Προς το περιεχόμενο

ΣΔΟΕ: Απάτη από Eshops με ζημιά ύψους 15 εκατομμυρίων ευρώ


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε καλα , κάνετε πως δεν τα ξέρετε, για να πανε σε κανα σκρουτζομαγαζο ,να ζητήσουν τιμολόγιο βάση άρθρου 39α να δουμε θα το δεχτούν ; Ε αυτά τα καταστήματα που δεν κόβουν τιμολόγια βάση 39α κάνουν καρουζελ .

Και πόσα ειναι αυτά;, πολλοί εδώ μέσα την έχουμε σακουλευτεί και τα ξερουμε ,θα μας πουνε οτι δεν τα ξερει η ΑΑΔΕ και το ΣΔΟΕ.

Ρε φυγε απο δω ρε Μπρο !!!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

52 λεπτά πριν, jack124 είπε

Δεν είναι τόσο απλό, ας πάρουμε για παράδειγμα την Xiaomi.. Στην Ελλάδα επίσημη αντιπροσωπεία δέχονται μόνο αν το έχεις πάρει με εταιρείες που συνεργάζονται με info quest... Δηλαδή μόνο οι μεγάλοι ... Οι άλλοι τα παίρνουν από εξωτερικό με πολύ χαμηλότερες τιμές ( και λογικό αφού στην Ελλάδα είναι για κλάματα) Οπότε αυτόματα δεν έχεις επίσημη αντιπροσωπεία.. 
Ενώ σε άλλες αντιπροσωπείες δέχονται όλα τα κινητά αρκεί να είναι ευρωπαϊκά μοντέλα 

Δεν τα παίρνουν φίλε μου απλά από εξωτερικό. Τα παίρνουν από εκτός ΕΕ με παράλληλες εισαγωγές και με τριγωνικές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μας λεει τιποτα ... γιατι δεν βγαινουν και τα ονοματα αυτων των εταιριων;

Ο καταναλωτης δεν πρεπει να ξερει;

..η βρισκεται ολη η φαση "υπο διερευνηση";

Επεξ/σία από lbit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kwnssk είπε

Δεν τα παίρνουν φίλε μου απλά από εξωτερικό. Τα παίρνουν από εκτός ΕΕ με παράλληλες εισαγωγές και με τριγωνικές. 

Και αν κλείσει το κατάστημα, δεν έχεις ούτε τον 1 χρόνο εγγύηση απο Κίνα.Για τα Xiaomi αυτό.

Μόνο 1-2 καταστήματα είχαν η ακόμα έχουν συγκεκριμένα μοντέλα κινητών της Xiaomi που καλύπτονται απο 2 χρόνια εγγύηση της Infoguest.

Οπότε η καλύτερη επιλογή για Xiaomi, είναι απο τις γνωστές αλυσίδες όταν βάζουν προσφορές σε αντίστοιχες τιμές των καταστημάτων που συμμετέχουν στο Σκρούτζ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά όταν ζήτησα να μου κόψουν κανονικά τιμολόγιο στην εταιρία μου , μου ζήτησαν  τα ΠΑΝΤΑ (μόνο αίμα δεν θελαν) και στο τέλος μου είπαν σε 15-30 μέρες θα πάρουμε έγκριση από το λογιστήριο ?!?!?! LOL καταλάβετε τι κλεφτές υπάρχουν... ούτε χειρόγραφο δεν μου έδιναν γιατί δεν είχαν μαγαζί!!!  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sadvampire είπε

Ε καλα , κάνετε πως δεν τα ξέρετε, για να πανε σε κανα σκρουτζομαγαζο ,να ζητήσουν τιμολόγιο βάση άρθρου 39α να δουμε θα το δεχτούν ; Ε αυτά τα καταστήματα που δεν κόβουν τιμολόγια βάση 39α κάνουν καρουζελ .

Και πόσα ειναι αυτά;, πολλοί εδώ μέσα την έχουμε σακουλευτεί και τα ξερουμε ,θα μας πουνε οτι δεν τα ξερει η ΑΑΔΕ και το ΣΔΟΕ.

Ρε φυγε απο δω ρε Μπρο !!!

 

Μέχρι και άλλες τιμές δίνουν για τιμολόγιο κάποιοι. Τόσο ξεδιάντροποι.

Όσοι κάνουν αγορές με τιμολόγια ξέρουν σίγουρα από 5-10 τέτοια μαγαζιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω εγώ τώρα....

Την επόμενη φορά που θα πάτε Μενίδι μεριά για πσωνια ( ψώνια ) 

Ρίχτε μια φευγαλέα ματιά στο χαρτί που υπογράφετε και το παίρνουν σφαίρα μέσα από τα χέρια σας .... ;) 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ChimairaX είπε

Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα. Όταν διεκδικούμε δικαιώματα είμαστε πρώτοι, αλλά όταν πρόκειται για ατομική ευθύνη κάνουμε τους κινέζους και τα ρίχνουμε στο κράτος. Όχι, υπάρχει και η ατομική ευθύνη και είναι και αυτή μέρος του συνόλου ενός κράτους. Πρέπει να σκεφτόμαστε τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια.

Είδα πέρυσι τι έπαθε τόσος κόσμος με τα άγνωστα eshops που πήγαν και πετάξανε λεφτά και μάλλον ακόμα τα κλαίνε.

Εντάξει έχεις τα δίκια σου,αλλά εσυ μιλάς για νοοτροπία-παιδεία στις αγορές μας, αλλά το άρθρο είναι συγκεκριμένο: Εταιρίες φαντάσματα δίνουν εικονικά παραστατικά (τιμολόγια) σε πραγματικές εταιρίες,για να μειώσουν τη φορολογία από τα έσοδά τους.Ο πολίτης που έχει πληρώσει το φπα,δεν μπορεί να γνωρίζει τι γίνεται στα λογιστήρια των εν λόγω εταιριών.

Αυτο νομίζω λέει ο @atix,χωρις να θέλω να τον ερμηνεύσω.

6 ώρες πριν, kostasgpa είπε

Δεν αισθάνομαι κοροιδεμένος εγώ πάντως αν δεν δώσουν λεφτά στον νταβατζή.

Φιλαράκι κατ´αρχάς είναι θέμα αθέμιτου ανταγωνισμού,όπως είπε κι ένας συμφ/της.Πέρα απ´αυτό,εάν δούμε τη μεγάλη εικόνα,το κράτος (νταβατζης) πρέπει να έχει εσοδα για να κινηθεί το πράγμα.Σε μια φυσιολογική-ευνομούμενη χώρα,με ένα φυσιολογικό ΦΠΑ(11-14%) που αποδίδεται,αυτά πήγαινουν στο κοινωνικό κράτος,στη παιδεία,στην έρευνα κλπ. 

Τώρα το οτι αυτό το συγκεκριμένο κράτος συμπεριφέρεται σαν νταβατζής,είναι γεγονός.Κι επειδή  δεν μπορεί(ή δεν θέλει) να ελέγξει την αγορά,πάρε ενα 24% στο κεφάλι,κι όποιος μπορεί ας επιβιώσει.Όποιος μπορει να κλέψει,ας κλέψει δλδ. Για κάποιους είναι θέμα επιβίωσης βέβαια(το να μην κόψουν παραστατικά),αλλά για άλλους είναι η κότα με τα χρυσά αυγά.

Τό θέμα είναι οτι όλοι αισθανόμαστε δικαιολογημένοι αν τη «φέρουμε» στο Ελληνικό δημόσιο.Κι αυτό είναι το χειρότερο για μένα!Αυτή η νοοτροπία δεν ξεριζώνεται εύκολα...

 

  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Xtheodor είπε

Λέω εγώ τώρα....

Την επόμενη φορά που θα πάτε Μενίδι μεριά για πσωνια ( ψώνια ) 

Ρίχτε μια φευγαλέα ματιά στο χαρτί που υπογράφετε και το παίρνουν σφαίρα μέσα από τα χέρια σας .... ;) 

Δεν σε πιάνω, μπορείς να μας το αναλύσεις λίγο; 🙏

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, kostasgpa είπε

Μα δεν τους τα δωσα για να τα δώσουν στο κράτος. Αν τα κρατήσουν, θα μαι πιο ευχαριστημένος.

τρικυμια εν κρανιω θα πω εγω...

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, shadow cloud είπε

 

Από το άρθρο που παράθεσες: 
Σύμφωνα με πληροφορίες του edolio5 ο εγκέφαλος του κυκλώματος είναι συγγενής υπουργού της κυβέρνησης.
Ίσως αυτό εξηγεί και το γεγονός ότι δεν δίνετε το όνομα του στη δημοσιότητα.

Δεν αναφέρθηκε δηλαδή το πιο σημαντικό στοιχειο της υπόθεσης!

Και φυσικά όταν θα έρθει η ώρα των ποινών με τον ένα ή τον άλλο τρόπο ο συγκεκριμένος θα την γλυτώσει και θα πέσει στα μαλακά.


 

11 ώρες πριν, petasis είπε

Εγώ να κάνω μια απλή ερώτηση;

Ο λόγος που δεν έχουμε αποκλειστικά ψηφιακά τιμολόγια είναι;;

Αυτός:

11 ώρες πριν, shadow cloud είπε

Σύμφωνα με πληροφορίες του edolio5 ο εγκέφαλος του κυκλώματος είναι συγγενής υπουργού της κυβέρνησης.

 

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 hours ago, AtiX said:

Λέω εγώ τώρα... εκτός από το να μας ενημερώνουν ότι κάποιοι κλέβουν, μήπως θα ήταν καλύτερα να μας λένε και ποιοί??? ...

Μακάρι να γίνοταν όπως λες αλλά θα σου απαντήσουν ότι:
1. πρέπει πρώτα να εκδικασθεί η υπόθεση, AND (Boolean and)
2. και να βγει καταδικαστική απόφαση, AND
3. η οποία να μην ακυρωθεί στο εφετείο.
Εν ολίγοις θα περάσουν κάμποσα χρόνια πριν μάθουμε εμείς ποιοί ξέπλεναν χρήματα ή φοροδιέφευγαν. Εν τω μεταξύ οι απατεώνες (σιγά μην τους βρουν) θα δρουν ανανόχλητοι με άλλες ονομασίες.

Τέλος πάντων και έτσι καλά είναι, (ξανα-ματα) μάθαμε ότι κάτι γινόταν 2 χρόνια πριν, θα μπορούσαν να το άφηναν και άλλα 18 ακόμα για να παραγραφεί.

.

.

 edit: merged posts 

14 hours ago, selin323 said:

Πρέπει να είσαι πολύ στόκος για να αγοράσεις  , χωρίς αντικαταβολή +3!!!!!!!!!!!!! σε ένα προϊόν που το βρίσκεις -100 -200 ευρώ και να πάς να το πληρώσεις στο κατάστημα κούριερ το παιρνεις το πληρώνεις απλά τα πράγματα. 

Πως με εξασφαλίζει η αντικαταβολή ότι όταν ανοίξω το δέμα θα βρω μέσα αυτό που παρήγγειλα και που πριν 10 λεπτά πλήρωσα στην εταιρεία courier και όχι κάτι άλλο με το ίδιο βάρος, πχ τούβλο ή άλλο καμμένο ή μεταχειρισμένο ή μπάζα?

Επεξ/σία από eyw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πια, ειδικά για τη δουλειά αγοράζω μόνο από μεγάλες αλυσίδες, τυπου MSystems, Media Markt κλπ. Από τη μία έχεις το κεφάλι σου ήσυχο,  τουλάχιστον για τα φορολογικά σου, από την άλλη είναι εξαιρετικά πιο πιθανό να βρεις άκρη σε περίπτωση βλάβης.  Όταν αφορά την επιχείρηση αποφεύγω το σκρουτζ όπως ο διάολος το λιβάνι. 

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει καποια στιγμη να δουμε ολο το δασος.

Οταν ο τελευταιος μπαταξης κλεβει το κρατος οπως και οπου μπορει εχοντας λιγοστα μεσα στην διαθεση του, βουταει δηλαδη το δαχτυλο στο μελι.

Τοτε αυτος που εχει το βαρελι με το μελι μπροστα του κανει μπανιο μεσα σε αυτο.

Προσωπικα τα 15.000.000 εμενα μου φαινονται λιγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...