Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονική Έκδοση Πιστοποιητικού Περί Μη-Αποποίησης Κληρονομιάς


madScientist10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Μου είπαν ότι θα αποστείλει πριν της 17.12.20  που λήγει η πρώτη προθεσμία. Βέβαια η αίτηση μπορεί να αποσταλεί και μέχρι 28.2.21 πρέπει να αποσταλούν τα δικαιολογητικά. Σε αυτή την περίπτωση χάνεις το προνόμιο να πάρεις τα αναδρομικά μέχρι το τέλος του έτους.

Η αναγκαιότητα αυτού του δικαιολογητικού μου φαίνεται λίγο υπερβολή από την στιγμή που έχεις αποδεχθεί τις πάσης φύσεως υποχρεώσεις του θανόντος αποδεδειγμένα. 

ΚΑΠΟΙΟ δικαιολογητικο θα χρειάζονταν, οπότε ΠΑΛΙ θα το ψάχναμε.

Διάβασα το σενάριο οι πληρωμές να γίνονται κατά κύματα και χωρίς τα παραστατικά, οπότε ΤΗΝ υπέβαλα.

(Μου έβγαλε ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ υποβολή)

ΥΓ. Δεν θέλω να απογοητεύσω αλλά ούτε μέχρι 17-12 δεν νομίζω να στο στείλουν.

Εγώ πήγα σήμερα με ραντεβού στο ΚΕΠ και μου είπαν όχι μόνο ότι τα ειρηνοδικεία είναι ΚΛΕΙΣΤΆ αλλά ούτε μπορώ να κάνω αίτηση και όταν με το καλό άνοιξουν να παίρνω ΣΕΙΡΑ !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ΚΑΠΟΙΟ δικαιολογητικο θα χρειάζονταν, οπότε ΠΑΛΙ θα το ψάχναμε.

Διάβασα το σενάριο οι πληρωμές να γίνονται κατά κύματα και χωρίς τα παραστατικά, οπότε ΤΗΝ υπέβαλα.

(Μου έβγαλε ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ υποβολή)

ΥΓ. Δεν θέλω να απογοητεύσω αλλά ούτε μέχρι 17-12 δεν νομίζω να στο στείλουν.

Εγώ πήγα σήμερα με ραντεβού στο ΚΕΠ και μου είπαν όχι μόνο ότι τα ειρηνοδικεία είναι ΚΛΕΙΣΤΆ αλλά ούτε μπορώ να κάνω αίτηση και όταν με το καλό άνοιξουν να παίρνω ΣΕΙΡΑ !!!!

Τι να σου πω, θα δείξει. Πάντως τα υπόλοιπα δύο πιστοποιητικά που απαιτούνται , πλησιέστερων συγγενών και μη δημοσίευσης διαθήκης, λογικά όλοι τα παίρνουν άμεσα μετά τον θάνατο του συγγενή και τα έχουν ήδη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ΚΑΠΟΙΟ δικαιολογητικο θα χρειάζονταν, οπότε ΠΑΛΙ θα το ψάχναμε.

Διάβασα το σενάριο οι πληρωμές να γίνονται κατά κύματα και χωρίς τα παραστατικά, οπότε ΤΗΝ υπέβαλα.

(Μου έβγαλε ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ υποβολή)

ΥΓ. Δεν θέλω να απογοητεύσω αλλά ούτε μέχρι 17-12 δεν νομίζω να στο στείλουν.

Εγώ πήγα σήμερα με ραντεβού στο ΚΕΠ και μου είπαν όχι μόνο ότι τα ειρηνοδικεία είναι ΚΛΕΙΣΤΆ αλλά ούτε μπορώ να κάνω αίτηση και όταν με το καλό άνοιξουν να παίρνω ΣΕΙΡΑ !!!!

Δεν νομίζω οτι οσοι εχουν κανει προσωρινή υποβολή θα πληρωθούν πριν οριστικοποιήσουν την αιτηση . 

Από την αλλη, πολύ πιθανό με τόσο φόρτο εργασίας που έχει προκύψει στα Ειρηνοδικεία / Πρωτοδικεία να δοθεί παράταση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, prometheas είπε

Δεν νομίζω οτι οσοι εχουν κανει προσωρινή υποβολή θα πληρωθούν πριν οριστικοποιήσουν την αιτηση . 

Από την αλλη, πολύ πιθανό με τόσο φόρτο εργασίας που έχει προκύψει στα Ειρηνοδικεία / Πρωτοδικεία να δοθεί παράταση 

Έτσι και αλλιώς η προθεσμία λήγει 17-12 και για τα χαρτιά 28-02-21.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, HALF EVIL είπε

Τι να σου πω, θα δείξει. Πάντως τα υπόλοιπα δύο πιστοποιητικά που απαιτούνται , πλησιέστερων συγγενών και μη δημοσίευσης διαθήκης, λογικά όλοι τα παίρνουν άμεσα μετά τον θάνατο του συγγενή και τα έχουν ήδη. 

Κάποια ειρηνοδικεία ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΑΙ από το πιστοποιητικό περί μη αποποίησης της κληρονομιάς.

Μπες στον ΕΦΚΑ να τα δεις !!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Κάποια ειρηνοδικεία ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΑΙ από το πιστοποιητικό περί μη αποποίησης της κληρονομιάς.

Μπες στον ΕΦΚΑ να τα δεις !!!

  1. Πιστοποιητικό περί μη Αποποίησης Κληρονομιάς. Τα στοιχεία του Πιστοποιητικού θα αντληθούν ηλεκτρονικά από τα Ειρηνοδικεία της χώρας, εκτός 48 Ειρηνοδικείων.
    Εφόσον το αρμόδιο Ειρηνοδικείο για την έκδοση  του Πιστοποιητικού είναι ένα εκ των: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ, ΑΡΓΟΣΤΟΛΙΟΥ , ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ, ΒΑΛΤΟΥ, ΒΟΝΙΤΣΑΣ, ΓΑΣΤΟΥΝΗΣ, ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ, ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟΥ, ΔΡΑΜΑΣ, ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ ΛΙΜΗΡΑΣ, ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ, ΘΑΣΟΥ, ΙΚΑΡΙΑΣ, ΙΣΤΙΑΙΑΣ, ΚΑΒΑΛΑΣ, ΚΑΛΑΜΠΑΚΑΣ, ΚΑΛΛΑΥΡΙΑΣ, ΚΑΛΥΜΝΟΥ, ΚΑΡΛΟΒΑΣΙΟΥ, ΚΑΡΠΑΘΟΥ, ΚΑΡΥΣΤΟΥ, ΚΑΣΣΑΝΔΡΑΣ, ΚΑΣΤΕΛΙΟΥ ΠΕΔΙΑΔΟΣ , ΚΙΛΚΙΣ, ΚΟΝΙΤΣΑΣ, ΚΥΘΗΡΩΝ, ΚΩ, ΛΕΥΚΑΔΟΣ, ΜΟΙΡΩΝ, ΜΥΡΤΟΥΝΤΙΩΝ, ΝΑΞΟΥ ΝΕΩΝ ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ, ΝΙΚΑΙΑΣ, ΟΡΕΣΤΙΑΔΟΣ, ΠΑΓΓΑΙΟΥ, ΠΛΑΤΑΜΩΔΟΥΣ, ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟΥ, ΠΥΛΟΥ, ΠΥΡΓΟΥ ΚΡΗΤΗΣ, ΡΕΘΥΜΝΟΥ, ΡΟΔΟΥ, ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ, ΣΑΜΑΙΩΝ, ΣΙΚΥΩΝΟΣ, ΣΚΥΔΡΑΣ, ΣΠΕΤΣΩΝ, ΤΑΜΙΝΕΩΝ, ΤΡΙΚΑΛΩΝ οι δικαιούχοι θα πρέπει να αιτηθούν την έκδοση του πιστοποιητικού και να το επισυνάψουν στην αίτησή τους.
    Οι αιτούντες δεν υποχρεούνται να επισυνάψουν το πιστοποιητικό εφόσον το αρμόδιο για την έκδοση Ειρηνοδικείο δεν περιλαμβάνεται στην παραπάνω λίστα των 48 Ειρηνοδικείων. 

Άρα μόνο αν αφορά τα παραπάνω Ειρηνοδικεία πρέπει να επισυναφθεί το συγκεκριμένο πιστοποιητικό. 

Thanks bro. 

Το θέμα τώρα είναι ότι μη επισυνυνάπτοντας το πιστοποητικό περι μη αποδοχής , η αίτηση εμφανίζεται ως Προσωρινή. 

Θα κοιτάξουν ότι ο θάνατος επήλθε σε πόλη που δεν αναφέρεται στον παραπάνω κατάλογο, έτσι ώστε να την προχωρήσουν;;; 

Έκανα μια πατέντα και σαν δικαιολογητικό επισύναψα ένα pdf με τον κατάλογο των Ειρηνοδικείων. 

Πως στο διάολο κάνω τώρα οριστικοποίηση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, HALF EVIL είπε
  1. Πιστοποιητικό περί μη Αποποίησης Κληρονομιάς. Τα στοιχεία του Πιστοποιητικού θα αντληθούν ηλεκτρονικά από τα Ειρηνοδικεία της χώρας, εκτός 48 Ειρηνοδικείων.
    Εφόσον το αρμόδιο Ειρηνοδικείο για την έκδοση  του Πιστοποιητικού είναι ένα εκ των: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ, ΑΡΓΟΣΤΟΛΙΟΥ , ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ, ΒΑΛΤΟΥ, ΒΟΝΙΤΣΑΣ, ΓΑΣΤΟΥΝΗΣ, ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ, ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟΥ, ΔΡΑΜΑΣ, ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ ΛΙΜΗΡΑΣ, ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ, ΘΑΣΟΥ, ΙΚΑΡΙΑΣ, ΙΣΤΙΑΙΑΣ, ΚΑΒΑΛΑΣ, ΚΑΛΑΜΠΑΚΑΣ, ΚΑΛΛΑΥΡΙΑΣ, ΚΑΛΥΜΝΟΥ, ΚΑΡΛΟΒΑΣΙΟΥ, ΚΑΡΠΑΘΟΥ, ΚΑΡΥΣΤΟΥ, ΚΑΣΣΑΝΔΡΑΣ, ΚΑΣΤΕΛΙΟΥ ΠΕΔΙΑΔΟΣ , ΚΙΛΚΙΣ, ΚΟΝΙΤΣΑΣ, ΚΥΘΗΡΩΝ, ΚΩ, ΛΕΥΚΑΔΟΣ, ΜΟΙΡΩΝ, ΜΥΡΤΟΥΝΤΙΩΝ, ΝΑΞΟΥ ΝΕΩΝ ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ, ΝΙΚΑΙΑΣ, ΟΡΕΣΤΙΑΔΟΣ, ΠΑΓΓΑΙΟΥ, ΠΛΑΤΑΜΩΔΟΥΣ, ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟΥ, ΠΥΛΟΥ, ΠΥΡΓΟΥ ΚΡΗΤΗΣ, ΡΕΘΥΜΝΟΥ, ΡΟΔΟΥ, ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ, ΣΑΜΑΙΩΝ, ΣΙΚΥΩΝΟΣ, ΣΚΥΔΡΑΣ, ΣΠΕΤΣΩΝ, ΤΑΜΙΝΕΩΝ, ΤΡΙΚΑΛΩΝ οι δικαιούχοι θα πρέπει να αιτηθούν την έκδοση του πιστοποιητικού και να το επισυνάψουν στην αίτησή τους.
    Οι αιτούντες δεν υποχρεούνται να επισυνάψουν το πιστοποιητικό εφόσον το αρμόδιο για την έκδοση Ειρηνοδικείο δεν περιλαμβάνεται στην παραπάνω λίστα των 48 Ειρηνοδικείων. 

Άρα μόνο αν αφορά τα παραπάνω Ειρηνοδικεία πρέπει να επισυναφθεί το συγκεκριμένο πιστοποιητικό. 

Thanks bro. 

Το θέμα τώρα είναι ότι μη επισυνυνάπτοντας το πιστοποητικό περι μη αποδοχής , η αίτηση εμφανίζεται ως Προσωρινή. 

Θα κοιτάξουν ότι ο θάνατος επήλθε σε πόλη που δεν αναφέρεται στον παραπάνω κατάλογο, έτσι ώστε να την προχωρήσουν;;; 

Έκανα μια πατέντα και σαν δικαιολογητικό επισύναψα ένα pdf με τον κατάλογο των Ειρηνοδικείων. 

Πως στο διάολο κάνω τώρα οριστικοποίηση; 

Βλέπω ότι το ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΑΝΕ από το 1 στο 2 και αφορά ΑΛΛΟ πιστοποιητικό !!!

Κατάλαβα καλά !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Βλέπω ότι το ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΑΝΕ από το 1 στο 2 και αφορά ΑΛΛΟ πιστοποιητικό !!!

Κατάλαβα καλά !!!!

Ναι, έχεις δίκιο. Τι στο διαολο !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, BritishKnight είπε

Ξέρει κάποιος αν υπάρχει τρόπος να επεξεργαστούμε ή να τροποποιήσουμε την προσωρινή υποβολή;

Αυτό ψάχνω και εγώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα το ΚΕΠ μου έστειλε το πιστοποιητικό περί μη αποποίησης. Ραντεβού ηλεκτρονικό είχα την Δευτέρα. Πέμπτη το έστειλαν. Όχι και άσχημα. Να λέμε και τα καλά. 

Επεξ/σία από HALF EVIL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Σήμερα το ΚΕΠ μου έστειλε το πιστοποιητικό περί μη αποποίησης. Ραντεβού ηλεκτρονικό είχα την Δευτέρα. Πέμπτη το έστειλαν. Όχι και άσχημα. Να λέμε και τα καλά. 

Πολύ καλά !!!

Στην δικιά μου περιοχή ΔΕΝ εξυπηρέτουν κόσμο ΟΥΤΕ μέσω ΚΕΠ τα ειρηνοδικεία !!!

Για τα πανηγύρια !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Πολύ καλά !!!

Στην δικιά μου περιοχή ΔΕΝ εξυπηρέτουν κόσμο ΟΥΤΕ μέσω ΚΕΠ τα ειρηνοδικεία !!!

Για τα πανηγύρια !!!

Γιατί δεν κλείνεις ηλεκτρονικό ραντεβού μέσω βιντεοκλήσης; 

Επίσης έβγαλες καθόλου άκρη πως γίνεται η επεξεργασία της προσωρινής αίτησης; 

Μόνο ένα κουμπί αποθήκευση έχει ενεργο !!

Επεξ/σία από HALF EVIL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Γιατί δεν κλείνεις ηλεκτρονικό ραντεβού μέσω βιντεοκλήσης; 

Επίσης έβγαλες καθόλου άκρη πως γίνεται η επεξεργασία της προσωρινής αίτησης; 

Μόνο ένα κουμπί αποθήκευση έχει ενεργο !!

Ηλεκτρονικό ραντεβού, με ποιον ?

ΚΕΠ η ειρηνοδικείο ?

Γιατί πήγα στο ΚΕΠ και μου είπαν ότι δεν μπορω να καταθέσω αίτηση και όταν ανοίξουν να διεκπεραιώθει !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Ηλεκτρονικό ραντεβού, με ποιον ?

ΚΕΠ η ειρηνοδικείο ?

Γιατί πήγα στο ΚΕΠ και μου είπαν ότι δεν μπορω να καταθέσω αίτηση και όταν ανοίξουν να διεκπεραιώθει !!!!!

Με το ΚΕΠ βρε. Στο site tou EFKA

Το ραντεβού θα γίνει με οποίο ΚΕΠ είναι διαθέσιμο. Εμένα έγινε με το ΚΕΠ Σιάτιστας πχ. 

Επεξ/σία από HALF EVIL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...