Προς το περιεχόμενο

[Laptop] HP Pavilion Gaming 15-ec1011nv Πλαίσο 899€


AzaZyL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Απο κει και περα σκεψου: αν η καρτα γραφικων του -παλι για εσενα!- αξιζει τα παραπανω?
https://www.electroholic.gr/el/product/COMHPP00710

Απλά επειδή δεν υπάρχει δυνατοτητα να αλλάζω πσ συχνα και αυτό θα είναι το κύριο μου για πολλά χρόνια ψάχνω να βρω όσο καλύτερο γίνεται σε αυτή τη τιμή περίπου. Τώρα πάνω από 1000 δυσκολεύομαι. Ωστόσο δεν βιάζομαι γιατί το λάπτοπ 10ετιας που έχω σήμερα αντέχει μια χαρά ακόμα οπότε λογικά θα περιμενω να δω τι μπορεί αλλάξει από το χρόνο όσον αφορά τις τιμές και τα specs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει το συγκεκριμενο απο+κλειεται να...(ξε)μεινει(!) απο επεξεργαστη, ακομη και για +5ετια.
Βασικα το κρατας οσο...αντεξει - ζησει & δεν υπαρχει περιπτωση, να μην βγαλει τα χρηματα του!
😇
Αλιμονο = σε οσους βλεπω να αγοραζουν -εκτος απο Intel- και τους..παλιοτερους 3αρηδες AMD:
11-p.webp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από specs τα πάει σίγουρα πολύ καλά, εγώ φοβάμαι λίγο τη σειρά pavilion της HP, για την οποία δεν έχω σχηματίσει καλή άποψη.

Ίσως δηλαδή να αντέξει περισσότερο στο χρόνο μία συσκευή πιο premium, με χειρότερα specs γιατί θα έχει πολύ καλύτερη ποιότητα κατασκευής.

Μην πέσετε να με φάτε, τον προβληματισμό μου λέω επειδή κι εγώ ζυγίζω τις επιλογές μου για αγορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε καλα κανεις και το τσεκαρεις! Δυστυχως δεν εχουμε την πολυτελεια να το δοκιμασουμε καπως οι ιδιοι.
Παντως εγω σε...Pavillion θα ημουν ουτως η αλλως -και μαλιστα οπως το βλεπω δεν θα παρω τελικα το:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TheDevilMayCare είπε

To laptop θεωρω ειναι / θα βγει αριστη επιλογη, οσων το παιρνουμε "συνειδητοποιημενα" βασικα-πρωταρχικα για τον 4800Η 😈
https://www.skroutz.gr/c/25/laptop/f/562782/Windows-10.html?keyphrase=4800h&o=4800H&order_by=pricevat&order_dir=asc

Με αποφορολογηση απο Πλαισιο σε καποιον επαγγελματια ερχεται 725 ευρα (προφανως και απο τα αλλα αφαιρειται ο ΦαΠΑΣ,
αλλα το συγκεκριμενο ειναι ετοιμοτατο: με 16GB ram και 512GB Νvme, Windows 10, και δεν ζηταει παραπανω εξτρα εξοδα!) 😃

H 1650 του -οπως αναφερθηκε- εκτος απο...μπονους(!) για gaming ειναι <τερματισμενη!> με GDDR6 & με 1024 cuda. Μαζι ισως
με τον καλυτερο επεξεργαστη [Ryzen 7-4800H] που θα μπορουσε να 'παντρευτει', και με dual channel 3200 (?) ram = ολα καλα 😁

Προφανως παραμενει...1650 με τους περιορισμους της, αλλα η φαση ειναι on steroids, καθως γινεται Ti! 😋

 

Αυτό το βιντεάκι δείχνει την 1650 αξιοπρεπή, αλλά είναι σε i5 setup με 8 RAM. Θέλω να πιστεύω ότι με τον Ryzen και 16GB θα είναι αρκετά καλύτερα. Το καλό που της θέλω γιατί τελικά το παρήγγειλα (για 2η φορά, την πρώτη μετάνιωσα και το ακύρωσα). Δεν με ενδιαφέρει σαν gaming, αλλά θέλω όταν έχω χρόνο να τρέχει και κανένα παιχνίδι αξιοπρεπώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν μιλαμε για premium στα laptop για τι πραγμα μιλαμε? Αν μιλαμε για το υλικο παντως, το συγκεκριμενο εχει πολυ πλαστικο, αλλα και ποιο laptop δεν εχει. 

Λοιπον το laptop to εχω απο χθες, θα σας πω μια την γνωμη μου.

Το πληκτρολογιο του ωραιο. Ειχα καποιους ενδοιασμους αλλα εχει καλο μεγεθος, καλο πατημα στα πληκτρα. Γενικα πολυ ευχαριστημενος + οτι σβηνει στα 10 δευτερολεπτα αδρανειας. Το μονο αρνητικο οτι φαινεται ο φωτισμος κατω απο τα πληκτρα. 

Το clickpad επισης. Ισχυει ομως αυτο που λενε στα reviews οτι ακουγεται πιο πολυ οταν πατας στο κατω μερος του.

Οθονη τιμια φαινεται. τα 144Hz γενικοτερα αχρηστα και δεν την εχω δοκιμασει σε φως που πιθανον και να μην αποδιδει.

Επεξεργαστης κορυφαιος για τα σημερινα δεδομενα.

Μνημη 16gb 3200 Mhz. Για γενικη χρηση ξεχνας να κανεις update.

SSD 512GB. Το Pc κανει boot στα 9 δευτερολεπτα.

Σε απλη χρηση, δηλαδη σερφαρισμα, youtube , ταινιες , οι ανεμιστηρες δεν δουλευουν καθολου και δεν υπαρχει ιχνος θερμοτητας.

Για παιχνιδια που ρωτησε καποιος παραπανω, υποθετω τα βασικα. Gaming το λενε γιατι εχει extra καρτα.

Τελος. Ως κατασκευη δεν ξερω ποσο θα αντεξει. Ως specs παντως εγω το βρισκω κορυφαιο και ηταν σε καλη τιμη.

Ημουν αναμεσα σε αυτο και στο legion 5. Ο lenovo με ιδια μνημη, ssd, 120Hz οθονη, 1 σκαλι πιο κατω επεξεργαστη(4600H), στην καλυτερη προσφορα που βρηκα ειχε 100 ευρω παραπανω.

 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/11/2020 στις 3:29 ΜΜ, jchatz είπε

Παραγγελία την Τετάρτη και παρέλαβα Παρασκευή μεσημέρι εγώ.

πειτε λιγα λόγια αφου παραλάβατε.

κάποιος έγραψε για την οθόνη,στα reviews αναφέρουν οθόνη LG Philips...που εκτός απο τα 144hz  πολυ καλή φωτεινότητα 300+ nits και καλη εικόνα.

και τι θόρυβο κάνει οταν κάνεις τα βασικά,πολλές καρτέλες και youtube.

😅 με πρόλαβε ο φίλος επάνω.

Επεξ/σία από aristidis540
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arjim είπε

Θορυβο δεν κανει καθολου. Οταν λεω καθολου το εννοω. Η οθονη αν δεν κανω λαθος πρεπει να ειναι 250 nits δυστυχως.

εδω review με την  144αρα,γράφουν οτι ειναι μια χαρά και για εξωτερικό χωρο

https://www.notebookcheck.net/HP-Pavilion-Gaming-15-in-review-Inexpensive-gaming-laptop-with-a-lot-of-power-under-the-hood.496321.0.html#toc-display-bright-high-contrast-responsive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να στο επιβεβαιωσω. Δουλευω μεχρι τις 6 το απογευμα. Δεν το εχω δει ακομα στο φως του ηλιου :).

Παντως εδω https://www8.hp.com/h20195/v2/GetPDF.aspx/c06885861.pdf γραφει 250.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AgnwstosY είπε

Καλησπερα για φοιτητική χρήση και gaming

δεν θα με βγάλει για πολύ φαντάζομαι μετά από κάνα δυο χρόνια. Οσον αφορά το δεύτερο σκελος της χρήσης του έτσι?

Αν δεν έχεις πρόβλημα για αγορά από amazon, δες το lenovo legion

Μικρή διαφορά στην τιμή και πολύ καλύτερο για τη χρήση που το θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...