Προς το περιεχόμενο

Παραδοσιακό ξύρισμα


adnis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

38 λεπτά πριν, Christos21417 είπε

Για εμένα που απλώς θέλω να καθαρίζω τον λαιμό χωρίς κοκκινίλες τι προτείνετε; Να πάρω ένα Wahl shaver ή να πάω σε πιο παραδοσιακή λύση;

Δεν εχω καταλάβει... ξυρίζεσαι και έχεις πρόβλημα στο λαιμό ή ξυρίζεις μόνο τον λαιμό?

Για να βελτιώσεις την εμπειρία ξυρίσματος και να μειώσεις του ερεθισμούς πρέπει να αλλάξεις διαδικασίες. Το ξύρισμα με πολυλέπιδα πλαστικά ξυραφάκια είναι δεδομένο ότι προκαλούν ερεθισμούς. Ο λόγος είναι απλός, σε κάθε πέρασμα περνούν 3,4,5 λεπίδες αν κάνεις σε κάποιο σημείο 3-4 περάσματα είναι σαν να σε κόβουν 20 φορές. Επίσης τα πλαστικά ξυραφάκια κόβουν πιο βαθιά απ' όσο πρέπει, και αυτό είναι θέμα που προκαλεί ερεθισμούς. 

Ενα καλό σαπούνι κάνει τη σωστή προετοιμασία, δίνει την ολισθηρότητα στο δέρμα και βελτιώνει τον τρόπο κοπής.

Το παραδοσιακό ξύρισμα με μηχανή διπλής ακμής, σε συνδυασμό με αφρό σαπουνιού δουλεμένο με πινέλο είναι η καλύτερη λύση. Θέλει όμως να εκπαιδευτείς λίγο. 

Επεξ/σία από evark
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επειδή τώρα πρόσεξα το θέμα και δεν έχω χρόνο να διαβάσω όλα τα tabs μήπως έχει ειπωθεί κάτι για κάποια καλής ποιότητας φαλτσέτα που να μπορώ να την αγοράσω απο Ελλάδα κατα προτίμηση μέσω e-shop;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, evark είπε

 

Δεν εχω καταλάβει... ξυρίζεσαι και έχεις πρόβλημα στο λαιμό ή ξυρίζεις μόνο τον λαιμό?

Για να βελτιώσεις την εμπειρία ξυρίσματος και να μειώσεις του ερεθισμούς πρέπει να αλλάξεις διαδικασίες. Το ξύρισμα με πολυλέπιδα πλαστικά ξυραφάκια είναι δεδομένο ότι προκαλούν ερεθισμούς. Ο λόγος είναι απλός, σε κάθε πέρασμα περνούν 3,4,5 λεπίδες αν κάνεις σε κάποιο σημείο 3-4 περάσματα είναι σαν να σε κόβουν 20 φορές. Επίσης τα πλαστικά ξυραφάκια κόβουν πιο βαθιά απ' όσο πρέπει, και αυτό είναι θέμα που προκαλεί ερεθισμούς. 

Ενα καλό σαπούνι κάνει τη σωστή προετοιμασία, δίνει την ολισθηρότητα στο δέρμα και βελτιώνει τον τρόπο κοπής.

Το παραδοσιακό ξύρισμα με μηχανή διπλής ακμής, σε συνδυασμό με αφρό σαπουνιού δουλεμένο με πινέλο είναι η καλύτερη λύση. Θέλει όμως να εκπαιδευτείς λίγο. 

Έχω γένια κι απλώς θέλω τις γραμμές στον λαιμό. Με τη μηχανή που έχω για τα γένια φαίνεται ότι είναι αξύριστη η περιοχή και ήθελα κάτι πιο clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, suspiria είπε

91R,94R,97R,98R

Οι κεφαλες ειναι ιδιες, αλλαζουν τα χερουλια μονο.

Όλες έχουν ίδια κεφαλή; Έχω την 98R και δεν το ήξερα.

Παρεμπιπτόντως, δεν είναι και τόσο ήπια η μηχανή (για εμένα τουλάχιστον).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Christos21417 είπε

Έχω γένια κι απλώς θέλω τις γραμμές στον λαιμό. Με τη μηχανή που έχω για τα γένια φαίνεται ότι είναι αξύριστη η περιοχή και ήθελα κάτι πιο clean.

Για καθάρισμα γραμμών και περιγραμμάτων δηλαδή....

Νομίζω μπορείς να δοκιμάσεις μια Gillete King C, εξάλλου γι αυτό ακριβώς διαφημίζεται από τη Gillete. Τωρα αν θα χρειαστείς σαπούνι-πινέλο, θα έλεγα να δοκιμάσεις κρέμα σε σωληνάριο με φόρτωμα κατ'ευθείαν μέσα στο πινέλο και δούλεμα στο πρόσωπο. Δεν χρειάζεται να πάρεις ακριβά πράγματα, ένα πινέλο omega από super market (πχ Σκλαβενίτη) στα 5 ευρώ και μια κρέμα nivea ή prosar. Όλα αυτό το σέτ δεν θα σου δώσει την πλήρη εμπειρία του παραδοσιακού ξυρίσματος, όμως με πολύ λίγα χρήματα θα δείς αν σου κάνει και αν βελτιώνει την κατάσταση. Δωσε λίγο χρόνο να βελτιώσεις την τεχνική σου και είμαι σίγουρος ότι θα πετύχεις πολύ καλά αποτελέσματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, evark είπε

Για καθάρισμα γραμμών και περιγραμμάτων δηλαδή....

Νομίζω μπορείς να δοκιμάσεις μια Gillete King C, εξάλλου γι αυτό ακριβώς διαφημίζεται από τη Gillete. Τωρα αν θα χρειαστείς σαπούνι-πινέλο, θα έλεγα να δοκιμάσεις κρέμα σε σωληνάριο με φόρτωμα κατ'ευθείαν μέσα στο πινέλο και δούλεμα στο πρόσωπο. Δεν χρειάζεται να πάρεις ακριβά πράγματα, ένα πινέλο omega από super market (πχ Σκλαβενίτη) στα 5 ευρώ και μια κρέμα nivea ή prosar. Όλα αυτό το σέτ δεν θα σου δώσει την πλήρη εμπειρία του παραδοσιακού ξυρίσματος, όμως με πολύ λίγα χρήματα θα δείς αν σου κάνει και αν βελτιώνει την κατάσταση. Δωσε λίγο χρόνο να βελτιώσεις την τεχνική σου και είμαι σίγουρος ότι θα πετύχεις πολύ καλά αποτελέσματα.

Ναι και γω δε θέλω να μπλέξω με πολλά παρελκόμενα. Έχω μόνιμα γένια και απλώς κάνω τις γραμμές οπότε πιστεύω αυτό που προτείνεις θα είναι οκ για την δουλειά που θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

Επειδή τώρα πρόσεξα το θέμα και δεν έχω χρόνο να διαβάσω όλα τα tabs μήπως έχει ειπωθεί κάτι για κάποια καλής ποιότητας φαλτσέτα που να μπορώ να την αγοράσω απο Ελλάδα κατα προτίμηση μέσω e-shop;  

Η φαλτσέτα θέλει εκτός από τρομερή εμπειρία στο ξύρισμα και εμπειρία στο ακονισμα. Κάποιες είναι shave ready αλλά κάποιες χρειάζονται ακονισμα. Οπότε υπολόγισε και αγορά καλής πέτρας και λουριου για στροπαρισμα.

Μπορείς όμως να πάρεις μια σαβετα καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, suspiria είπε

Η φαλτσέτα θέλει εκτός από τρομερή εμπειρία στο ξύρισμα και εμπειρία στο ακονισμα. Κάποιες είναι shave ready αλλά κάποιες χρειάζονται ακονισμα. Οπότε υπολόγισε και αγορά καλής πέτρας και λουριου για στροπαρισμα.

Μπορείς όμως να πάρεις μια σαβετα καλύτερα.

όχι αν είναι να πάρω σαβέτα ξυρίζομαι και με bic :P 

Φαλτζέτα θέλω να πάρω πέτρα μπορώ να βρω καλή(αν και νομίζω με ζωναράκια απο δέρμα τα ακονίζουν αυτά)  αλλά φαλτσέτα (σε ελληνικό e-shop) δεν έχω βρει κάποια που να μου εμπνέει αξιοπιστία κάτι αγιοβασιλιάτικα βλέπω μόνο 


Δηλαδή ακριβώς επειδή θέλει ακόνισμα να ειναι απο ανοξείδωτο μέταλλο να μην ειναι πολύ μαλακό να έχει ένα βάρος χωρίς να είναι βαρύ να έχει καλή λαβή που να ταιριάζει σε αντρικό χέρι και όχι κάτι ψιλά που βλέπω να μην τρίζει με τον καιρό ο "μεντεσές"  κτλ 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Hiddenite είπε

Η αγορά αυτών γίνεται μόνο από εξωτερικό; Δεν φαίνονται να υπάρχουν διαθέσιμες σε κατάστημα στην Ελλάδα.

Εάν γνωρίζεις που μπορώ να τις βρω στείλε μου pm , αν απαγορεύεται εδώ.

Ευχαριστώ

Έκλεισα, μετά από αρκετο διάβασμα και σε ελληνικά και σε ξένα site, στην 97R. Σχετικά οικονομική.

Όταν την απόκτησω θα γράψω εντυπώσεις.

Ευχαριστώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

όχι αν είναι να πάρω σαβέτα ξυρίζομαι και με bic :P 

Φαλτζέτα θέλω να πάρω πέτρα μπορώ να βρω καλή(αν και νομίζω με ζωναράκια απο δέρμα τα ακονίζουν αυτά)  αλλά φαλτσέτα (σε ελληνικό e-shop) δεν έχω βρει κάποια που να μου εμπνέει αξιοπιστία κάτι αγιοβασιλιάτικα βλέπω μόνο 


Δηλαδή ακριβώς επειδή θέλει ακόνισμα να ειναι απο ανοξείδωτο μέταλλο να μην ειναι πολύ μαλακό να έχει ένα βάρος χωρίς να είναι βαρύ να έχει καλή λαβή που να ταιριάζει σε αντρικό χέρι και όχι κάτι ψιλά που βλέπω να μην τρίζει με τον καιρό ο "μεντεσές"  κτλ 

Μπες στο φόρουμ mens-only θα δεις ότι πουλάει κάποιος ένα μαχαίρι και από ότι ξέρω επειδή μιλήσαμε είναι γνώστης και κάτοχος πάρα πολλών μαχαιριών. Βέβαια αν δεν είσαι μέλος πρέπει να κάνεις κάποιες δημοσιεύσεις πρώτα (20 νομίζω) για να μπορείς να δεις τις αγγελίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατά τη διάρκεια του τελευταίου έτους που χρησιμοποιώ μηχανή ασφαλείας, αγόρασα 4-5 μηχανούλες, άλλες πολύ φθηνές, άλλες λιγώτερο φθηνές... όλες μου έκαναν καλό ξύρισμα, άλλες πιό βαθύ, άλλες πιο εύκολο κλπ,

Τωρα τελευταία πήρα μια Rockwell 6S, δεν είναι φθηνή, γύρω στα 100 ευρώ, όμως είναι μασίφ ανοξείδωτο, υπάρχει και σε χρώμιο ως 6C με τα μισά λεφτά. Κάνει μακράν το πιό βελούδινο και ασφαλές ξύρισμα. Μπορεί να μην φαίνεται τόσο "φινετσάτη" όπως άλλες, λόγω του αυστηρού industrial look, όμως είναι άψογα κατασκευασμένη, ένα πραγματικό εργαλείο ξυρίσματος... Επιπλέον συνοδεύεται με διάφορες πλάκες που αλλάζουν την γεωμετρία του ξυραφιού με αποτέλεσμα να επιλέγει κανείς πως θα τη χρησιμοποιήσει (πρακτικά είναι 6 μηχανές). Άνετα μπορεί κάποιος να ξεκινήσει με αυτή, και φυσικά να μείνει μόνο με αυτή. Για κάποιον που μπορεί να διαθέσει 50 ή 100 ευρώ... είναι μονόδρομος.

Επεξ/σία από evark
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απορία για τους γνώστες.  Διαβάζω σε ξένα  forum οτι η king c έχει εξαιρετικά παρόμοια, άλλοι λένε ακριβώς ίδια κεφαλή, κι ίδια αποτελέσματα στο ξύρισμα με την  muhle r89 οτι έχει αντιγράψει αυτή τη διάσιμη κεφαλή που έχει η  muhle, όπως κι  d89  της    edwin jagger. Υπάρχει κάποιος που να τις έχει και τις 2 να μας πει, ειναι πράγματι ότο παρόμοιες στην κεφαλή τους, στο τελικό αποτέλεσμα, στη συμπεριφορά στο ξύρισμα;

Είναι 2 απ τις  δημοφιλέστερες ήπιες μηχανές, οπότε θα είχε ενδιαφέρον νομίζω η γνώμη κάποιου κατόχου και των δυό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, trelaras22 είπε

Μια απορία για τους γνώστες.  Διαβάζω σε ξένα  forum οτι η king c έχει εξαιρετικά παρόμοια, άλλοι λένε ακριβώς ίδια κεφαλή, κι ίδια αποτελέσματα στο ξύρισμα με την  muhle r89 οτι έχει αντιγράψει αυτή τη διάσιμη κεφαλή που έχει η  muhle, όπως κι  d89  της    edwin jagger. Υπάρχει κάποιος που να τις έχει και τις 2 να μας πει, ειναι πράγματι ότο παρόμοιες στην κεφαλή τους, στο τελικό αποτέλεσμα, στη συμπεριφορά στο ξύρισμα;

Είναι 2 απ τις  δημοφιλέστερες ήπιες μηχανές, οπότε θα είχε ενδιαφέρον νομίζω η γνώμη κάποιου κατόχου και των δυό.

Έχω και τις 2 μηχανές που σε ενδιαφέρουν. Καταρχήν να ξεκαθαρίσουμε ότι σε καμιά περίπτωση δεν είναι ακριβώς η ίδια κεφαλή. Φαίνεται και οπτικά εξάλλου άλλα το καταλαβαίνεις και στο ξύρισμα. Είναι όμως πολύ κοντά στο τρόπο που ξυρίζουν.

Για εμένα έχουν την εξής σημαντική διαφορά. Η king C είναι πιο ήπια στο ξύρισμα (αν και δεν έχω μετρήσεις, αισθάνομαι να έχει μικρότερο blade gap) και ξυρίζει σχεδόν υπό μια συγκεκριμένη γωνία που αν την αλλάξεις παίρνεις μόνο αφρό. Οι 89 είναι περισσότερο αποτελεσματικές και ξυρίζουν σε διάφορες γωνίες (ride the cup, ride the guard κτλ). Προσωπικά βλέπω αυτήν την  διαφορά γιατί κάνω πάντα κόντρα χέρι και εκεί είναι ξεκάθαρο πιο μηχανή είναι πιο εύκολο να σε δαγκώσει και πια είναι πιο ασφαλής. Με τις 89 κ καλή λεπίδα στο κόντρα χέρι μπορείς να πετύχεις bbs. Με την King C θα σου αφήσει σημεία εκτός και αν τα περάσεις ξανά κ ξανά. Από την ανάποδη βέβαια οι 89 σε δαγκώνουν πολύ πιο εύκολα στο κόντρα σε αντίθεση με την king c που λόγο της γωνίας που ανέφερα και του blade gap κάνεις πολύ πιο safe και άνετο κόντρα.

Τώρα αν τα παίρνεις μόνο με την φορά δεν θα δεις και τρελές διαφορές, μονάχα λίγο πιο αποτελεσματικές τις 89. Ανάλογα με τον τρόπο ξυρίσματος σου και την επιδερμίδα σου διαλέγεις και παίρνεις.

Επεξ/σία από plotolp
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, plotolp είπε

Έχω και τις 2 μηχανές που σε ενδιαφέρουν. Καταρχήν να ξεκαθαρίσουμε ότι σε καμιά περίπτωση δεν είναι ακριβώς η ίδια κεφαλή. Φαίνεται και οπτικά εξάλλου άλλα το καταλαβαίνεις και στο ξύρισμα. Είναι όμως πολύ κοντά στο τρόπο που ξυρίζουν.

Το είχα διαβάσει σε κάποιο ξένο φόρουμ, αν θυμάμαι καλά, ότι η 89, είναι συνεργασία των δύο αυτών εταιριών και στην ουσία είναι η ίδια κεφαλή.

Δεν είμαι σίγουρος 100% όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...