Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2021


Diinekis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

 

Τι συνέβη στο ενδιάμεσο; 

Σου έστειλε mail ο Toto; :P

Δεν είσαι και πολύ καλός στην ανάγνωση ε;

1 ώρα πριν, ~mxls~ είπε

Κακώς.

Καλή και η επιστημονική φαντασία αλλά έχει και αυτή τα όριά της...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, dafnoula13 είπε

Μακάρι, αλλά ποιον θα περάσει? Mercedes η Red Bull ? Δεν νομίζω...Grand φαβορί για τρίτη θέση είναι αφού εμείς μείναμε πίσω...ιιιιιιιιιχαααα!!!!

Και του χρόνου έναν θα ανταγωνιζεται , απλά ο δεύτερος της merc πιθανόν να είναι καλύτερος από τον Bottas.

Δεν βλέπω RB του χρόνου στα τόσο δυνατά. Οι αλλαγές είναι πολλές, βασικά τα πάντα είναι νέα και παρέα με το ότι η Honda πάει πάλι εκτός στο τέλος της επόμενης σαιζόν νομίζω πως η RB θα πρέπει να κάνει μεγάλο stretch για να τα κάνει όλα σωστά.

Χρήματα υπάρχουν, σαφώς άπειρα, φανερά και κρυφά αλλά από μόνα τους δεν φέρνουν δεδομένα αποτελέσματα (δες Ferrari τα τελευταία χρόνια).

Ο χρόνος θα δείξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά όχι ότι και ο Ham είναι κανένα ¨λουλούδι" αλλά λέμε τώρα. Πάντως όντως φαίνεται να υπάρχει μια "συμπάθεια" στον Ham .

Βέβαια μετά τα γκαραγκιοζιλίκια με την βροχή  , δεν ξέρω πόση σοβαρότητα έχουν πια οι διοργανωτές . Οπότε μην τα παίρνετε όλα "τοις μετρητοίς" .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, skritikos είπε

Δεν βλέπω RB του χρόνου στα τόσο δυνατά. Οι αλλαγές είναι πολλές, βασικά τα πάντα είναι νέα και παρέα με το ότι η Honda πάει πάλι εκτός στο τέλος της επόμενης σαιζόν νομίζω πως η RB θα πρέπει να κάνει μεγάλο stretch για να τα κάνει όλα σωστά.

Χρήματα υπάρχουν, σαφώς άπειρα, φανερά και κρυφά αλλά από μόνα τους δεν φέρνουν δεδομένα αποτελέσματα (δες Ferrari τα τελευταία χρόνια).

Ο χρόνος θα δείξει.

να υπενθυμισω πως απο τους υπαρχοντες σχεδιαστες μονοθεσιων ο μονος που μου ερχετε αμεσα στο μυαλο να εχει ασχοληθει με ground effect car ειναι ο Newey που εχει σχεδιασει μονοθεσια για τα Indycars εστω και αν ηταν στην αρχη της καρριερας του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Shyn είπε

Ξεκινησε ερευνα η FIA για το συμβαν. Τοσο δυσκολο ειναι να καταλαβουν οτι τα sausage curbs ειναι επικινδυνα?

οτι υπαρχει σε ενα χωρο που φιλοξενει αγωνες μηχανοκινητου αθλητισμού δυνητικα ειναι επικινδυνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, ghostrider είπε

οτι υπαρχει σε ενα χωρο που φιλοξενει αγωνες μηχανοκινητου αθλητισμού δυνητικα ειναι επικινδυνο.

Δεν αναιρει το γεγονος οτι θα πρεπει να σκεφτουν την απομακρυνση του ή καποια εναλλακτικη. Εχει δημιουργησει διαφορα προβληματα ασφαλειας κατα καιρους. 

Επεξ/σία από Shyn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ghostrider είπε

να υπενθυμισω πως απο τους υπαρχοντες σχεδιαστες μονοθεσιων ο μονος που μου ερχετε αμεσα στο μυαλο να εχει ασχοληθει με ground effect car ειναι ο Newey που εχει σχεδιασει μονοθεσια για τα Indycars εστω και αν ηταν στην αρχη της καρριερας του.

Νομίζω πως επιθυμία εκφράζει ο φίλος.

H RB για χρόνια τα καταφέρνει εξαιρετικά, αν όχι καλύτερα από όλους, στον αεροδυναμικό τομέα (επειδή έχει και τον θρυλικό Newey).

Επίσης η Honda φέτος δε χαιρετάει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ghostrider είπε

οτι υπαρχει σε ενα χωρο που φιλοξενει αγωνες μηχανοκινητου αθλητισμού δυνητικα ειναι επικινδυνο.

  

1 ώρα πριν, Shyn είπε

Δεν αναιρει το γεγονος οτι θα πρεπει να σκεφτουν την απομακρυνση του ή καποια εναλλακτικη. Εχει δημιουργησει διαφορα προβληματα ασφαλειας κατα καιρους. 

 

Εδω τι ειχε γινει λογω sausage kerb το 2019 στη Monza σε F3 αγωνα, φαινεται σαν ψεμα/βιντεοπαιχνιδι:
 

w0rEV1.gif

 

 

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

Νομίζω πως επιθυμία εκφράζει ο φίλος.

H RB για χρόνια τα καταφέρνει εξαιρετικά, αν όχι καλύτερα από όλους, στον αεροδυναμικό τομέα (επειδή έχει και τον θρυλικό Newey).

Επίσης η Honda φέτος δε χαιρετάει;

η Honda χαιρεταει μεν αλλα η πνευματικη της ιδιοκτησια (aka ra621h) θα μεινει εδω με συναρμολογηση και εξελιξη απο την RB Power-trains. Η Honda μονο βοηθεια θα προσφερει αν της ζητηθεί.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, ghostrider είπε

η Honda χαιρεταει μεν αλλα η πνευματικη της ιδιοκτησια (aka ra621h) θα μεινει εδω με συναρμολογηση και εξελιξη απο την RB Power-trains. Η Honda μονο βοηθεια θα προσφερει αν της ζητηθεί.

Yeap, μέχρι το 2025 θα κρατά το χεράκι της RB αν θυμάμαι καλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

Yeap, μέχρι το 2025 θα κρατά το χεράκι της RB αν θυμάμαι καλά;

Θεωρητικα .. Ηδη ψωνισε ενα σκασμο τεχνικους της AMG . δεκα λεπτα δρομος ηταν για αυτους βεβαια μιας και τα εργοστασια της AMG και της RB ειναι "σχεδον" διπλα διπλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν είσαι και πολύ καλός στην ανάγνωση ε;

Παρερμήνευσα λες και άρα έχουμε ισοδύναμες έννοιες;

"αγωνιστικό, αγωνιστικό, αγωνιστικό" <=> "φταίει ο Ver" 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Diinekis21 είπε

Παρερμήνευσα λες και άρα έχουμε ισοδύναμες έννοιες;

"αγωνιστικό, αγωνιστικό, αγωνιστικό" <=> "φταίει ο Ver" 🤔

Αγωνιστικό, αλλά όπως έχω ήδη γράψει, ήταν η ατσαλη οδήγηση του φερστάπεν που οδήγησε την κατάσταση σε επίπεδα να γίνει τράκα. Αν έκανε πιο νωρίς κίνηση να φύγει αριστερά ή αν επιβράδυνε περισσότερο ώστε να μείνει στο κερμπ , δεν θα είχε χάσει τον έλεγχο και να απογειωθεί πάνω στη ρόδα του Χάμιλτον.  Ο Χάμιλτον όμως πήρε avoided action. Τα έχουμε ξαναπεί. 

Προσωπικά δεν θα έδινα ποινή, αλλά έχουν τηλεμετρία και άλλα στοιχεία που αγνοούμε, οπότε αν θα δώσεις σε κάποιον ποινή , αυτός θα είναι ο φερσταπεν. 

Όπως αγωνιστικό ήταν και στο Silverstone για μένα, αλλά ήταν η ατσαλη οδήγηση του Χάμιλτον που έστειλε οδηγό εκτός πίστας.

Εκτός αν αγωνιστικό είναι ότι δεν δίνω ποινή σε κανέναν , αλλά έχω την αίσθηση ότι δεν είναι οπωσδήποτε έτσι. Υπάρχει τέτοιος ορισμός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...