Προς το περιεχόμενο

Office use PC


cubalibrer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Ποσό που διαθέτουμε : Δεν μου έβαλε όριο. Επιμένει στην ποιότητα. Προσωπικά Θεωρώ πως μέχρι 500ευρώ θα είναι μια χαρά

Χρήση υπολογιστή : Είναι καθηγητής και η χρήση που το θέλει είναι για διαδικτυακά μαθήματα, office,excel,Powerpoint, internet browsing και προβολή βίντεο Youtube, ταινίες.

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: -

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Όχι 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Οχι

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). - Λαμία

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? - Δεν με πειράζει αρκεί να είναι άμεσα διαθέσιμα

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Θα στηθεί από εμένα

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο. - ΟΧΙ

Για να μπω σε περισσότερες λεπτομέρειες

Κύριο μέλημα του είναι ένα ποιοτικό και γρήγορο Build που θα τον βγάλει για την επόμενη 8ετια καλώς εχόντων των πραγμάτων και εκτός απροόπτου(ηλεκτρονικά είναι καίγονται καμιά φορά). Το υπάρχων PC του το έχει 12χρόνια και δεν αξίζει να μπούμε σε διαδικασία αναβάθμισης. Επίσης δεν επιθυμεί την αγορά έτοιμης μονάδας κάτι που του πρότεινα ήδη για να βγω από τον κόπο. .

Ωστόσο έχω προβληματιστεί μια και περισσότερο έχω ασχοληθεί με gaming parts και δεν θέλω να του φτιάξω κάποιο Overkill σύστημα που ουσιαστικά δεν θα χρειαστεί τις δυνατότητες του ποτέ και να πετάξει τσάμπα χρήματα. Από την άλλη δεν θέλω να τσιγκουνευτώ σε κάτι και να μην του παραδώσω το σύστημα που επιθυμεί. Θα μπορούσε κάποιος να βοηθήσει;

Έχω βρει τα παρακάτω κομμάτια τα παραθέτω με hyperlinks.

1. Tower (το επέλεξα γιατί παίρνει και DVD το θέλει και φαίνεται και σοβαρό)

2. PSU

3. 120 Front Case fans

4. 80mm Back Case Fan

5. RAM (ότι πιο απλό βρήκα στο σκρουτζ. Οι υπόλοιπες είναι Gaming και δεν με ενδιαφέρουν παραπάνω χρονισμοί με xmp profile Κλπ. Εκτός κι αν πιστεύετε ότι αξίζει)

6. Main Hard Drive να προτιμήσω SSD ή NVME??

7. Backup Hard Drive

Εκεί που θα χρειαστώ ιδιαίτερα την βοήθεια σας είναι στα του επεξεργαστή, μητρικής και κάρτας γραφικών. Εννοείται πως θέλουμε κάτι τελευταίας γενιάς είτε είναι Intel είτε AMD. Αξίζει να πάμε σε επιλογή επεξεργαστή με ενσωματωμένα γραφικά και να μην βάλουμε καθόλου κάρτα γραφικών ή θα αντιμετωπίσει προβλήματα σε HD βίντεο και ταινίες πχ Intel Core i5-10400 Box?

Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάτι και για τα δύο σενάρια, αν και εφόσον αξίζει δηλαδή, Μητρική, επεξεργαστή Με ξεχωριστή κάρτα γραφικών, και αντίστοιχα με ενσωματωμένα γραφικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι οι επιλογές σου. Θα τον καλύψει εννοείται με τα ενσωματωμένα δε χρειάζεται ανεξάρτητη κάρτα κι έτσι κρατάς το budget χαμηλά. Για δισκο εφόσον έχουν ίδια τιμή προτίμησε nvme με 5 χρόνια εγγύηση ο οποίος να συμπεριλαμβάνει και heatsink μιας και οι entry μητρικές δεν έχουν στοκ. Τροφοδοτικό επίσης με 5ετη εγγύηση 

https://www.skroutz.gr/s/8570625/Corsair-CX-Series-CX450M-450W-Semi-Modular-80-Plus-Bronze.html?o=cx+450m

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ι5 10400

m/b gigabyte Z490m

16GB/3200

SSD sata 500GB

CASE+ 500W/80+ 

---------------------------------

περίπου 480ευρώ από σκρουτζαδικο

το ποιο λογικό είναι να πέσεις 50ευρώ και να του βάλεις Ι3 10100 που είναι πάλι overkill (backup προτίμησε usb3 1TB external με 50ευρώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις προτάσεις και τη βοήθεια. Μου βγήκε ένα κοστούμι σύνολο στα 560 με τον 10400 και με ετοιμοπαράδοτα τα κομμάτια. Βέβαια θα φιλοδωρήσω κανά 50αρι τσάμπα τα μεταφορικά, αλλά λόγω προηγούμενων εμπειριών δεν θα επιλέξω χρόνο παράδοσης μεγαλύτερο από 3 ημέρες. Αν έχει θέμα στην τιμή θα πάω στον i3 που προτάθηκε παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...