Προς το περιεχόμενο

ΕΛΤΑ: Με το e-stamp το γραμματόσημο μπαίνει στον 21o αιώνα και γίνεται ψηφιακό


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και σαν ιδέα είναι πολύ καλή, το μεγαλύτερο πρόβλημα που βλέπω είναι πολλοί να μην γράφουν καθαρά τον κωδικό (σκεφτείτε τι θα γίνεται με γράμματα που στέλνει κάποιος γιατρός), ο υπάλληλος του ταχυδρομείου να έχει πρεσβυωπία και να μην μπορεί να διακρίνει τις καλικατζούρες κλπ.

Πιο καλό θα ήταν αν απλά εκτύπωνες ένα QR code και τέλος.

53 λεπτά πριν, Konst13 είπε

Από την στιγμή που θα μπεις στον κόπο εν έτη 2020 (θεέ μου) να στείλεις αλληλογραφία, ε βάλε και το παραδοσιακό γραμματόσημο. Σαν τεχνολογία θα γλυτώσει χρόνο δεν λέω, αλλά για τον θεό, όσοι έχουν γεννηθεί μετά το 2000 δεν έχουν ιδέα τι είναι αλληλογραφία.

Δεν ισχύει, όλοι μας πολλές φορές (δυστυχώς) αναγκαζόμαστε να στείλουμε hardcopies.

Επεξ/σία από bomberb17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, imvrios είπε

Μιας και ξεκινάει από τις απλές επιστολές, υπάρχει κανείς που πλέον στέλνει προσωπικές επιστολές; Ειδικά αν δεν είναι μεγάλος άνθρωπος. 

Άλλο πράγμα βέβαια η ιδιαίτερη συναισθηματική αξία αν κάτσει κάποιο αγαπημένο σου πρόσωπο μια φορά να σου γράψει μία επιστολή.

Ύστερα, έστω ότι εγώ γράφω ένα τυχαίο αριθμό ή έστω ότι κάνω ένα λάθος κατά την αναγραφή του αριθμού. Θα ελέγχουν τους αριθμούς πριν προωθήσουν τις επιστολές; Υποθέτω ναι. Και ποια θα είναι η μεταχείριση των φακέλων με λάθος αριθμούς; Η καταστροφή τους ή η παράδοση τους στη διεύθυνση του αποστολέα;

Τι συμβαίνει αν γράψω λάθος τον κωδικό;

Τότε ο κωδικός σας δεν θα είναι έγκυρος και η αποστολή σας θα θεωρηθεί απροπλήρωτη. Σε αυτή την περίπτωση το γράμμα σας θα φτάσει στον παραλήπτη του ο οποίος θα κληθεί να πληρώσει τα ταχυδρομικά τέλη και το πρόσθετο τέλος διαχείρισης απροπλήρωτου αντικειμένου(0,50€)

10 ώρες πριν, imvrios είπε

 

 

Επεξ/σία από Bayern
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, nzeppos είπε

...τι εννοούν; Ότι όταν πηγαίνουμε γιορτινές μέρες στο ταχυδρομείο για να παραλάβουμε δέμα, δεν θα αναγκαζόμαστε να περιμένουμε μιάμιση ώρα τον τυχαίο μπάρμπα που έσκασε με εκατό εορταστικούς φακέλους στο ταμείο και θέλει να κολλήσει τα γραμματόσημα ένα-ένα για να στείλει στους πελάτες του, στα ανίψια του ή στην τύχη;

Να 'ταν οι 100 εορταστικοί φάκελοι καλά θα 'ταν. Αλλά συνήθως είναι 10 λογαριασμοί, 3 πρόστιμα και 12 συντάξεις μπροστά. Για δουλειά ταχυδρομείου, λίγοι πάνε... στο ταχυδρομείο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, georgeps21 είπε

To θέμα σε αυτό είναι πως θα εμπιστέυεται το ταχυδρομειο οτι αναφέρεις το σωστο βαρος, οτι εχεις μπει στη κανονική κατηγορία? Αν η ζυγαρια μου λεει 1998γρ και του ταχυδρομειου 2002γρ και συμφωνα με το ταχυδρομειο ειμαι 3ε πάνω ή ακομη και αν ειμαι 7 ευρώ γιατί δεν ειναι επιστολή αλλά δεμα, πώς θα το διαχειριστεί; Θα πρεπει να βάλει άλλο ενα ατομο να ελεγχει κάθε γραμματοσημο, καθε βαρος καθε διασταση και να καλει οσους δεν το εχουν κανει σωστά. Πράγματα όχι δυσκολα στο εξωτερικό. Και θα βόλευε πολύ εμάς που πουλάμε στο εξωτερικό, αλλά για τα ΕΛΤΑ? λίγο δύσκολο.

 

Ενώ η ACS εχει παρόμοιο σύστημα για τους επαγγελματιες, βάζεις βάρος, διευθυνση, αν θες αντικαταβολη κλπ και εκτυπωνεις δικό σου ταμπελάκι. Και η πληρωμή γινεται στο λογαριασμό σου. Πόσο δύσκολο είναι αραγε να την αντιγράψουν?

Αυτό δεν έχει λυθεί με το Packstation εδώ και χρόνια όμως; Απλά πρέπει κάποια στιγμή να τους κόψει το κάνουν και εδώ.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι προφανές ότι ακόμη και σε περίπτωση πλήρους κλειδώματος, καμία εμπορική συναλλαγή δεν είναι σε αναμονή, ξεκινώντας από συμβόλαια ενοικίασης, έως συμβάσεις παροχής υπηρεσιών και μέχρι συμφωνίες μεταξύ εταιρικών οντοτήτων κ.ά.Ωστόσο, αν και έχουμε εξελιχθεί ως ένα φιλικό προς την τεχνολογία έθνος, ωστόσο η φυσική υπογραφή Συμφωνιών προτιμάται από τα άτομα και τις εταιρείες για καλύτερες διαβεβαιώσεις και διαπραγματεύσεις, όπου απαιτείται.

Παρ 'όλα αυτά, η Κοινωνική Απόσταση έχει εμφανιστεί ως ανάγκη της ώρας, η εκτέλεση των Συμφωνιών είναι ένα μεγάλο ερωτηματικό. Λαμβάνοντας υπόψη τη φύση της εξάπλωσης του COVID-19, κάθε ανταλλαγή φυσικών εγγράφων φαίνεται ακόμη και δύσκολη. cpstest.org

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Bl4ckSn4ke είπε

Από 78 λεπτά που έκανε πέρυσι το γραμματόσημο Α προτεραιότητα, 1,90??? Απλά αισχροκέρδεια. 

Διαβαζα τα σχολια για να δω κατι τετοιο.

Τι ακριβως εννοουν? οτι το απλο γραμματοσιμο εχει πια 1.90 ?? Ειναι στα καλά τους ? Με 1.90 στελνω με Γενικη Ταχυδρομικη την επομενη μερα σε ολη την Ελλαδα. Οχι στο κουτι για Αττικη μετα απο 10 μερες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Fotis_Greece είπε

Δυστυχως η νεα γενια ειναι καμμενη απο χερι, τελεια και παυλα.

Η νέα γενιά είναι απλά διαφορετική, όπως και η παλιά είναι διαφορετική από την παλιότερη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, andreaspA είπε

Διαβαζα τα σχολια για να δω κατι τετοιο.

Τι ακριβως εννοουν? οτι το απλο γραμματοσιμο εχει πια 1.90 ?? Ειναι στα καλά τους ? Με 1.90 στελνω με Γενικη Ταχυδρομικη την επομενη μερα σε ολη την Ελλαδα. Οχι στο κουτι για Αττικη μετα απο 10 μερες.

Μα ποιος σας είπε ότι το ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΗΜΟ ΕΧΕΙ 1,90! Αυτή η ριμάδα η υπηρεσία έχει 1,90! Δεν καταλαβαίνετε τι διαβάζετε ορισμένοι ή απλά δεν διαβάζετε καν το άρθρο. Επίσης, από πότε με γενική ταχυδρομική μπορείς να στείλεις κάτι τόσο φθηνά; Στην περιοχή μου η φθηνότερη αποστολή αντικειμένου μέχρι 1 κιλό έχει 9 ευρώ (δεν γνωρίζω τις τιμές για τους συνεργάτες). 
 

14 ώρες πριν, zygorito είπε

Αυτό δεν έχει λυθεί με το Packstation εδώ και χρόνια όμως; Απλά πρέπει κάποια στιγμή να τους κόψει το κάνουν και εδώ.  

Πόσες πιθανότητες δίνεις να διαλύσουν κάτι τέτοιο απλά και μόνο γιατί μπορούν στην χώρα μας;

Επεξ/σία από rafinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, rafinos είπε

Μα ποιος σας είπε ότι το ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΗΜΟ ΕΧΕΙ 1,90! Αυτή η ριμάδα η υπηρεσία έχει 1,90! Δεν καταλαβαίνετε τι διαβάζετε ορισμένοι ή απλά δεν διαβάζετε καν το άρθρο. Επίσης, από πότε με γενική ταχυδρομική μπορείς να στείλεις κάτι τόσο φθηνά; Στην περιοχή μου η φθηνότερη αποστολή αντικειμένου μέχρι 1 κιλό έχει 9 ευρώ (δεν γνωρίζω τις τιμές για τους συνεργάτες). 
 

Πόσες πιθανότητες δίνεις να διαλύσουν κάτι τέτοιο απλά και μόνο γιατί μπορούν στην χώρα μας;

Μια χαρα διαβαζουμε. Θελεις να μου πεις οτι το γραμματοσημο το πουλανε 0,78 και το ηλεκτρονικο γραμματοσημο 1.90.
ποιος ο λογος να παρω το ηλεκτρονικο γραμματοσημο ? Το λέω εγώ που αγοράζω 100αδες τα γραμματοσημα απο το ταχυδρομειο. 
Και ναι. Με 1.90 και 1.80 στέλνω με courier. Αυτες ειναι οι τιμες για συνεργατες. Στο 2ευρω. Λιγο πανω λίγο κάτω ανάλογα των όγκο αποστολών και την συμφωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Μια χαρα διαβαζουμε. Θελεις να μου πεις οτι το γραμματοσημο το πουλανε 0,78 και το ηλεκτρονικο γραμματοσημο 1.90.
ποιος ο λογος να παρω το ηλεκτρονικο γραμματοσημο ? Το λέω εγώ που αγοράζω 100αδες τα γραμματοσημα απο το ταχυδρομειο. 
Και ναι. Με 1.90 και 1.80 στέλνω με courier. Αυτες ειναι οι τιμες για συνεργατες. Στο 2ευρω. Λιγο πανω λίγο κάτω ανάλογα των όγκο αποστολών και την συμφωνία.

Παντως πριν 3ις μερες έστειλα κανονικό φάκελο στο εξωτερικό και μου στοίχισε 1 ευρώ. Άρα δεν κανει σε καμία περίπτωση 1.90 το κανονικό γραμματόσημο.

Υπάρχει εμφανής λόγος γιατί το e-stamp να είναι ακριβότερο τον οποίο μάλλον δεν μπορείς να καταλάβεις. 

Ναι, σε έναν υπέροχα πλασμένο κόσμο, το ηλεκτρονικό θα έπρεπε να είναι αρκετά φθηνότερο, αλλά στην προκειμένη σου λένε ότι εφόσον σου παρέχω μια υπηρεσία η οποία σε διευκολύνει πλήρωσε ένα έξτρα ποσό. 

Άρα επιβεβαιώνεις τα λεγόμενά μου ότι ή δεν κατάλαβες τι διάβασες ή απλά πήγες από τον τίτλο κατευθείαν στα σχόλια. 

Να προσθέσω ότι το μεγαλύτερο ποσοστό όσων γράφουμε εδώ πέρα κατά πάσα πιθανότητα δεν έχουμε σύμβαση συνεργασίας με κάποια courier οπότε μιλάμε ως απλοί καταναλωτές.

Επίσης, αν ήμασταν συνεργάτες με τέτοιες τιμές που ανέφερες είμαι βέβαιος ότι δεν θα ασχολούμασταν και πολύ με τα ΕΛΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, rafinos είπε

Παντως πριν 3ις μερες έστειλα κανονικό φάκελο στο εξωτερικό και μου στοίχισε 1 ευρώ. Άρα δεν κανει σε καμία περίπτωση 1.90 το κανονικό γραμματόσημο.

Υπάρχει εμφανής λόγος γιατί το e-stamp να είναι ακριβότερο τον οποίο μάλλον δεν μπορείς να καταλάβεις. 

Ναι, σε έναν υπέροχα πλασμένο κόσμο, το ηλεκτρονικό θα έπρεπε να είναι αρκετά φθηνότερο, αλλά στην προκειμένη σου λένε ότι εφόσον σου παρέχω μια υπηρεσία η οποία σε διευκολύνει πλήρωσε ένα έξτρα ποσό. 

Άρα επιβεβαιώνεις τα λεγόμενά μου ότι ή δεν κατάλαβες τι διάβασες ή απλά πήγες από τον τίτλο κατευθείαν στα σχόλια. 

Να προσθέσω ότι το μεγαλύτερο ποσοστό όσων γράφουμε εδώ πέρα κατά πάσα πιθανότητα δεν έχουμε σύμβαση συνεργασίας με κάποια courier οπότε μιλάμε ως απλοί καταναλωτές.

Επίσης, αν ήμασταν συνεργάτες με τέτοιες τιμές που ανέφερες είμαι βέβαιος ότι δεν θα ασχολούμασταν και πολύ με τα ΕΛΤΑ.

Μαλλον ειμαι χαζος... εχεις δικιο.

Ποια υπηρεσια μου προσφερει? Οτι δεν θα πας στο περιπτερο να παρεις γραμματοσημο και θα το παρεις Ονλινε?
Σοβαρη υπηρεσια που κοστιζει 1.20 !!

0,50 επρεπε να μου το δωσει γιατι δεν θα παω ταχυδρομειο να περιμενω μετα τους αλλους 30. Και οι τραπεζες εξαλλου το ιδιο πλανο εχουν. Οτιδηποτε ηλεκτρονικο ειναι φθηνοτερο απο το ιδιο πραγμα στον κισέ.


Και κανεις λαθος. Υπαρχουν αποστολες που δεν συμφερουν ουτε τα 1.90 των courier. Που ακόμα και τα 0,78 + φακελος και ετικετα ειναι κοστολογια. Αναρωτησου γιατι η συντριπτικη πλειοψηφια των λογαριασμων σου ερχεται με ταχυδρομειο και οχι με courier.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Μαλλον ειμαι χαζος... εχεις δικιο.

Ποια υπηρεσια μου προσφερει? Οτι δεν θα πας στο περιπτερο να παρεις γραμματοσημο και θα το παρεις Ονλινε?
Σοβαρη υπηρεσια που κοστιζει 1.20 !!

0,50 επρεπε να μου το δωσει γιατι δεν θα παω ταχυδρομειο να περιμενω μετα τους αλλους 30. Και οι τραπεζες εξαλλου το ιδιο πλανο εχουν. Οτιδηποτε ηλεκτρονικο ειναι φθηνοτερο απο το ιδιο πραγμα στον κισέ.


Και κανεις λαθος. Υπαρχουν αποστολες που δεν συμφερουν ουτε τα 1.90 των courier. Που ακόμα και τα 0,78 + φακελος και ετικετα ειναι κοστολογια. Αναρωτησου γιατι η συντριπτικη πλειοψηφια των λογαριασμων σου ερχεται με ταχυδρομειο και οχι με courier.

Μα συμφωνώ ότι θα έπρεπε να το δίνει φθηνότερα, εφόσον ούτε κόστος για την εκτύπωση των γραμματοσήμων θα έχει ούτε τίποτα, ενώ παράλληλα γλυτώνεις και την δέσμευση ενός υπαλλήλου για να σε εξυπηρετήσει στο κατάστημα. 

Βέβαια, κανείς μας δεν είδε ότι δεν πρόκειται για προϊόν Β' Προτεραιότητας (που στοιχίζει 0,90), αλλά για Α' που στοιχίζει 1,90 και στο ταμείο. Άρα ακόμα χειρότερα, τους κράζουμε για κάτι που έχει την ίδια τιμή. 

Πάντως η vodafone και η wind (μέχρι πρότινος τουλάχιστον) στέλνουν τους λογαριασμούς τους με ACS. Εγώ θεωρώ πως θα έπρεπε να καταργηθεί ο έντυπος λογαριασμός, ειδικότερα σε εταιρείες τηλεπικοινωνιών, αλλά οκ. 

Επεξ/σία από rafinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...