Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2021


Diinekis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, haHa είπε

Ουτε φυσικα τους ενδιαφερουν τα data που δειχνουν οτι ο Χαμιλτον εκανε πιο γρηγορο outlap απο οτι εκεινο που εκανε οταν ηταν πισω απο τον Max. Δυο μετρα και δυο σταθμα.

Αγαπητέ haHa, εγώ αυτό είδα και αυτό έγραψα. Όπως έχω αναφέρει ξανά δεν είμαι με τον Max (τον έχω κράξει πάρα πολλές φορές παλιότερα) και ούτε με την RB. Είμαι με τις αγαπημένες όλων, φοράδες αν και κουτσές. Τότε που δεν είχαμε το internet για να κάνουμε τους κριτές απλόχερα με λεπτομέρειες όπως εσύ, τους κάναμε  πάλι μόνο με αυτά που βλέπαμε. Δε θυμάμαι κάποιον οδηγό να "προκαλεί" δημόσια όπως ο Ham. Νομίζω και το πλήθος που τον γιουχάριζε είδε το ίδιο πράγμα. Ο πολυπρωταθλητής θα έπρεπε να είναι ποιο "τίμιος". "Η γυναίκα του Καίσαρα δεν αρκεί να είναι τίμια, πρέπει και να φαίνεται τίμια". Φιλικά πάντα :cool:
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Monza 2019.. Αν και εντελώς αλλά τα δεδομένα.......... Ενδιαφέρον τακτική να μην επιτρέπεις στους άλλους να κάνουν την προσπάθειά.. Cit Hamilton 

 

Ζητω η συνέπεια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έγινε, τελείωσε το άουτλαπ του Χάμιλτον ή ακόμα;

Στα σοβαρά. Ο Χάμιλτον δεν είναι καθαρός οδηγός. Ποτέ του δεν ήταν. Καλά στις συγκρίσεις με Κίμι γελάω. Ωστόσο, στο σημερινό η RBR έπρεπε να ήταν πιο ξύπνια. Είναι φανερό πλεόν ότι η Μερκ θα παίξει στα όρια των κανονισμών και πέρα από αυτά. 

Επίσης, το παραμύθι ότι η RBR είναι (by far μάλιστα) το καλύτερο μονοθέσιο φέτος δεν ισχύει. Ισάξια είναι τα μονοθέσια και τώρα το μομέντουμ δείχνει Μερκ. Λέγαμε περιμένετε να πάνε στην Ευρώπη, περιμένετε να έρθουν τα καλά gp του Χάμιλτον (Αγγλία, Ουγγαρία), περιμένετε να δούμε τα gp μετά τη θερινή διακοπή, αλλά το πόρισμα είχε βγει. Έλεγε ο Τότο ότι δεν τους φτάνουμε φέτος και λέγαμε κρατήστε πισινή γιατί κανείς δεν εγγυάται ότι λέει την αλήθεια. Και η απόδοση ενός μονοθεσίου ορίζεται από δύο οδηγούς, όχι μόνο από τον τοπ. Εντάξει ας βγει ότι δεν κάνει και ο Πέρεζ. Δεν έκανε και ο Γκασλί (που με ΑΤ πετάει), δεν έκανε και ο Άλμπον, τα πάντα για να μην παραδεχθούμε ότι ο Μαξ είναι in a league of his own και οδηγάει αυτό το μονοθέσιο στα όριά του 3 χρόνια τώρα.

Υ.Γ.: InTereSTing tActIcs fRom FeRRarI

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωστόσο όλο αυτό πήρε μεγάλη σημασία. Η ουσία είναι ότι η Mercedes έχει κάτι παραπάνω από την Red Bull. Όπως και να γινόταν ο hamilton θα  έπαιρνε την pole 

Επεξ/σία από eri77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, specre είπε

...Δε θυμάμαι κάποιον οδηγό να "προκαλεί" δημόσια όπως ο Ham. Νομίζω και το πλήθος που τον γιουχάριζε είδε το ίδιο πράγμα...

Επειδη το υπολοιπο θεμα το εχουμε αναλυσει, ας κανω ενα σχολιο σε αυτο:
Το πληθος ειναι σχεδον αδυνατο να ξερει τι εγινε, δεν καταλαβαινεις πολλα οταν εισαι στην πιστα.
Το booeing ηταν πιστευω για το συμβαν του προηγουμενο αγωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, eri77 είπε

Όπως και να γινόταν ο hamilton θα έσπερνε την pole 

Μα και στην Μόντσα ό,τι και να γινόταν θα την έπαιρνε την πολ ο Σαρλς, αλλά τότε είχε interesting tectics.

Καλή η ανωτερίλα, αλλά όταν τα άτομα απέναντι το αξίζουν. Η Μερκ είναι διατεθιμένη να κάνει τα πάντα για το πρωτάθλημα και καλά κάνει, επαγγελματικός αθλητισμός είναι. Καιρός είναι η RB να αρχίσει να απαντάει αναλόγως. 

Επεξ/σία από greenfan20
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, greenfan20 είπε

Επίσης, το παραμύθι ότι η RBR είναι (by far μάλιστα) το καλύτερο μονοθέσιο φέτος δεν ισχύει. Ισάξια είναι τα μονοθέσια και τώρα το μομέντουμ δείχνει Μερκ. Λέγαμε περιμένετε να πάνε στην Ευρώπη, περιμένετε να έρθουν τα καλά gp του Χάμιλτον (Αγγλία, Ουγγαρία), περιμένετε να δούμε τα gp μετά τη θερινή διακοπή, αλλά το πόρισμα είχε βγει. Έλεγε ο Τότο ότι δεν τους φτάνουμε φέτος και λέγαμε κρατήστε πισινή γιατί κανείς δεν εγγυάται ότι λέει την αλήθεια..

Το πορισμα βγαινει για τις εκαστοτε συνθηκες/αγωνες. Η RB ειχε το ταχυτερο συνολικα μονοθεσια στους πρωτους 9 αγωνες.
Για το Silverstone(10ος αγωνας) δεν θα μαθουμε ποτε, αλλα απο οτι φαινεται ηταν πολυ κοντα.
Στον τωρινο gp, φαινεται οτι η Merc εχει το πανω χερι, αλλα αυτο δεν την κανει να εχει συνολικα στο πρωταθλημα το πιο γρηγορο μονοθεσιο, απλα την κανει στον σημερινο αγωνα.

Μπορει καλλιστα στον επομενο αγωνα ειναι η RB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ με το πόρισμα που είχε βγει. Ο Μαξ ήταν πάνω από τις δύο Μερκ και στα 9 gp, ο Πέρεζ δεν ήταν παρά μόνο σε 1. Όποιος θέλει να βγάλει άχρηστο τον Πέρεζ μπορεί να το κάνει.

Επίσης το πόρισμα έλεγε ότι το πρωτάθλημα τελείωσε. Και με αυτό διαφωνούσα και είχα τονίσει ότι το πρωτάθλημα τελείωσε μόνο αν λέει αλήθεια ο Τότο, που όπως αποδείχτηκε δεν έλεγε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, greenfan20 είπε

Και η απόδοση ενός μονοθεσίου ορίζεται από δύο οδηγούς, όχι μόνο από τον τοπ. Εντάξει ας βγει ότι δεν κάνει και ο Πέρεζ. Δεν έκανε και ο Γκασλί (που με ΑΤ πετάει), δεν έκανε και ο Άλμπον, τα πάντα για να μην παραδεχθούμε ότι ο Μαξ είναι in a league of his own και οδηγάει αυτό το μονοθέσιο στα όριά του 3 χρόνια τώρα.

  

1 ώρα πριν, greenfan20 είπε

Διαφωνώ με το πόρισμα που είχε βγει. Ο Μαξ ήταν πάνω από τις δύο Μερκ και στα 9 gp, ο Πέρεζ δεν ήταν παρά μόνο σε 1. Όποιος θέλει να βγάλει άχρηστο τον Πέρεζ μπορεί να το κάνει.

 

Mιλαμε για τον Perez που σε ολη τη σεζον κανει πανω-κατω ιδιο χρονο qualifying  με τον .. Gasly που οδηγει ... Alpha Tauri;


Προσεξε, ειμαι ο πρωτος που λεει οτι ο Max ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ οδηγος και μαζι με τον Hamilton ειναι σε αλλο επιπεδο, απλα το point μου ειναι να μην ξεχναμε το ποσο χαλια τα παει ο Perez φετος: στο qualifying ειναι σαν να οδηγει Alpha Tauri.

 

Εδω τι ισχυε πριν ενα μηνα που ειχα κανει τις πραξεις:
 

Στις 26/6/2021 στις 6:19 ΜΜ, haHa είπε

Ο Gasly με Alpha Tauri ειναι μεχρι στιγμης πιο γρηγορος στο qualifying απο οτι ειναι ο Perez με RB.

Average qualifying difference: Max vs Perez: 0.449s υπερ Max
Average qualifying difference: Gasly vs Perez: 0.022s υπερ Gasly
Average qualifying difference: Max vs Gasly: 0.427s υπερ Max


Αυτο τα λεει ολα και για τον Gasly, αλλα και για τον Perez. Στο qualifying ο Perez ειναι σαν να οδηγει το αδερφακι Alpha Tauri.

 

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, haHa είπε

Το booeing ηταν πιστευω για το συμβαν του προηγουμενο αγωνα.

Εγώ πιστεύω ότι ήταν και για το σημερινό B) (όχι ότι συμφωνώ για το booeing). Όπως και να έχει ελπίζω να σταματήσουν αυτές οι ανοησίες και να βλέπουμε αυτά που πρέπει και περιμένουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, haHa είπε

 


Προσεξε, ειμαι ο πρωτος που λεει οτι ο Max ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ οδηγος και μαζι με τον Hamilton ειναι σε αλλο επιπεδο, 

Ακριβως εδώ είναι πού μπερδεύεσαι. Βάζεις στο ίδιο επίπεδο τον verstappen με τον Hamilton. Μειώνεις τον έναν και ανεβάζεις τον άλλον (σκόπιμα κατά εμένα).. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, haHa είπε

και μαζι με τον Hamilton

Το και "μαζι με τον Χάμιλτον" δεν συμφωνώ. Ειδικά φέτος ο Χάμιλτον έχει κάνει λάθη που δεν έχει κάνει ο Μαξ. Προφανώς παραμένει τοπ οδηγός, μην ερμηνεύσει κανείς όπως θέλει τα γραφόμενά μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, greenfan20 είπε

Το και "μαζι με τον Χάμιλτον" δεν συμφωνώ. Ειδικά φέτος ο Χάμιλτον έχει κάνει λάθη που δεν έχει κάνει ο Μαξ. Προφανώς παραμένει τοπ οδηγός, μην ερμηνεύσει κανείς όπως θέλει τα γραφόμενά μου

Δεν εξεταζω εναν οδηγο βασει ενος ή 3 αγωνων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, haHa είπε

Gasly που οδηγει ... Alpha Tauri;

Τελικά ο Γκασλί είναι καλό ή κακός οδηγός; Μήπως και ο Γκασλί και ο Αλμπον και ο Περεζ είναι καλοί οδηγοί και η RBR είναι ζόρικο μονοθέσιο στην οδήγηση, γεγονός που δίνει έξτρα κρέντιτ στον Μαξ;

1 λεπτό πριν, haHa είπε

Δεν εξεταζω εναν οδηγο βασει ενος ή 3 αγωνων.

Ούτε εγώ.

Επεξ/σία από greenfan20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, haHa είπε

Η RB ειχε το ταχυτερο συνολικα μονοθεσια στους πρωτους 9 αγωνες.

Εγώ το παραπάνω είναι που δεν μπορώ να καταλάβω. Τα δεδομένα σε Ιταλία, Πορτογαλία, Ισπανία και Αγγλία, δηλαδή περίπου το μισό των έως τώρα αγώνων, έδειξαν το αντίθετο. Πως μπορεί κάποιος με τόσο σιγουριά να γράψει -και να πιστεύει- ένα τέτοιο πράγμα σαν κι αυτό που έγραψες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...