Προς το περιεχόμενο

Μετάφορά σε ΔΟΥ Εξωτερικού


Nikos Chatzoglou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα μια πληροφορία από κάποιον που έχει ήδη ολοκληρώσει τη διαδικασία. Όταν καταθέτεις όλα τα χαρτιά που χρειάζεται η εφορία, πόσο καιρό τους παίρνει μέχρι να ολοκληρώσουν τη μεταφορά και πώς ενημερώνεσαι γι' αυτό (σου έρχεται κάποιον ιμειλ, μπαίνεις και το βλέπεις στο λογαριασμό σου στο taxis);

(Προς αποφυγή παρερμηνειών η ερώτησή μου δεν αφορά το τι χαρτιά χρειάζονται γι' αυτή τη διαδικασία κλπ αλλά καθαρά το κομμάτι αφού έχεις ολοκληρώσει την κατάθεση όλων των εγγράφων).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 142
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Nikos Chatzoglou είπε

Θα ήθελα μια πληροφορία από κάποιον που έχει ήδη ολοκληρώσει τη διαδικασία. Όταν καταθέτεις όλα τα χαρτιά που χρειάζεται η εφορία, πόσο καιρό τους παίρνει μέχρι να ολοκληρώσουν τη μεταφορά και πώς ενημερώνεσαι γι' αυτό (σου έρχεται κάποιον ιμειλ, μπαίνεις και το βλέπεις στο λογαριασμό σου στο taxis);

(Προς αποφυγή παρερμηνειών η ερώτησή μου δεν αφορά το τι χαρτιά χρειάζονται γι' αυτή τη διαδικασία κλπ αλλά καθαρά το κομμάτι αφού έχεις ολοκληρώσει την κατάθεση όλων των εγγράφων).

Αν θυμάμαι καλά είχε γίνει σχετικά άμεσα (άντε να πήρε κανένα μήνα), αλλά το είχα κάνει το 2015, και δεν με έκαιγε κιόλας όποτε δεν θυμάμαι και πολλές περισσότερες λεπτομέρειες. Στο τάξις φαίνεσαι πλέον σαν φορολογικός κάτοικος εξωτερικού. 

Πως και σε βιάζει η διαδικασία; 

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Nikos Chatzoglou είπε

Θα ήθελα μια πληροφορία από κάποιον που έχει ήδη ολοκληρώσει τη διαδικασία. Όταν καταθέτεις όλα τα χαρτιά που χρειάζεται η εφορία, πόσο καιρό τους παίρνει μέχρι να ολοκληρώσουν τη μεταφορά και πώς ενημερώνεσαι γι' αυτό (σου έρχεται κάποιον ιμειλ, μπαίνεις και το βλέπεις στο λογαριασμό σου στο taxis);

(Προς αποφυγή παρερμηνειών η ερώτησή μου δεν αφορά το τι χαρτιά χρειάζονται γι' αυτή τη διαδικασία κλπ αλλά καθαρά το κομμάτι αφού έχεις ολοκληρώσει την κατάθεση όλων των εγγράφων).

Επειδή κι εγώ θέλω να το κάνω , εχεις ελέγξει τι γίνεται με την ασφάλεια υγειας? Δηλαδή μπορεί ο γιατρός να σου γράφει φάρμακα με 0% συμμετοχή? (Οι ανασφαλιστοι έχουν δωρεάν υγεία)

Επίσης με τα επιδόματα, και μεταγενέστερα το ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα, θα το δικαιουσε?

Οκ δεν θα κάνεις φορολογική δήλωση και θα γλυτώνεις κάποια χρήματα, αλλά τι χάνεις? Η λογική λέει ότι κάτι χάνεις 

 

Επεξ/σία από DimosthenisG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Αν θυμάμαι καλά είχε γίνει σχετικά άμεσα (άντε να πήρε κανένα μήνα), αλλά το είχα κάνει το 2015, και δεν με έκαιγε κιόλας όποτε δεν θυμάμαι και πολλές περισσότερες λεπτομέρειες. Στο τάξις φαίνεσαι πλέον σαν φορολογικός κάτοικος εξωτερικού. 

Πως και σε βιάζει η διαδικασία; 

Οκ άμα φαίνεται στο taxis.

Βασικά βιάζομαι διότι τη χρονιά που δηλώνεσαι κάτοικος εξωτερικού πρέπει να κάνεις φορολογική δήλωση για την Ελλάδα μέχρι τις 31 Δεκεμβρίου του ίδιου έτους, οπότε δεν έχω πολύ περιθώριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DimosthenisG είπε

Επειδή κι εγώ θέλω να το κάνω , εχεις ελέγξει τι γίνεται με την ασφάλεια υγειας? Δηλαδή μπορεί ο γιατρός να σου γράφει φάρμακα με 0% συμμετοχή? (Οι ανασφαλιστοι έχουν δωρεάν υγεία)

Επίσης με τα επιδόματα, και μεταγενέστερα το ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα, θα το δικαιουσε?

Οκ δεν θα κάνεις φορολογική δήλωση και θα γλυτώνεις κάποια χρήματα, αλλά τι χάνεις ?

Φίλε μου σε έχασα λίγο. Για υγεία απ' ότι ξέρω εδώ και χρόνια μόνο αμκα δίνεις σε δημ. νοσοκομεία και ικα (για φάρμακα δεν το έχω ψάξει ποτέ).

Τώρα για επιδόματα τι εννοείς; Θέλεις να κάνεις αίτηση για επιδόματα στην Ελλάδα ενώ είσαι κάτοικος εξωτερικού;

Μόλις τώρα, Papakaliati είπε

Κατάλαβα. Προσωπικά έκανα μηδενική όποτε δεν με είχε απασχόλησει ιδιαιτέρως.

Ναι αν δεν έχεις καθόλου εισοδήματα στην Ελλάδα μπορείς να μην κάνεις και καθόλου δήλωση (εφόσον σε περάσουν για κάτοικο εξωτερικού). Ήθελα να έχει τελειώσει πολύ πιο νωρίς το θέμα αλλά οι καθυστερήσεις του HMRC ήταν ειλικρινά δραματικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λογική έχει να σου παρέχει το κράτος δημόσια υγεία αν εσύ δεν πληρώνεις ούτε σεντ φόρο?

Επίσης δε θα είσαι για πάντα έξω, γιατί να μην φαίνεται σαν κάτοικος Ελλάδας και να πάρεις κάποτε το εγγυημένο εισόδημα?

Κάνω εύλογες ερωτήσεις νομίζω

Το κράτος το έχεις για μαλακά? Θα πει μάγκες, όσοι εισται κάτοικοι εξωτερικού πλέον δε δικαιουσε τιποτα

9 λεπτά πριν, Nikos Chatzoglou είπε

Οκ άμα φαίνεται στο taxis.

Βασικά βιάζομαι διότι τη χρονιά που δηλώνεσαι κάτοικος εξωτερικού πρέπει να κάνεις φορολογική δήλωση για την Ελλάδα μέχρι τις 31 Δεκεμβρίου του ίδιου έτους, οπότε δεν έχω πολύ περιθώριο.

Και με μηδενικη φορολογική δήλωση πληρώνεις κάνα 50ρι το χρονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Nikos Chatzoglou είπε

Φίλε μου σε έχασα λίγο. Για υγεία απ' ότι ξέρω εδώ και χρόνια μόνο αμκα δίνεις σε δημ. νοσοκομεία και ικα (για φάρμακα δεν το έχω ψάξει ποτέ).

Τώρα για επιδόματα τι εννοείς; Θέλεις να κάνεις αίτηση για επιδόματα στην Ελλάδα ενώ είσαι κάτοικος εξωτερικού;

Ναι αν δεν έχεις καθόλου εισοδήματα στην Ελλάδα μπορείς να μην κάνεις και καθόλου δήλωση (εφόσον σε περάσουν για κάτοικο εξωτερικού). Ήθελα να έχει τελειώσει πολύ πιο νωρίς το θέμα αλλά οι καθυστερήσεις του HMRC ήταν ειλικρινά δραματικές.

Καλά και εγώ όταν έπρεπε να βρω τι χαρτιά να μαζέψω στην Γερμανία, τα είχα δει όλα κανονικά. Δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω γιατί είναι πιο πολυπλοκο  από απλά να πήγαινες μια διεύθυνση κατοικίας, μια δήλωση της εφορίας και την φορολογική σου δήλωση ως αποδεικτικά στοιχεία...

3 λεπτά πριν, DimosthenisG είπε

Τι λογική έχει να σου παρέχει το κράτος δημόσια υγεία αν εσύ δεν πληρώνεις ούτε σεντ φόρο?

Επίσης δε θα είσαι για πάντα έξω, γιατί να μην φαίνεται σαν κάτοικος Ελλάδας και να πάρεις κάποτε το εγγυημένο εισόδημα?

Κάνω εύλογες ερωτήσεις νομίζω

Το κράτος το έχεις για μαλακά? Θα πει μάγκες, όσοι εισται κάτοικοι εξωτερικού πλέον δε δικαιουσε τιποτα

Και με μηδενικη φορολογική δήλωση πληρώνεις κάνα 50ρι το χρονο

Εφόσον έχεις στο εξωτερικό ασφάλιση υγείας, έχει ισχύ για όλη την Ευρώπη. Τώρα για επιδόματα και εγγυημένα εισοδήματα δεν ξέρω, αλλά άμα θεωρείς ότι αξίζει να μπλεξεις και να είσαι πρακτικά φορολογικά παράνομος, απλά και μόνο για μήπως και πάρεις κάποτε το εγγυημένο εισόδημα, εσύ ξέρεις. Τα κινητά του επαναπατρισμού αν είσαι δηλωμένος κάτοικος εξωτερικού, τα βρίσκω σαφέστατα πιο ελκυστικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Καλά και εγώ όταν έπρεπε να βρω τι χαρτιά να μαζέψω στην Γερμανία, τα είχα δει όλα κανονικά. Δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω γιατί είναι πιο πολυπλοκο  από απλά να πήγαινες μια διεύθυνση κατοικίας, μια δήλωση της εφορίας και την φορολογική σου δήλωση ως αποδεικτικά στοιχεία...

Εφόσον έχεις στο εξωτερικό ασφάλιση υγείας, έχει ισχύ για όλη την Ευρώπη. Τώρα για επιδόματα και εγγυημένα εισοδήματα δεν ξέρω, αλλά άμα θεωρείς ότι αξίζει να μπλεξεις και να είσαι πρακτικά φορολογικά παράνομος, απλά και μόνο για μήπως και πάρεις κάποτε το εγγυημένο εισόδημα, εσύ ξέρεις. Τα κινητά του επαναπατρισμού αν είσαι δηλωμένος κάτοικος εξωτερικού, τα βρίσκω σαφέστατα πιο ελκυστικά. 

ναι φορολογικα παρανομος (μια τυπικουρα του κερατα), αλλα αν τα βαλεις κατω, ειναι πολυ πιο εξυπνη επιλογη να κανεις μηδενική δηλωση στην ελλαδα και να δινεις ενα 50ρι το χρονο. Κρατας και ασφαλεια, και μεταγενέστερα επιδόματα. Το κοινωνικο κρατος της ελλαδας ΔΕΝ θελεις να το χασεις...

Επεξ/σία από DimosthenisG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, DimosthenisG είπε

ναι φορολογικα παρανομος (μια τυπικουρα του κερατα), αλλα αν τα βαλεις κατω, ειναι πολυ πιο εξυπνη επιλογη να κανεις μηδενική δηλωση στην ελλαδα και να δινεις ενα 50ρι το χρονο. Κρατας και ασφαλεια, και μεταγενέστερα επιδόματα. Το κοινωνικο κρατος της ελλαδας ΔΕΝ θελεις να το χασεις...

Όχι ρε, τι λες τώρα. Δεν θα πιάσω και σχολιάσω καν το νομικό και ηθικό πλαίσιο. Θα πω μόνο ότι σε αυστηρά οικονομικά κίνητρα, σε συμφέρει να είσαι δηλωμένος κάτοικος εξωτερικού. Εισαγωγή αμαξιού (και λοιπών αντικειμένων) χωρίς τελωνείο στον επαναπατρισμό >>> ότι επιδόματα μπορείς να μου πεις. Μην πάω και σε πιο ακραία παραδείγματα, όπως άμα είσαι αρκετά χρόνια δηλωμένος κάτοικος εξωτερικού και επιστρέψεις, 50% μειωμένη φορολογία για 7 χρόνια. 

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, DimosthenisG είπε

Τι λογική έχει να σου παρέχει το κράτος δημόσια υγεία αν εσύ δεν πληρώνεις ούτε σεντ φόρο?

Ειναι η ίδια λογική με την οποία παρέχεται δωρεάν ιατροφαρμακευτικη κάλυψη σε πρόσφυγες και μετανάστες που μπήκαν από τα συνορα χωρίς χαρτιά χωρίς cents φορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Βασίλης_29 είπε

Ειναι η ίδια λογική με την οποία παρέχεται δωρεάν ιατροφαρμακευτικη κάλυψη σε πρόσφυγες και μετανάστες που μπήκαν από τα συνορα χωρίς χαρτιά χωρίς cents φορο.

οχι ακριβως, αυτοι εχουν και αναγκες, εσυ στην ουσια σαν ελληνας πολιτης τους λες ΜΑΓΚΕΣ εγω την κανω απο δω και δεν σας δινω ουτε ΣΕΝΤ

Πες μου γιατι αυτο το κρατος να σου δωσει εγγυημενο εισοδημα, οποιοδήποτε επίδομα ή ασφαλεια υγειας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DimosthenisG είπε

οχι ακριβως, αυτοι εχουν και αναγκες, εσυ στην ουσια σαν ελληνας πολιτης τους λες ΜΑΓΚΕΣ εγω την κανω απο δω και δεν σας δινω ουτε ΣΕΝΤ

Πες μου γιατι αυτο το κρατος να σου δωσει εγγυημενο εισοδημα, οποιοδήποτε επίδομα ή ασφαλεια υγειας 

Για τον λόγο που σου ανεφερα. Ανάγκες έχουν και αυτοί, ανάγκες έχει και ο ανεργος ανασφαλιστος Έλληνας που μένει εδω και μπορεί να μην εργάζεται αλλά πληρώνει έμμεσα ΦΠΑ για ότι αγοράσει η ΕΝΦΙΑ αν του έχει μείνει κανένα ακίνητο από γονείς και είναι νόμιμος πολίτης. 

Για το εγγυημένο εισόδημα και λοιπά επιδόματα που λες, υπάρχουν αυστηρές προϋποθέσεις, δεν δίνονται αν δεν διαμένεις εδώ και με διαφορα αλλα κριτήρια. Αν εντοπιστείς πχ από πρόνοια η ΟΠΕΚΑ να έχεις κάνει κάτι που δεν δικαιούσαι βάση των κριτηρίων στο ζητάνε πίσω αναδρομικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, DimosthenisG είπε

οχι ακριβως, αυτοι εχουν και αναγκες, εσυ στην ουσια σαν ελληνας πολιτης τους λες ΜΑΓΚΕΣ εγω την κανω απο δω και δεν σας δινω ουτε ΣΕΝΤ

Πες μου γιατι αυτο το κρατος να σου δωσει εγγυημενο εισοδημα, οποιοδήποτε επίδομα ή ασφαλεια υγειας 

Βασικά το να δηλωθείς φορολογικός κάτοικος εξωτερικού δεν συνεπάγεται ότι δεν πληρώνεις ούτε σεντ φόρο στην Ελλάδα. Κάποιες φορές μπορεί να ισχύει και το εντελώς αντίθετο πχ αν έχεις εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες στην Ελλάδα, ως κάτοικος εξωτερικού δεν διακιούσαι αφορολόγητο οπότε πληρώνεις φόρο από το πρώτο ευρώ. Επίσης πληρώνεις κανονικά αν έχεις ακίνητα στην Ελλάδα, πληρώνεις φόρο καταθέσεων κ.ά.

Για το αν μπορείς να πας σε νοσοκομείο/ικα δωρεάν ή αν μπορούν να σου γράψουν φάρμακα δεν το ξέρω αν και για το νοσοκομείο είμαι σχεδόν σίγουρος ότι γίνεται διότι η μόνη προϋπόθεση είναι να έχεις αμκα.

Τώρα για το άλλο που ρωτάς, το γιατί να δηλωθείς κάτοικος εξωτερικού στη ΔΟΥ, ο λόγος είναι πρακτικός & νομικός. Με βάση το νόμο της Ελλάδας (και των περισσότερων χωρών) θεωρείσαι φορολογικός κάτοικος στη χώρα που περνάς τουλάχιστον 183 μέρες μέσα στο ίδιο φορολογικό έτος. Σ' εκείνη τη χώρα λοιπόν είσαι υποχρεωμένος να δηλώνεις το παγκόσμιο εισόδημά μου και να φορολογείσαι γι' αυτό (μείον το φόρο που πλήρωσες έξω). Αν λοιπόν δηλώνεις φορολογικός κάτοικος Ελλάδας πρέπει κανονικά να δηλώνεις στην Ελλάδα το εισόδημα που βγάζεις από κάθε χώρα συν τους φόρους που πλήρωσες έξω και να πληρώνεις στην Ελλάδα τη διαφορά που προκύπτει. Τώρα αν κανεις αυτό που λες δηλ να μένεις έξω αλλά να δηλώνεις κάτοικος Ελλάδας κάνοντας μηδενική δήλωση τότε κινδυνεύεις αν σε βρουν να φορολογηθείς αναδρομικά συν το πρόστιμο. Για να σε προλάβω, ναι το ξέρω ότι πολλοί το κάνουν αυτό (μένουν εκτός κ δηλώνουν κάτοικοι Ελλάδος) αλλά το θέμα είναι ότι η εφορία μπορεί να σε βρει μετά από χρόνια (πχ φέτος έστειλε ειδοποιητήρια σε χιλιάδες άτομα που δεν είχαν δηλώσει εισοδήματα εξωτερικού το 2014). Αυτός είναι και ο λόγος που πρέπει κάποιος να δηλωθεί κάτοικος εξωτερικού από τη 2η χρονιά που μένει εκτός.

Σε χώρες όπως πχ η Αγγλία πολλές από τις φορολογικές παραβάσεις πάνε δικαστήρια για ποσά κάτω των £4000 και όποιος καταδικαστεί αυτό φαίνεται στο ποινικό του μητρώο. Στην Ελλάδα οι νόμοι είναι πολύ πιο soft και για να πάει μια τέτοια υπόθεση δικαστήριο πρέπει να ξεπερνάει τα 150000€. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Nikos Chatzoglou είπε

Βασικά το να δηλωθείς φορολογικός κάτοικος εξωτερικού δεν συνεπάγεται ότι δεν πληρώνεις ούτε σεντ φόρο στην Ελλάδα. Κάποιες φορές μπορεί να ισχύει και το εντελώς αντίθετο πχ αν έχεις εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες στην Ελλάδα, ως κάτοικος εξωτερικού δεν διακιούσαι αφορολόγητο οπότε πληρώνεις φόρο από το πρώτο ευρώ. Επίσης πληρώνεις κανονικά αν έχεις ακίνητα στην Ελλάδα, πληρώνεις φόρο καταθέσεων κ.ά.

Για το αν μπορείς να πας σε νοσοκομείο/ικα δωρεάν ή αν μπορούν να σου γράψουν φάρμακα δεν το ξέρω αν και για το νοσοκομείο είμαι σχεδόν σίγουρος ότι γίνεται διότι η μόνη προϋπόθεση είναι να έχεις αμκα.

δηλαδη θα βγαλεις εσυ αμκα , και για μεχρι να πεθανεις θα ζεις πχ στην αλβανια (που δεν ειναι ΕΕ), και θα ερχεσε ελλαδα για δωρεαν νοσηλεία. Τι λογικη εχει αυτο?

Ναι θα πληρωνεις εφνια, αλλα αν εισαι επισημα κατοικος εξωτερικου γιατι να σε αφησει το κρατος να το αρμεγεις?

Φιλε εγω ζω 10 χρονια εξω, τα εχω βαλει τα πραγματα κατω και βλεπω οτι δεν συμφέρει.  Ο νομος για ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου κλπ ειναι για ελληνικη πατεντα που σιγουρα καποτε θα καταργηθει. Και φυσικα για κατι μικροποσο που μπορει να κινεις εσυ στην ελλαδα δεν θα ασχοληθει κανεις. Τα χρηματα σου φυσικα απο το εξωτερικο τα εχεις αλλου.

Ξαναλεω, το ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ της ελλαδας δεν θελεις να το χασεις. Μεχρι και συνταξη θα σου δωσει καποτε ακομα και με 0 ενσυμα. 

Επεξ/σία από DimosthenisG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...