Προς το περιεχόμενο

D-Link COVR-1102 Review - Ένα δελεαστικό Mesh WiFi σύστημα


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 25/3/2021 στις 2:09 ΜΜ, poulinos είπε

γενικως ναι δεν αναφερουν πολλα για το πως γινεται.καποια στιγμη ειχα κανει διαφορα τεστ για να δω πως ακριβως παιζει αλλα δεν θυμαμαι και πολλα.μεταξυ τους ηταν ευκολο ενω αμα εμπαινε switch γινοταν πιο δυσκολο.γενικως σε αυτο το κομματι δεν εχουν δωσει σοβαρες οδηγιες.απλα σου λεει το καλωδιο απο το ενα στο αλλο.μετα ειχα διαβασει οτι με τον ιδιο τροπο παιζει και με switch αλλα δεν κανουν ολα τα switch. .και επισης δεν δειχνει με σωστο τροπο αν παιζει με καλωδιο ή οχι .το ιδιο θεμα ειχα και τα dlink covr και στο asus lyra trio οσο θυμαμαι.

Καλημέρα, Έχω συνδεδεμένο το πρώτο covr (master) με ethernet στο modem/router. Μπορώ να συνδέσω και το δεύτερο covr (client) με ethernet (switch->modem/router) που είναι λογικά σε άλλο σημείο του σπιτιού ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 21/04/2021 at 11:00, yagos said:

Καλημέρα, Έχω συνδεδεμένο το πρώτο covr (master) με ethernet στο modem/router. Μπορώ να συνδέσω και το δεύτερο covr (client) με ethernet (switch->modem/router) που είναι λογικά σε άλλο σημείο του σπιτιού ; 

ειχα κανει καποιες δοκιμες για ethernet backhaul ειτε πανω απο Switch ειτε το ενα στο αλλο.γενικως ειναι παραξενη φαση και δεν αναφερει το Manual κατι συγκεκριμενο.θελει δοκιμες για να δεις πως θα παιξει.δεν θυμαμαι αν εχω γραψει κατι στο review για αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, poulinos είπε

ειχα κανει καποιες δοκιμες για ethernet backhaul ειτε πανω απο Switch ειτε το ενα στο αλλο.γενικως ειναι παραξενη φαση και δεν αναφερει το Manual κατι συγκεκριμενο.θελει δοκιμες για να δεις πως θα παιξει.δεν θυμαμαι αν εχω γραψει κατι στο review για αυτο.

Καλημέρα, τελικά λειτουργεί και ως access point. Πρέπει να γίνει για κάθε μία μονάδα χωριστά (η δεύτερη μονάδα να είναι off σε όλη τη διαδικασία) το setup πρώτα ως router mode και μετά bridge mode. Το ένα covr είναι συνδεδεμένο στο modem/router με ethernet και το δεύτερο μέσω switch (ethernet) στο τοπικό LAN. Το ethernet πρέπει να είναι στη υποδοχή internet του covr Έχουν και τα δύο static ip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 24/04/2021 at 11:46, yagos said:

Καλημέρα, τελικά λειτουργεί και ως access point. Πρέπει να γίνει για κάθε μία μονάδα χωριστά (η δεύτερη μονάδα να είναι off σε όλη τη διαδικασία) το setup πρώτα ως router mode και μετά bridge mode. Το ένα covr είναι συνδεδεμένο στο modem/router με ethernet και το δεύτερο μέσω switch (ethernet) στο τοπικό LAN. Το ethernet πρέπει να είναι στη υποδοχή internet του covr Έχουν και τα δύο static ip.

γενικως δεν εχουν γραψει πολλα στο Manual για ethernet backhaul πως να τα συνδεσεις πχ σε περιπτωση δομημενης και οχι το ενα σε σειρα με το αλλο.λιγο μισες δουλειες σε αυτο το θεμα μπορω να πω.

thanxs που μοιραστηκες τα Info.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@yagos Πως σου έχει φανεί η λειτουργία των COVR? Βλέπω πως αρκετοί δυσκολεύονται στο στήσιμο του backhaul... 
@poulinos Μήπως έτυχε να δοκιμάσεις ξανά τις συσκευές σε wired backhaul?

Κοιτάζω να πάρω ένα ζευγάρι για να παίξουν μόνο σαν access point. 
Έχω ένα  ER-X για router. 
Η σύνδεση που θα γίνει είναι είναι όπως στο σχήμα. Και φοβάμαι πως δεν θα μου κάνει τη χάρη να δουλέψει.
image.png.3255e2d014cb19269620ec490b4eed79.png

Ψάχνω τη φθηνότερη λύση για mesh γιατί δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις από τις συσκευές που είναι σε wifi. 

 

Επεξ/σία από Dr.Tesla
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/2/2022 στις 1:05 ΠΜ, Dr.Tesla είπε

@yagos Πως σου έχει φανεί η λειτουργία των COVR? Βλέπω πως αρκετοί δυσκολεύονται στο στήσιμο του backhaul... 
@poulinos Μήπως έτυχε να δοκιμάσεις ξανά τις συσκευές σε wired backhaul?

Κοιτάζω να πάρω ένα ζευγάρι για να παίξουν μόνο σαν access point. 
Έχω ένα  ER-X για router. 
Η σύνδεση που θα γίνει είναι είναι όπως στο σχήμα. Και φοβάμαι πως δεν θα μου κάνει τη χάρη να δουλέψει.
image.png.3255e2d014cb19269620ec490b4eed79.png

Ψάχνω τη φθηνότερη λύση για mesh γιατί δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις από τις συσκευές που είναι σε wifi. 

 

Καλημέρα, Τα Covr λειτουργούν άψογα. Περασμένο και το τελευταίο firmware 1.06. Ευχαριστημένος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 25/02/2022 at 01:05, Dr.Tesla said:

@yagos Πως σου έχει φανεί η λειτουργία των COVR? Βλέπω πως αρκετοί δυσκολεύονται στο στήσιμο του backhaul... 
@poulinos Μήπως έτυχε να δοκιμάσεις ξανά τις συσκευές σε wired backhaul?

Ψάχνω τη φθηνότερη λύση για mesh γιατί δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις από τις συσκευές που είναι σε wifi. 

 

οχι δεν εχω ασχοληθει να ξαναδοκιμασω το backhaul>αν δεν εχεις τιποτα τρελλες απαιτησεις δεν υπαρχει καν λογος να πας σε mesh και απλα βαλε 2 access points εκει που θες. απλα ισως χρειαστει ενα Switch ακομα αν δεν εχουν 2 ethernet.ακομα και καποιο παλιο adsl modem router μπορεις να το κανεις access point αν δεν σε ενδιαφερει ναειναι dual band.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, yagos είπε

Καλημέρα, Τα Covr λειτουργούν άψογα.

23 λεπτά πριν, poulinos είπε

αν δεν εχεις τιποτα τρελλες απαιτησεις δεν υπαρχει καν λογος να πας σε mesh και απλα βαλε 2 access points εκει που θες.

https://www.amazon.de/-/en/COVR-1102-Gapless-Reception-Protection-Function/dp/B07Y4VC9PQ/
Στα 39 ευρώ το ζευγάρι το βρήκα. Πολύ καλή τιμή μου φαίνεται. 2 φτηνά AP να έπαιρνα πιο ακριβά θα έβγαινε. 
4 συσκευές στατικά και 3-4 που μετακινούνται μέσα στο σπίτι θα έχω. Μόνο το stability με ενδιαφέρει.

Θα το τεστάρω και θα γράψω αν έχει καμία ιδιοτροπία στο στήσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Dr.Tesla said:

https://www.amazon.de/-/en/COVR-1102-Gapless-Reception-Protection-Function/dp/B07Y4VC9PQ/
Στα 39 ευρώ το ζευγάρι το βρήκα. Πολύ καλή τιμή μου φαίνεται. 2 φτηνά AP να έπαιρνα πιο ακριβά θα έβγαινε. 
4 συσκευές στατικά και 3-4 που μετακινούνται μέσα στο σπίτι θα έχω. Μόνο το stability με ενδιαφέρει.

Θα το τεστάρω και θα γράψω αν έχει καμία ιδιοτροπία στο στήσιμο.

για 39 ευρω παω πασο.ναι ειναι χωμα η τιμη για mesh συστημα.απλα σιγουρεψου οτι ειναι 2 τεμαχια μην σου πουν μετα οτι ειναι μονο ενα.γιατι πουλανε και εξτρα τεμαχια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

για 39 ευρω παω πασο.ναι ειναι χωμα η τιμη για mesh συστημα.απλα σιγουρεψου οτι ειναι 2 τεμαχια μην σου πουν μετα οτι ειναι μονο ενα.γιατι πουλανε και εξτρα τεμαχια.

ο κωδικός είναι το 1102 που έχει τα δύο κομμάτια. Και εμένα μου φάνηκε περίεργο, το επιβεβαίωσα πριν παραγγείλω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Dr.Tesla said:

ο κωδικός είναι το 1102 που έχει τα δύο κομμάτια. Και εμένα μου φάνηκε περίεργο, το επιβεβαίωσα πριν παραγγείλω. 

μια χαρα.go for it και οταν τα παρεις Firmware upate πρωτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/2/2022 στις 2:35 ΜΜ, poulinos είπε

οταν τα παρεις Firmware upate πρωτα.

Στις 27/2/2022 στις 9:44 ΠΜ, yagos είπε

Καλημέρα, Τα Covr λειτουργούν άψογα. Περασμένο και το τελευταίο firmware 1.06. Ευχαριστημένος!

Επιβεβαιωμένα τα 2 κομμάτια τα έστησα όπως πρότεινε ο yagos. Πρώτα μόνο του το καθένα να γυρίσει σε bridge mode και μετά να τα ανοίξω για να σετάρω το mesh. 
Τρομερά λιτό μενού. 
Θα ήθελα να έχω ένα σχετικό έλεγχο, όσο αναφορά το κάθε node. Ρυθμίσεις για εμβέλεια, εναλλαγή από το ένα στο άλλο για να δεις τις ρυθμίσεις του και τα σχετικά δεν υπάρχουν. 
Είμαι σε FW 1.05 για το version A1. Δεν υπάρχει νεότερη έκδοση. 

Προς το παρόν κάνουν τη δουλειά τους. Παρατήρησα πως ανάλογα τη συσκευή κάνει drop 1-2sec για να αλλάξει node. Αλλά δεν έχω δοκιμάσει σε κλήσεις να δω πως αντιδρούν. 
Η απόσταση που τα έχω είναι κοντά. 3 δωμάτια και 2 χοντροί τοίχοι μεταξύ τους. 

Σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος, γιατί ξέρω πως δεν μπορώ να γκρινιάξω για τα 40 ευρώ που έδωσα. Περιμένω να μαζέψω κανένα 2-3μηνο χρήση να δω τα δύναμα σημεία τους. 
Για το παραπάνω νομίζω πως ένα σετ gigabit deco ή ένα ζευγάρι EAP225 θα κάνουν απίστευτη δουλειά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε κ εμένα Σήμερα από amazon καλή εμβέλεια εύκολη εγκατάσταση. Για ένα περίεργο λόγο κάποια κινητά  αποθηκεύουν  κωδικό ( ναι είναι σωστός ) αλλά δεν συνδέονται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
On 03/03/2022 at 14:02, Dr.Tesla said:

Επιβεβαιωμένα τα 2 κομμάτια τα έστησα όπως πρότεινε ο yagos. Πρώτα μόνο του το καθένα να γυρίσει σε bridge mode και μετά να τα ανοίξω για να σετάρω το mesh. 
Τρομερά λιτό μενού. 
Θα ήθελα να έχω ένα σχετικό έλεγχο, όσο αναφορά το κάθε node. Ρυθμίσεις για εμβέλεια, εναλλαγή από το ένα στο άλλο για να δεις τις ρυθμίσεις του και τα σχετικά δεν υπάρχουν. 
Είμαι σε FW 1.05 για το version A1. Δεν υπάρχει νεότερη έκδοση. 

Προς το παρόν κάνουν τη δουλειά τους. Παρατήρησα πως ανάλογα τη συσκευή κάνει drop 1-2sec για να αλλάξει node. Αλλά δεν έχω δοκιμάσει σε κλήσεις να δω πως αντιδρούν. 
Η απόσταση που τα έχω είναι κοντά. 3 δωμάτια και 2 χοντροί τοίχοι μεταξύ τους. 

Σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος, γιατί ξέρω πως δεν μπορώ να γκρινιάξω για τα 40 ευρώ που έδωσα. Περιμένω να μαζέψω κανένα 2-3μηνο χρήση να δω τα δύναμα σημεία τους. 
Για το παραπάνω νομίζω πως ένα σετ gigabit deco ή ένα ζευγάρι EAP225 θα κάνουν απίστευτη δουλειά. 

σε καποια τεστ που ειχα κανει σε Mesh συστηματα ναι ειχα κανα δυο request time out σε ping πριν περασει στο αλλο Node.δεν το ειχα δοκιμασει με φωνη αλλα λογικα μια μικρη παυση θα κανει.δεν θα πεσει η κληση το πιο πιθανο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, poulinos είπε

δεν το ειχα δοκιμασει με φωνη αλλα λογικα μια μικρη παυση θα κανει.δεν θα πεσει η κληση το πιο πιθανο

Ως τώρα κλήση δεν μου έχει ρίξει. Χωρίς βέβαια να μου έχει επιβεβαιώσει κανένας για lag ή drop στην ομιλία. Τα time out συμβαίνουν αλλά είναι εντός χρόνου που δεν θα επιρεάσει μία κλήση. Η λειτουργία είναι σχετικά ομαλή. 
Ωστόσο παραμένει σταθερό πρόβλημα η τραγική διαχείριση του band steering. Δεν έχω δει ακόμα συσκευή μου να δουλεύει σε 2.4Ghz λόγω απόστασης. Κάνει τα πάντα για να με κρατήσει σε 5Ghz και να μεταφέρει τη συσκευή στο επόμενο node. 

Το χειρότερο σε αυτή τη διαχείριση είναι πως 2 σημεία του σπιτιού που δίνουν ίδιο σήμα είναι πρακτικά dead zone. Τα Covr κάνουν πάσα τη συσκευή συνεχώς και τελικά χάνει τελείως το δίκτυο λόγω αστάθειας. 

Eίναι θέματα που διάβασα και σε αρκετά ακριβότερες συσκευές τις d-link. Το πρόβλημα μάλλον βρίσκεται στον αλγόριθμο και όχι στο hardware. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...