Προς το περιεχόμενο

Ιδέες για μείωση θορύβου λόγω τροφοτικού (CX550m)


billyg599

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και το άλλαξα το δικό μου με το Be Quiet θα το στείλω για RMΑ κυρίως απο περιέργεια να δώ αν όντως ήταν ελαττωματικό. Πόσταρε και εσύ φίλε @fotaras76 όταν παραλάβεις.

Πάντως μάλλον αυτό πρέπει να συμβαίνει.  Πήγα σήμερα στο γραφείο και άνοιξα κάτι dell desktops που έχουμε και ενώ είναι με noname τροφοτικά όταν δουλεύει ο ανεμιστήρας τους είναι πρακτικά αθόρυβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billyg599 είπε

Αν και το άλλαξα το δικό μου με το Be Quiet θα το στείλω για RMΑ κυρίως απο περιέργεια να δώ αν όντως ήταν ελαττωματικό. Πόσταρε και εσύ φίλε @fotaras76 όταν παραλάβεις.

Πάντως μάλλον αυτό πρέπει να συμβαίνει.  Πήγα σήμερα στο γραφείο και άνοιξα κάτι dell desktops που έχουμε και ενώ είναι με noname τροφοτικά όταν δουλεύει ο ανεμιστήρας τους είναι πρακτικά αθόρυβα.

Ναι φίλε μου, δεν θα το ξεχάσω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billyg599 είπε

Αν και το άλλαξα το δικό μου με το Be Quiet θα το στείλω για RMΑ κυρίως απο περιέργεια να δώ αν όντως ήταν ελαττωματικό. Πόσταρε και εσύ φίλε @fotaras76 όταν παραλάβεις.

Πάντως μάλλον αυτό πρέπει να συμβαίνει.  Πήγα σήμερα στο γραφείο και άνοιξα κάτι dell desktops που έχουμε και ενώ είναι με noname τροφοτικά όταν δουλεύει ο ανεμιστήρας τους είναι πρακτικά αθόρυβα.

Αυτά τα επώνυμα desktop μπορεί να φαίνονται ότι έχουν noname αλλά είναι καλά τροφοδοτικά.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BlueBlood7 είπε

Αυτά τα επώνυμα desktop μπορεί να φαίνονται ότι έχουν noname αλλά είναι καλά τροφοδοτικά.

ΟΚ αυτό δεν το ήξερα. Θα μου πείς είναι workstations και πρέπει να είναι καλά.

Και μιλάμε τα αφήνουμε συνέχεια ανοιχτά 24/7...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, billyg599 είπε

ΟΚ αυτό δεν το ήξερα. Θα μου πείς είναι workstations και πρέπει να είναι καλά.

Και μιλάμε τα αφήνουμε συνέχεια ανοιχτά 24/7...

Δεν είναι noname αλλά είναι απευθείας απο κατασκευαστές τροφοδοτικών, FSP, Delta κτλ κτλ

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επανέρχομαι καθώς μίλησα με τον τεχνικό του ηλ.καταστήματος που έστειλα το Corsair  cx 550m που είχε σταματήσει να δουλεύει και μου είπε πως σε αυτόν δουλεύει κανονικά. Εδώ να πω πως το δοκίμασα και σε 2ο υπολογιστή πριν τους το στείλω για έλεγχο και δε δούλεψε ούτε εκεί ενώ με άλλο τροφοδοτικό δουλεύουν και οι 2. Και οι 2 υπολογιστές έχουν ελάχιστες απαιτήσεις σε ρεύμα.Με κοροϊδεύουν ;

Επεξ/σία από fotaras76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενημερωτικα, το psu αποδιδει καλυτερα περιπου στο 40-60% των watt του(το efficiency που δινουν πχ 80+ ειναι εκει κοντα το peak). Οποτε ειναι καλο η αγορα του να γινεται με βαση την καταναλωση που πιθανων να εχει σε full load, ωστε να μην δουλευει και το fan. Οκ νομιζω το συστημα σου να μην ξεπερναει τα 200-250 σε full, απλα για μελλοντικη αγορα το αναφερω.

Spoiler

Μην ασχολειστε με τον Kiriakos-Gr, βλεπω εχει διαθεση για flame στα περισσοτερα τοπικς

 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/1/2021 στις 9:37 ΜΜ, billyg599 είπε

Αν και το άλλαξα το δικό μου με το Be Quiet θα το στείλω για RMΑ κυρίως απο περιέργεια να δώ αν όντως ήταν ελαττωματικό. Πόσταρε και εσύ φίλε @fotaras76 όταν παραλάβεις.

Πάντως μάλλον αυτό πρέπει να συμβαίνει.  Πήγα σήμερα στο γραφείο και άνοιξα κάτι dell desktops που έχουμε και ενώ είναι με noname τροφοτικά όταν δουλεύει ο ανεμιστήρας τους είναι πρακτικά αθόρυβα.

Λοιπόν μόλις μου έκανε βιντεοκλήση ο τεχνικός του ηλ. καταστήματος και μου έδειξε ότι το τροφοδοτικό δουλεύει. Δεν ξέρω τι σκατά είχε πάθει και σταμάτησε να δουλεύει σε εμένα. Τώρα περιμένω να μου το στείλουν πίσω. Στο συγκεκριμένο τροφοδοτικό (CORSAIR CX 550m) όταν θέλεις να δεις αν χάλασε τότε βραχυκυκλώνεις (με ένα τσιμπιδάκι π.χ) όπως φαίνεται στη φωτογραφία. Αν το psu είναι οκ θα αρχίσει να δουλεύει. Αυτή την πληροφορία μου την έδωσε ο τεχνικός κατά τη διάρκεια της βιντεοκλήσης και την μοιράζομαι μαζί σας.

image.png.cd7d94c9568be479f0cfd3dccdae3a74.png

Επεξ/σία από fotaras76
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Λοιπόν μόλις μου έκανε βιντεοκλήση ο τεχνικός του ηλ. καταστήματος και μου έδειξε ότι το τροφοδοτικό δουλεύει. Δεν ξέρω τι σκατά είχε πάθει και σταμάτησε να δουλεύει σε εμένα. Τώρα περιμένω να μου το στείλουν πίσω. Στο συγκεκριμένο τροφοδοτικό (CORSAIR CX 550m) όταν θέλεις να δεις αν χάλασε τότε βραχυκυκλώνεις (με ένα τσιμπιδάκι π.χ) όπως φαίνεται στη φωτογραφία. Αν το psu είναι οκ θα αρχίσει να δουλεύει. Αυτή την πληροφορία μου την έδωσε ο τεχνικός κατά τη διάρκεια της βιντεοκλήσης και την μοιράζομαι μαζί σας.

image.png.cd7d94c9568be479f0cfd3dccdae3a74.png

Αυτό το είχα κάνει και εγώ στο πρώτο που μου είχε έρθει  DOA. Τσεκάρεις αν λειτουργεί ο ανεμιστήρας.

Πάντως νόμιζα το θέμα σου ήταν ο ήχος και όχι ότι δεν δούλευε καθόλου. Εμένα μια χαρά δουλεύει απλώς είχα θέμα ήχου του ανεμιστήρα.

Επεξ/σία από billyg599
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billyg599 είπε

Αυτό το είχα κάνει και εγώ στο πρώτο που μου είχε έρθει  DOA. Τσεκάρεις αν λειτουργεί ο ανεμιστήρας.

Πάντως νόμιζα το θέμα σου ήταν ο ήχος και όχι ότι δεν δούλευε καθόλου. Εμένα μια χαρά δουλεύει απλώς είχα θέμα ήχου του ανεμιστήρα.

Η πλάκα είναι πως τώρα δεν ακούγεται ο ανεμιστήρας. Μου το είπε ο τεχνικός και μάλιστα έβαλε το κινητό του κολλητά στο PSU και όντως δεν ακουγόταν τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο τεχνικός έκανε μόνο αυτόν τον έλεγχο με το τσιμπιδάκι (ή με έναν συνδετήρα όπως πρωτο είχαμε μάθει) βλέπω να το επιστρέφεις πάλι. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Αν ο τεχνικός έκανε μόνο αυτόν τον έλεγχο με το τσιμπιδάκι (ή με έναν συνδετήρα όπως πρωτο είχαμε μάθει) βλέπω να το επιστρέφεις πάλι. 

Όχι, το δούλεψε με 2 pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό με το τσιμπιδάκι είναι ευρέως γνωστό, όμως για να ελέγξουμε αν ένα τροφοδοτικό είναι εντάξη η δοκιμή πρέπει να γίνει υπό φορτίο. Στα ποιοτικά τροφοδοτικά 10ετίας και άνω όταν ζορίζονται στο gaming κάνουν επανεκκίνηση στο σύστημα.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά μου το έστειλαν δούλεψε μόλις 1 φορά και μετά ξανά τα ίδια. Τους το έστειλα πάλι και τελικά παραδέχτηκαν πως είναι προβληματικό. Μου έβαλαν τα λεφτά (λίγο λιγότερα από όσο το πήρα αλλά δεν το έκανα θέμα). Έχω παραγγείλει ένα seasonic 500 watt gold στα ίδια περίπου χρήματα. Δεν ξέρω αν πρέπει, αλλά Corsair δεν ξαναπαίρνω. Όποιος καεί απ'τον χυλό φυσά και το γιαούρτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...