Προς το περιεχόμενο

M1 Mac και προβλήματα συνδεσιμότητας


ignome4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια χαρά, Ανοίγω αυτό το θέμα σχετικά με τις αναφορές που υπάρχουν με προβλήματα σε WiFi + Bluetooth στα νέα μοντέλα Mac M1

Υπάρχει κάποιος που αντιμετωπίζει κάτι τέτοιο; 

Επεξ/σία από ignome4
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

16 ώρες πριν, ignome4 είπε

Γεια χαρά, Ανοίγω αυτό το θέμα σχετικά με τις αναφορές που υπάρχουν με προβλήματα σε WiFi + Bluetooth στα νέα μοντέλα Mac M1

Υπάρχει κάποιος που αντιμετωπίζει κάτι τέτοιο; 

 

Ναι, αρκετοί, https://www.macrumors.com/2020/11/25/apple-m1-mac-owners-bluetooth-issues/

Επεξ/σία από bioentre
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bioentre είπε

Το είδα και η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι να αγοράσω,  έλεγα αν υπάρχουν και στην Ελλάδα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, ignome4 είπε

Το είδα και η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι να αγοράσω,  έλεγα αν υπάρχουν και στην Ελλάδα 

To έχουμε πει από την αρχή ότι τα περιφεριακά θα είναι ένα θέμα την πρώτη περίοδο.

Πέρα από wifi, bluetooth, μπορεί να υπάρχουν θέματα σύνδεσης και με εκτυπωτές, γραφίδες wacom, legacy industrial systems (πχ μικροσκόπια)

Είναι αρκετά νέο για να ξέρεις ό,τι θα λειτουργεί smooth.

Εγώ παλιά θυμάμαι ο ίδιος εκτυπωτής λειτουργούσε οκ wirelessly με windows & με mac μόνο με καλώδιο.

Ακόμα και τώρα πχ το apple super drive αν πας να το συνδέσεις με usb-c dock δεν λειτουργεί λένε μερικοί. Μόνο με συγκεκριμένα docks ή με τον ανταπτορα της Apple

προσωπική εμπειρία σύνδεσης usb-c macbook με Apple Cinema HD 23" έπαιξε μόνο με αντάπτορες Apple και όχι με Satechi που δοκίμασα αρχικά. Ευτυχώς μου είχαν αφήσει το περιθώριο αλλαγής οι πωλητές γιατί και αυτοί δεν ήξεραν. (και ευτυχώς είχα πέσει στην μόνη σοβαρή και εξυπηρετική πωλήτρια που έχει το ιστορμ και είναι η εξαίρεση εκεί μέσα)

Ακόμα και τώρα πολλά usb-c monitors γράφουν στα φορουμ πως δεν δουλεύουν καλά. Οπότε πάρε ό,τι χρειάζεσαι και να είσαι έτοιμος να κάνεις ό,τι επιστροφές και αλλάγες περιφερειακών χρειάζεται 

Επεξ/σία από bioentre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/11/2020 στις 9:34 ΜΜ, bioentre είπε

(και ευτυχώς είχα πέσει στην μόνη σοβαρή και εξυπηρετική πωλήτρια που έχει το ιστορμ και είναι η εξαίρεση εκεί μέσα)

σε ποια ιστορμ εξυπηρετηθηκες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο ότι διαβάζω παίζει να είναι θέμα του Big Sur και όχι του M1 , γιατί στο άρθρο του macrumors γράφει κόσμος με μοντέλα του 16 , 17 , 18 που έχει περάσει Big Sur ότι έχουν αντίστοιχα προβλήματα.

Καλό αυτό για το hardware , φαντάζομαι θα βγάλουν κάποιο fix σύντομα

 

Αναφορά σε κείμενο

My 2013 MBP, on Big Sur, now has bluetooth issues with my AirPods and homepod

Αναφορά σε κείμενο

I’m suffering the same problem on my 2016 MBP running the latest Big Sur. Frequent disconnects. This may be software related.

Αναφορά σε κείμενο

Another vote for this being a Big Sur issue, or it also being a Big Sur issue. I have a 2019 Mac Pro with Magic Keyboard, Magic Trackpad 2, and Magic Mouse 2. The keyboard / trackpad / mouse were all pretty solid under Catalina (not perfect, but pretty solid). Under Big Sur I get intermittent pauses, lasting seconds, where no input device works. If I was typing the keystrokes will be queued and all blurt out after a pause. The trackpad is nearly unusable. Nothing has changed but the upgrade from Catalina to Big Sur.

Και για να είμαστε σωστοί , οκ ρε apple να μην παίζουν τα 3rd parties δεν μπορούσες να τα τεστάρεις , ξεφτίλα όμως να μην παίζουν τα ασύρματα προϊόντα της apple

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/11/2020 στις 9:34 ΜΜ, bioentre είπε

To έχουμε πει από την αρχή ότι τα περιφεριακά θα είναι ένα θέμα την πρώτη περίοδο.

Πέρα από wifi, bluetooth, μπορεί να υπάρχουν θέματα σύνδεσης και με εκτυπωτές, γραφίδες wacom, legacy industrial systems (πχ μικροσκόπια)

Είναι αρκετά νέο για να ξέρεις ό,τι θα λειτουργεί smooth.

Εγώ παλιά θυμάμαι ο ίδιος εκτυπωτής λειτουργούσε οκ wirelessly με windows & με mac μόνο με καλώδιο.

Ακόμα και τώρα πχ το apple super drive αν πας να το συνδέσεις με usb-c dock δεν λειτουργεί λένε μερικοί. Μόνο με συγκεκριμένα docks ή με τον ανταπτορα της Apple

προσωπική εμπειρία σύνδεσης usb-c macbook με Apple Cinema HD 23" έπαιξε μόνο με αντάπτορες Apple και όχι με Satechi που δοκίμασα αρχικά. Ευτυχώς μου είχαν αφήσει το περιθώριο αλλαγής οι πωλητές γιατί και αυτοί δεν ήξεραν. (και ευτυχώς είχα πέσει στην μόνη σοβαρή και εξυπηρετική πωλήτρια που έχει το ιστορμ και είναι η εξαίρεση εκεί μέσα)

Ακόμα και τώρα πολλά usb-c monitors γράφουν στα φορουμ πως δεν δουλεύουν καλά. Οπότε πάρε ό,τι χρειάζεσαι και να είσαι έτοιμος να κάνεις ό,τι επιστροφές και αλλάγες περιφερειακών χρειάζεται 

Δε νομίζω 

Α καλά - σορρυ για το off topic - αλλά εγώ δεν πατάω το πόδι μου σε αυτούς. Είχα τσακωθεί άσχημα και αναγκάστηκα να το τραβήξω για να κάνουν το αυτονόητο. Μακριά

Πάντως ένας φίλος νου που έχει Mac mini, μέχρι στιγμής δεν αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα εκτός από ένα μικρό lag που εινια φυσιολογικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω το macbook air m1 και δεν εχω καποιο θεμα, ειτε με 2 ασυρματα logitech ποντικια , ουτε με εξωτερικη οθονη 4κ με hdmi.

εχω επισης συνδεσει και ασυρματα sony ακουστικα, και ενα μικρο bluetooth keyboard.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, toxotis70 είπε

εχω το macbook air m1 και δεν εχω καποιο θεμα, ειτε με 2 ασυρματα logitech ποντικια , ουτε με εξωτερικη οθονη 4κ με hdmi.

εχω επισης συνδεσει και ασυρματα sony ακουστικα, και ενα μικρο bluetooth keyboard.

Και γενικά πως το βλέπεις, είσαι ευχαριστημένος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι πολύ... είχα 2 λαπτοπ πριν, ένα MacBook Pro 15" 2017 Kai HP zbook g3, είναι σαφώς πιο γρήγορο!

 

το πιο εντυπωσιακό δεν είναι αυτό όμως... είναι ότι είναι εντελώς αθόρυβο, κρύο και η αυτονομία εξωφρενική!

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, toxotis70 είπε

Ναι πολύ... είχα 2 λαπτοπ πριν, ένα MacBook Pro 15" 2017 Kai HP zbook g3, είναι σαφώς πιο γρήγορο!

 

το πιο εντυπωσιακό δεν είναι αυτό όμως... είναι ότι είναι εντελώς αθόρυβο, κρύο και η αυτονομία εξωφρενική!

Από θερμοκρασίες φίλε μου...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει ανεβεί πάνω από 70 η cpu.... εξωτερικά ελάχιστα ζεστό.

 

Μόνο σε παρατεταμένα render ανεβαίνει , αλλά μιλάμε για ακραίες περιπτώσεις και το throttling ελάχιστο.

 

Δες εδώ με όλες τις εφαρμογές ανοιχτές....

https://youtu.be/uOoyGbsDr1U

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...