Προς το περιεχόμενο

ΕΛΤΑ: Με το e-stamp το γραμματόσημο μπαίνει στον 21o αιώνα και γίνεται ψηφιακό


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, imvrios είπε

Ύστερα, έστω ότι εγώ γράφω ένα τυχαίο αριθμό ή έστω ότι κάνω ένα λάθος κατά την αναγραφή του αριθμού. Θα ελέγχουν τους αριθμούς πριν προωθήσουν τις επιστολές; Υποθέτω ναι. Και ποια θα είναι η μεταχείριση των φακέλων με λάθος αριθμούς; Η καταστροφή τους ή η παράδοση τους στη διεύθυνση του αποστολέα;

Φαντάζομαι η ίδια του να πάω να πετάξω ένα φάκελο σήμερα χωρίς να έχω γραμματόσημο πάνω.. 

8 λεπτά πριν, Fotis_Greece είπε

Θυμηθηκα προχθες μιλουσα στα παιδια μου για τους pen pals. Αγοραζαμε περιοδικα και ειχε αγγελιες για αλληλογραφια. Εγω αλληλογραφουσα παντα με Ανατολικη Ευρωπη, Τσεχοσλοβακια, Πολωνια κτλ. Αλλες εποχες, και μονο οι φακελλοι και τα γραμματοσημα τους ειναι συλλεκτικα.

Δυστυχως η νεα γενια ειναι καμμενη απο χερι, τελεια και παυλα.

Πω ρε φίλε τί μου θύμησες!!! Είμαι 40 και είχα και εγώ pen pals! 

Μίλαγα με Σουηδίες και Νορβηγίες κυρίως απτα 12 μου, στα αγγλικά με βοηθούσε η μάνα μου τότε να γραφω για να μην ξεφτιλιστούμε! Μάλιστα όταν έπαιξε η Molde με τον Ολυμπιακό Champions League πριν πολλά χρόνια (21 χρόνια) ήρθαν τα παιδιά (2 αδέρφια ήταν από Νορβηγία) με γονείς Ελλάδα για τον αγώνα και διακοπές και ήπιαμε και 3 μπύρες τις μέρες που έκατσαν! Πραγματικά συγκινητικό, και ας μην καταλαβαίνει πλέον η νέα γενιά την όλη φάση! 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπράβο τους και πολύ καλό και δεν ξέρω αν άργησαν, αλλά ακόμα κι αν άργησαν δεν πειράζει.

Όταν όμως λένε:

Αναφορά σε κείμενο

[...] χωρίς αυτός να χρειάζεται να επισκεφθεί κάποιο ταχυδρομικό κατάστημα ή να ψάχνει να βρει γραμματόσημα για το φάκελο του. Αυτή η διαδικασία πλέον μπορεί να γίνει από υπολογιστή, smartphone ή tablet όλες τις ημέρες και όλες τις ώρες [...]

...τι εννοούν; Ότι όταν πηγαίνουμε γιορτινές μέρες στο ταχυδρομείο για να παραλάβουμε δέμα, δεν θα αναγκαζόμαστε να περιμένουμε μιάμιση ώρα τον τυχαίο μπάρμπα που έσκασε με εκατό εορταστικούς φακέλους στο ταμείο και θέλει να κολλήσει τα γραμματόσημα ένα-ένα για να στείλει στους πελάτες του, στα ανίψια του ή στην τύχη;

Δεν θα το αντέξω αυτό. Εγώ θέλω να περιμένω στην ουρά.

Αναφορά σε κείμενο

Σε κάθε περίπτωση τα ΕΛΤΑ διευκρινίζουν ότι η έλευση του ψηφιακού γραμματοσήμου δεν αντικαθιστά το παραδοσιακό το οποίο θα συνεχίσει να διατίθεται. 

Α, τώρα ησύχασα. Δεν το είδα αυτό στην πρώτη ανάγνωση. Τώρα μάλιστα.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, βέβαια, πήγαν φέτος την ελάχιστη τιμή για να στείλεις ένα απλό κομμάτι χαρτί στο 1,90€ και θα σωθούμε τώρα να τα παίρνουμε ψηφιακά. Αφού ολοκλήρωσα τα παράπονα για το γελοίο κόστος του επιστολικού ταχυδρομείου, συνεχίζω.

ΟΚ, καλώς το έκαναν.

Ο φιλοτελισμός δεν επηρεάζεται αρνητικά, μη σας πω θετικά επηρεάζεται. Θα συνεχίσουν προφανώς να τυπώνονται γραμματόσημα που αν τυπώνονται σε μικρότερη ποσότητα, τότε αποκτούν και μεγαλύτερη συλεκτική αξία στο μέλλον. Μη σας πω πως θα συνεχίσουν να τυπώνονται εσσαεί και μόνο για τους συλλέκτες (εδώ τόσα άλλα έχει στη βιτρίνα του κάθε κατάστημα ΕΛΤΑ, γιατί να μη τυπώσει και μερικά συλλεκτικά γραμματόσημα).

Παρατηρώντας κάποια επιστολικά που έχω λάβει από εξωτερικό, έχω προσέξει πως στο εξωτερικό εδώ και χρόνια υπάρχει κάτι αντίστοιχο σαν εικονικό γραμματόσημο, αλλά και απλή σφραγίδα έχω δει και custom γραμματόσημα εκτυπωμένα ασπρόμαυρα έχω δει, τέτοια πράγματα. Ούτε επανάσταση γίνεται, ούτε πρώτοι κάνουν το «κακό» τα ΕΛΤΑ.

Κυκλοθυμικά εντός post, ενίσταμαι Χ2 για το 1,90€ της απλής επιστολής. Γενικά για να στείλεις στοιχίζει ο κούκος αηδόνι, είμαστε από τις ακριβές χώρες. Επειδή έχω εμπειρία στο eBay, δυστυχώς το κόστος είναι ιδιαίτερα αποτρεπτικό για να στείλεις από Ελλάδα μικρής αξίας αντικείμενα. Πχ ήθελα να πουλήσω μια πολύ παλιά φωτογραφική για 20€ και το κόστος αποστολής είναι 15,50 επιστολικό (ή ως και 28,50 δέμα αν πάει US), δε λέει.

Σεπτέμβριο έστειλα δέμα USA με κόστος αποστολής 44€ για 2,5kgr (!) κι έφτασε ύστερα από 2 μήνες περίπου, μου έκανε ΤΕΡΑΣΤΙΑ χάρη ο άνθρωπος που δεν έκανε dispute να χάσω και το αντικείμενο και την αξία του (ήταν σημαντική) και να έχω πληρώσει και μεταφορικά (υπόψη και ασφαλισμένο δεν θα με κάλυπτε αφού παραδόθηκε έστω και τόσο αργά). Θα εκπαιδεύσω κανένα αλμπάτρος και θα του αγοράζω κοτόπουλα μπούτι πριν το ταξίδι, πιο φτηνά θα μου βγαίνει και πιο γρήγορα θα το πάει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγαλύτερο πρόβλημα ξεκίνησε από τότε που έπαψαν να πουλάνε γραμματόσημα τα περίπτερα. 

Δεν είναι δυνατόν για ένα γράμμα να πρέπει να περιμένεις τουλάχιστον μισή ώρα για να αγοράσεις το γραμματόσημο. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν χρόνια υπήρξε αυτόματος πωλητής γραμματοσήμων καθώς και μηχάνημα πληρωμών για λογαριασμούς.

Για κάποιον περίεργο λόγο αποσύρθηκαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ανοιγω το pc και αντι να πατησω send to, θα μπαινω να πληρωνω για αυλα 12ψηφια τα οποια ληγουν σε 10 μερες, θα τα γραφω με το χερι στο φακελο και θα πηγαινω στο ταχυδρομειο να τα ριξω στο κουτι και να περιμενω ποτε θα το παρει ο ταχυδρομος και ποτε θα φτασει...

Απλα δεν βγαζει νοημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dompred είπε

Επιτέλους! Βέβαια μακάρι να επεκταθεί και σε παραπάνω κατηγορίες, θα είναι τέρμα βολικό να αγοράζεις ηλεκτρονικά τα γραμματόσημα και να ρίχνεις κατευθείαν τον φάκελο στο γραμματοκιβώτιο χωρίς να στήνεσαι για να αγοράσεις από το γκισέ.

Λίγο τραβηγμένο αλλά θα ήθελα να δω αντίστοιχο και σε δέματα. Σε φάση ετοιμάζεις το δέμα αφού έχεις πληρώσει το κόστος και απλά το αφήνεις στο ταχυδρομείο χωρίς να περιμένεις να ζυγιστεί και να πληρώσεις. Προφανώς και κάποιος θα πρέπει να επιβεβαιώσει ότι όλα είναι σωστά αλλά δεν θα χρειάζεται να περιμένεις εκεί, μπορούν να το κάνουν αργότερα. Θεωρώ πως έτσι θα γίνουν τα ελτα πολύ πιο ελκυστικά για αποστολή εμπορευμάτων εντός ελλάδας από επιχειρήσεις, με πολύ χαμηλότερο κόστος από αυτό των κούριερ

αυτο γινεται απο το eshop των ελτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσοι λέτε ότι ανέβηκε η τιμή της απλής επιστολής να σας εξηγήσω... ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΝΕΒΗΚΕ! Ο φάκελος με προπληρωμένο τέλος υπήρχε αιώνες τώρα και φυσικά ήταν αρκετά πιο ακριβός από το να στείλεις απλή επιστολή με γραμματόσημο. Φαίνεται αν όντως χρησιμοποιείται συχνά τα ΕΛΤΑ ή όχι... Για αυτούς που τα χρησιμοποιούν, αν προστεθούν επιπλέον είδη εκτός από την απλή επιστολή (ειδικά αν μπουν και τα δέματα...) θα βοηθηθούν πολύ. Επίσης, είμαι βέβαιος πως, στα ΕΛΤΑ, δεν θα τους νοιάζει τόσο πολύ το βάρος, αρκεί φυσικά το μέγεθος να είναι νορμάλ. Ένας φάκελος σε μέγεθος Α4 δεν είναι απλή επιστολή. Ωστόσο, σε έναν απλό φάκελο μπορείς να βάλεις μεγαλύτερο μέγεθος χαρτιά από τα 20 γραμμάρια. Για αυτό τον λόγο κάνει 1,90€! Για να γλυτώσουν τη χασούρα. Σε καμία περίπτωση δεν υπερασπίζομαι τα ΕΛΤΑ αλλά ορισμένοι λέτε κάτι απλά για να το πείτε. 

Επεξ/σία από rafinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, rafinos είπε

Όσοι λέτε ότι ανέβηκε η τιμή της απλής επιστολής να σας εξηγήσω... ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΝΕΒΗΚΕ! Ο φάκελος με προπληρωμένο τέλος υπήρχε αιώνες τώρα και φυσικά ήταν αρκετά πιο ακριβώς από το να στείλεις απλή επιστολή με γραμματόσημο. Φαίνεται αν όντως χρησιμοποιείται συχνά τα ΕΛΤΑ ή όχι... Για αυτούς που τα χρησιμοποιούν, αν προστεθούν επιπλέον είδη εκτός από την απλή επιστολή (ειδικά αν μπουν και τα δέματα...) θα βοηθηθούν πολύ. Επίσης, είμαι βέβαιος πως δεν θα τους νοιάζει τόσο πολύ το βάρος, αρκεί φυσικά το μέγεθος να είναι νορμάλ. Ένας φάκελος σε μέγεθος Α4 δεν είναι απλή επιστολή. Ωστόσο, σε έναν απλό φάκελο μπορείς να βάλεις μεγαλύτερο μέγεθος χαρτιά από τα 20 γραμμάρια. Για αυτό τον λόγο κάνει 1,90€! Για να γλυτώσουν τη χασούρα. Σε καμία περίπτωση δεν υπερασπίζομαι τα ΕΛΤΑ αλλά ορισμένοι λέτε κάτι απλά για να το πείτε. 

Μαλλον εσύ δεν έχεις σχέση, ούτε καν θα έλεγα.

Θες γραμματόσημο 1,90 για βάρος ως 20gr κι αυτό στο ΜΙΚΡΟ μέγεθος, καμία σχέση με προπληρωμένο φάκελο. Υπερδιπλασιάστηκε το κόστος του γραμματόσημου κι αυτό συνέβη φέτος, γιατί παρακολουθώ συνεχώς τον τιμοκατάλογο επειδή με ενδιαφέρει.

Επεξ/σία από PCharon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, imvrios είπε

Μιας και ξεκινάει από τις απλές επιστολές, υπάρχει κανείς που πλέον στέλνει προσωπικές επιστολές; Ειδικά αν δεν είναι μεγάλος άνθρωπος. 

Άλλο πράγμα βέβαια η ιδιαίτερη συναισθηματική αξία αν κάτσει κάποιο αγαπημένο σου πρόσωπο μια φορά να σου γράψει μία επιστολή.

Ύστερα, έστω ότι εγώ γράφω ένα τυχαίο αριθμό ή έστω ότι κάνω ένα λάθος κατά την αναγραφή του αριθμού. Θα ελέγχουν τους αριθμούς πριν προωθήσουν τις επιστολές; Υποθέτω ναι. Και ποια θα είναι η μεταχείριση των φακέλων με λάθος αριθμούς; Η καταστροφή τους ή η παράδοση τους στη διεύθυνση του αποστολέα;

Πραγματικά είναι λάθος κίνηση να αρχίσουν με την απλή επιστολή 20γρ. Μικρό φάκελο/γράμμα ή καρτποστάλ στέλνουν κυρίως ηλικίες που σίγουρα δε θα μπορούν να αγοράσουν e-stamp. Και αν σκεφτείς ότι ένας κίτρινος φάκελος Α4 και μία σελίδα Α4 ζυγίζουν σύνολο 20 γρ ούτε τίποτα επαγγελματικό δε θα μπορείς να στέλνεις, ούτε χαρτιά σε ΑΣΕΠ πχ ούτε τίποτα. Και μετά θα δούνε ότι δεν το χρησιμοποιεί κανείς και θα πούνε "ε, δε θα πιάσει το αφήνουμε".... Καλή η σκέψη (ειδικά αν το προχωρήσουν γρήγορα και σε άλλες κατηγορίες) αλλά φάουλ εκτέλεση στην πράξη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι θα μυρίσουμε τα νύχια μας εάν ο φάκελος ζυγίζει 20 γρ ή 25γρ. Να πάρουμε και ζυγαριά να μετράμε. Ρε ανεγκέφαλοι εκεί στα ελτά ένα γραμματόσημο 1,90€ θα έπρεπε να είναι για αποπστολή γραμμάτων για όλη την Ελλάδα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, PCharon είπε

Μαλλον εσύ δεν έχεις σχέση, ούτε καν θα έλεγα.

Θες γραμματόσημο 1,90 για βάρος ως 20gr κι αυτό στο ΜΙΚΡΟ μέγεθος, καμία σχέση με προπληρωμένο φάκελο. Υπερδιπλασιάστηκε το κόστος του γραμματόσημου κι αυτό συνέβη φέτος, γιατί παρακολουθώ συνεχώς τον τιμοκατάλογο επειδή με ενδιαφέρει.

Δεν τα εξίσωσα σε καμία περίπτωση. Το να διευκολυνθεί κάποιος ακόμα και με τέτοιο κόστος μπορεί να του φανεί χρήσιμο. 

Όποιος δεν θέλει μπορεί να πάει να περιμένει με τις ώρες, για να στείλει μια απλή επιστολή, με αυτούς που βρίσκονται στο ταχυδρομείο για τελείως άσχετο λόγο με την αλληλογραφία. 

Όταν πουν ότι για να στείλεις μικρό φάκελο θα μπορείς να το κάνεις μόνο με e-stamp, τότε να κλαφτούν όλοι τόσο για τα γραμματόσημα που ΔΕΝ ΠΑΥΟΥΝ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ, όσο και για το κόστος του e-stamp, που δεν είπα και ποτέ ότι είναι τόσο ελκυστικό σε αυτό τον τομέα. 

Και στην τελική, αν δεν βάλουν δέματα με e-stamp το πρόβλημά τους δεν θα λυθεί. Γιατί τα δέματα είναι αυτά που τρώνε τον περισσότερο χρόνο στα ΕΛΤΑ (της περιοχής μου τουλάχιστον μόνο όσον αφορά την αλληλογραφία). Πηγαίνεις με γραμμένα τα στοιχεία και ξαφνικά σου δίνουν δικό τους έντυπο και σου λένε γράψε ξανά όλα τα στοιχεία σε δικό μας χαρτί...! Και όχι δεν μιλάω για πόρτα-πόρτα. 

Το ξαναλέω δεν υπερασπίζομαι τα ΕΛΤΑ. Αλλά όχι να τους κράξω κιόλας που είπαν επιτέλους να εκσυγχρονιστούν έστω και λίγο και με τέτοιο κόστος (που το κάνουν ξεκάθαρα μπας και βγάλουν κάνα φράγκο λόγω της τελευταίας σούπερ δεκαετίας κακοδιαχείρισης). 
 

Επεξ/σία από rafinos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που θα μπεις στον κόπο εν έτη 2020 (θεέ μου) να στείλεις αλληλογραφία, ε βάλε και το παραδοσιακό γραμματόσημο. Σαν τεχνολογία θα γλυτώσει χρόνο δεν λέω, αλλά για τον θεό, όσοι έχουν γεννηθεί μετά το 2000 δεν έχουν ιδέα τι είναι αλληλογραφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...