Προς το περιεχόμενο

Τεχνικος tv μου κατεστρεψε την τηλεοραση, τι μπορω να κανω;


gf030

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

26 λεπτά πριν, pdionisis είπε

εμενα μου βρωμαει που ζητησαν 50 ευρω για να αλλαξουν ολοκληρο panel τηλεορασης υλικα και εργατικά.

Πόσων ιντσων ειναι η τηλεοραση?

LED του ειπε θα του αλλαξει οχι πανελ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κάνεις το εξής, πήγαινε από εκεί με την τηλεόραση και πες του ότι έγινε έγινε (παπατζα δηλαδή και κλάψα, πουλάει αυτό). Πες του να σου φτιάξει την τηλεόραση, και μετά ρίξε κανόνι στην πληρωμή. 

  • Confused 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτο παμε μονο σε εξουσιοδοτημενα service. Ο "μαστορας" που ειναι φθηνοτερος, για καποιο λογο ειναι φθηνοτερος. Για να εξοικονομησεις καποια λεφτα, εμεινες χωρις τηλεοραση. 

Μου εχουνε καψει ετσι λαπτοπ επειδη του εδωσα να μου κολλησει το κομμενο καλωδιο του φορτιστη και εβαλε αναποδα την πολικοτητα. Λυπαμαι που θα σε απογοητευσω αλλα δε μπορεις να αποδειξεις κατι. Το αν αυτος ψαρωσε η οχι, δε λεει τιποτα. Αν ρωτησει κανεναν θα του πουν πως ειναι ο λογος του εναντια στον δικο σου. Κραταω μα επιφυλαξη για την αξιοπιστια του γειτονα. Αν π.χ. ειναι κανας αστυνομικος, εισαγγελεας κλπ, οκ εχει καποια βαρυτητα ο λογος του.

15 hours ago, Vasileios-gr said:

Κατ αρχήν θα διαμαρτυρηθείς στη ίδια την εταιρεία 

 

 

6 hours ago, panostom said:

Ξεκινάς τα τηλέφωνα και τους πιέζεις. Στέλνεις και στη μητρική εταιρεία μέιλ συνεχώς. Δεν αφήνεις τίποτα. Ξεκινάς και υπόθεση στο συνήγορο του πολίτη.

Ψάχνεις τηλέφωνο και μιλάς με όποιον έχει σχέση. Από το κατάστημα που την πήρες, το σέρβις την εταιρεία εισαγωγής, τη μητρική εταιρεία. Τους ζαλίζεις με άπειρα μέιλ και τηλέφωνα

Ψωνιζετε κατι απο μενα κι αντι να μου το φερετε για επισκευη, το πατε αλλου και το ξεπατωνουν. Θα με "ζαλιζετε με mail" για ποιον λογο ακριβως;;

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς πρέπει να αποδεχτείς ότι η τηλεόραση πάει περίπατο και δεν θα βρεις το δίκιο σου, πρέπει να αποδείξεις όχι μόνο ότι όντως την πηγές σε αυτόν, δηλαδή εκδόθηκε απόδειξη, αλλά ότι δεν ήταν σπασμένη πριν την στείλεις σε αυτον. Ένα αποδεικτικό μέσον θα μπορούσε να ήταν η φωτογράφιση σε κάποιον χώρο του σπιτιού σου ή μαζί με την συσκευή που φωτογραφεις να βάλεις και μια εφημερίδα κυκλοφορίας της ημέρας που έβγαλες την photo. Τώρα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα αν πας δικαστικώς ακόμα και με μάρτυρες, γιατί η άλλη πλευρά μπορεί να επικαλεστει ότι τους έβαλες επίτηδες να πουν ψέμματα κτλ. 

Το μόνο που σου απομένει είναι να μπεις από κανένα netcafe και δημόσια συχνότητα και να ξεφτιλισεις τον συγκεκριμένο τεχνικό έμμεσα όσο μπορείς. 

Γενικά συμφωνώ με το σχόλιο που ειπώθηκε περί εξουσιοδοτημενου service της εταιρείας. Πολύ πρόσφατα είχα αντιμετωπίσει κάτι περίεργο με ένα χαλασμένο πλυντήριο στο οποίο είχαν έρθει 2 φορές τεχνικοί για παλαιότερο θέμα από μη εξουσιοδοτημενο service, ο τεχνικός που άνοιξε το πλυντήριο είπε ότι λείπει κάποιο εξάρτημα και δεν μπορούσε να τοποθετησει κατι που ήθελε να αλλάξει οπότε το έβαλε με ειδική κόλλα, με ρώτησε αν έχουμε κάνει παρέμβαση μονοι μας και ήμουν κατηγορηματικος του είπα ότι έχει έρθει τεχνικός 2 φορές για βλάβες, στο τέλος του λέω ότι λογικά το πείραξε ο τεχνικός τις προηγούμενες φορές, αυτός θύμωσε και μου λέει κοίτα δεν ξέρω τι έκανε ο προηγούμενος ούτε ήμουν εδώ να δω τι και πως έγινε σου λέω αυτο που βλέπω, το συγκεκριμένο εξάρτημα δεν κυκλοφορεί σε ανταλλακτικό, τώρα προφανώς ο συγκεκριμένος προσπαθουσε να καλύψει συνάδελφο του διότι ήταν από την ίδια εταιρεία, αλλά η ουσία είναι ότι από την στιγμή που λείπει το εξάρτημα θα το αφαίρεσε κάποιος τεχνικός. Οπότε άλλη φορά μάλλον θα αποτανθω στην μητρική εταιρεία να στείλει τεχνικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, Βασίλης_29 said:

η άλλη πλευρά μπορεί να επικαλεστει ότι τους έβαλες επίτηδες να πουν ψέμματα κτλ. 

Αυτο δεν ειναι κατι που μπορεις απλα να το επικαλεστεις, πρεπει να αποδειξεις και οτι ο μαρτυρας ειναι αναξιοπιστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως λεει και ενα παλιο κινεζικο γνωμικό.........Ο πελάτης εχει παντα δικιο .....αρκει να μπορει να το αποδειξει.

Τωρα στο θεμα αν καταλαβα καλα η ζημια ειναι εσωτερικη απο το μαστορα και οχι εξωτερικό χτύπημα.....η κανω λαθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Αυτο δεν ειναι κατι που μπορεις απλα να το επικαλεστεις, πρεπει να αποδειξεις και οτι ο μαρτυρας ειναι αναξιοπιστος.

Αυτός που κινείται εναντίον του άλλου πρέπει να αποδείξει κυρίως. Τώρα αν ο άλλος ειναι φίλος σου γονέας σου αδερφός, συγγενης, ο καθένας βάζει έναν δικό του να πει το οτιδήποτε, εκτός αν μάρτυρας είναι ο δεύτερος τεχνικός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν ο «τεχνικός» παίξει πουστριλίκι σε τέτοια περίπτωση, καλύτερα να είναι έτοιμος για αντίποινα.

Αν δηλαδή το παίξει «δε σε ξέρω δε με ξέρεις», να το θυμάται αν πάει την άλλη μέρα ν' ανοίξει το μαγαζί του και το βρει ρημάδι ή καμμένο.

Ή αν του την πέσουν την ώρα που πάει να μπει στο αυτοκίνητο.

Κι ας πάει μετά να κάνει μήνυση.

  • Like 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, phanispal είπε

Πάντως αν ο «τεχνικός» παίξει πουστριλίκι σε τέτοια περίπτωση, καλύτερα να είναι έτοιμος για αντίποινα.

Αν δηλαδή το παίξει «δε σε ξέρω δε με ξέρεις», να το θυμάται αν πάει την άλλη μέρα ν' ανοίξει το μαγαζί του και το βρει ρημάδι ή καμμένο.

Ή αν του την πέσουν την ώρα που πάει να μπει στο αυτοκίνητο.

Κι ας πάει μετά να κάνει μήνυση.

Και η πρώτη ερώτηση που θα του κάνουν θα είναι " Είχατε πρόσφατα διαφορές με κανέναν ; "

E μετά δεν θέλει και πολύ να μπλέξεις

Τέλοσπάντων, θα μάθουμε πως έπραξε ο "επαγγελματίας" σε λίγες ημέρες.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, δεν είπαμε να διαπραχτεί και φόνος.

Τόσα και τόσα γίνονται και δεν τρέχει κάστανο.

Με κάμερες βέβαια δεν ξέρω τι μπορεί να παιχτεί.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, Βασίλης_29 said:

Αυτός που κινείται εναντίον του άλλου πρέπει να αποδείξει κυρίως. Τώρα αν ο άλλος ειναι φίλος σου γονέας σου αδερφός, συγγενης, ο καθένας βάζει έναν δικό του να πει το οτιδήποτε, εκτός αν μάρτυρας είναι ο δεύτερος τεχνικός. 

Ναι το λέω επειδή Ο TS αναφέρεται στο επάγγελμα του μάρτυρα. Οπότε ίσως η θέση του να του δίνει κάποια αξιοπιστία, δεν ξέρουμε το full story

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, phanispal είπε

Καλά, δεν είπαμε να διαπραχτεί και φόνος.

Τόσα και τόσα γίνονται και δεν τρέχει κάστανο.

Με κάμερες βέβαια δεν ξέρω τι μπορεί να παιχτεί.

δεν μπορω να καταλαβω, πως ακριβως αν καποιος δεν κανει σωστα τη δουλεια του "αξιζει πεσιμο και φωτια στο μαγαζι του". Σε φορουμ κινουμαστε ολοι, μπορεις να κρινεις τον αλλο για τη δουλεια του, αλλα δεν εχεις δικαιωμα να τον δειρεις. Δεν ειμαστε ζωα.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, vaggos231 είπε

δεν μπορω να καταλαβω, πως ακριβως αν καποιος δεν κανει σωστα τη δουλεια του "αξιζει πεσιμο και φωτια στο μαγαζι του". Σε φορουμ κινουμαστε ολοι, μπορεις να κρινεις τον αλλο για τη δουλεια του, αλλα δεν εχεις δικαιωμα να τον δειρεις. Δεν ειμαστε ζωα.

Αυτά είναι ωραία μόνο στην θεωρία. Στην πράξη είναι διαφορετικά, ορισμένοι θα καταφυγουν στην αντεκδικηση για κάποιο θέμα/πρόβλημα παρα για την εξεύρεση σε άλλες νόμιμες οδούς και προσπαθειες για να βρουν το δίκιο τους, μπορεί βέβαια να μην έχουν και καθόλου δίκιο αλλά επειδή θεωρούν οι ίδιοι ότι αδικηθηκαν σε κάτι να προχωρήσουν σε εκδικητικες πράξεις. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Βασίλης_29 είπε

Αυτά είναι ωραία μόνο στην θεωρία. Στην πράξη είναι διαφορετικά, ορισμένοι θα καταφυφουν στην αντεκδικηση για κάποιο θέμα/πρόβλημα πάρα άλλες νόμιμες οδούς και προσπαθειες για να βρουν το δίκιο τους, μπορεί βέβαια να μην έχουν και καθόλου δίκιο αλλά επειδή θεωρούν οι ίδιοι ότι αδικηθηκαν σε κάτι να προχωρήσουν σε εκδικητικες πράξεις. 

δεν με ενδιαφερει το νομιμο, με ενδιαφερει ο σεβασμος στην ανθρωπινη ζωη. Αν αδικηθηκες, ψαξε το δικιο σου, αλλα δεν θα λιντσαρουμε τωρα ανθρωπους για μια τηλεοραση, αν ειναι δυνατον

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...