Προς το περιεχόμενο

Μετάφορά σε ΔΟΥ Εξωτερικού


Nikos Chatzoglou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, SB_1957 είπε

α)Ήρθαν για διακοπές και το τακτοποίησαν σε μία ώρα! Σιγά μην ήρθαν μόνο γι' αυτό το λόγο. Έχεις περιθώριο σχεδόν ένα χρόνο για να το κάνεις.

β)Κανείς δεν είπε ότι όλα λειτουργούν τέλεια στην Ελλάδα, αλλά αυτό το μίσος που έχετε κάποιοι για τον τόπο που γεννηθήκατε θαρρείς και είμαστε η χειρότερη χώρα στον πλανήτη δείχνει πολύ κόμπλεξ.
Το ακριβώς αντίθετο από το κόμπλεξ που έχουν κάτι ελληνάρες που νομίζουν ότι είμαστε ο περιούσιος λαός και η ωραιότερη χώρα στον κόσμο που όλοι την ζηλεύουν και θέλουν να την καταστρέψουν!

γ)Όσο ότι για το 99% των υποθέσεων που έχεις ασχοληθεί είναι χάσιμο χρόνου άστο καλύτερα γιατί είναι μπαρούφα! 
Όταν αφήνεις εκκρεμότητες, γιατί κάποιος σε συμβούλεψε να μην ασχοληθείς γιατί είναι χάσιμο χρόνου, μην διαμαρτύρεσαι όταν τελικά το βρεις μπροστά σου και χρειάζεσαι περισσότερο χρόνο και χρήμα για να το διευθετήσεις!

α)Το ότι χρησιμοποιείς αποκλειστικά και μόνο τη δική σου περίπτωση για ν' απλοποιήσεις την όλη κατάσταση και να δικαιολογήσεις τ' αδικαιολόγητα πραγματικά ξεπερνά κάθε λογική...π.χ. ότι ο κάθε Έλληνας που ζει κι εργάζεται στο εξωτερικό οπωσδήποτε θα πάρει άδεια να έρθει Ελλάδα μέσα στην επόμενη χρονιά απ' αυτή που έφυγε (το ότι μπορεί να κάνει επάγγελμα που δεν του το επιτρέπει καν αυτό ή ότι τα οικονομικά του δεν του επιτρέπουν ακόμη τέτοιο ταξίδι ή ότι απλά δεν θα έχει μέρες άδειας για τον Α ή Β λόγο κ.λπ. κ.λπ. ασχολίαστο) και μάλιστα άδεια μακράς διάρκειας, ώστε να βρει και μια μέρα βρε αδερφέ να πάει στην οικεία Δ.Ο.Υ. του (χώρια τις άλλες 800 μέρες που θα χάσει στα τηλέφωνα σε Δ.Ο.Υ. δικηγόρους κ.λπ. μέχρι να καταλήξει στο τι χαρτιά θα χρειαστεί, σε τι γλώσσα θα ειναι μεταφρασμένα και με τι επικύρωση, που θα τα δώσει κ.ο.κ.) έτσι γιατί είμαστε large κι έχουμε χρόνο για χάσιμο ώστε να κάνουμε τη δουλειά που θα έπρεπε να κάνουν άλλοι!

β)Για να τελειώνουμε μ' αυτό το κακόγουστο αστείο: η διαδικασία θα έπρεπε να είναι εύκολη, γρήγορη και να διεκπεραιώνεται ηλεκτρονικά και κάθε φορά που "τσακώνουν" μισθούς, συντάξεις κ.λπ. από το εξωτερικό να εγκαλούν μεν τον πολίτη για έλεγχο αλλά να έχει στον έλεγχο αυτό τη δυνατότητα ν' αποδείξει ότι απέκτησε τα εισοδήματα αυτά ζώντας εκεί κι εφόσον το αποδείξει να του αναγνωριστεί αναδρομικά η σωστή φορολογική κατοικία και ν' αφήσουν την τσέπη του ήσυχη!
Όλα τ' άλλα είναι εκ του πονηρού (όπως ανέλυσα και σε προηγούμενο μήνυμα) και προσωπικά τ' ακούω βερεσέ...

γ)Άρες μάρες κουκουνάρες και ξύλινη γλώσσα, για το ζουμί (τι κερδίζει στην πράξη αυτός που θα το κάνει και τι χάνει) δε λες κουβέντα!
Κατά τ' άλλα εγώ λέω "μπαρούφες" που μεταφέρω το feedback όλων αυτών των ανθρώπων...

Επεξ/σία από kostikasre
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 142
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

51 λεπτά πριν, kostikasre είπε

α)Το ότι χρησιμοποιείς αποκλειστικά και μόνο τη δική σου περίπτωση για ν' απλοποιήσεις την όλη κατάσταση και να δικαιολογήσεις τ' αδικαιολόγητα πραγματικά ξεπερνά κάθε λογική...π.χ. ότι ο κάθε Έλληνας που ζει κι εργάζεται στο εξωτερικό οπωσδήποτε θα πάρει άδεια να έρθει Ελλάδα μέσα στην επόμενη χρονιά απ' αυτή που έφυγε (το ότι μπορεί να κάνει επάγγελμα που δεν του το επιτρέπει καν αυτό ή ότι τα οικονομικά του δεν του επιτρέπουν ακόμη τέτοιο ταξίδι ή ότι απλά δεν θα έχει μέρες άδειας για τον Α ή Β λόγο κ.λπ. κ.λπ. ασχολίαστο) και μάλιστα άδεια μακράς διάρκειας, ώστε να βρει και μια μέρα βρε αδερφέ να πάει στην οικεία Δ.Ο.Υ. του (χώρια τις άλλες 800 μέρες που θα χάσει στα τηλέφωνα σε Δ.Ο.Υ. δικηγόρους κ.λπ. μέχρι να καταλήξει στο τι χαρτιά θα χρειαστεί, σε τι γλώσσα θα ειναι μεταφρασμένα και με τι επικύρωση, που θα τα δώσει κ.ο.κ.) έτσι γιατί είμαστε large κι έχουμε χρόνο για χάσιμο ώστε να κάνουμε τη δουλειά που θα έπρεπε να κάνουν άλλοι!

β)Για να τελειώνουμε μ' αυτό το κακόγουστο αστείο: η διαδικασία θα έπρεπε να είναι εύκολη, γρήγορη και να διεκπεραιώνεται ηλεκτρονικά και κάθε φορά που "τσακώνουν" μισθούς, συντάξεις κ.λπ. από το εξωτερικό να εγκαλούν μεν τον πολίτη για έλεγχο αλλά να έχει στον έλεγχο αυτό τη δυνατότητα ν' αποδείξει ότι απέκτησε τα εισοδήματα αυτά ζώντας εκεί κι εφόσον το αποδείξει να του αναγνωριστεί αναδρομικά η σωστή φορολογική κατοικία και ν' αφήσουν την τσέπη του ήσυχη!
Όλα τ' άλλα είναι εκ του πονηρού (όπως ανέλυσα και σε προηγούμενο μήνυμα) και προσωπικά τ' ακούω βερεσέ...

γ)Άρες μάρες κουκουνάρες και ξύλινη γλώσσα, για το ζουμί (τι κερδίζει στην πράξη αυτός που θα το κάνει και τι χάνει) δε λες κουβέντα!
Κατά τ' άλλα εγώ λέω "μπαρούφες" που μεταφέρω το feedback όλων αυτών των ανθρώπων...

Δεν έχω μόνο μία περίπτωση αλλά πολλές, γιατί δυστυχώς πολλά παιδιά εκτός από τα δικά μου έφυγαν στο εξωτερικό. Τουλάχιστον 20 και σε διαφορετικές χώρες, Ευρώπη, ΗΠΑ, Καναδά ακόμη και Αυστραλία!

Κανένας δεν είχε τόσο τρομερό και χρονοβόρο πρόβλημα να δηλώσει κάτοικος εξωτερικού. Όσοι δεν μπορούσαν να ρθουν έκαναν εξουσιοδότηση στον φορολογικό εκπρόσωπο και κανείς δεν έφαγε 800 μέρες στα τηλέφωνα. Είναι ξεκάθαρο τί χρειάζεται, απλά κάθε ΔΟΥ άλλα τα θέλει απλή μετάφραση και άλλα επίσημη και είναι πάντα στα αγγλικά!

Το τί κερδίζει το βλέπουμε με αυτούς που δεν το έκαναν από άγνοια, αμέλεια ή "εξυπνάδα", που ρωτάνε πως θα φέρουν τα λεφτά τους στην Ελλάδα όταν θέλουν να επιστρέψουν!

Εσύ χοροπήδα ότι είναι άχρηστο και είναι καλύτερα να φαίνεσαι κάτοικος Ελλάδας και άνεργος για να εισπράτεις επιδόματα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kostikasre είπε

α)Το ότι χρησιμοποιείς αποκλειστικά και μόνο τη δική σου περίπτωση για ν' απλοποιήσεις την όλη κατάσταση και να δικαιολογήσεις τ' αδικαιολόγητα πραγματικά ξεπερνά κάθε λογική...π.χ. ότι ο κάθε Έλληνας που ζει κι εργάζεται στο εξωτερικό οπωσδήποτε θα πάρει άδεια να έρθει Ελλάδα μέσα στην επόμενη χρονιά απ' αυτή που έφυγε (το ότι μπορεί να κάνει επάγγελμα που δεν του το επιτρέπει καν αυτό ή ότι τα οικονομικά του δεν του επιτρέπουν ακόμη τέτοιο ταξίδι ή ότι απλά δεν θα έχει μέρες άδειας για τον Α ή Β λόγο κ.λπ. κ.λπ. ασχολίαστο) και μάλιστα άδεια μακράς διάρκειας, ώστε να βρει και μια μέρα βρε αδερφέ να πάει στην οικεία Δ.Ο.Υ. του (χώρια τις άλλες 800 μέρες που θα χάσει στα τηλέφωνα σε Δ.Ο.Υ. δικηγόρους κ.λπ. μέχρι να καταλήξει στο τι χαρτιά θα χρειαστεί, σε τι γλώσσα θα ειναι μεταφρασμένα και με τι επικύρωση, που θα τα δώσει κ.ο.κ.) έτσι γιατί είμαστε large κι έχουμε χρόνο για χάσιμο ώστε να κάνουμε τη δουλειά που θα έπρεπε να κάνουν άλλοι!

Εν τω μεταξύ, τη διαδικασία μπορεί να την κάνει εξ ολοκλήρου ο φορολογικός εκπρόσωπος του ενδιαφερόμενου... Δεν χρειάζεται καν να έρθει Ελλάδα ο ίδιος.

Ειδικά πλέον που μπορείς να κάνεις ηλεκτρονικά την έκδοση εξουσιοδότητης μέσω του gov.gr (παλιότερα έπρεπε να πας σε πρεσβεία ή προξενείο για να το βγάλεις).

Όλα τα υπόλοιπα έγγραφα μια χαρά μπορείς να τα στείλεις και ηλεκτρονικά σε μεταφραστικό κέντρο ή δικηγόρο και να τα καταθέσει ο εκπρόσωπος του στην εφορία

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, μια ερωτηση σε οσους εχουν κανει τη διαδικασια γιατι εχω μπερδευτει. Βλεπω οτι ζητανε τα παρακατω εγγραφα https://www.diekpereoseis.gr/yphresies/eforia/metafora-doy-katikon-eksoterikoy.

Για το 1) εχω συμπληρωσει την Αίτηση για την Εφαρμογή της ΣΑΔΦΕ, την πηγα στην εφορια εδω στη Γερμανια, την υπεγραψε και μου την εστειλε πισω. Επειδη ειναι διγλωσση σε ελληνικα και αγγλικα, εικαζω οτι δεν χρειαζεται apostille, ισχυει αυτο ή οχι?

Για το 2) θα χρησιμοποιησω το μισθωτήριο συμβόλαιο κατοικίας, για το οποιο εχω βγαλει επικυρωμενο φωτοαντιγραφο σε συμβολαιογραφο. Επειδη ομως δεν ειναι δημοσιο εγγραφο, δεν ειμαι και εδω σιγουρος αν χρειαζεται apostille ή οχι. Στην περιπτωση που χρειαζεται, πρεπει να κανω τη μεταφραση πριν ή μετα το apostille?

Οποιαδηποτε βοηθεια δεκτη.

 

Επεξ/σία από shikabalas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, shikabalas είπε

Καλησπερα, μια ερωτηση σε οσους εχουν κανει τη διαδικασια γιατι εχω μπερδευτει. Βλεπω οτι ζητανε τα παρακατω εγγραφα https://www.diekpereoseis.gr/yphresies/eforia/metafora-doy-katikon-eksoterikoy.

Για το 1) εχω συμπληρωσει την Αίτηση για την Εφαρμογή της ΣΑΔΦΕ, την πηγα στην εφορια εδω στη Γερμανια, την υπεγραψε και μου την εστειλε πισω. Επειδη ειναι διγλωσση σε ελληνικα και αγγλικα, εικαζω οτι δεν χρειαζεται apostille, ισχυει αυτο ή οχι?

Για το 2) θα χρησιμοποιησω το μισθωτήριο συμβόλαιο κατοικίας, για το οποιο εχω βγαλει επικυρωμενο φωτοαντιγραφο σε συμβολαιογραφο. Επειδη ομως δεν ειναι δημοσιο εγγραφο, δεν ειμαι και εδω σιγουρος αν χρειαζεται apostille ή οχι. Στην περιπτωση που χρειαζεται, πρεπει να κανω τη μεταφραση πριν ή μετα το apostille?

Οποιαδηποτε βοηθεια δεκτη.

 

Θα επικοινωνήσεις με τον αρμόδιο υπάλληλο στην ΔΟΥ στην οποία ανήκεις στην Ελλάδα και θα σου πουν τί ακριβώς θέλουν.

Δυστυχώς στην κάθε ΔΟΥ ο αρμόδιος υπάλληλος ζητάει "λίγο" διαφορετικά πράγματα! 

Κάποιοι είναι πολύ τυπικοί και τα θέλουν σχεδόν όλα με επίσημες μεταφράσεις και σφραγίδα Χάγης, άλλοι είναι πιο συνεργάσιμοι και θέλουν μόνο το πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας με σφραγίδα Χάγης και όλα τα υπόλοιπα απλή μετάφραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...
Στις 19/12/2020 στις 1:02 ΜΜ, Nikos Chatzoglou είπε

Ξέρω ότι δεν ενδιαφέρει κανέναν αλλά τελικά όλα εντάξει μου έκαναν τη μεταφορά και πρόλαβα εμπρόθεσμα να κάνω τη φορολογική δήλωση για την περσινή χρονιά πριν τις 31/12.

Τελικά πόσο καιρό πήρε για να δεις την αλλαγή στο taxisnet? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

έχω βρει μερικά site που αναλαμβάνουν εξολοκλήρου την διαδικασία μεταγραφής και θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος εμπειρία ή ακόμα και να προτείνει κάτι...

ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, IMAndreas είπε

έχω βρει μερικά site που αναλαμβάνουν εξολοκλήρου την διαδικασία μεταγραφής και θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος εμπειρία ή ακόμα και να προτείνει κάτι...

ευχαριστώ!!

Δεν ξέρω τί σάιτ είναι αυτά που αναλαμβάνουν τη διαδικασία μεταγραφής στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού, αλλά προσωπικά δεν θα έδινα τα πλήρη στοιχεία μου σε κανέναν για να κάνει το παραμικρό, μετά από τόσες ιστορίες με απάτες που ακούμε γύρω μας!

Προτίμησε να το κάνεις εσύ προσωπικά όταν έρθεις Ελλάδα ή κάποιος δικός σου άνθρωπος, που θα είναι ο φορολογικός σου εκπρόσωπος για ο,τιδήποτε προκύψει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...