Προς το περιεχόμενο

[Laptop] Zephyrus G14 (Ryzen 7 4800HS, 16GB RAM, 1TB SSD, RTX2060-6GB) @Amazon ES 1.325€


nighthawk6969

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.amazon.es/ASUS-ROG-Zephyrus-G14-GA401IU-HE002/dp/B088PNP4RX?th=1

Το ζαχάρωνα τόσο καιρό και τελικά ήρθε η ώρα!

Από όσο έχω δει στην ευρώπη, είναι η χαμηλότερη τιμή μέχρι ώρας για αυτό το configuration.

https://keepa.com/#!product/9-B088PNP4RX

Μειονεκτήματα είναι το ότι έρχεται χωρίς λειτουργικό σύστημα και με ισπανικό πληκτρολόγιο (το οποίο είναι όμως qwerty, οπότε ίσως διαφέρουν κάποια σύμβολα που είμα τυπωμένα πάνω του).

Επεξ/σία από nighthawk6969
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nighthawk6969 είπε

Μειονεκτήματα είναι το ότι έρχεται χωρίς λειτουργικό σύστημα και με ισπανικό πληκτρολόγιο (το οποίο είναι όμως qwerty, οπότε ίσως διαφέρουν κάποια σύμβολα που είμα τυπωμένα πάνω του).

και ότι είναι Αsus :)

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαινεται πολυ δυνατο το λαπτοπακι απο τα χαρακτηριστικα. Το οτι εχει οθονη 14" και οχι μεγαλυτερη, μπορει να θεωρηθει μειονεκτημα θεωρεις, καθως φανταζομαι προοριζεται και για gaming αλλα και αλλες απαιτητικες εργασιες οπως video rendering;

Εκτος αν σκοπευεις να το εχεις συνδεδεμενο σε εξωτερικη οθονη 24", 27" με hdmi.

Οπως και να εχει καλοριζικο ελπιζω να φανει ανταξιο των προσδοκιων!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Review (έχει τον 4900HS) ο οποίος έχει μικρή διαφορά.

Reddit σελίδα. που έχει πολύ χρήσιμα tuning για καλύτερη μπαταρία ,μείωση θερμοκρασιών καθώς και προβλήματα που τους βγάζει.

4 λεπτά πριν, geiasass είπε

Φαινεται πολυ δυνατο το λαπτοπακι απο τα χαρακτηριστικα. Το οτι εχει οθονη 14" και οχι μεγαλυτερη, μπορει να θεωρηθει μειονεκτημα θεωρεις, καθως φανταζομαι προοριζεται και για gaming αλλα και αλλες απαιτητικες εργασιες οπως video rendering;

Εκτος αν σκοπευεις να το εχεις συνδεδεμενο σε εξωτερικη οθονη 24", 27" με hdmi.

Οπως και να εχει καλοριζικο ελπιζω να φανει ανταξιο των προσδοκιων!

Ναι είναι υποκειμενικό, για όσους θέλουν portable business/gaming hybrid είναι μονόδρομος (R.I.P. razer blade/stealth)

Επεξ/σία από nighthawk6969
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως θα προτιμούσα την GTX 1660Ti γιατί βγαίνει φθηνότερα αλλά παράλληλα έχει και μεγαλύτερη οθόνη.

Επεξ/σία από neosstoforum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, neosstoforum είπε

Εγώ πάντως θα προτιμούσα την GTX 1660Ti γιατί βγαίνει φθηνότερα αλλά παράλληλα είναι μεγαλύτερη και η οθόνη.

Εννοείς το G15 το οποίο είναι τελείως διαφορερετικό λάπτοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, nighthawk6969 είπε

Εννοείς το G15 το οποίο είναι τελείως διαφορερετικό λάπτοπ.

Δεν ξέρω τι διαφορές έχουν μιας και δεν το έχω μελετήσει. Αλλά με μια γρήγορη ματιά είδα ότι έχουν παρόμοια χαρακτηριστικά εκτός από την οθόνη και την κάρτα γραφικών. 

Επίσης, το G15 με την RTX2060 και 512GB SSD ήταν αρκετά φθηνότερο στις 20 Αυγούστου.

 

Επεξ/σία από neosstoforum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tempor είπε

Στα αρνητικα ξεχασες να αναφερεις οτι δεν εχει καμερα.

Αυτο ηταν το dealbreaker για μενα.

 

1 ώρα πριν, mikegad είπε

και ότι είναι Αsus :)

Μάλλον δεν καταλάβατε. Τα αρνητικά ήταν της συγκεκριμένης προσφοράς, δεν έκανα review του λάπτοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2 κουβέντες για τους ενδιαφερόμενους...

Δεν υπάρχει σύγκριση του συγκεκριμένου με κανενα g15.Ειναι άλλη κατηγορία.Το πιο δυνατό 14αρι.

Αν είσαι κάτοχος xps13 η blaze stealth και δεν σε πειράζει να ανεβάσεις λιγάκι το μέγεθος και το βάρος (ελάχιστα εμενα απο xps13 δεν μου φανηκε) ήρθε η ώρα να κάνεις την αναβάθμιση.

Από δύναμη ειναι πραγματικά εξαιρετικό.Για εμενα δεν έχει να ζηλέψει τιποτα απο το desktop μου (r9 3900/32Gb/5700xt).Κύριος το δουλεύω για video-photo editing  και ειδικά το video editing το αγαπάει αρκετά.Απο Games ελάχιστα αλλα cod mw το πάει μπάλα 100+fps χωρις να χρειαστεί να πέσεις σε low graphics.Πραγματικα desktop replacement για μένα.

Απο thermal αν κλεισει το boost και κανεις priority τα onboard graphics σε λειτουργία μπαταρίας παίζω σχεδον συνέχεια με fan off (φυσικά οχι σε βαριά χρηση πχ encoding).Αλλα γενικά με το stock προφίλ του ανεμιστήρα max εχω δει μέχρι 75c.

Εν συντομία.

Pros

Πολυ δυνατο με καλα thermals.

Φοβερή μπαταρια για τα specs του

Πολυ ποιοτική κατασκευή.

Φορτιζει και με 65watt type c φορτιστή

Αρκετά καλή οθόνη.

Η πισω animatrix οθονη εχει πραγματικά πολύ πλάκα.

Ηχεία αν και δεν  ειμαι ειδικός στον ήχο εχει φοβερα και γενικά τα αποθεώνουνε.

Cons

Τα 8giga ειναι soldered και εχει μονο θέση ελεύθερη.Οπου και η αγορά sodimm ddr4 3200 ειναι περιορισμένη και ακριβή.

Ο φωτισμός του keyboard ας λενε ότι το έφτιαξαν  στα τελευταία batch ειναι μέτριος.

Δεν έχει κάμερα αλλα και να είχε νομίζω ότι η κατηγορία που στοχεύει παλι εξωτερική θα είχε βάλει.

Εγω τουλαχιστον δεν έχω βρει κάτι αλλο σε μειονέκτημα.

 

Για αυτό της προσφοράς και ας μην είναι η r9 έκδοση,και ας μην έχει την animatrix οθόνη  η τιμή του το κάνει πραγματικά φοβερή αγορά.

 

Ps:Αυτά ήταν 2 λόγια απο κάποιον κατοχο του g14 και οχι καποιου που εχει απλα δει 2-3 βίντεο.Ημουν απο τους τυχερούς που πρόλαβα το 

R9/16gb/1Tb/2060/animatrix απο κοτσοβολο και μάλιστα σε περιοδο προσφορών -24% 😄

 

Επεξ/σία από petros64
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nighthawk6969 είπε

https://www.amazon.es/ASUS-ROG-Zephyrus-G14-GA401IU-HE002/dp/B088PNP4RX?th=1

Το ζαχάρωνα τόσο καιρό και τελικά ήρθε η ώρα!

Από όσο έχω δει στην ευρώπη, είναι η χαμηλότερη τιμή μέχρι ώρας για αυτό το configuration.

https://keepa.com/#!product/9-B088PNP4RX

Μειονεκτήματα είναι το ότι έρχεται χωρίς λειτουργικό σύστημα και με ισπανικό πληκτρολόγιο (το οποίο είναι όμως qwerty, οπότε ίσως διαφέρουν κάποια σύμβολα που είμα τυπωμένα πάνω του).

H τιμή για αυτό το configuration είναι όντως ότι καλύτερο, γιατί το παρακολουθούσα και εγώ, κρίμα μόνο που δεν έχει το anime matrix (ναι ξέρω πλεονασμός).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, petros64 είπε

Δεν υπάρχει σύγκριση του συγκεκριμένου με κανενα g15.Ειναι άλλη κατηγορία.Το πιο δυνατό 14αρι.

Μπορεί κάποιος να το εξηγήσει αυτό; Δεν ενδιαφέρομαι για αγορά αλλά πραγματικά θα ήθελα να μάθω τι διαφορές έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, neosstoforum είπε

Δεν ξέρω τι διαφορές έχουν μιας και δεν το έχω μελετήσει. Αλλά με μια γρήγορη ματιά είδα ότι έχουν παρόμοια χαρακτηριστικά εκτός από την οθόνη και την κάρτα γραφικών. 

Επίσης, το G15 με την RTX2060 και 512GB SSD ήταν αρκετά φθηνότερο στις 20 Αυγούστου.

Μην συγκρινετε 15 ιντσων λαπτοπ με 14 και κατω. Το 15 και πανω δεν ειναι portable λογω βαρους, και εχει επισης πολυ χωρο να βαλεις οτι θες μεσα. Τα 14 και κατω ειναι μικρα, ελαφρια και ικανοποιουν αλλες αναγκες οπου οι κατασκευαστες εχουν περιορισμους χωρου και προβληματα απαγωγης θερμοτητας. Οποτε καθισταται πολυ πιο ακριβο ενα μικρο δυνατο λαπτοπ αν δε εχει και καλυ υλοποιηση για να ικανοποιει με παροχεσ τον πελατη και να μην εχει throttling (το οποιο δεν καταφερνουν εδω που τα λεμε και τα περισσοτερα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...