Προς το περιεχόμενο

Δύσκολη η επιστροφή χρημάτων που υπόσχεται η CD Projekt για το Cyberpunk


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και μιλάμε για παιχνίδια που είχαν "προβλήματα" στην κυκλοφορία τους, απλά θα αναφέρω οτι στα φετινά The Game Awards, το No Man's Sky κέρδισε το βραβείο για το Best Ongoing Game... 

Υπενθυμίζω πως ήταν στο ξεκίνημά του το No Man's Sky με ένα βίντεο:

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

37 λεπτά πριν, Snoob είπε

Διαφωνώ.

Υπάρχουν διάφοροι λόγοι για να προπαραγγείλει κανείς.

Κατ' αρχάς, δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες. Υπάρχουν παιχνίδια που δεν θα είχαν υπάρξει χωρίς τις προπαραγγελίες. Προφανώς όχι τέτοια μεγαθήρια όπως το Cyberpunk, αλλά εγώ απαντώ στο "ποτέ" και στο "τίποτα".

Κατά δεύτερον, δεν νομίζω πως μπορεί κανείς να δηλώνει αιφνιδιασμένος για το ότι το συγκεκριμένο παιχνίδι έχει θέματα. Όποιος είχε παρακολουθήσει στοιχειωδώς την πορεία ανάπτυξης του παιχνιδιού, ρεαλιστικά δεν μπορεί να μην υποψιαζόταν ότι θα είχε θέματα το παιχνίδι με την κυκλοφορία. 

Τα παραπάνω δεν αποτελούν συγχωροχάρτι για την εταιρία, αλλά κάποια στιγμή πρέπει να αρχίσουν και οι καταναλωτές να χρησιμοποιούν τις πληροφορίες που έχουν.

Προσωπικά, αν είχα μηχάνημα που να μπορεί να τρέξει το παιχνίδι (ή προοπτική να αποκτήσω άμεσα), τότε ναι θα το είχα προπαραγγείλει.

Έχοντας, όμως, πλήρη συναίσθηση πως θα έπαιρνα στα χέρια μου ένα ανώριμο προϊόν.

Όταν η εταιρία βγήκε και είπε ότι θα καθυστερήσουν 21 μέρες, ήταν πολύ συγκεκριμένη και ως προς τον χρόνο και ως προς τον λόγο της καθυστέρησης. Δεν ζητάς 21 μέρες για να μαζέψεις ότι δεν μαζεύεται, ζητάς 21 μέρες για να τελειοποιήσεις κάτι. 

Τα πολλαπλά delays πρόδιδαν ότι υπήρχαν προβλήματα αλλά το τελευταίο delay ήταν τόσο συγκεκριμένο που πιστεύω έδωσε λάθος εντύπωση μαζί με τα system requirements που ήταν νορμάλ.

Αν βάλουμε και το Witcher μέσα, το οποίο αποτελεί τεράστια επιτυχία για την εταιρία, πολλοί θα έκαναν pre order ενώ δεν θα έκαναν υπό άλλες συνθήκες, βασιζόμενοι στο όνομα που έχει χτίσει η CDPR.

Αν, όπως λες, έχεις επίγνωση ότι θα πάρεις στα χέρια σου ένα ανώριμο προϊόν, τι αξία έχει να το αγοράσεις όταν είναι ανώριμο και να ρισκάρεις να σπάσεις τα νεύρα σου με τα προβλήματα του, μάλιστα πληρώνοντας ολόκληρη την τιμή του παιχνιδιού ενώ σε 6 μήνες θα είναι σε προσφορά και σαφώς βελτιωμένο;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Ναι, θα ζητήσει ο κόσμος refund από την Sony για digital αγορά μη γνωρίζοντας πως θα φάει ban και θα πέσει κλάμα.

Για ποιο λόγο να φάει ban? Επειδη κάνει κάτι νομιμο? Νισάφι με την καταστροφολογία.........

Επεξ/σία από vorlon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, eyw είπε

Πολύς ντόρος για το Cyberpunk, ξεπέρασε και το Microsoft Flight Simulator 2020.
Η PR machine της εταιρείας θα δουλεύει 24/7, σχετικοί και άσχετοι μιλάνε γιαυτό.
Αλλά μπορεί κάτι να μην έχω καταλάβει, τι παραπάνω έχει το cyberpunk και που δεν έχουν τα υπόλοιπα παιχνίδια?
Είναι ακριβό, £49.99 amazon, 59.99€ στον ατμό.

Τί "τί παραπάνω έχει" από τα υπόλοιπα παιχνίδια; Είναι ένα και μοναδικό όπως και κάθε παιχνίδι. Δεν έχει τίποτα παραπάνω κι έχει και τα πάντα παραπάνω ταυτόχρονα.

40 λεπτά πριν, NiceGuyGeorge είπε

Συγνωμη αλλα θυμαται κανεις σας τι προβληματα ειχε το Witcher οταν βγηκε στην αρχη; Εχει καταντησει κουραστικο με τον καθε ενα να κλαιει αρχικα επειδη δεν βγαινει το παιχνιδι στην ωρα του και μετα να τρελαινεται επειδη εχει θεματα. Ουτε το Skyrim που ειναι τιγκα στα προβληματα ακομα και σημερα δεν εχει σταυρωθει ετσι. Λιγο υπομονη δεν βλαπτει. 

Η "ώρα του" είναι οταν το παιχνίδι είναι έτοιμο. Αυτό είναι το θέμα. Καταλαβαίνω από τη δημοσιογραφική κάλυψη που παρακολουθώ οτι οι παίκτες είναι beta-testers επειδή το brass της εταιρείας ήθελε να βγάλει το παιχνίδι για τη Χριστουγεννιάτικη σεζόν.

Και σαν γενικότερο σχόλιο, πας σε μια καφετέρια να πάρεις ένα καφέ (take away έτσι, έχουμε lockdown). Σε ρωτάει ο υπάλληλος "τί θα θέλατε, να ορίστε οι καφέδες μας", κι εσύ παραγγέλνεις αυτό που θες και λαμβάνεις την απάντηση "ωραία, θα περιμένετε απλώς διότι τώρα έρχεται ο συντηρητής της μηχανής". Παρόμοιο πράγμα είναι κι εδώ. Αν κάτι δεν είναι έτοιμο προς χρήση/κατανάλωση, ΔΕΝ ΤΟ ΠΟΥΛΑΣ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Abudi είπε

Τί "τί παραπάνω έχει" από τα υπόλοιπα παιχνίδια; Είναι ένα και μοναδικό όπως και κάθε παιχνίδι. Δεν έχει τίποτα παραπάνω κι έχει και τα πάντα παραπάνω ταυτόχρονα.

Η "ώρα του" είναι οταν το παιχνίδι είναι έτοιμο. Αυτό είναι το θέμα. Καταλαβαίνω από τη δημοσιογραφική κάλυψη που παρακολουθώ οτι οι παίκτες είναι beta-testers επειδή το brass της εταιρείας ήθελε να βγάλει το παιχνίδι για τη Χριστουγεννιάτικη σεζόν.

Και σαν γενικότερο σχόλιο, πας σε μια καφετέρια να πάρεις ένα καφέ (take away έτσι, έχουμε lockdown). Σε ρωτάει ο υπάλληλος "τί θα θέλατε, να ορίστε οι καφέδες μας", κι εσύ παραγγέλνεις αυτό που θες και λαμβάνεις την απάντηση "ωραία, θα περιμένετε απλώς διότι τώρα έρχεται ο συντηρητής της μηχανής". Παρόμοιο πράγμα είναι κι εδώ. Αν κάτι δεν είναι έτοιμο προς χρήση/κατανάλωση, ΔΕΝ ΤΟ ΠΟΥΛΑΣ

Η εσύ δεν παίρνεις το ρίσκο να το αγοράσεις περιμένοντας να δεις καμιά παρουσίαση πρώτα. Όποιος βιάζεται σκοντάφτει. Τώρα που το πήρες όπως και εγώ και έχει προβλήματα απλά περιμένεις να λυθούν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, polaki είπε

Επειδή είμαι στο κομμάτι του development, η αλήθεια είναι ότι ο πελάτης μπορεί να γκρινιάζει για τις καθυστερήσεις, αλλά εν τέλει καλύτερα να γκρινιάζει για καθυστέρηση παρά για προβλήματα. 

Το bottom line είναι ότι όταν ένα παιχνίδι δεν είναι έτοιμο, ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ, ΤΕΛΟΣ. 

Οι μοναδικοί που έχουν ευθύνη σε όλο αυτό το ξεβράκωμα είναι οι μανατζαραίοι. Όταν οι developers (από τον πιο μικρό μέχρι τον πιο super-wow software architect) σου λένε ότι δεν είναι έτοιμο, ΣΚΑΣΕ ΚΑΙ ΑΚΟΥΣΕ ΤΟΝ, ΚΟΠΑΝΕ. Πάρε τώρα τη σφαλιάρα του χρηματιστηρίου μπας και νιώσεις. 

Δεν θα υπάρξει καλύτερο νέο απ'το να διαβάσουμε ότι το διοικητικό συμβούλιο απέλυσε τα top στελέχη που έβγαλαν στην κυκλοφορία το game πριν της ώρας του. Μακάρι κάποιοι να χάσουν τη θέση τους (και φυσικά ΔΕΝ αναφέρομαι στους devs), και δεν είναι καθόλου σκληρό αυτό που λέω. Αυτό τους αξίζει.

Από κει και πέρα, ο χρήστης-gamer δεν μπορεί να έχει ευθύνη επειδή θέλει να παίξει day 1 το game. Ναι οκ, την πάτησε. Αλλά όχι ότι φταιει κιόλας.

Αν πιστεύεις ότι θα την πληρώσουνε οι μεγάλοι και όχι κάτι τόποι που τους εχουνε για να τους ρίξουν στα λιοντάρια (κάτι Junior και καλά Dev‘s) τότε κάτι δεν πάει καλά με το κόσμο μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχως που υπαρχει το θεμα με τις courier και προλαβα και ειδα το χαλι απο την κοπια του θειου, πριν παραλαβω και ανοιξω το πακετο, οποτε επεσε ακυρο πριν καν ερθει. Οταν το στρωσουν, θα το αγορασω, προς το παρον για early access παιχνιδι δεν δινω 60€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 minutes ago, vorlon said:

Για ποιο λόγο να φάει ban? Επειδη κάνει κάτι νομιμο? Νισάφι με την καταστροφολογία.........

Δεν ξέρω τους Ευρωπαϊκούς νόμους αλλά στο LOL (League of Legends) ξέρω πολλές περιπτώσεις που μετά από καιρό ο κόσμος έχει κάνει refund τα χρήματά του που έχει δώσει σε skins. Προφανώς με επακόλουθο το permaban.

Δεν ξέρω αν οι νόμοι είναι διαφορετικοί για τα in-game purchases. Γιατί μιλάμε για in-game purchase όχι του ίδιου του game.

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Η εσύ δεν παίρνεις το ρίσκο να το αγοράσεις περιμένοντας να δεις καμιά παρουσίαση πρώτα. Όποιος βιάζεται σκοντάφτει. Τώρα που το πήρες όπως και εγώ και έχει προβλήματα απλά περιμένεις να λυθούν

Είναι τόσο ρίσκο να μπω σε μια καφετέρια που είναι ανοιχτή, με φώτα αναμμένα, με χαιρετάει ο/η υπάλληλος και μου προσφέρει καφέδες και να περιμένω πως δεν κάνουν συντήρηση εκείνη την ώρα; Δε νομιζω.

Ενώ ισχύει το "μετά την απομάκρυνση από το ταμείο", δε λέω, πραγματικά περιμένω οι απογοητευμένοι χρήστες να μαυρίσουν της CDPR (μια εταιρεία της οποίας το Witcher 3 έχω πραγματικά λατρέψει και είχα σε μεγάλη υπόληψη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Δεν ξέρω τους Ευρωπαϊκούς νόμους αλλά στο LOL (League of Legends) ξέρω πολλές περιπτώσεις που μετά από καιρό ο κόσμος έχει κάνει refund τα χρήματά του που έχει δώσει σε skins. Προφανώς με επακόλουθο το permaban.

Δεν ξέρω αν οι νόμοι είναι διαφορετικοί για τα in-game purchases. Γιατί μιλάμε για in-game purchase όχι του ίδιου του game.

Εσυ αναφέρεσε σε skins απο ένα game. Απο την στιγμή που ένα game δεν τρέχει κανονικά στην κονσόλα αμα γίνει refund αφαιρείται η license απο τον λογαριασμο σου και το game απλά δεν παίζει. Ουτε κλέβεις, ουτε έχεις σπασμένη κονσόλα για να σου μπαναρουν τον λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Abudi είπε

Είναι τόσο ρίσκο να μπω σε μια καφετέρια που είναι ανοιχτή, με φώτα αναμμένα, με χαιρετάει ο/η υπάλληλος και μου προσφέρει καφέδες και να περιμένω πως δεν κάνουν συντήρηση εκείνη την ώρα; Δε νομιζω.

Ενώ ισχύει το "μετά την απομάκρυνση από το ταμείο", δε λέω, πραγματικά περιμένω οι απογοητευμένοι χρήστες να μαυρίσουν της CDPR (μια εταιρεία της οποίας το Witcher 3 έχω πραγματικά λατρέψει και είχα σε μεγάλη υπόληψη)

Ειναι δυο διαφορετικα πραγματα.

Ενα ειναι το θεμα του λαθους της εταιρειας. Τεραστιο λαθος και κοροιδια του πελατη εν γνωση τους.

Το δευτερο ειναι πως ως καταναλωτης, καλο ειναι να περιμενεις πριν δωσεις τα λεφτα σου. Δεν μιλαμε για 1,5 ευρω που κανει ενας καφες, μιλαμε για 60-70 ευρω.

Προφανως δεν ειναι δικαιολογια για την εταιρεια αυτο. Το λεω ως "αυτοπροστασια". Σαν να λεω "Οταν φευγετε απο το σπιτι να κλεινετε την πορτα". Αν την αφησεις ανοιχτη, δεν σημαινει πως δικαιολογειται καποιος που θα μπει μεσα να σε κλεψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα έτσι ενημερωτικά επειδή κάποιοι ρωτούν αν υπάρχει προηγούμενο ναι έχει γινεί άλλη μια φορά σε τέτοιο η κ μεγαλύτερο βαθμό μα μόνο μια για pc  Steam :: Batman™: Arkham Knight :: Announcement on Refunds (steamcommunity.com)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 ώρα πριν, Dinos_12345 είπε

[...]

Αν, όπως λες, έχεις επίγνωση ότι θα πάρεις στα χέρια σου ένα ανώριμο προϊόν, τι αξία έχει να το αγοράσεις όταν είναι ανώριμο και να ρισκάρεις να σπάσεις τα νεύρα σου με τα προβλήματα του, μάλιστα πληρώνοντας ολόκληρη την τιμή του παιχνιδιού ενώ σε 6 μήνες θα είναι σε προσφορά και σαφώς βελτιωμένο;

Μιλάμε γενικά;

Γενικά, όπως προανέφερα, υπάρχουν παιχνίδια που αυτή τη στιγμή κυκλοφορούν χάρη (και) στις προπαραγγελίες.

Οι προπαραγγελίες δεν είναι μόνο χρήματα για τους devs, είναι και όπλο σε διαπραγμάτευση με παραγωγούς, για συμφωνίες με ηλεκτρονικά καταστήματα κτλ.

Είναι και ψυχολογική στήριξη.

Συγκεκριμένα, για το Cyberpunk:

Πρόκειται για μια εταιρία που έχει αποδείξει πως φτιάχνει παιχνιδάρες, της υποστηρίζει με πραγματικά DLC και όχι cosmetics της κακιάς ώρας, κι έχει τα κότσια, αντί να καθίσει πάνω στην επιτυχία και να βγάζει το ίδιο παιχνίδι σε άλλο setting κάθε χρόνο, να τολμάει και να παρουσιάζει κάτι σύνθετο και διαφορετικό.

Εγώ, αυτούς τους ανθρώπους, θέλω να τους στηρίζω. Όπως στήριξα τη Larian με το BG3 (όχι οικονομικά, δεν έχει ανάγκη την παραγγελία μου, προφανώς) γνωρίζοντας πως πάω σε ΕΑ και δεν θα έχω όλο το υλικό, συν τα όποια τεχνικά θέματα, έτσι, αν είχα μηχάνημα που να μπορεί να υποστηρίξει το Cyberpunk στοιχειωδώς, θα το είχα προπαραγγείλει.

Στήριξη, οικονομική (ελάχιστη, το ξέρω) και ψυχολογική, που προσωπικά τη θεωρώ ανεκτίμητη.

Δείχνεις στον άλλο με τρόπο έμπρακτο και μετρήσιμο, με το πορτοφόλι σου, πως τον πιστεύεις: ξέρεις πως θα φτιάξει κάτι εξαιρετικό και, κόντρα στη γκρίνια για τις αναβολές και στα άρθρα για τις καθυστερήσεις και στα παράπονα ανθρώπων που δεν μπορούν να διαβάσουν ούτε μια ανακοίνωση και να καταλάβουν τι πραγματικά γράφει, εσύ είσαι στο πλευρό τους.

Γιατί έχουν αποδείξει με τη διαδρομή τους πως το αξίζουν.

Γι' αυτούς τους λόγους προπαραγγέλνω, όταν και όπου κρίνω. Όχι στα τυφλά και -δυστυχώς, με την κρίση που βιώνουμε- όχι παντού όπου θα ήθελα. Αλλά, όσο μπορώ.

Δεν φταίνε οι προπαραγγελίες, ούτε εξ ορισμού, ούτε γενικά, για τα όποια προβλήματα του χώρου. Οι προπαραγγελίες είναι ένα εργαλείο, και ως εργαλείο απαιτεί σύνεση στο χειρισμό του, τόσο από αυτόν που το διαθέτει όσο και από αυτόν που επιλέγει να το χρησιμοποιήσει.

Επομένως, διαφωνώ με τους γενικούς αφορισμούς πως "δεν προπαραγγέλνουμε ποτέ και τίποτε". 

  • Like 5
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

2 ώρες πριν, pictorino είπε

Ακόμα και μια μεγάλη εταιρεία όπως η cdpr μπορεί να πάθει ζημιά από τέτοια λάθη. Το χειρότερο γι' αυτούς είναι το γεγονός πως έχασαν την αξιοπιστία τους. 

Όπως έκαναν όνομα από ένα μόνο παιχνίδι (witcher series), έτσι το χάλασαν με ένα μόνο παιχνίδι.

Επεξ/σία από johnny7_7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...