξει. Όπως λένε και οι υπόλοιποι... οψόμεθα.

Σε ευχαριστώ!

Μακάρι να παραλάβεις τώρα αλλά εφόσον έχεις βάλει αντικαταβολή, δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι. Και να μην παραλάβεις, δεν χάνεις τα χρήματά σου που είναι σημαντικό. Οπότε, ηρεμία και βλέπεις. Και στην τελική, δεν έγινε και κάτι. Όπως βλέπεις, τα καταστήματα φέρνουν συχνά πλέον παρτίδες. Παραλαμβάνεις με την επόμενη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωση για PS5 bundle απο πλαισιο!

Θελω να γραψω μια προσωπικη εμπειρια κ κατι που το 'χουνε πει αρκετα μελη εδω αλλα λιγοι το γνωριζουν.

Αγορασα Bundle PS5 me 2ο κοντρολ και spiderman και uncharted στα 659€.

Διαφορετικο πραγμα η "προσφορα" και διαφορετικο πραγμα η "συνθεση".

Η προσφορα συνηθως εχει εναν κωδικο στην αποδειξη αγορας ενω η συνθεση εχεις ξεχωριστα τους κωδικους κ στην περιπτωση μου ειχε 4.

Εχετε το δικαιωμα υπαναχώρησης 14 ημερών, άνευ αιτίας για online ή τηλεφωνικές αγορές.

Το πάτε πίσω, αναφέρετε το παραπάνω γιατί πολλοί δεν το ξέρουν, κι άλλοι κάνουν πως δεν το ξέρουν, και παίρνετε τα λεφτά σας πίσω.

Σε διαφορετική περίπτωση, όνομα του υπεύθυνου που αρνήθηκε και καταγγελία στο Συνήγορο του Καταναλωτή.

Το εκανα σημερα στο πλαισιο στο mall. Γυρισα το spiderman και το uncharted (δεν ειχα ανοιξει τις ζελατινες, αν τις ανοιξεις δεν γινεται λογικα), εδωσα ΙΒΑΝ και σε 3 εργασιμες θα μου μπουν τα 99,90€.

Στην αρχη σου λενε οτι δεν γινεται κλπ αλλα εσυ επιμενεις οτι μιλησες με τον Συνηγορο του καταναλωτη κ σου ειπαν οτι γινεται.

Πηρε ενα τηλεφωνο ο τυπος κ μετα μου ειπε οτι γινεται μονο με πιστωτικο υπολοιπο. Οχι του ειπα θελω τα λεφτα μου πισω, δεν θελω τα παιχνιδια σας που κανουν 80€. Κ στο τελος μου ειπε οκ.

Ειναι καλυτερο απτο να τα πουλαγα 25-30€ το καθενα μονος μου.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, maniacos93 είπε

Μακάρι να παραλάβεις τώρα αλλά εφόσον έχεις βάλει αντικαταβολή, δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι. Και να μην παραλάβεις, δεν χάνεις τα χρήματά σου που είναι σημαντικό. Οπότε, ηρεμία και βλέπεις. Και στην τελική, δεν έγινε και κάτι. Όπως βλέπεις, τα καταστήματα φέρνουν συχνά πλέον παρτίδες. Παραλαμβάνεις με την επόμενη. 

Τα καταστήματα μπορεί να φέρνουν καινούριες παρτίδες, αλλά το 99.9% αυτών είναι bundles. Και ως κάποιος που δεν ενδιαφέρεται ούτε για headset ούτε για τα παιχνίδια που δίνονται μαζί με την κονσόλα, θα ήθελα πάρα πολύ να αποφύγω τη διαδικασία του να ψάχνω αν και πώς μπορώ να επιστρέψω τα άχρηστα για μένα παρελκόμενα ή να τα βάλω σε αγγελία για να τα πουλήσω στο μισό της αρχικής τους τιμής. Χώρια που αυτή η ιστορία θα μου κόστιζε 150 ή 200 ευρώ παραπάνω.

Επίσης, έχω μαζί μου τον Firecuda 530 που σκοπεύω να βάλω στο μηχάνημα εδώ και ένα μήνα. Έχω κάνει ήδη υπεραρκετή υπομονή.😂

Επεξ/σία από maltron66
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...