Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ορθογράφο (Libreoffice, Kubuntu)


Cntrl+X

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Δεν υπάρχει πλήρης συμβατότητα μεταξύ LibreOffice και MS Office. Και εμένα στο Excel, το LibreOffice δεν εμφανίζει κανονικά τους πίνακες. Είτε ζεις με αυτό, είτε αποθηκεύεις στο εγγενές format του Libre και στέλνεις σε άλλους σε PDF. Γιατί να μην το δεχθούν, το PDF είναι παγκοσμίως η πιο διαδεδομένη και αποδεκτή μορφή αρχείου, είναι το πιο γνωστό standard.

Οταν πρεπει να γινει επεξεργασία των στοιχείων; Σε pdf δεν νομιζω να γινεται επεξεργασία δεδομένων.

Εγω εκανα το εξης, αποθηκευσα το αρχειο στην μορφη του libreoffice μετα το ανοιξα με την εφαρμογή που εχω στο κινητο msoffice και εκανα αποθήκευση ως και αποθηκεύτηκε ως docx, αλλα για ενα έγγραφο απλο με πήρε ωρα. 

Το χω και σε μορφη pdf που ειναι κομπλε. Θα δω αυριο τι θα γινει. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Liverpool89 είπε

Εμενα μου εστειλαν ενα αρχειο word να συμπληρωσω τα στοιχεία μου και να τικαρω αν συμφωνω ή διαφωνω, το αρχειο το επεξεργαζομαι, βαζω στο κουτακι το ✓ που χρειαζεται και το αποθηκευω ως docx οταν παω να το ξανανοιξω εκει που εβαλα το ✓ εμφανιζεται κατι τετοιο [] , στο pdf ή στην μορφη που τα αποθηκευει το libreoffice τα εμφανιζει κανονικα.

Αν ειναι docx και το στειλω στο μαιλ μου, με εμφανιζει κατεστραμενο αρχειο. Το ιδιο αρχειο στο πισι ανοίγει. Με libreoffice παντα. Ενώ στο κινητο εχω την εφαρμογή των office.

Τα προβλήματα αυτά μάλλον προκύπτουν λόγω γραμματοσειρών. Αν το αρχικό αρχείο δημιουργήθηκε σε windows κατά πάσα πιθανότητα χρησιμοποιήθηκαν κάποιες από τις γραμματοσειρές των windows. Αν δεν υπάρχουν αυτές οι γραμματοσειρές στο σύστημα με το libre office, χρησιμοποιούνται κάποιες απ' τις υπάρχουσες. Μπορείς να εγκαταστήσεις τις windows γραμματοσειρές και ν' αλλάξεις αυτές του εγγράφου με κάποιες από τις πιο συνιθησμένες των windows(πχ μπορείς να χρησιμοποιήσεις την arial και για τα σύμβολα την webdings).

 

Επεξ/σία από dancer_69
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...