Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, lilith είπε

Παραγγελια απο το πλαισιο, εχθες 11:42 με δοσεις μεσω πιστωτικης καρτας. 14:52 μηνυμα επιβεβαιωσης και ενημερωση για παραλαβη σημερα. 8:05 σημερα, ελαβα μηνυμα για το 3ωρο παραδοσης και 10:35 τηλεφωνο πως εγινε λαθος στην τιμολογηση και θα μου παραδοθουν μονο τα παρελκομενα της παραγγελιας και οχι η κονσολα.. η κοπελα επεμενε οτι ειναι διαθεσιμη αλλα εγινε λαθος και για αυτο θα μου την φερουν την δευτερα αρκει να την πληρωσω ενω ακομα τα χρηματα στην πιστωτικη ειναι δεσμευμενα απο αυτους 😖

κατεβαλα μεγαλη προσπαθεια να μεινω ψυχραιμη καθ´ολη τη διαρκεια της κλησης, δε μου εφταιγε η κοπελα, σε αντιθεση με εκεινη που εκνευριστηκε επειδη της ειπα πως προφανως δεν εχουν διαθεσιμη κονσολα. 
Ενα τεραστιο στο πλαισιο απο εμενα για την αθλια συμπεριφορα.

Εντάξει ένα λάθος έγινε, δεν το λες αυτό "άθλια συμπεριφορά". Άθλια συμπεριφορά θα ήταν πχ αν δε σε ειδοποιούσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jack124 είπε

Κανονικές αν δεις σου δίνει και το game σε κουτί. Στα digital δίνουν ακουστικά και συνδρομές 

φαντάζεσαι να σου έδιναν την digital και τα παιχνίδια σε κουτί; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, thagkol είπε

Εντάξει ένα λάθος έγινε, δεν το λες αυτό "άθλια συμπεριφορά". Άθλια συμπεριφορά θα ήταν πχ αν δε σε ειδοποιούσαν.

Δεν το λεω για το λαθος αλλα για το γεγονος οτι η ιδια εκνευριστηκε ενω εγω που θα ειχα καθε λογο προσπαθησα και δεν το εκανα γιατι δε μου εφταιγε η κοπελα. Επισης, θεωρω αθλιο να μου εχεις δεσμευσει τα χρηματα για τις επομενες 15 μερες που μπορει να παρει η αποδεσμευση τους απο το πλαισιο και την τραπεζα και να μου λες να σε πληρωσω, πως ακριβως; Το βρισκω κοροϊδια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To plaisio δε κάνει επιστροφές προϊόντων από τα bundle. Πήγα από κοντά, πολύ ευγενικά τα παιδιά και με εξήγησαν πως τα bundles τα φτιάχνει η Sony και στην απόδειξη λέει Sony PlayStation 5 + DualSense + demons souls παρόλο που και τα 3 έχουν ξεχωριστούς κωδικούς . Όποτε δε γίνεται κάτι. Και κακώς τόσο καιρό κραζουμε τα καταστήματα που δεν υπάρχουν σκέτες κονσόλες. Η Sony το κάνει επίτηδες για να βγάλει χρήμα 

Επεξ/σία από Dimitrisger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, lilith είπε

Επισης, θεωρω αθλιο να μου εχεις δεσμευσει τα χρηματα για τις επομενες 15 μερες που μπορει να παρει η αποδεσμευση τους απο το πλαισιο και την τραπεζα και να μου λες να σε πληρωσω, πως ακριβως; Το βρισκω κοροϊδια..

Δηλαδή σου ζήτησαν να ξαναπληρώσεις άσχετα με τη δέσμευση που έχει γίνει στην κάρτα; Αυτό όντως είναι φάουλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, thagkol είπε

Δηλαδή σου ζήτησαν να ξαναπληρώσεις άσχετα με τη δέσμευση που έχει γίνει στην κάρτα; Αυτό όντως είναι φάουλ.

Ωωω ναι! Η κοπελα ουσιαστικα με καλεσε να με ενημερωσει οτι δεν θα παραλαβω την κονσολα και πως πρεπει να την πληρωσω εκ νεου και αυτοι εν συνεχεια ΘΑ κανουν την αποδεσμευση απο το πιστωτικο της πιστωτικης για την πρωτη χρεωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Dimitrisger είπε

To plaisio δε κάνει επιστροφές προϊόντων από τα bundle. Πήγα από κοντά, πολύ ευγενικά τα παιδιά και με εξήγησαν πως τα bundles τα φτιάχνει η Sony και στην απόδειξη λέει Sony PlayStation 5 + DualSense + demons souls παρόλο που και τα 3 έχουν ξεχωριστούς κωδικούς . Όποτε δε γίνεται κάτι. Και κακώς τόσο καιρό κραζουμε τα καταστήματα που δεν υπάρχουν σκέτες κονσόλες. Η Sony το κάνει επίτηδες για να βγάλει χρήμα 

Αυτά ειναι μπούρδες..... Στο είπανε γιατι ξέρουν οτι δεν έχεις τροπο να διαμαρτυρηθεις στην Sony και αυτοι σε ξεφορτώθηκαν.... 

Οταν είχα πάρει το δευτερο PS4 ηταν με το FIFA και δευτερο κοντρολερ και όλα ήταν μέσα στο κουτί του PS4

Επεξ/σία από vorlon68
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vorlon68 είπε

Αυτά ειναι μπούρδες..... Στο είπανε γιατι ξέρουν οτι δεν έχεις τροπο να διαμαρτυρηθεις στην Sony και αυτοι σε ξεφορτώθηκαν.... 

Αυτό. Είναι τρομερό θράσος το να λένε ψέματα, αλλά παιδιά μην τα χάβετε. Όταν κάτι είναι Bundle έχει ΕΝΑΝ κωδικό. Απευθείας στον συνήγορο του καταναλωτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Dimitrisger είπε

To plaisio δε κάνει επιστροφές προϊόντων από τα bundle. Πήγα από κοντά, πολύ ευγενικά τα παιδιά και με εξήγησαν πως τα bundles τα φτιάχνει η Sony και στην απόδειξη λέει Sony PlayStation 5 + DualSense + demons souls παρόλο που και τα 3 έχουν ξεχωριστούς κωδικούς . Όποτε δε γίνεται κάτι. Και κακώς τόσο καιρό κραζουμε τα καταστήματα που δεν υπάρχουν σκέτες κονσόλες. Η Sony το κάνει επίτηδες για να βγάλει χρήμα 

Προφανώς και κάνουν,απλά αν τους ζητήσεις επιστροφή χρημάτων όπως και σε όλα τα προιοντα σου τρώνε τα χέρια.

Εγω μια χαρά πηρα την κονσολα και αλλαξα το controller με επεκταση εγγύησης από άλλη αλυσίδα, άλλοι πχ αλλάξανε controller ή παιχνίδι από το bundle.

bundle με την κυριολεκτική έννοια είναι αυτό

image.jpeg.52c22db8598054948a1f749ddaecd38f.jpeg

2 ώρες πριν, vorlon68 είπε

Στο είπανε γιατι ξέρουν οτι δεν έχεις τροπο να διαμαρτυρηθεις στην Sony και αυτοι σε ξεφορτώθηκαν.... 

Πως δεν έχεις τρόπο? Παίρνεις στην Sony Hellas και διαμαρτύρεσαι όσο θές.

Το θέμα είναι ΄το δεν αξίζει τον κόπο και τον χρόνο όλο αυτό,ειδικά όταν θές κάτι άμεσα και ήδη περιμένεις καιρό.

Βρες το bundle που σε ενδιαφέρει περισσότερο(ή το φθηνότερο) ειδικά τώρα τις γιορτες με τις μειωμένες τιμές,και τέλος. 

Πολύ καλύτερο από το να σπαταλάει κάποιος μήνες παρακολουθώντας μπας και πετύχει σκέτη κονσόλα.

Τι να πουν και αυτοί που περίμεναν μήνες επι μηνών για προπληρωμενη κονσόλα, βλέποντας τωρα να υπάρχουν κονσόλες διαθεσιμες και να κολλάει ο άλλος στο bundle, ειδικά όταν λόγω ημερών έχουν και μειωμένη τιμή/έκπτωση ακόμα και τα controllers.

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Τι να πουν και αυτοί που περίμεναν μήνες επι μηνών για προπληρωμενη κονσόλα, βλέποντας τωρα να υπάρχουν κονσόλες διαθεσιμες και να κολλάει ο άλλος στο bundle, ειδικά όταν λόγω ημερών έχουν και μειωμένη τιμή/έκπτωση ακόμα και τα controllers.

 

Ακριβώς. Εγώ είχα προπαραγγειλει στις 15/10/20 και την ειχα στα χέρια μου 17/3/21

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Προφανώς και κάνουν,απλά αν τους ζητήσεις επιστροφή χρημάτων όπως και σε όλα τα προιοντα σου τρώνε τα χέρια.

Εγω μια χαρά πηρα την κονσολα και αλλαξα το controller με επεκταση εγγύησης από άλλη αλυσίδα, άλλοι πχ αλλάξανε controller ή παιχνίδι από το bundle.

bundle με την κυριολεκτική έννοια είναι αυτό

image.jpeg.52c22db8598054948a1f749ddaecd38f.jpeg

Πως δεν έχεις τρόπο? Παίρνεις στην Sony Hellas και διαμαρτύρεσαι όσο θές.

Το θέμα είναι ΄το δεν αξίζει τον κόπο και τον χρόνο όλο αυτό,ειδικά όταν θές κάτι άμεσα και ήδη περιμένεις καιρό.

Βρες το bundle που σε ενδιαφέρει περισσότερο(ή το φθηνότερο) ειδικά τώρα τις γιορτες με τις μειωμένες τιμές,και τέλος. 

Πολύ καλύτερο από το να σπαταλάει κάποιος μήνες παρακολουθώντας μπας και πετύχει σκέτη κονσόλα.

Τι να πουν και αυτοί που περίμεναν μήνες επι μηνών για προπληρωμενη κονσόλα, βλέποντας τωρα να υπάρχουν κονσόλες διαθεσιμες και να κολλάει ο άλλος στο bundle, ειδικά όταν λόγω ημερών έχουν και μειωμένη τιμή/έκπτωση ακόμα και τα controllers.

 

Άρα δεν θα έχω θέμα να αλλάξω με Pulse 3D?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, feelihipo είπε

Άρα δεν θα έχω θέμα να αλλάξω με Pulse 3D?

στις αλλαγές δεν υπάρχει τόσο θέμα,στις επιστροφές χρημάτων(ειδικά αν διαφέρουν οι τιμές) επειδή είναι έτσι η όλη κατάσταση υπάρχει,ειδικα μιας και η τελική τιμή προκύπτει από όλα μαζι.

Ετσι ακριβώς πήγα και εγω να παρω το δικο μου που ήταν παραγγελία με 2ρο controller και παιχνιδι,τους ζητησα να μου δώσουν αντι για το controller επέκταση εγγύησης και το παιχνίδι,και μου έκοψαν νέα παραγγελία με αυτά αφου ήταν το ίδιο ποσο με αυτό που πλήρωσα.

Τωρα αν τους επιστρέψεις πχ το headset αξιας 100ευρώ και πάρεις παιχνίδια τα οποια έχουν συνολική αξία 100ευρώ,δεν νομίζω να σου πουν τίποτα(γιατί τα παιχνίδια δεν χρειάζονται και νέα απόδειξη όπως πχ το controller λόγω εγγύησης) . 

Αλλος πχ επειδη ειχε θέμα με την απόδειξη,ζήτησε να του δώσουν πιστωτικό για το ένα παιχνίδι και πήρε άλλο.

Βεβαια για όλα αυτά παιζει ρολο και το κατάστημα αλλα φυσικά και ο πωλητής που θα σου κάτσει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα παιδιά. Ευχαριστώ αλλά δε θα το ξαναπροσπαθησω. Δε με χαλάει και τόσο το 2ο χειριστήριο. Έχω ακούσει ποσό κακά είναι και πως χαλάνε εύκολα όποτε θα το κρατήσω και ας μη παίζω παιχνίδια που θέλουν 2ο χειριστήριο. Αν και μπορεί αργότερα να το χρειαστώ για κάποιο game για να κάνω trophies 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι καινούργιος στο thread κι ενδιαφέρομαι για αγορά PS5, προφανώς, αλλά μετά τις γιορτές. Γνωρίζετε περίπου κάθε πόσο βγαίνουν κομμάτια στην αγορά; Μπορούμε να κάνουμε κάποια προπαραγγελία; Εννοείται με ενδιαφέρει η τιμή της αντιπροσωπείας, ακόμη και σε bundle και όχι τιμή με scalping αφού οποιαδήποτε τιμή πάνω από την MSRP είναι scalping, για μένα τουλάχιστον. Να υποθέσω ότι μόνη επιλογή είναι αλυσίδες όπως Πλαίσιο, Public και Κωτσόβολος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...