Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, NTC Labs είπε

Μα δεν ειπε κατι περιεργο. Απλα" θελετε κυριοι αεριο? ελατε να κανουμε συμβολαιο οπως πριν αντι να τρεχετε να τζογαρετε".

Δεν ειπα οτι ειπε κατι περιεργο......απλα ειπα να κανει κατι γιατι ειμαι σε flex.Οπως κι εκανε δηλαδη.

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Χτες πήρα αυτό το SMS από ΗΡΩΝ...

Λοιπόν... το ΤΤΦΑ+0.006 του Σεπτεμβρίου είναι 0.0732! 0.047 τελική με 35%, 0.04 τελική με 45%.

ΤΤΦΑ 0.067 είναι παραφουσκωμένο αν λάβουμε υπόψιν ότι το TTF Aυγούστου (front month Σεπτεμβρίου) έκλεισε με 0.05! Πώς προέκυψε το ΤΤΦΑ 0.067, θα μας τρελάνουν; ΤΤΦΑ 33% ακριβότερο από TTF;

111.jpg.5319eecef906c359baa67b71c142b7d6.jpg

HERTHAN, υπάρχει σίγουρα κρυφό περιθώριο κέρδους ενσωματωμένο στο TTΦΑ. Πέφτει κλέψιμο, αλλά τώρα το παραγ@#$&νε.

Δηλαδή για τον Σεπτέμβρη που έκλεισε με ΤΤF 96 (front month Oκτωβρίου), πόσο ΤΤΦΑ θα βάλουνε;

Τέλος βλέπω ότι οι χρεώσεις μεταφοράς έχουν μια ανοδική πορεία (μάλλον λόγω ακριβότερων δικαιωμάτων ρύπων), αλλά ευτυχώς ακόμα σε επίπεδα 0.00xxxx.  Άντε να δούμε στη ΔΕΗ, τι θα μας έρθει στις χρεώσεις μεταφοράς.

 

Ημουν σιγουρος οτι θα ηταν ψηλα.

Οσο θελουνε το πανε οπως επισης το ιδιο θα κανουν και για το Κοστος Προμηθειας Προμηθευτη οπου θεωρω οτι ειναι και οι περισσοτεροι εκει καθως αποκλειεται να τραβηξανε οσα ειχαμε τραβηξει εμεις τοτε για να κανουν την αλλαγη.Οι παλιοι πελατες δηλαδη πριν απο τον Φεβρουαριο.Αυτο θα παει πολυ υψηλοτερα.Τοσο ψηλα που στο τελος του εξαμηνο θα εχεις πληρωσει οσο θα πληρωνες αν εφτιαχνες μια μικρουτσικη πυρηνικη κεφαλη για ενεργεια(ρευμα,αεριο,βομβες κλπ)

Αργοτερα θα παει πολυ υψηλοτερα.Θα φτασει το 100 σιγουρα και ισως το ξεπερασει κιολας και με ην εκπτωση θα βγαινει 0,065 και για 35% και 0,055 αντιστοιχα για 45%.

Σιγουρα θα πληρωσα περισσοτερα και απο περυσι αλλα και αποτην ΔΕΗ αλλα δεν με πειραζει το προτιμω απο το να πληρωσω την ΔΕΗ.Το καλο ειναι οτι με βοηθαει το σπιτι και δεν θα ξεφυγω πολυ.Ειναι ελεγχομενο δηλαδη.Λογικα θα παιξω σιγουρα με air γιατι αυτα που πληρωσα 4 μηνες τωρα για ρευμα στο Save με ΚΟΤ(0,01765 η κιλοβατωρα) ειναι ξεφτιλα σε σχεση με το τι πληρωνα παλιοτερα.

Καλα να ειμαστε να τα λεμε.

 

Υ.Γ. Κατι τελευταιο που ηθελα να ρωτησω ωστε να υπαρχει και στην σελιδα αυτη: Το fix του Ηρων εχει Ρητρα?:P:lol::P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Υ.Γ. Κατι τελευταιο που ηθελα να ρωτησω ωστε να υπαρχει και στην σελιδα αυτη: Το fix του Ηρων εχει Ρητρα?:P:lol::P

Όχι, δεν έχει κάποια ρήτρα αποχώρησης. Έχω κάνει αίτηση για το 0,0165 αλλά με αυτά που λέτε εδώ σκέφτομαι να κάνω αίτημα υπαναχώρησης.

Επεξ/σία από ektoraskappami
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ektoraskappami είπε

Όχι, δεν έχει κάποια ρήτρα αποχώρησης. Έχω κάνει αίτηση για το 0,0165 αλλά με αυτά που λέτε εδώ σκέφτομαι να κάνω αίτημα υπαναχώρησης.

Εβαλα φατσουλες οποτε θα επρεπε να καταλαβεις για ποιο λογο το αναφερω και ποιος ειναι ο λογος που το ρωταω.:)

Απο 28 Δεκεμβριου του 2020 φωναζω για την Ρητρα Αναπροσαρμογης που εχει το Fix.Παιζει να το λεμε σε καθε σελιδα.Απο την πρωτη σελιδα υπαρχει σιγουρα.Το αν χρεωνεται η οχι δεν με απασχολει καθολου.Και μονο που το γραφει το συμβολαιο φτανει.

Ειναι αδιανοητο σε καθε σελιδα να λεμε τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και ιδια και τα  ιδια(δεν το λεω προσωπικα ektor για εσενα αλλα για ολους).

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Εβαλα φατσουλες οποτε θα επρεπε να καταλαβεις για ποιο λογο το αναφερω και ποιος ειναι ο λογος που το ρωταω.:)

Απο 28 Δεκεμβριου του 2020 φωναζω για την Ρητρα Αναπροσαρμογης που εχει το Fix.Παιζει να το λεμε σε καθε σελιδα.Απο την πρωτη σελιδα υπαρχει σιγουρα.Το αν χρεωνεται η οχι δεν με απασχολει καθολου.Και μονο που το γραφει το συμβολαιο φτανει.

Ειναι αδιανοητο σε καθε σελιδα να λεμε τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια και ιδια και τα  ιδια(δεν το λεω προσωπικα ektor για εσενα αλλα για ολους).

 

 

Έχεις δίκιο αλλά τι να κάνω; Δεν μπήκα στο νήμα πριν υπογράψω. Θα τους πάω αύριο την αίτηση υπαναχωρησης. 14η ημερολογιακη μέρα. Στο τσακ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ektoraskappami είπε

Έχεις δίκιο αλλά τι να κάνω; Δεν μπήκα στο νήμα πριν υπογράψω. Θα τους πάω αύριο την αίτηση υπαναχωρησης. 14η ημερολογιακη μέρα. Στο τσακ. 

Προσεχε ομως και σιγουρεψου οτι ειναι η 14η μερα.

Δεν ειναι να μπλεξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Προσεχε ομως και σιγουρεψου οτι ειναι η 14η μερα.

Δεν ειναι να μπλεξεις.

25/09 ημερομηνία υπογραφής της σύμβασης. Οπότε κομπλέ. Επίσης δεν έχει ρήτρα αποχώρησης αλλά που να μπλέκεις όντως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα σήμερα με email και ζητάς αύριο να μπεις στο flex και μετά βλέπεις (μη μείνεις και χωρίς σύνδεση αν δεν είχες πριν πάροχο)

Ίσως σου ζητήσουν να πειστρέψεις τα 50€ και μετά αν πας απο μαγαζί δεν τα δικαιούσαι νομίζω

Μόλις τώρα, ektoraskappami είπε

25/09 ημερομηνία υπογραφής της σύμβασης. Οπότε κομπλέ. Επίσης δεν έχει ρήτρα αποχώρησης αλλά που να μπλέκεις όντως. 

το ξέχασα , τότε γιατί να κάνεις υπαναχώρηση ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ektoraskappami είπε

25/09 ημερομηνία υπογραφής της σύμβασης. Οπότε κομπλέ. Επίσης δεν έχει ρήτρα αποχώρησης αλλά που να μπλέκεις όντως. 

Αν πας στο στο flex ζητα αλλαγη μην κανεις υπαναχωρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το βασικό είναι να βεβαιωθεί ότι έχει υπογράψει το απλό Fix (χωρίς δέσμευση) και όχι το Fix 24 (2 χρόνια δέσμευση και πέναλτυ αποχώρησης). Αν ισχύει το 1ο, απλά αλλάζει και βάζει flex. Αν ισχύει το 2o, θα πρέπει είτε να στείλει γραπτώς υπαναχώρηση και ταυτόχρονα στο ίδιο έγγραφο να ζητήσει αλλαγή στο flex, είτε να βάλει το flex με ηχογραφημένη συνομιλία και να καταγραφεί ότι δε θα πληρώσει πέναλτυ αποχώρησης για το fix.

edit: Ρε παιδιά δεν υπάρχει ένας να ανεβάσει λογαριασμό από HΡΩΝ fix να δούμε αν χρεώθηκε ρήτρα αναπροσαρμογής στο 4μηνο; Πάρτε ένα τηλέφωνο να σας στείλουν το PDF αν έχει εκδοθεί ο λογαριασμός, γιατί περιμένετε τα ταχυδρομεία;

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Το βασικό είναι να βεβαιωθεί ότι έχει υπογράψει το απλό Fix (χωρίς δέσμευση) και όχι το Fix 24 (2 χρόνια δέσμευση και πέναλτυ αποχώρησης). Αν ισχύει το 1ο, απλά αλλάζει και βάζει flex. Αν ισχύει το 2o, θα πρέπει είτε να στείλει γραπτώς υπαναχώρηση και ταυτόχρονα στο ίδιο έγγραφο να ζητήσει αλλαγή στο flex, είτε να βάλει το flex με ηχογραφημένη συνομιλία και να καταγραφεί ότι δε θα πληρώσει πέναλτυ αποχώρησης για το fix.

edit: Ρε παιδιά δεν υπάρχει ένας να ανεβάσει λογαριασμό από HΡΩΝ fix να δούμε αν χρεώθηκε ρήτρα αναπροσαρμογής στο 4μηνο; Πάρτε ένα τηλέφωνο να σας στείλουν το PDF αν έχει εκδοθεί ο λογαριασμός, γιατί περιμένετε τα ταχυδρομεία;

Το double home fix έχω σκέτο νέτο. Που δίνει την τιμή 0,0165/kWh. Θα πάω αύριο από εκεί με την αίτηση ανα χείρας να μου πούνε τι είναι καλύτερο και πιο εύκολο να κάνουμε. Ξαναλέω ότι μου το έδωσαν χωρίς να τους πάω και το ρεύμα. Οπότε δεν έχω να γυρίσω 50αρικο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ektoraskappami είπε

Οπότε δεν έχω να γυρίσω 50αρικο. 

to 50ρικο είναι για online αιτήσεις , άρα αν δεν το πήρες , το αφήνεις όπως είσαι και κάνεις αίτηση online για το flex (αν θες κυμαινόμενο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ektoraskappami είπε

Το double home fix έχω σκέτο νέτο. Που δίνει την τιμή 0,0165/kWh. Θα πάω αύριο από εκεί με την αίτηση ανα χείρας να μου πούνε τι είναι καλύτερο και πιο εύκολο να κάνουμε. Ξαναλέω ότι μου το έδωσαν χωρίς να τους πάω και το ρεύμα. Οπότε δεν έχω να γυρίσω 50αρικο. 

Αν είναι αορίστου χρόνου, μη βιάζεσαι.

Αν έχει εκδοθεί λογαριασμός, ζήτα το PDF  και δες αν χρέωσαν ρήτρα αναπροσαρμογής (Ε.Δ.Α.Φ.Α την ονομάζουν).

Αν δεν έχει εκδοθεί λογαριασμός ρώτα πότε είναι η τιμολόγηση των εκκαθαριστικών. Μη ρωτήσεις σε email ή τηλέφωνο αν έχουν χρεώσει ρήτρα αναπροσαρμογής. Αν σε χρεώσουν, το μόνο σου όπλο είναι η άγνοια. "To πρόγραμμα λεγόταν Fix (σταθερό), δεν ήξερα πως ήταν κυμαινόμενο" . Αυτή θα είναι η υπεράσπιση σου στον Συνήγορο του Καταναλωτή.

Πλάκα πλάκα κοράκιε του χρόνου που θα ψαχνόμαστε για πάροχο, λες να το κάνουμε έτσι; Να υπογράψουμε στο fix και μετά να κάνουμε τις πάπιες; 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Αν δεν έχει εκδοθεί λογαριασμός ρώτα πότε είναι η τιμολόγηση των εκκαθαριστικών. Μη ρωτήσεις σε email ή τηλέφωνο αν έχουν χρεώσει ρήτρα αναπροσαρμογής. Αν σε χρεώσουν, το μόνο σου όπλο είναι η άγνοια. "To πρόγραμμα λεγόταν Fix (σταθερό), δεν ήξερα πως ήταν κυμαινόμενο" . Αυτή θα είναι η υπεράσπιση σου στον Συνήγορο του Καταναλωτή.

Πλάκα πλάκα κοράκιε του χρόνου που θα ψαχνόμαστε για πάροχο, λες να το κάνουμε έτσι; Να υπογράψουμε στο fix και μετά να κάνουμε τις πάπιες; 😄

Λες να το προχωρησω με αγνοια?

Φοβαμαι πολυ μ'αυτους γιατι αν μπλεξω θα κανω κανενα διμηνο να ξεμπλεξω και απο την αρχικη αγνοια θα με πιασει η ανοια μετα.Ειδικα αν μου ερθει τιποτα βαρβατο στον εκκαθαριστικο θα την παθω σιγουρα την ανοια μετα.

Καποιος ειναι εκει στο fix το ειχε αναφερει ο korakios πριν λιγες ημερες.

Δεν τους εχω εμπιστοσυνη ομως οτι κι αν πουνε.Αν η τιμη παει στο Θεο θα το μπουμπουνισουν.Ναι στην NRG στο αεριο κι εκει εχουν Ρητρα στο fix απο παλια.Μολις ειδαν οτι το εκανε η Ηρων το εκαναν κι αυτοι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Αν είναι αορίστου χρόνου, μη βιάζεσαι.

Αν έχει εκδοθεί λογαριασμός, ζήτα το PDF  και δες αν χρέωσαν ρήτρα αναπροσαρμογής (Ε.Δ.Α.Φ.Α την ονομάζουν).

Αν δεν έχει εκδοθεί λογαριασμός ρώτα πότε είναι η τιμολόγηση των εκκαθαριστικών. Μη ρωτήσεις σε email ή τηλέφωνο αν έχουν χρεώσει ρήτρα αναπροσαρμογής. Αν σε χρεώσουν, το μόνο σου όπλο είναι η άγνοια. "To πρόγραμμα λεγόταν Fix (σταθερό), δεν ήξερα πως ήταν κυμαινόμενο" . Αυτή θα είναι η υπεράσπιση σου στον Συνήγορο του Καταναλωτή.

Πλάκα πλάκα κοράκιε του χρόνου που θα ψαχνόμαστε για πάροχο, λες να το κάνουμε έτσι; Να υπογράψουμε στο fix και μετά να κάνουμε τις πάπιες; 😄

Δεν έχει ξεκινήσει καν να γράφει το κοντέρ με ΗΡΩΝ. Αλλά πραγματικά δεν μπορούμε να βρούμε κάποιον με Fix να δούμε τι χρεώσεις έχει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Λες να το προχωρησω με αγνοια?

 

Αυτό θέλει ηχογραφημένη συνομιλία... αλλά να την ηχογραφήσεις κι εσύ (η δική σου ηχογράφηση βέβαια δεν έχει καμία ισχύ)

Όταν έρθει η ώρα να ζητήσεις αντίγραφο της ηχογράφησης θα έχει bad sector ο δίσκος του server εντελώς συμπτωματικά. 😛

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...