Προς το περιεχόμενο

Παραδοσιακό ξύρισμα


adnis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, suspiria είπε

ειναι πιο επιθετικη σιγουρα. Κανε την υπερβαση και παρε την Rockwell 6c και ευχαριστησε με μετα

Συμφωνώ απολύτως.... εγω πήρα την 6S τελευταία.... πολύ κακώς. Αν την είχα πάρει πιο νωρίς θα είχα γλυτώσει ένα σωρό αγορές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 752
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγω ειχα αγορασει την 2c και μετα επικοινωνησα με την Rockwell και μου εστειλαν δωρεαν την πλακα 2/4 οποτε εχω φτιαξει μια 4c

Τωρα τελευταια ξυριζομαι συχνα με μια τελευταια απο τις αγορες μου: Razorock Lupo Black. Καταπληκτικη μηχανη πολυ αποδοτικη και ενω φαινεται επιθετικη στην πραγματικοτητα δεν ειναι. Αξιζει δοκιμης.

RazoRock Lupo Black Double Edge Safety Razor | HairMaker.Gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την πλάκα 2/4 κάτι γίνεται.... είσαι τυχερός. Κανονικά όμως δεν συμφέρει η αγορά της 2C και της πλάκας 2/4, καθως η τιμή ξεπερνάει την τιμή της 6C. 

Πάντως αν ήταν να μείνω με 2 μηχανές, θα επέλεγα την Popular και την 6S. H popular είναι ότι πρέπει για ενα ξύρισμα στα γρήγορα χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις για το αποτέλεσμα. Για αυτούς που πρέπει να ξυρίζονται κάθε μέρα, για ταξίδια ή γι αυτούς που έχουν μεγάλο πρόβλημα ερεθισμών, είναι ιδανική. Δεν κάνει όμως βαθύ ξύρισμα, αφήνει ένα "γενάκι", αν τη ζορίσεις να κόψει και αυτό, θα σε δαγκώσει....

Με την 6C/6S έχεις στην πράξη 6 μηχανές, ακόμα και η 6 δεν είναι πολύ επιθετική, αλλά είναι αρκετή για το 80%-90%. Για παραπάνω πάς σε μιά open, όπως η R41 ή η Fatip Lo Storto.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια άλλη προσέγγιση για βαθύ, αποτελεσματικό και οικονομικό ξύρισμα είναι η χρήση δύο μηχανών κατα τη διάρκεια του ξυρίσματος. Μιάς σχετικά επιθετικής για 2 περάσματα (στα ίσια και στις 90 μοίρες) και μιάς ήπιας για κόντρα στο 3ο πέρασμα. Ποιός λέει ότι σώνει και καλά θα πρέπει και τα τρία περάσματα να γίνουν με την ίδια μηχανή? Δηλαδή αν αλλάξεις πλάκα στην Rockwell δεν είναι σαν να αλλάζεις μηχανή?

Για παράδειγμα η ανοιχτή Fatip Piccolo είναι αρκετά οικονομική (13-15 ευρώ) και είναι πολύ αποτελεσματική (και καλή μηχανή, 100% ορειχάλκινη), ότι πρέπει για 1ο και 2ο (και για 3ο αλλά τελος πάντων), και η King C για το τελευταίο κόντρα. Ιδανικά βέβαια βλέπω την 6C πιό πλήρη λύση, αλλά η Fatip+King C κοστίζει τα μισά (και αν υπάρχει ήδη η King C, δεν το συζητώ)

Επεξ/σία από evark
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, evark είπε

Μια άλλη προσέγγιση για βαθύ, αποτελεσματικό και οικονομικό ξύρισμα είναι η χρήση δύο μηχανών κατα τη διάρκεια του ξυρίσματος. Μιάς σχετικά επιθετικής για 2 περάσματα (στα ίσια και στις 90 μοίρες) και μιάς ήπιας για κόντρα στο 3ο πέρασμα. Ποιός λέει ότι σώνει και καλά θα πρέπει και τα τρία περάσματα να γίνουν με την ίδια μηχανή? Δηλαδή αν αλλάξεις πλάκα στην Rockwell δεν είναι σαν να αλλάζεις μηχανή?

Για παράδειγμα η ανοιχτή Fatip Piccolo είναι αρκετά οικονομική (13-15 ευρώ) και είναι πολύ αποτελεσματική (και καλή μηχανή, 100% ορειχάλκινη), ότι πρέπει για 1ο και 2ο (και για 3ο αλλά τελος πάντων), και η King C για το τελευταίο κόντρα. Ιδανικά βέβαια βλέπω την 6C πιό πλήρη λύση, αλλά η Fatip+King C κοστίζει τα μισά (και αν υπάρχει ήδη η King C, δεν το συζητώ)

 

Χμμ... Πολύ ενδιαφέρουσα προσέγγιση. Τον συνδυασμό Fatip Piccolo   για τα πρώτα περάσματα, και  popular (μιας και την έχω ήδη γι αυτό),  για το τελείωμα πώς τον ακούς;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σημασία έχει πως τον "ακούει" το πρόσωπο σου.... Η ιδέα είναι ότι τα πρώτα δύο περάσματα, και κυρίως το πρώτο είναι εύκολα, δεν χρειάζονται ιδιαίτερη τεχνική, πρέπει να σαρώνουν όσο γίνεται περισσότερο και να αποφεύγονται οι επαναλήψεις, δεν χρειάζεται να επιμένεις στα δύσκολα σημεία. Με την μία και στα γρήγορα!  Αν η μηχανή είναι αποτελεσματική, ιδανικά, θα έχει καθαρίσει το 90%, και μπορεί για πολλούς αυτό να είναι αρκετό και να μη χρειάζεται κάν το τελευταίο. Αν η μηχανή είναι πολύ ήπια, είτε θα έχει αφήσει πολύ για το τέλος, είτε θα επιμείνεις πιο πολύ απ΄όσο πρέπει σε κάποια σημεία. Το τρίτο πέρασμα είναι για τα μερεμέτια και την κόντρα (για όσους κάνουν), εκεί μια ήπια μηχανή βοηθάει πολύ, αρκεί να μην έχει να αντιμετωπήσει μεγάλο φορτίο, γι αυτό είναι σημαντικό να έχεις "καθαρίσει" στα πρώτα δύο, ωστε στο τρίτο "να μαζέψεις τον αφρό".

Από την εμπειρία μου, αυτό που προκαλεί ερεθισμούς και δυσφορία δεν είναι η επιθετικότητα της μηχανής αλλά οι πολλές επαναλήψεις (γι αυτό τα πλαστικά ερεθίζουν). Το πιό επώδυνο ξύρισμα που έχω κάνει είναι με Popular, όταν την πίεσα να αντιμετωπήσει γένια 4 ημερών, που ήθελα να μου τα κάνει και "γυαλί"...Ε! δεν γίνεται!

Όσο για την piccolo, εμένα μου αρέσει πολύ. Κάνει πολύ βαθύ ξύρισμα... Στο πρώτο πέρασμα σαρώνει τα πάντα.... με λίγη προσοχή στο δεύτερο είσαι έτοιμος.

Επεξ/σία από evark
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/3/2022 στις 5:32 ΜΜ, evark είπε

Κατά τη διάρκεια του τελευταίου έτους που χρησιμοποιώ μηχανή ασφαλείας, αγόρασα 4-5 μηχανούλες, άλλες πολύ φθηνές, άλλες λιγώτερο φθηνές... όλες μου έκαναν καλό ξύρισμα, άλλες πιό βαθύ, άλλες πιο εύκολο κλπ,

Τωρα τελευταία πήρα μια Rockwell 6S, δεν είναι φθηνή, γύρω στα 100 ευρώ, όμως είναι μασίφ ανοξείδωτο, υπάρχει και σε χρώμιο ως 6C με τα μισά λεφτά. Κάνει μακράν το πιό βελούδινο και ασφαλές ξύρισμα. Μπορεί να μην φαίνεται τόσο "φινετσάτη" όπως άλλες, λόγω του αυστηρού industrial look, όμως είναι άψογα κατασκευασμένη, ένα πραγματικό εργαλείο ξυρίσματος... Επιπλέον συνοδεύεται με διάφορες πλάκες που αλλάζουν την γεωμετρία του ξυραφιού με αποτέλεσμα να επιλέγει κανείς πως θα τη χρησιμοποιήσει (πρακτικά είναι 6 μηχανές). Άνετα μπορεί κάποιος να ξεκινήσει με αυτή, και φυσικά να μείνει μόνο με αυτή. Για κάποιον που μπορεί να διαθέσει 50 ή 100 ευρώ... είναι μονόδρομος.

Ξεκίνησα το ΠΞ γύρω στο 10μηνο. Η πρώτη και μοναδική μηχανή που πήρα είναι η rockwell 6c. Πολύ ευχαριστημένος-αν και το μόνο μέτρο σύγκρισης που έχω είναι τα Gillette mach 3. Οι πλάκες που την κάνουν ρυθμιζόμενη είναι μεγάλη υπόθεση. Τουλάχιστον για έναν αρχάριο. Το μόνο θεματάκι που έχω, όπως έχω ξαναγράψει εδώ, είναι ότι η μία της πλευρά είναι απειροελάχιστα πιο κοφτερή. Με οποιαδήποτε λεπίδα κι αν χρησιμοποιήσω. Κάποιον άλλο μπορεί να μην τον ενοχλεί καθόλου. Απλά η διαφορά είναι αισθητή. 

Για αυτό το λόγο (και επειδή με τρώει η τσέπη μου λίγο) σκέφτομαι να πάρω την 6s. Έχει την ίδια κεφαλή με τις πλάκες χωρίς το παραπάνω θεματάκι. Την είδα σε μαύρο και την ερωτεύτηκα. 

Στις 20/3/2022 στις 2:48 ΜΜ, evark είπε

Εχω δοκιμάσει αρκετές μηχανές, τουλάχιστον στο τελευταίο πέρασμα, το πιο καλό ΚΑΙ άνετο bbs το κάνει η Rockwell με τη πλάκα 2. Το ίδιο αποτέλεσμα κάνουν κι άλλες, όμως δεν είναι το ίδιο άνετο, χρειάζονται πολύ καλύτερο χειρισμό, ενώ η Rockwell το πάει με ασφάλεια.

Ποιές λεπίδες σε βολεψαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια 2πλη ερωτηση για τους παλιους παραδ. ξυριστές με DE μηχανη: (α)Ποσο γρηγορα κανουμε την κινηση του ξυρισματος; Αποτομα & γρηγορα με μικρες κοφτες κινησεις ή με αργη ταχυτητα;  (β)Ποση αποσταση διανυουμε πανω στο δερμα κατα την χρηση της μηχανης ΑΝΑ 1 κίνηση.  *Το (β) μαλλον αφορα τα αργοσυρτα ξυρισματα γιατι με υψηλη ταχυτητα του ξυραφιου ειναι μαλλον επικινδυνο να διανυσεις μεγαλες αποστασεις πανω στο προσωπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν παρατήρησα καμμιά διαφορά στην συμπεριφορά των δυο πλευρών. Κανονικά δεν πρέπει να υπάρχει. 

Την μαύρη να μη τη πάρεις, γιατί είναι βαμμένη και όσο ναναι κάποια στιγμή θα αρχίσει να ξεφλουδίζει. Η ss σε φυσικό χρώμα είναι αθάνατη, πιθανόν να ξυριστούν με αυτή και τα εγγόνια σου. 

Η Rockwell ειναι "εύκολη" με τις λεπίδες, όμως η πιο σημαντική παράμετρος είναι η σκληρότητα της τρίχας, οπότε οποιαδήποτε πρόταση μπορεί να μη σου ταιριάζει. Μια απλή "συνταγή" είναι να δοκιμάσεις τις πιο κοφτερές και να αρχίζεις να κατεβαίνεις, πχ ξεκινάς με Feather, Nacet, Astor, Permasharp, αν είσαι ικανοποιημένος μένεις με κάποια από αυτές, αν τις αισθάνεσαι πολύ κοφτερές πάς σε πιο ήπιες αρκεί να μη αρχίσουν να τραβάνε.  Πάντα θα κάνεις 1 ή 2 ξυρίσματα με την ίδια λεπίδα, ποτέ παραπάνω, και για την αξιολόγηση θα πρέπει να δοκιμάσεις τουλάχιστον 3 λεπίδες από κάθε μάρκα. Είναι λίγο χρονοβόρο αλλά ΟΚ. Αν κάποια δεν σου κάτσει καλά την αφήνεις και προχωράς στην επόμενη.

Προσωπικά μου έχουν κάτσει καλά οι Personna, δεν είναι σουπερ κοφτερές αλλά από την άλλη δεν με τραβάνε καθόλου.

1 ώρα πριν, nickmanak είπε

Μια 2πλη ερωτηση για τους παλιους παραδ. ξυριστές με DE μηχανη: (α)Ποσο γρηγορα κανουμε την κινηση του ξυρισματος; Αποτομα & γρηγορα με μικρες κοφτες κινησεις ή με αργη ταχυτητα;  (β)Ποση αποσταση διανυουμε πανω στο δερμα κατα την χρηση της μηχανης ΑΝΑ 1 κίνηση.  *Το (β) μαλλον αφορα τα αργοσυρτα ξυρισματα γιατι με υψηλη ταχυτητα του ξυραφιου ειναι μαλλον επικινδυνο να διανυσεις μεγαλες αποστασεις πανω στο προσωπο.

Εγω κάνω σχετικά μεγάλη κίνηση, όλο το κατέβασμα με τη μία, όχι υπερβολικά γρήγορα αλλά καμμιά σχέση σε συγκριση με τα πλαστικά. Μάγουλο-φαβορίτες και κάτω με ένα πέρασμα, γύρισμα την μηχανή και το ίδιο από την άλλη μεριά, ξέπλυμα, μουστάκι-σαγόνι με τη μία, γύρισμα, λαιμός, ξέπλυμα. Σύνολο 2 ξεπλύματα, χρόνος περίπου 60-90 δευτερόλεπτα. Ομοίως πέρασμα στις 90 μοίρες, περίπου με την ίδια ομαδοποίηση, άλλα 60-90 δευτερόλεπτα. Τελευταίο πέρασμα, πιό προσεκτικά, για να μη μείνει τίποτα... 

Το μυστικό είναι να μη ξαναεπιστρέφεις ξανά και ξανά εκεί που έχει περάσει το ξυράφι, θα έρθει το επόμενο "χέρι" και θα πάρει τα υπόλοιπα. Ιδανικά 2 περάσματα σχετικά γρήγορα, με σωστή μηχανή-λεπίδα και έχει φύγει το 90%, μετά απαλά και πιο προσεκτικά στο τρίτο....

Δες κανένα βίντεο του geofatboy στο youtube να πάρεις μιά ιδέα... βέβαια αυτός έχει δέρμα ιπποπόταμου και ξυρίζεται και με το μαχαίρι της κουζίνας αλλά οκ.

Επεξ/σία από evark
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, evark είπε

Δες κανένα βίντεο του geofatboy στο youtube να πάρεις μιά ιδέα... βέβαια αυτός έχει δέρμα ιπποπόταμου και ξυρίζεται και με το μαχαίρι της κουζίνας αλλά οκ.

Ναι ρε φίλε...Γιατί να μη μας δώσει ο Θεός ένα τέτοιο να απολαμβάνεις ξυρίσματα χωρίς να αγχώνεσαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, evark είπε

 Δες κανένα βίντεο του geofatboy στο youtube να πάρεις μιά ιδέα... βέβαια αυτός έχει δέρμα ιπποπόταμου και ξυρίζεται και με το μαχαίρι της κουζίνας αλλά οκ.

Αυτό με το δέρμα, γενικά, είναι κάτι που το έχουν -με εκ γενετής ή γίνεται καιρό με τον καιρό καταφέρνοντας πολύ ωραία και σωστά ξυρίσματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω κλείνω κανένα χρόνο μακρυά από τα πλαστικά, τα άλλα (πινέλο, σαπούνια, κλπ) τα είχα σχεδόν πάντα.

Είναι σαφής η βελτίωση στο δέρμα μου, και γίνεται πιο ανθεκτικό στη λεπίδα, και δεν έχω δεί τρίχες "προς τα μέσα", και γενικά έχω ξεχάσει τους ερεθισμούς της επόμενης ημέρας. Σίγουρα πολύ σημαντικό ρόλο παίζει και η βελτίωση της τεχνικής, αλλά και ως αρχάριος είχα πολύ καλύτερη εμπειρία συνολικά, γι αυτό και συνέχισα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σχεδόν πάντα στα ξυρισμάτά μου ( ~17 χρόνια) έχω κοκκινίλα στο δεξί μέρος του λαιμού χαμηλά, στο ύψος του μήλου που λέμε.

Στα τελευταία ξυρίσματα  τείνει όσο πάει να μικραίνει αυτός ο ερεθισμός. Βέβαια θεωρώ οτι αυτό γίνεται επειδή βελτιώνομαι από θέμα τεχνικής όσο να ναι , ξυρίζομαι αργά και όχι με "μπουκωμένη" μηχανή. Επίσης περιποιούμαι το δέρμα μου και με το γνωστό balsam του Korre.

Ελπίζω να εξαφανιστεί οριστικά στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παρακολουθειτε βιντεο του Kevy Shaves θα παρατηρησατε οτι εχει παντα ερεθισμο δεξια στο λαιμο κατω και οσα χρονια ξυριζεται χωρις να εχει κοψιματα εκει παντα κανει ερεθισμο. Δυστυχως καποια σημεια ειναι υπερ ευαισθητα και δεν υπαρχει σωτηρια. Αυτο το παρατηρω και σε μενα. Αν πχ καποια στιγμη κανω ενα μικρο κοψιματακι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα στα επομενα 2,3 ξυρισματα να ξανα κοπω ή ερεθιστω στο ιδιο σημειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...