Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, ekrepali είπε

 

Επίσης αν έχει την ίδια ρήτρα με το fix (80+ΦΠΑ τον 1ο χρόνο, 40  + ΦΠΑ μετά το 1ο χρόνο)... δεν είναι πολλά λεφτά αν σκεφτείς πόσα θα γλυτώσεις το χειμώνα.

 

Με βάση αυτό το σκεπτικό πήγα ζενίθ με συμβόλαιο 2 χρόνων. 

Τα χρήματα που θα κερδίσω το χειμώνα θα είναι υπεραρκετά μπροστά στα 40€ που θα δώσω να το σπάσω του χρόνου με ένα φθηνο (αν υπάρχει μέχρι τότε) κυμαινόμενο. 

Τώρα αν δεν αλλάξει η κατάσταση μέχρι τότε νομίζω πως η 2 ετης σύμβαση θα με συμφερει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Εγώ μετά το σημερινό limit-up μετάνιωσα που πήγα ΔΕΗ για 1 χρόνο και όχι Ζενίθ για 2χρόνια (έστω και με 0.006 παραπάνω). Όχι ότι εμπιστεύομαι τη Ζενίθ να κρατήσει τη τιμή 0.026 για 2 χρόνια και να μην την ανεβάσει (έχουν αποδείξει στο ρεύμα ότι δεν απορροφούν τη ζημία και αναπροσαρμόζουν αναλόγως), αλλά έστω υπάρχει μια ελπίδα. Στη ΔΕΗ έτσι όπως είναι τα πράγματα... μας βλέπω να τελειώνει του χρόνου το συμβόλαιο και τα fix να παίζουν γύρω στο 0.05. Εμένα το συμβόλαιο μου λήγει στις 26/9... θα πρέπει είτε να ανανεώσω με τη τιμή που θα παίζει ως 31/9 είτε να μαντέψω την τιμή από 1/10.

Επίσης αν έχει την ίδια ρήτρα με το fix (80+ΦΠΑ τον 1ο χρόνο, 40  + ΦΠΑ μετά το 1ο χρόνο)... δεν είναι πολλά λεφτά αν σκεφτείς πόσα θα γλυτώσεις το χειμώνα.

*Για να καταλάβει ο κόσμος τι λέμε... βάσει νόμου οι πάροχοι είναι υποχρεωμένοι να διατηρήσουν τις τιμές για 6 μήνες μετά την υπογραφή τη σύμβαση. Μετά έχουν το δικαίωμα να ανεβάσουν τις τιμές και να δώσουν στον πελάτη το δικαίωμα να φύγει αζημίως. Η τιμή 0.026 της Ζενίθ είναι συμβόλαιο που έκλεισαν το φθινόπωρο και κατά πάσα πιθανότητα αφορά τις ποσότητες για 1 έτος. Για το 2ο έτος μπορεί να μην έχουν εξασφαλίσει συμβόλαια για τέτοια τιμή. Αυτό απαιτεί προνοητικότητα και πολύ χρήμα, με τον κίνδυνο κάποια στιγμή να πέσει το αέριο και αυτοί να πρέπει να πουλήσουν ακριβά. Άμα δείτε στο link του TTF... η αγορά συμβολαίων (για όσους έχουν λεφτά) αφορά βάθος 10ετίας. https://www.barchart.com/futures/quotes/TG*0/futures-prices

 

Δεν εχεις αδικο σ'αυτο που λες και γενικοτερα το σκεπτικο σου ειναι πολυ σωστο μιας και μιλαμε πολυ καιρο τωρα και θελω να το πω και δημοσια αυτο.

Αυτο που φοβαμαι πολυ οτι μπορει να γινει ετσι οπως εχω ξαναπει ειναι ν'αλλαξουν τις τιμες αυτες με τα χαμηλα σταθερα τιμολογια που δινουν και να σε βαλουν στα τρεχοντα προγραμματα με τιμες 0,05.Αν οχι σιγουρα στο 100% πιθανολογω οτι θα το κανουν με προειδοποιηση και ο καθενας θα μπορει να φυγει αζημιως.Ευχομαι να μην το κανουν ομως.

Ο Λογος που παρεμεινα στο Flex της Ηρων και δεν πηγα στην ΔΕΗ ειναι γνωστος.Περα απ'αυτο ομως σκεφτηκα οτι ακομα και στα 0,06 να φτασει με την εκπτωση θα ειμαι ευχαριστημενος.Αυτο σημαινει οτι και στα 0,11 να φτασει με την εκπτωση που εχω(45%) θα ειμαι στα 0,06.Προσοχη δεν συγκρινω με της ΔΕΗ το φθηνο σταθερο αλλα με την γενικοτερη κατασταση.

Αν τωρα η τιμη ξεφυγει πολυ παραπανω απο τα νουμερα που αναφερα τοτε ναι θεωρω οτι θα ειμαι απολυτα χαμενος με την επιλογη που εχω κανει.Θεωρω ομως επισης οτι θα ειναι το τελευταιο που θα με απασχολει εκεινη τη στιγμη καθως γενικοτερα θα γινει μεγαλο μπαμ.Κατι που για εμενα υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να συμβει αν και ειναι αλλη συζητηση.Οχι μονο λογω την ενεργειας γενικοτερα μιλαω.

Το να κανω μια κρουση στην Ζενιθ ναι μπορει να γινει απο την πλευρα μου αλλα δεν ξερω αν θα προχωρησω η οχι.

Θελω να πιστευω οτι κατι θα γινει και θ'αλλαξει το κλιμα αλλιως θα εχουμε θεμα.Τελος θελω να πω οτι μπορει να μην τα σκεφτομαι σωστα και να κανω λαθος σε οτι λεω.Σιγουρα θ'ακουσω και την δικη σου γνωμη και του korakiou και οποιουδηποτε αλλου εδω μεσα γιατι θα με βοηθησει οπως και να'χει γιατι στις περιπτωση που λεω μ@λ@κιες με αυτα που θα πει να μου αλλαξει την γνωμη.

Θα το σκεφτω παντως και θα δω τι θα κανω.

Επεξ/σία από HERTHAN
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

1) Αυτο σημαινει οτι και στα 0,11 να φτασει με την εκπτωση που εχω(45%) θα ειμαι στα 0,06.

2) Αν τωρα η τιμη ξεφυγει πολυ παραπανω απο τα νουμερα που αναφερα τοτε ναι θεωρω οτι θα ειμαι απολυτα χαμενος με την επιλογη που εχω κανει.

3) Θεωρω ομως επισης οτι θα ειναι το τελευταιο που θα με απασχολει εκεινη τη στιγμη καθως γενικοτερα θα γινει μεγαλο μπαμ.Κατι που για εμενα υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να συμβει αν και ειναι αλλη συζητηση.Οχι μονο λογω την ενεργειας γενικοτερα μιλαω.

 

1) Να πούμε εδώ για όσους δεν τα βγάζουν με τα μαθηματικά, ότι έχεις 45% έκπτωση αντί για 35%. Δεν υπάρχει αυτό πλέον ήταν ειδική προσφορά. Ούτε συμφέρει τώρα να βάλει κανείς ρεύμα στον ΗΡΩΝ για να πάρει 45% έκπτωση στο αέριο.

2) Εγώ είχα βάλει όριο το ΤΤF να πάει 60. Τελικά την έκανα μόλις πήγε 50. Πιο πολύ όμως φοβόμουνα κάνα τρελό ενδεχόμενο με blackouts στην Ευρώπη κατά τη διάρκεια του χειμώνα. Αν συμβεί, τo TTF μπορεί να πάει και 1000. Δεν υπάρχουν όρια σε τέτοιες extreme καταστάσεις, το είδαμε τον Φεβρουάριο στο Texas όταν έπεσε το δίκτυο ηλεκτρισμού και πληρώσανε οι καταναλωτές την κιλοβατώρα από 4 έως 7 δολάρια.

4.jpg.e52afebd98650e917859f95ffd46782e.jpg

 

Αν χτύπα ξύλο συμβεί αυτό εδώ πέρα που δεν έχουμε ψηφιακούς μετρητές για να μετρήσουν πραγματική κατανάλωση ανά περίοδο... μπορεί πχ να ανέβει το TTF σε εξωφρενική τιμή κι εσύ να μη κάψεις τίποτα το 2ο μισό του μήνα... αλλά να χρεωθείς το 1ο του μήνα με αναλογική κατανάλωση 4μήνου.

3) Ξέρω τι λες... όλος ο κόσμος έχει υποχρεώσεις βουνό. Μόλις σκάσουν ταυτόχρονα ρεύματα με ρήτρες αναπροσαρμογής (έχουν εκδωθεί εκκαθαριστικοί και αργούνε τα ταχυδρομεία), ύδρευση, ακριβά αέρια / πετρέλαια, διπλή δόση ΕΝΦΙΑ, φόροι εισοδήματος, βάλει και τη γενική ακρίβεια σε βασικά είδα... κι εγώ το βλέπω ότι τον Νοέμβρη θα πάει η αγορά κατά διαόλου και θα μας πάρει όλους σαν ντόμινο.

 

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ekrepali είπε

1) Να πούμε εδώ για όσους δεν τα βγάζουν με τα μαθηματικά, ότι έχεις 45% έκπτωση αντί για 35%. Δεν υπάρχει αυτό πλέον ήταν ειδική προσφορά. Ούτε συμφέρει τώρα να βάλει κανείς ρεύμα στον ΗΡΩΝ για να πάρει 45% έκπτωση στο αέριο.

2) Εγώ είχα βάλει όριο το ΤΤF να πάει 60. Τελικά την έκανα μόλις πήγε 50. Πιο πολύ όμως φοβόμουνα κάνα τρελό ενδεχόμενο με blackouts στην Ευρώπη κατά τη διάρκεια του χειμώνα. Αν συμβεί, τo TTF μπορεί να πάει και 1000. Δεν υπάρχουν όρια σε τέτοιες extreme καταστάσεις, το είδαμε τον Φεβρουάριο στο Texas όταν έπεσε το δίκτυο ηλεκτρισμού και πληρώσανε οι καταναλωτές την κιλοβατώρα από 4 έως 7 δολάρια.

4.jpg.e52afebd98650e917859f95ffd46782e.jpg

 

Αν χτύπα ξύλο συμβεί αυτό εδώ πέρα που δεν έχουμε ψηφιακούς μετρητές για να μετρήσουν πραγματική κατανάλωση ανά περίοδο... μπορεί πχ να ανέβει το TTF σε εξωφρενική τιμή κι εσύ να μη κάψεις τίποτα το 2ο μισό του μήνα... αλλά να χρεωθείς το 1ο του μήνα με αναλογική κατανάλωση 4μήνου.

3) Ξέρω τι λες... όλος ο κόσμος έχει υποχρεώσεις βουνό. Μόλις σκάσουν ταυτόχρονα ρεύματα με ρήτρες αναπροσαρμογής (έχουν εκδωθεί εκκαθαριστικοί και αργούνε τα ταχυδρομεία), ύδρευση, ακριβά αέρια / πετρέλαια, διπλή δόση ΕΝΦΙΑ, φόροι εισοδήματος, βάλει και τη γενική ακρίβεια σε βασικά είδα... κι εγώ το βλέπω ότι τον Νοέμβρη θα πάει η αγορά κατά διαόλου και θα μας πάρει όλους σαν ντόμινο.

 

 

1) Σωστα εχω 45% γι'αυτο το εγραψα κιολας για να μην μπερδευτει κανεις με τους υπολογισμους μου.

2)Κοιτα ειναι λιγο ακραιο να συμβει κατι τετοιο αλλα εδω που εχουμε φτασει δεν αποκλειω τιποτα.Επιμενω και θελω να πιστευω οτι κατι θα γινει και θ'αλλαξει το κλιμα.Εκτος αν θελουν να συνεχιστει και να γινει χειροτερο απ'οτι σημερα.Μακαρι να μην φτασουμε εως εκει.

3)Ακριβως.Με τοσες υποχρεωσεις και τοσες αυξησεις μεσα σε εναν μηνα απο τωρα που μιλαμε η κατασταση θα ειναι υπερβολικα χειροτερη.Κι αυτο μονο σε εναν μηνα.Αν δεν γινει κατι δραστικο δεν θα την γλιτωσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, sndev είπε

Screenshot_20211005-232412_eToro.jpg.cdd8fbe28f63d4b27380a506d280eaae.jpg

 

🤔

Αμερικάνικο αέριο. $6.33/MMBTU = €5.47/MMBTU

(1 MMBTU = 293.07107 kWh)

5.47/293.07 = €0.018/kwh

Ή τα μαθηματικά μου είναι λάθος, ή οι Αμερικανοί έχουν τζάμπα αέριο και νομίζουν τώρα ότι πληρώνουν ακριβά; Αν θέλουν να ανταλλάξουμε. 😄

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τοσο αυτο αλωστε οι τιμές του χρηματιστήριου δεν συμβαδίζουν απαρετητα με τη πραγματικη ζωη, ο προβληματισμός είναι οτι πηρε ανοδο σε μερικες ωρες 7% που σημαίνει περιμένουν πολυ ζήτηση  για τον χ ψ λόγο το επόμενο διαστημα. Αυτό συνηθως μεταφέρετε σε άνοδο κ στη κανονικότατα ισως οχι 7% αλλα δε θα μου κάνει  εντύπωση τις επόμενες μερες να ακουσουμε κανα τρελο συμβαν κ να ανέβει κ αλλο η τιμη που πληρώνουμε για θέρμανση λογο υπερβολικής ζήτησης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρηματιστήριο είναι. Αγορές συμβολαίων σε βάθος δεκαετίας.Δηλαδη οι traders που αγοράζουν τώρα με 48 για τον Σεπτέμβριο του '22... πιστεύουν ότι το αέριο του χρόνου θα είναι πάνω από 48. Αν τους επόμενους μήνες σταματήσουν να αγοράζουν, οι τιμές θα πέσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οφτοπικ και δεν σας ενδιαφερει κιολας, αλλα εγω την ακυρωσα την εγκατασταση. 2400€ για να βαλω φυσικο αεριο και να πληρωνω αυτες τις τιμες , θα εμπαινα μεσα οσο δεν παει . Αλλη μια χρονια με πετρελαιο και ρευμα....

Μακαρι να πεσουν οι τιμες και ας εκανα λαθος γιατι δεν τα βλεπω καλα τα πραγματα γενικα στην ενεργεια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
Μόλις τώρα, james9tito είπε

Οφτοπικ και δεν σας ενδιαφερει κιολας, αλλα εγω την ακυρωσα την εγκατασταση. 2400€ για να βαλω φυσικο αεριο και να πληρωνω αυτες τις τιμες , θα εμπαινα μεσα οσο δεν παει . Αλλη μια χρονια με πετρελαιο και ρευμα....

Μακαρι να πεσουν οι τιμες και ας εκανα λαθος γιατι δεν τα βλεπω καλα τα πραγματα γενικα στην ενεργεια. 

μα και το ρεύμα ειδικά θα εκτοξευθεί . Πετρέλαιο λογικά θα αυξηθεί και αυτό

Αφού είχες να δώσεις 2400€ , κάνε την καλύτερη επένδυση που μπορείς να κάνεις :

Μόνωση εξωτερική ,κουφώματα ,ηλιακό , μετά εσωτερική νταβάνι , ότι μπορείς απο αυτά δηλαδή με σειρά προτεραιότητας

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, james9tito είπε

Οφτοπικ και δεν σας ενδιαφερει κιολας, αλλα εγω την ακυρωσα την εγκατασταση. 2400€ για να βαλω φυσικο αεριο και να πληρωνω αυτες τις τιμες , θα εμπαινα μεσα οσο δεν παει . Αλλη μια χρονια με πετρελαιο και ρευμα....

Μακαρι να πεσουν οι τιμες και ας εκανα λαθος γιατι δεν τα βλεπω καλα τα πραγματα γενικα στην ενεργεια. 

Καλα εκανες για φετος αλλα σε βαθος χρονου θα ειναι καλυτερο το αεριο

Οταν δουλεψει ο Nord Stream 2 θα εχουμε πολυ αποτομη πτωση των τιμων 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Οταν δουλεψει ο Nord Stream 2 θα εχουμε πολυ αποτομη πτωση των τιμων 

θα είναι ή τα (ακριβά) συμβόλαια έχουν κλείσει ? Αυτό δεν κατάλαβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...