Προς το περιεχόμενο

Το Android Auto έρχεται Ελλάδα και σε άλλες χώρες της Ευρώπης, Αφρικής και Ασίας


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με το λειτουργικό σύστημα της Google για αυτοκίνητα, διπλασιάζει την υπάρχουσα κάλυψη.

H Google ανακοίνωσε πως το λογισμικό της Android Auto για αυτοκίνητα θα επεκταθεί σε ακόμα περισσότερες αγορές σε παγκόσμιο επίπεδο. Στους ερχόμενους μήνες, το Auto θα γίνει διαθέσιμο σε 36 επιπλέον χώρες και θα περιλαμβάνει τις περισσότερες χώρες από την Ανατολική Ευρώπη, Νοτιοανατολική Ασία και αρκετές χώρες της Αφρικής. Στη μεγαλύτερη επέκταση του Android Auto από την ημέρα κυκλοφορίας του, περιλαμβάνεται επίσημα και η Ελλάδα, με τους έλληνες χρήστες.

Ακολουθούν αναλυτικά οι χώρες ανά ήπειρο:

Ευρώπη: Αλβανία, Σουηδία, Δανία, Νορβηγία, Κάτω Χώρες, Βέλγιο, Πολωνία, Πορτογαλία, Βουλγαρία, Κροατία, Κύπρος, Τσεχία, Εσθονία, Φινλανδία, Ελλάδα, Ουγγαρία, Ισλανδία, Λετονία, Λουξεμβούργο, Λιθουανία, Βόρεια Μακεδονία, Μάλτα, Μολδαβία, Ρουμανία, Σερβία, Σλοβακία, Σλοβενία, Αρμενία, Λευκορωσία, Βοσνία και Ουκρανία

Ασία: Τουρκία, Ταϊλάνδη, Ινδονησία

Αφρική: Αγκόλα, Μποτσουάνα

Η Google ουσιαστικά διπλασιάζει τις χώρες στις οποίες πελάτες θα μπορούν να έχουν πρόσβαση στο Google Auto, δείχνοντας έτσι ότι αισθάνεται αισιόδοξη για το μέλλον της πλατφόρμας που προσφέρει για οχήματα. Επίσης πρόσφατα ανακοινώθηκε πως τα Android 11 smartphones θα μπορούν να συνδέονται ασύρματα με ένα Android Auto σύστημα, όσο το όχημα περιλαμβάνει εγκατάσταση που υποστηρίζει 5GHz Wi-FI.

Τέλος, η Google ήδη εργάζεται με αυτοκινητοβιομηχανίες για να γίνεται προεγκατάσταση του λειτουργικού της, με πρόσφατα παραδείγματα τις συμφωνίες με Volvo και Audi, των οποίων τα τελευταία μοντέλα θα έρχονται με Android Auto.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ήταν διαθέσιμο εδώ και καιρό. Την διάβασα και αλλού την είδηση και δεν κατάλαβα τι εννοεί. Σε S9+ δούλευε κανονικά χωρίς πλάγιες μεθόδους. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, gianniskks είπε

Ήταν διαθέσιμο εδώ και καιρό. Την διάβασα και αλλού την είδηση και δεν κατάλαβα τι εννοεί. Σε S9+ δούλευε κανονικά χωρίς πλάγιες μεθόδους. 

Το ίδιο και σε Oneplus 6T. Κατεβαίνει κανονικά από το Store

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, gianniskks είπε

Ήταν διαθέσιμο εδώ και καιρό. Την διάβασα και αλλού την είδηση και δεν κατάλαβα τι εννοεί. Σε S9+ δούλευε κανονικά χωρίς πλάγιες μεθόδους. 

Μήνες ξέρω εγώ πως το χρησιμοποιούν :P 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, gianniskks είπε

Ήταν διαθέσιμο εδώ και καιρό. Την διάβασα και αλλού την είδηση και δεν κατάλαβα τι εννοεί. Σε S9+ δούλευε κανονικά χωρίς πλάγιες μεθόδους. 

Ισχύει, ούτε εγώ κατάλαβα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι δεν το καταλαβαίνω.Καταρχην όποιος θέλει βοηθάει.Το android auto που το βρίσκω στο κινητό μου και δεύτερον ( off topic ) χρησιμοποιεί κάποιος assistant? Και πως? Xiaomi mix2s κάτοχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις Android 10 είναι έτοιμο μέσα στο Android

Αν έχεις 9 και πας να το κατεβάσεις από το Play Store τότε βλέπεις το μήνυμα δεν είναι διαθέσιμο στην περιοχή σας.

Εγώ το κατέβασα από ένα site ασφαλές όσο γίνεται και το έβαλα. Ελλαδιές και λαδιές ... πονηριές σαν τους Ινδούς ... η υπόλοιπη Ευρώπη είναι Ευρώπη ... εμείς κάτι άλλο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Gr.mac είπε

Αν έχεις Android 10 είναι έτοιμο μέσα στο Android

Αν έχεις 9 και πας να το κατεβάσεις από το Play Store τότε βλέπεις το μήνυμα δεν είναι διαθέσιμο στην περιοχή σας.

Εγώ το κατέβασα από ένα site ασφαλές όσο γίνεται και το έβαλα. Ελλαδιές και λαδιές ... πονηριές σαν τους Ινδούς ... η υπόλοιπη Ευρώπη είναι Ευρώπη ... εμείς κάτι άλλο...

Σε ότι λέει ο φίλος να προσθέσω.

Android auto.

Σε android 9 είναι εφαρμογή που θέλει εγκατάσταση. Σε όσες χώρες δεν είναι μέσα στις υποστηριζόμενες μόνο με πλάγια μέθοδο με apk.

Σε android 10 είναι πλεων μέρος του λειτουργικού. 

Δούλευε εδώ και καιρό χωρίς να κάνουμε κάτι.

Τι δουλεύει είναι το τεράστιο θέμα όμως.

Google assistant. Απλά ξεχαστε τον. Είτε θα έχετε το τηλ στα αγγλικά για να δουλεύει και καλή τύχη να λέτε μια διεύθυνση για το google maps στα αγγλικά για ελληνικούς δρόμους, είτε θα έχετε το τηλ στα ελληνικά και στο android auto ο assistant  δεν θα δουλεύει. Επίσης δεν δουλεύει η πληκτρολόγηση από την οθόνη του αυτοκινήτου στα ελληνικά. Άρα για να γράψετε μία οδό θα πρέπει να κάνετε call το πληκτρολόγιο στην οθόνη του κινητού και να γράφετε από εκεί ή να κάνετε φωνητική πληκτρολόγιση από εκεί.

Στο waze η πληκτρολόγηση είναι λίγο πιο εύκολη.

Παραλογισμός λέμε.

Πολύ φοβάμαι για το μέλλον του android auto μην καταλήξει σαν αλλά project της εταιρίας είτε στα άχρηστα, είτε αναγκαστούμε κάθε κάνα 2 ή 3 χρόνια να ψάχνουμε aftermarket λύσεις για να είμαστε συμβατοί.

Έχω πχ android auto cable συμβατό αυτοκίνητο. Μέχρι πότε θα είναι συμβατό όμως; Γιατί αν σε 2 με 3 χρόνια σταματήσει η συμβατότητα μου μένει μεγάλο μέρος λειτουργικότητας του car screen άχρηστο.

Φανφάρες ανακοινώσεις κατά την γνώμη μου για την Ελλάδα. Θέλουμε σωστή υποστήριξη ελληνικών παντού στις υπηρεσίες και ειδικά σε φωνητικές. 

Μείναμε με το google now που πλεων είναι άχρηστο. Και δεν έχουμε καν την επιλογή να διαλέξουμε αν δεν θέλουμε assistant και θέλουμε το now.

Τραγικότητα στο μεγαλείο της. Google σου λέει μετα .

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν μετρούσα τις περιπτώσεις που τα google maps με οδήγησαν σε αδιέξοδα και χωράφια... Βέβαια θα μου πεις και στην Ελλάδα κάθε καινούριος δήμαρχος αλλάζει την κυκλοφορία τους μονόδρομους κλπ, από την άλλη μια σκάβει ο οτέ, εκεί που τελειώνει ο οτε σκάβει η δεη, εκεί που τελειώνει η δεη σκάβει η ύδρευση, κι μέχρι να τελειώσουν πρέπει να ξανασκάψουν. Τα'λεγε ο Ψάλτης!

Επεξ/σία από chrisSerres
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα ρε παιδιά με opel corsa του 16 δεν έχει Android auto πάρα μόνο Apple play. Γιατί λέει δεν το έχει δώσει η Google για το corsa. Λέτε τώρα να το πάρει με καμία αναβάθμιση ή ελπίζω άδικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...