Προς το περιεχόμενο

The Callisto Protocol


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 645
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Tο Dead Space είχε του stutter το κάγκελο. Ένας από τους λόγους που το άφησα ήταν και αυτός.

Να πω ότι με όλα τέρμα σε 1440 που είμαι, με FSR, μετά το αρχικό θέμα που είχα την 1η φορά που το ξεκίνησα, πλέον βλέπω ελάχιστα έως καθόλου.

Περισσότερο τρέμω εγώ με το σιχτιρισμένο, πάρά αυτό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τρέχω σε 4κ +RT και υπαρχουν σημεία που ζορίζεται, κ όχι, η κάρτα εξακολουθεί να έχει headroom. Μάλλον για άλλη μια φορά χωλαίνει ο επεξεργαστής (9900κ);

Υπάρχει ενα δυνατό μοντ που αντικαθιστά την σούπα το fsr με dlss κ μάλιστα με επιλογή για dlaa. Το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό! 

Το παιχνίδι έχει ένα ενδιαφέρον, η μάχη δεν έχει κάτι ιδιαιτερο (το revoew του AngryJoe τα λέει ολα) αλλά το μεγαλύτερο θέμα του, δεν έχει καταφέρει να με τρομάξει, κ δεν εννοώ για jumpscarea, αλλά να με βάλει στο κλίμα και στην ψυχολογία, οπως πχ είχε κάνει το DS1. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, seithan είπε

Το τρέχω σε 4κ +RT και υπαρχουν σημεία που ζορίζεται, κ όχι, η κάρτα εξακολουθεί να έχει headroom. Μάλλον για άλλη μια φορά χωλαίνει ο επεξεργαστής (9900κ);

Υπάρχει ενα δυνατό μοντ που αντικαθιστά την σούπα το fsr με dlss κ μάλιστα με επιλογή για dlaa. Το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό! 

Το παιχνίδι έχει ένα ενδιαφέρον, η μάχη δεν έχει κάτι ιδιαιτερο (το revoew του AngryJoe τα λέει ολα) αλλά το μεγαλύτερο θέμα του, δεν έχει καταφέρει να με τρομάξει, κ δεν εννοώ για jumpscarea, αλλά να με βάλει στο κλίμα και στην ψυχολογία, οπως πχ είχε κάνει το DS1. 

Όντως δεν έχει από μόνο του DLSS ? νόμιζα ότι έχει και FG... 

Αφήνεις το link για το mod για όταν το πιάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, valantis123 said:

Όντως δεν έχει από μόνο του DLSS ? νόμιζα ότι έχει και FG... 

Αφήνεις το link για το mod για όταν το πιάσω.

Δυστυχώς είμαι από κινητό, αλλά στο Nexus θα το βρεις. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, valantis123 said:

Όντως δεν έχει από μόνο του DLSS ? νόμιζα ότι έχει και FG... 

Αφήνεις το link για το mod για όταν το πιάσω.

Όχι φυσικά ως AMD sponsored τίτλος..

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά σε αντίθεση με άλλα παιχνίδια, με έχει κρατήσει. 

Και σε αυτό οφείλεται η ωραία του ιστορία, η σκηνοθεσία αλλά και τα πάρα πολύ καλά του γραφικά. Εχτές είχα λίγο παραπάνω χρόνο να διαθέσω κ πέρασα ένα ωραίο 4ωρο!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα το ξεκίνησα και εγώ (είχα συνδρομή HB) οπότε και αρχικά εντυπωσιάστηκα από τα γραφικά, για ιστορία και gameplay είναι νωρίς να καταθέσω άποψη.
Το μόνο θέμα που αντιμετώπισα είναι όταν ανοίγω RT, πιέζεται η CPU και η GPU πέφτει στο 70% παρασύροντας τα fps σχεδόν 50% κάτω. Δεν ξέρω αν οφείλεται στην Unreal Engine ή στο ότι υποστηρίζεται το παιχνίδι από AMD, απλά προγραμματιστικά φαίνεται κάτι να μην πάει καλά.
 

Επεξ/σία από newlynx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, newlynx είπε

Τώρα το ξεκίνησα και εγώ (είχα συνδρομή HB) οπότε και αρχικά εντυπωσιάστηκα από τα γραφικά, για ιστορία και gameplay είναι νωρίς να καταθέσω άποψη.
Το μόνο θέμα που αντιμετώπισα είναι όταν ανοίγω RT, πιέζεται η CPU και η GPU πέφτει στο 70% παρασύροντας τα fps σχεδόν 50% κάτω. Δεν ξέρω αν οφείλεται στην Unreal Engine ή στο ότι υποστηρίζεται το παιχνίδι από AMD, απλά προγραμματιστικά φαίνεται κάτι να μην πάει καλά.
 

Ειναι τα γνωστα θεματα της unreal engine + ray tracing. Hogwarts jedi survivor callisto οτι εχει βγει με RT στην unreal engine 4 ειναι ενα ματσο χαλι στο performance. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Arkin είπε

Hogwarts jedi survivor callisto

To Callisto είναι το πρώτο που παίζω από αυτά οπότε δεν θυμόμουν τα σχετικά προβλήματα. Το συγκεκριμένο ήταν μια δυσάρεστη έκπληξη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, newlynx said:

Τώρα το ξεκίνησα και εγώ (είχα συνδρομή HB) οπότε και αρχικά εντυπωσιάστηκα από τα γραφικά, για ιστορία και gameplay είναι νωρίς να καταθέσω άποψη.
Το μόνο θέμα που αντιμετώπισα είναι όταν ανοίγω RT, πιέζεται η CPU και η GPU πέφτει στο 70% παρασύροντας τα fps σχεδόν 50% κάτω. Δεν ξέρω αν οφείλεται στην Unreal Engine ή στο ότι υποστηρίζεται το παιχνίδι από AMD, απλά προγραμματιστικά φαίνεται κάτι να μην πάει καλά.
 

Από ότι είδα ναι μεν το παιχνίδι είναι πολυνηματικό, αλλά μόνο (2) πυρήνες τρώνε σοβαρό ξύλο (ο ένας εκ των 2 σχεδόν μαξαρει) και οι υπόλοιποι έχουν τον ρόλο κομπάρσου, δουλεύοντας ποσοστιαία πολύ χαμηλότερα. Εάν όλοι δούλευαν ισόποσα, θα ήταν αλλιώς τα πράγματα αλλά φεύ! 

Εν ολίγης, πάρετο απόφαση, κλείσε το overlay και ευχαριστησου την ατμόσφαιρα! 

Επεξ/σία από seithan
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, newlynx είπε

To Callisto είναι το πρώτο που παίζω από αυτά οπότε δεν θυμόμουν τα σχετικά προβλήματα. Το συγκεκριμένο ήταν μια δυσάρεστη έκπληξη :)

Ναι δεν το εχουν καθολου με το optimize με RT στην unreal 4. Σε raster και τα 3 παιχνιδια τρεχουν αψογα με πολλα fps. Μολις ανοιγεις RT απλα ερχεται ενα 50% μειωση για πλακα. Εκτος αν εχεις τιποτα 14900k εκει θα παιξεις μια χαρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...