Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η SONY δεν τους υποχρεωνει να πουλανε την κονσολα μαζι με παιχνιδια. η SONY θα πουλησει ουτως η αλλως το 2ο χειρισtηριο και τα παιχνιδια. οι μεγαλες αλυσιδες απλα τα πουλανε μαζι γιατι τα πουλανε ακριβοτερα απο αλλους και γιατι ξερουν πως οταν θα αγορασουμε παιχνιδι θα αγορασουμε κατευθειαν απο την SONY η απο αλλον που το δινει φτηνοτερα.
Οσο για τον Γερμανο, δημιουργησαν μεγαλο θεμα και ειναι ξεφτιλες. για 30ε εχασαν πελατες. προσωπικα δεν θα ξαναγορασω τιποτα απο τους ξεφτιλες. επισης θα ενημερωσω και φιλους και να ειστε σιγουροι πως τελικα θα χασουν πολλπλασια απο τα 30ε. οι τυποι το πρωι ελεγαν πως τελειωσε το αποθεμα και καλα γιατι πολυ απλα ηθελαν να ακυρωσουν ολες τις εντολες και να βαλουν εκ νεου το προιον με νεα τιμη. στη συνεχεια μετα απο πολλες αντιδρασεις το πηραν πισω και εβαλαν καπελο 30-40ε σε οσους ηθελαν. στη συνεχεια μετα απο νεες αντιδρασεις απο πολλους, εδωσαν δωροεπιταγη 20ε. ηδη πολλοι αρνηθηκαν και ζητησαν να τους δωθει η παραγγελια που εκαναν καθως το αν μπηκε η οχι λαθος τιμη δεν απασχολει τον καταναλωτη. θα πατε αυριο σε μια ταβερνα και ενω τρωτε θα σας πει ο σερβιτορος πως αλλαξε η τιμη;
ευτυχως βγηκαν και αλλου κονσολες χτες και μαλλον σημερα θα βγουνε και στην mediamarkt. επισης οπως φαινεται πλεον καθε εβδομαδα θα υπαρχουν νεες κονσολες και πολυ συντομα θα μπορει καποιος να την αγορασει και μονη της και θα βρισκεται και στα ραφια.

Επεξ/σία από Anetos22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, mas7erjake είπε

Καλησπερα παιδια, εχει λαβει κανεις μετα απο επικοινωνια με τον γερμανο καινουργιο email σχετικα με το voucher των 20€ ή την παραγγελια του.

Και εγώ ακόμα περιμένω...ελπίζω σήμερα να υπάρξει ενημέρωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, kosmsamo είπε

Ιούλιος 21 η δική μου κονσόλα, σκέτη. Δύο φίλοι μου, ο ένας τον Οκτώβριο κι ο άλλος κοντά στα Χριστούγεννα, επίσης σκέτη.

Μην επιμένεις. Δεν είναι οδηγία της Sony. Άμα ήταν έτσι, θα έβλεπες αντίστοιχα bundles στο Playstation Direct που είναι και το επίσημο κατάστημά τους. Προωθητική ενέργεια των retailers (όχι μόνο ελληνικών) για να σπρώξουν απόθεμα από τα υπόλοιπα. Εξού και οι διαφορετικοί κωδ. προϊόντος στις αποδείξεις.

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ εδωσε εντολη η sony  δεν πωλειτε ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΕΛΚΟΜΕΝΑ  .

Αλλο το direct καμια σχεση ,

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ 1 ΤΡΙΣ να το παρει κανει απο τις μεγαλες ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΣΚΕΤΟ ....

***ΜΟΝΟ ΑΝ ΤΟ ειχε παραγγειλη και περιμενε καποιος μηνες να το παραλαβει  κ το πηρε σκετο .

***και εγω το ειχα παραγγειλη σκετο απο sony center και μου ηρθε μετα απο 3 μηνες  29 μαιου

Επεξ/σία από kundi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είπα, που λέτε, να δοκιμάσω και εγώ αυτή τη μέθοδο του χτυπάω-πόρτα-σε-φυσικό-καταστημα που αναφέρεται συχνά πυκνά.

Πήγα το λοιπόν σε ένα Πλαίσιο, δύο Public(s), ένα Γερμανό και δύο Κωτσόβολους (...Κωτσοβόλους; Eh, whatever...) σε Σύνταγμα, Σταδίου και Ζωγράφου.

Απολογισμός;

Πρώτον, ζεστάθηκα από το περπάτημα (δεν το λες κακό, έχει και ψυχρούλα λίγο σήμερα).

Δεύτερον, αχαχαχαχαχα!!!

Σε Public και Πλαίσιο με κοίταξαν σαν εξωγήινο και με παρέπεμψαν απλά και χωρίς πολλά πολλά στην online μέθοδο μόνο.

Στον ένα Κωτσόβολο όντως έψαξε ο άνθρωπος αλλά άκρα του τάφου σιωπή από κονσολοτιτιβίσματα. Στον άλλο απάντησε αρνητικά πριν προλάβω να ανοιγοκλείσω ματοβλέφαρο.

Στο Γερμανό πάντως όντως μου είπε ότι του έχει τύχει μια φορά να ρωτήσει κάποιος στο άσχετο και να έχει κονσόλα να του δώσει.

Εν κατακλείδι...

Δεν ξέρω τι αντίτιμο πλήρωσαν όποιοι τη βρήκαν σε φυσικό κατάστημα και μάλιστα μόνη της (μια χάρη στο μέλλον, τη μισή ψυχή τους, την πρωτότοκη μακρομάλλα κόρη τους;) αλλά βελόνα εις τον αχυρώνα.

Cheers!

Επεξ/σία από FCastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kundi είπε

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ εδωσε εντολη η sony  δεν πωλειτε ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΕΛΚΟΜΕΝΑ  .

Αλλο το direct καμια σχεση ,

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ 1 ΤΡΙΣ να το παρει κανει απο τις μεγαλες ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΣΚΕΤΟ ....

***ΜΟΝΟ ΑΝ ΤΟ ειχε παραγγειλη και περιμενε καποιος 9-10 μηνες να το παραλεβει το πηρε σκετο .

 

Τόσα άτομα αναφέρουν ότι έχουν πάρει σκέτη και πρόσφατα, αλλά εσύ εκεί...

Δεν έχει σχέση το Playstation Direct; Ποιος νομίζεις ότι τις πουλάει εκεί τις κονσόλες;

Πάντως, εγώ δεν περίμενα μήνες. 20/7 παραγγελία από μεγάλη αλυσίδα, 21/7 την είχα στο σπίτι (ούτε 24 ώρες αναμονή). Κι από όσο ξέρω, ούτε οι φίλοι μου περίμεναν πάνω από 2-3 εργάσιμες μέρες για να παραλάβουν (ο ένας από διαφορετική αλυσίδα). Αθήνα όλα αυτά. Και σκέτη (πιο σκέτη δεν γίνεται) κονσόλα. 

Μάλλον κάποιοι πρέπει να παίξουμε κάνα Τζόκερ μου φαίνεται, αφού καταφέραμε να κερδίσουμε πιθανότητα του 0.000000000001%. 🤣

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ το είχα πάρει με ένα παιχνίδι που με ενδιέφερε, τώρα το έχουν ξεφτιλίσει, τέρμα εκμετάλλευση του καταναλωτή.

Προσωπικά δεν υπήρχε περίπτωση να πληρώσω να πάρω κάτι που δεν με ενδιαφέρει (παιχνίδι/αξεσουάρ).

Υπομονή, θα έρθουν καλύτερες μέρες. Τέλος, αυτές τις ανακοινώσεις που έβγαλε η Σόνυ ότι η έλλειψη θα συνεχιστεί και μέσα σε όλο το 2022 πιστεύω είναι παπάτζες. Μπριζόνουν τον κόσμο έτσι ώστε με το που δει κονσόλα να ορμήσει. Δεν λέω ότι δεν υπάρχει έλλειψη αλλά βλέπουμε κάθε εβδομάδα να έρχονται κονσόλες.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kundi είπε

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ εδωσε εντολη η sony  δεν πωλειτε ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΕΛΚΟΜΕΝΑ  .

Αλλο το direct καμια σχεση ,

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ 1 ΤΡΙΣ να το παρει κανει απο τις μεγαλες ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΣΚΕΤΟ ....

***ΜΟΝΟ ΑΝ ΤΟ ειχε παραγγειλη και περιμενε καποιος μηνες να το παραλαβει  κ το πηρε σκετο .

***και εγω το ειχα παραγγειλη σκετο απο sony center και μου ηρθε μετα απο 3 μηνες  29 μαιου

Η SONY Hellas φέρνει ένα αριθμό κομματίων και τα πουλάει χονδρική στα καταστήματα και τέλος. Την SONY Hellas ΔΕΝ την ενδιαφέρει ποσο και πως το κάθε κατάστημα θα πουλήσει. Εχω δουλέψει χρόνια στο εμπόριο και αυτες οι εντολές έρχονται απο του εμπορικούς διευθυντες των αλυσίδων και όχι απο τους προμηθευτες.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kundi είπε

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ εδωσε εντολη η sony  δεν πωλειτε ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΕΛΚΟΜΕΝΑ  .

Αλλο το direct καμια σχεση ,

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ 1 ΤΡΙΣ να το παρει κανει απο τις μεγαλες ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΣΚΕΤΟ ....

***ΜΟΝΟ ΑΝ ΤΟ ειχε παραγγειλη και περιμενε καποιος μηνες να το παραλαβει  κ το πηρε σκετο .

***και εγω το ειχα παραγγειλη σκετο απο sony center και μου ηρθε μετα απο 3 μηνες  29 μαιου

Την παρηγγειλα 24/11/21 από κατάστημα Γερμανού, την είχα 26/11/21 σκέτη. 
 Επιπλέον η sony θα έδινε στανταρ τιμές στα bundles. Εδώ ο καθένας κάνει ότι θέλει. Οπότε 100% δεν είναι επίσημα της Sony

Επεξ/σία από jack124
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, AxelS είπε

Και εγώ ακόμα περιμένω...ελπίζω σήμερα να υπάρξει ενημέρωση.

Λοιπον τους πηρα τηλεφωνο και μου ειπε οτι θα λαβουμε email/μηνυμα οταν φτασει στο καταστημα το οποιο εχουμε βαλει ως παραδοση, τωρα σχετικα με το voucher των 20€ μου ειπε οτι θα το ξανα κοιταξει... Υπομονη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, mas7erjake είπε

Λοιπον τους πηρα τηλεφωνο και μου ειπε οτι θα λαβουμε email/μηνυμα οταν φτασει στο καταστημα το οποιο εχουμε βαλει ως παραδοση, τωρα σχετικα με το voucher των 20€ μου ειπε οτι θα το ξανα κοιταξει... Υπομονη.

Τα οποία δεδομένα τα έχουμε στον αέρα, οι αρχικές παραγγελίες έχουν ακυρωθεί και δεν έχουμε τίποτα επίσημο στα χέρια μας ότι θα διεκπεραιωθεί η συναλλαγή. 2022 και "θα σας ενημερώσουμε όταν έρθει το πακέτο να περάσετε να το πληρώσετε στην προφορικά προσυνεννοημένη τιμή" .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από You.gr:

https://www.you.gr/gaming/konsoles/sony-playstation-5-battlefield-2042-2nd-dualsense (Edit: Κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας φαίνεται πως είχαν ένα(!) μόνο τεμάχιο και... πάει)

https://www.you.gr/gaming/konsoles/oles-oi-konsoles/sony-playstation-5-digital-edition-825-gb-2nd-(1)

 

Edit 2: Βέβαια το ψιλοδείχνει διαθέσιμο οπότε δεν κάνετε καμιά απόπειρα μπας και;

Επεξ/σία από FCastor
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, FCastor είπε

Από You.gr:

https://www.you.gr/gaming/konsoles/sony-playstation-5-battlefield-2042-2nd-dualsense (Edit: Κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας φαίνεται πως είχαν ένα(!) μόνο τεμάχιο και... πάει)

https://www.you.gr/gaming/konsoles/oles-oi-konsoles/sony-playstation-5-digital-edition-825-gb-2nd-(1)

 

Edit 2: Βέβαια το ψιλοδείχνει διαθέσιμο οπότε δεν κάνετε καμιά απόπειρα μπας και;

Καλά 1 τεμάχιο κανένας επιχειρηματίας δεν παραγγέλνει , απλά 1 τους έμεινε για το e-shop , τα υπόλοιπα θα τα δούμε σε σκρουτζομάγαζα και αγγελίες.

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tliako είπε

Καλά 1 τεμάχιο κανένας επιχειρηματίας δεν παραγγέλνει , απλά 1 τους έμεινε για το e-shop , τα υπόλοιπα θα τα δούμε σε σκρουτζομάγαζα και αγγελίες.

Μιλώντας για αγγελίες, τσουπ! Να και η πρώτη με δεύτερο χειριστήριο και δύο παιχνίδια (Miles Morales, Uncharted).

Χμμ... Πού τον έχω ξαναδεί αυτό τον συνδυασμό; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...