Προς το περιεχόμενο

D-Link COVR-1102 Review - Ένα δελεαστικό Mesh WiFi σύστημα


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 minutes ago, Dr.Tesla said:

Ως τώρα κλήση δεν μου έχει ρίξει. Χωρίς βέβαια να μου έχει επιβεβαιώσει κανένας για lag ή drop στην ομιλία. Τα time out συμβαίνουν αλλά είναι εντός χρόνου που δεν θα επιρεάσει μία κλήση. Η λειτουργία είναι σχετικά ομαλή. 
Ωστόσο παραμένει σταθερό πρόβλημα η τραγική διαχείριση του band steering. Δεν έχω δει ακόμα συσκευή μου να δουλεύει σε 2.4Ghz λόγω απόστασης. Κάνει τα πάντα για να με κρατήσει σε 5Ghz και να μεταφέρει τη συσκευή στο επόμενο node. 

Το χειρότερο σε αυτή τη διαχείριση είναι πως 2 σημεία του σπιτιού που δίνουν ίδιο σήμα είναι πρακτικά dead zone. Τα Covr κάνουν πάσα τη συσκευή συνεχώς και τελικά χάνει τελείως το δίκτυο λόγω αστάθειας. 

Eίναι θέματα που διάβασα και σε αρκετά ακριβότερες συσκευές τις d-link. Το πρόβλημα μάλλον βρίσκεται στον αλγόριθμο και όχι στο hardware. 

δεν μπορω να θυμηθω αν ειχα δει συσκευη να πεφτει στα 2,4 ghz απο αλλη εταιρεια.μονο σε link μεταξυ Mesh συσκευων ειχα δει σε πολυ μεγαλη αποσταση να εχει μεινει μονο το link των 2,4 ghz. αλλιως φερτα πιο κοντα βαλε ενα ακομα Node να εισαι μονιμα 5 και σταθερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...
Στις 12/3/2020 στις 11:10 PM, imvrios είπε

I don't want to do injustice to the effort you made for your review. Your comments are spot on.

I believe that something that should be pointed Omegle.com out in such reviews is that at 1.2Gb/s we are now talking about the entry level solution. And the tests should be accompanied by a stress test because with 4-5 people at home with traffic on the internet and the internal network Omegle it is not that difficult to reach the limits of their performance. For such cases, systems that support greater bandwidth should be recommended.

These as thoughts, it is not a given that it is enough for everyone.

thank you!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, luckymee said:

thank you!

ολα παντα ειναι αναλογως την χρηση που το θελει καποιος οπως ειχα απαντησει σε αυτο το ποστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεζονετα με το router/modem στον κατω οροφο και σκεφτομαι να βαλω mesh. Triple kit λογικα...
Ειμαι αναμεσα στο D-Link COVR-1103 και το TP-LINK Deco E4. Γνωριζω οτι LAN Speed το Covr εχει 1000Mbps ενω το Deco E4 εχει 100Mbps, αλλα δεδομενου οτι η γραμμη μου με τα βιας πιανει 40Mbps με Home booster δεν νομιζω οτι θα χρειαστω τα 1000Mbps στο αμεσο τουλαχιστον μελλον. Κατι αλλο που θα επρεπε να προσεξω; Με ενδιαφερει κυριως η καλυψη και η ταχυτητα που θα παιρνω απο το router/modem. Καθε αλλη προταση δεκτη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, wh1t3r0se said:

Μεζονετα με το router/modem στον κατω οροφο και σκεφτομαι να βαλω mesh. Triple kit λογικα...
Ειμαι αναμεσα στο D-Link COVR-1103 και το TP-LINK Deco E4. Γνωριζω οτι LAN Speed το Covr εχει 1000Mbps ενω το Deco E4 εχει 100Mbps, αλλα δεδομενου οτι η γραμμη μου με τα βιας πιανει 40Mbps με Home booster δεν νομιζω οτι θα χρειαστω τα 1000Mbps στο αμεσο τουλαχιστον μελλον. Κατι αλλο που θα επρεπε να προσεξω; Με ενδιαφερει κυριως η καλυψη και η ταχυτητα που θα παιρνω απο το router/modem. Καθε αλλη προταση δεκτη :)

υπαρχουν και αλλα μοντελα της tp link που δινουν gigabit. ενημερωτικα το λεω. για μενα καλο θα ηταν να παρεις κατι dual band και gigabit. καποια στιγμη μπορει να πας σε 100αρα γραμμη ή και παραπανω. η αλλη λυση να ριξεις καλωδιο ethernet και να βαλεις access points.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή για να καταλάβω δεν μπορούμε να συνδέσουμε ασύρματα μόνο το ένα με το router ώστε να επεκτείνουμε το δίκτυο ώστε να αποφύγουμε τα καλώδια, η θέλει οπωσδήποτε με ethernet , και μεταξύ τους πάλι με καλώδιο ; Διόρθωση μάλλον κλείνουμε το wifi του modem router , συνδέουμε με ethernet το ένα για να έχουμε wifi και το άλλο ασύρματα σε άλλη μεριά για να επεκτείνουμε το δίκτυο ;

Επεξ/σία από stefanidisg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 05/07/2023 at 07:16, stefanidisg said:

Δηλαδή για να καταλάβω δεν μπορούμε να συνδέσουμε ασύρματα μόνο το ένα με το router ώστε να επεκτείνουμε το δίκτυο ώστε να αποφύγουμε τα καλώδια, η θέλει οπωσδήποτε με ethernet , και μεταξύ τους πάλι με καλώδιο ; Διόρθωση μάλλον κλείνουμε το wifi του modem router , συνδέουμε με ethernet το ένα για να έχουμε wifi και το άλλο ασύρματα σε άλλη μεριά για να επεκτείνουμε το δίκτυο ;

το πρωτο παιρνει με καλωδιο απο το modem /router και τα υπολοιπα Nodes θα παρουν ειτε ασυρματα ειτε ενσυρματα ειτε σε καποιες περιπτωσεις μπορεις καποια να ειναι ενσυρματα και αλλα ασυρματα. και συνηθως κλεινεις το wifi του  modem /router>δεν θυμαμαι αλλα νομιζω οτι καποιες φορες μπορει και το πρωτο Node να παρει ασυρματα πχ σε fritz.

εννοειται αν ειναι ολα με καλωδιο ethernet οτι ειναι πολυ καλυτερα (ethernet backhauling)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...