Προς το περιεχόμενο

Παραδοσιακό ξύρισμα


adnis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μπορείς να ξυρίσεις τα δύσκολα σημεία πιο απαλά (κι ας μην είναι τοσο βαθύ το αποτέλεσμα)? ή ακόμα και να χρησιμοποιήσεις μια άλλη μηχανή γι αυτά? 

Αν μου τύχει κατι τέτοιο κάνω το πρώτο πέρασμα, στο δεύτερο πάω πολύ απαλά στα σημεία αυτά και αποφεύγω τελείως το τελευταίο. Επιπλέον τα σημεία αυτά χρειάζονται επιπλέον φροντίδα με μια κρέμα ισως ακόμα και με μια φαρμακευτική για να εξαφανιστεί το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 752
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ηθελα να ρωτησω τους γνωστες τι διαφορά εχουν τα προιοντα στην κατηγορία "Αιμοστατικά" με αυτα που λεγονται "Στύψη-Alum Block". Εγω χρησιμοποιώ αιμοστατικό μολύβι για τα κοψίματα στο ξύρισμα. Μήπως είναι το Alum Block η ίδια ουσία που έχει και το αιμοστατικό αλλά σε μεγαλύτερη ποσότητα;  Στα συστατικα των προιοντων διαβαζω διαφορετικές ονομασίες. Στα Alum Block αναφέρουν "Potassium Alum" ενώ στα μολύβια "Aluminum Sulfate". Δεν έχω καταλάβει βρε παιδιά ας μου εξηγήσει κάποιος!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, nickmanak είπε

Ηθελα να ρωτησω τους γνωστες τι διαφορά εχουν τα προιοντα στην κατηγορία "Αιμοστατικά" με αυτα που λεγονται "Στύψη-Alum Block". Εγω χρησιμοποιώ αιμοστατικό μολύβι για τα κοψίματα στο ξύρισμα. Μήπως είναι το Alum Block η ίδια ουσία που έχει και το αιμοστατικό αλλά σε μεγαλύτερη ποσότητα;  Στα συστατικα των προιοντων διαβαζω διαφορετικές ονομασίες. Στα Alum Block αναφέρουν "Potassium Alum" ενώ στα μολύβια "Aluminum Sulfate". Δεν έχω καταλάβει βρε παιδιά ας μου εξηγήσει κάποιος!

το Alum Block είναι ισχυρότερο αντισηπτικό και περιορίζονται εκεί οι ιδιότητες του,ενώ το αιμοστατικό μολύβι σταματάει την έκκριση αίματος στα μικρά κοψίματα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Alum Block είναι πολύ χρήσιμο σε όσους ξυρίζονται είτε με ασφαλείας είτε με πλαστικό.

Όταν το χρησιμοποίησα πρώτη φορά, αναρωτήθηκα γιατί δεν το ήξερα νωρίτερα.

Το alum-block, στα ελληνικά "στυπτηρία" είναι χρήσιμη ως αιμοστατικός και απολυμαντικός παράγοντας. Δεν είναι μόνο για το κόψιμο, το χρησιμοποιώ πάντα στο τέλος, πάντα με κρύο νερό σε όλο το πρόσωπο. Λειτουργεί και ως αποσμητικό, και μάλιστα υπάρχουν πολλά προϊόντα "Στυπτηρίας" που πωλούνται ως αποσμητικά

πχ.

https://www.skroutz.gr/s/7167544/Crystal-Spring-Salt-Of-The-Earth-Spray-100ml.html

https://www.skroutz.gr/s/7152270/Macrovita-Stick-Φυσικός-Αποσμητικός-Κρύσταλλος-Stick-120gr.html

Βασικά και το μολύβι και το block είναι σχεδόν το ίδιο υλικό

 

FYI

https://el.wikipedia.org/wiki/Στυπτηρία

Επεξ/σία από evark
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

https://www.aliexpress.com/item/32786686923.html?spm=a2g0o.search0304.0.0.74e31b9a7qgXD7&algo_pvid=dc95e127-17da-4297-9101-c486f62cfbe5&algo_exp_id=dc95e127-17da-4297-9101-c486f62cfbe5-2

Ενθουσιασμένος! Η δεύτερη μηχανή που παίρνω ως αρχάριος μετά τη Gillette King C, και μπορώ να πω πως κάνει πολύ καλύτερο και βαθύ ξύρισμα, αλλά είναι το ίδιο ήπια και δεν κάνει κοψίματα.

Οριακά σκέφτομαι να βάλω σε αγγελία την Gillette ή να την κρατήσω ως αναμνηστική ως πρώτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με δύο μηχανές, και θέλεις να "ξεφορτωθείς" την μία? Τι να πουν και άλλοι που έχουν γεμίσει ένα ντουλάπι...

Εντάξει, πέρα από τη πλάκα, χρειάζονται μερικές μηχανές, γιατί προσαρμόζεις τον συνδυασμό λεπίδα-μηχανή ανάλογα με τις συνθήκες.... πχ άλλο στήσιμο για αναγκαστικό ξύρισμα μιάς ημέρας, άλλο για bbs τεσσάρων ημερών, άλλο για ταξίδι κλπ. Ακόμα και στο ίδιο ξύρισμα, μπορεί μια μηχανή να είναι κατάλληλη για τα 2 πρώτα περάσματα και μιά άλλη για τη κόντρα στο 3ο...

Δωσε σε κάθε μηχανή τον χρόνο της, και τα ξυρίσματα της, με διαφορετικές λεπίδες (γιατί μπορεί μια λεπίδα που παίζει καλά στη μιά, μπορεί να είναι τραγική σε μια άλλη μηχανή) και κρίνεις....

Επεξ/σία από evark
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος θελει να δοκιμασει την τυχη του με σαβέτα, θα φέρει το Lidl το Σάββατο 23 Απριλίου.

https://www.lidl-hellas.gr/p/frontida-gia-ton-antra/livarno-home-diafora-psalidia-lepida/p144997

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/3/2022 στις 7:57 ΜΜ, evark είπε

Συμφωνώ απολύτως.... εγω πήρα την 6S τελευταία.... πολύ κακώς. Αν την είχα πάρει πιο νωρίς θα είχα γλυτώσει ένα σωρό αγορές. 

 

Στις 22/3/2022 στις 5:59 ΜΜ, focused111 είπε

Ξεκίνησα το ΠΞ γύρω στο 10μηνο. Η πρώτη και μοναδική μηχανή που πήρα είναι η rockwell 6c. Πολύ ευχαριστημένος-αν και το μόνο μέτρο σύγκρισης που έχω είναι τα Gillette mach 3. Οι πλάκες που την κάνουν ρυθμιζόμενη είναι μεγάλη υπόθεση. Τουλάχιστον για έναν αρχάριο. Το μόνο θεματάκι που έχω, όπως έχω ξαναγράψει εδώ, είναι ότι η μία της πλευρά είναι απειροελάχιστα πιο κοφτερή. Με οποιαδήποτε λεπίδα κι αν χρησιμοποιήσω. Κάποιον άλλο μπορεί να μην τον ενοχλεί καθόλου. Απλά η διαφορά είναι αισθητή. 

Για αυτό το λόγο (και επειδή με τρώει η τσέπη μου λίγο) σκέφτομαι να πάρω την 6s. Έχει την ίδια κεφαλή με τις πλάκες χωρίς το παραπάνω θεματάκι. Την είδα σε μαύρο και την ερωτεύτηκα. 

Ποιές λεπίδες σε βολεψαν;

ολες οι rockwell ειναι πολυ προσεγμενες , οι 2 καναδοι εχουν κανει επανασταση στο ξυρισμα για οποιον εχει δει συγκριτικα βιντεο διαφορας σχεδιασμου με αλλες μηχανες. π.χ η στρογγυλωτητα που εχουν στο τελειωμα της λεπιδας.

ηθελα να σε ρωτησω πως σου φανηκε η λεπιδα ,η σουηδικη που δινουν μαζι με την μηχανη? κοφτερη,μετρια,αντοχη κ.λ.π?

επισης και εγω με Gillette mach 3 κανω ενα πειραμα εδω και μηνες και μπορω να πω οτι μου αρεσει αρκετα.θελει ομως προσοχη γιατι στην επαναληψη πας για +3 περασματα 6 συνολο ουσιαστικα και εκει...καμμια συγκριση με την παραδοσιακη μηχανη.οι 3 λεπιδες δεν με τρελαινουν ,2 πιστευω οτι ειναι καλυτερα για οποιον χρησιμοποιει τετοιες.το λενε και οι δερματολογοι,μεχρι 2.

ακουω πολυ καλα λογια και για την Gillette SkinGuard Sensitive με 2 ,θα δοκιμασω σε λιγο και αυτην,δερμα χωρις ερεθισμους απο πλαστικη? ενδιαφερον για να δουμε!

Στις 22/3/2022 στις 8:12 ΜΜ, nickmanak είπε

Μια 2πλη ερωτηση για τους παλιους παραδ. ξυριστές με DE μηχανη: (α)Ποσο γρηγορα κανουμε την κινηση του ξυρισματος; Αποτομα & γρηγορα με μικρες κοφτες κινησεις ή με αργη ταχυτητα;  (β)Ποση αποσταση διανυουμε πανω στο δερμα κατα την χρηση της μηχανης ΑΝΑ 1 κίνηση.  *Το (β) μαλλον αφορα τα αργοσυρτα ξυρισματα γιατι με υψηλη ταχυτητα του ξυραφιου ειναι μαλλον επικινδυνο να διανυσεις μεγαλες αποστασεις πανω στο προσωπο.

βασικα ολα εξαρτωνται απο το δερμα και τι σε βολευει.γενικα παντως το  αργο,ειτε μεγαλο ,ειτε μικρο, στην απολαυση και την τελειοτητα ειναι παντα πιο αριστο τεχνικα1

Στις 23/3/2022 στις 3:23 ΜΜ, Hiddenite είπε

Αυτό με το δέρμα, γενικά, είναι κάτι που το έχουν -με εκ γενετής ή γίνεται καιρό με τον καιρό καταφέρνοντας πολύ ωραία και σωστά ξυρίσματα;

εγω παλι ειχα πολυ γερο δερμα μεχρι τωρα και στα αντα μου απεκτησα ευαισθησια,οποτε θεμα ηλικιας δεν ειναι.σιγουρα ειναι θεμα σωστου ξυρισματος,τεχνικης ,γενετικης προδιαθεσης και προπαντων σωστων επιλογων σε υλικα.

Επεξ/σία από mike15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, mike15 είπε

 

ηθελα να σε ρωτησω πως σου φανηκε η λεπιδα ,η σουηδικη που δινουν μαζι με την μηχανη? κοφτερη,μετρια,αντοχη κ.λ.π?

Οι λεπιδες rockwell που ηταν μαζι με τη μηχανη μου φανηκαν καλυτερες απ'οτι περιμενα. Ταιριαζαν στη μηχανη. Δεν ειχα κοψιματα. Τις κρατουσα για 2 ξυρισματα. Καθε δικο μου ξυρισμα 1 χερι με τη φορα της τριχας, 1 χερι καθετα και 1 χερι κοντρα μαγουλο-μουστακι. Κοντρα λαιμο δεν εχω καταφερει ακομα χωρις εντονο ερεθισμο οποτε το αφηνω προς το παρον. Θελω να τις ξαναδοκιμασω βεβαια μηπως εχω βελτιωσει την τεχνικη μου και μου φανουν καλυτερες. Ημουν στο ξεκινημα και δεν ξερω κατα ποσο μπορεις να λαβεις υποψη σου τη γνωμη μου. Θεωρω καλες για αρχαριο οπως εγω τοτε. Αλλα οι καλυτερες μεχρι τωρα που ταιριαζουν στη συγκεκριμενη μηχανη και στην επιδερμιδα-γενια μου ειναι οι voskhod. Διαβασα γι αυτες εδω μεσα, καποιο παλικαρι ειχε πει πως ταιριαζουν με τη μηχανη και οντως. Βαθυ ξυρισμα και αναιμακτο 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν εχω μεγάλη εμπειρία με λεπίδες, και επίσης δεν ξέρω αν το αποτέλεσμα είναι συγκρίσιμο σε άλλα γενια με διαφορετική πυκνότητα/σκληρότητα.

 Feather : Αχρείαστα κοφτερές.... εξαρτάται βέβαια από τη μηχανή, ομοίως και οι Astor, όχι σαν τις feather αλλά είναι πολύ για μένα.

Καλά μου κάθονται οι Personna και οι Wilkinson (οι μαύρες) αν και είναι λιγωτερο κοφτερές τα καταφέρνουν. Και με τις δυο αυτές έχω πολύ άνετο ξύρισμα. Μεγάλη άνεση και με τις voskhod αν και αυτές μου πέφτουν πιο κοφτερές από ότι χρειάζομαι.

Astra και Derby, με ταλαιπορούν, τραβάνε πολύ....

Τις Rockwell που έχει η συσκευασία της 6S, δεν τις έχω βολτάρει ακόμα... είναι στην αναμονή με μερικές άλλες....

Επεξ/σία από evark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, nickmanak είπε

Οποιος θελει να δοκιμασει την τυχη του με σαβέτα, θα φέρει το Lidl το Σάββατο 23 Απριλίου.

https://www.lidl-hellas.gr/p/frontida-gia-ton-antra/livarno-home-diafora-psalidia-lepida/p144997

Για τα χρήματά της νομίζω είναι καλή. Κατασκευαστικά θα αξίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, evark είπε

 

 Feather : Αχρείαστα κοφτερές.... εξαρτάται βέβαια από τη μηχανή, ομοίως και οι Astor, όχι σαν τις feather αλλά είναι πολύ για μένα.

 

 

οι 2 αγαπημενες του σταροβα στο καναλι του για ξυρισμα.

4 ώρες πριν, focused111 είπε

Οι λεπιδες rockwell που ηταν μαζι με τη μηχανη μου φανηκαν καλυτερες απ'οτι περιμενα. Ταιριαζαν στη μηχανη. Δεν ειχα κοψιματα. Τις κρατουσα για 2 ξυρισματα. Καθε δικο μου ξυρισμα 1 χερι με τη φορα της τριχας, 1 χερι καθετα και 1 χερι κοντρα μαγουλο-μουστακι. Κοντρα λαιμο δεν εχω καταφερει ακομα χωρις εντονο ερεθισμο οποτε το αφηνω προς το παρον. Θελω να τις ξαναδοκιμασω βεβαια μηπως εχω βελτιωσει την τεχνικη μου και μου φανουν καλυτερες. Ημουν στο ξεκινημα και δεν ξερω κατα ποσο μπορεις να λαβεις υποψη σου τη γνωμη μου. Θεωρω καλες για αρχαριο οπως εγω τοτε. Αλλα οι καλυτερες μεχρι τωρα που ταιριαζουν στη συγκεκριμενη μηχανη και στην επιδερμιδα-γενια μου ειναι οι voskhod. Διαβασα γι αυτες εδω μεσα, καποιο παλικαρι ειχε πει πως ταιριαζουν με τη μηχανη και οντως. Βαθυ ξυρισμα και αναιμακτο 😁

τις κρατας μονο 2 ξυρισματα? αλλοι τις χρησιμοποιουν τουλαχιστον 4 .  αν εχεις πυκνα σκληρα γενια τοτε οκ,ταλαιπωρουνται αρκετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9/10 φορες ξυριζομαι ανα 5 ημερες. Εχω κρατησει και 3 φορες και 4 φορες. Αλλα με μερικες ενιωθα τραβηγματα και με αλλες δεν ειχα τοσο βαθυ ξυρισμα. Επειδη ειναι σχετικα φθηνες και δεν ξυριζομαι καθε μερα/καθε δευτερη μερα 2 ξυρισματα ανα λεπιδα για μενα θεωρω ειναι μια χαρα. Αν δεν ειναι βαθυ το ξυρισμα αντανακλαστικα θα πιεσω τη μηχανη στο δερμα η θα χρειασω περισσοτερα περασματα με αποτελεσμα εκδορες/κοψιματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά το 2ο ξυρισμα η λεπίδα αλλάζει συμπεριφορά..... μπορεί να ξυρίζει, μπορεί και όχι....

Είναι τόσο φθηνές που για μένα δεν αξίζει να τις κρατάω παραπάνω.... για το προσωπο μας μιλάμε... εκεί θα κάνουμε οικονομία? στην ανάγκη για να περιορίσω το κόστος, αν φτάσουμε σε αυτό το σημείο, θα κόψω από το σαπούνι, υπάρχουν φθηνά σαπούνια που αποδίδουν εξαιρετικά κι ας μην μυρίζουν τόσο ωραία όσο τα premium.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...