Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χτες πήρα αυτό το SMS από ΗΡΩΝ...

IMG_20211007_130508.jpg.bc5c5e72719e2dbaa2b392dd11def5cc.jpg

Έτσι όπως το έγραψαν δε κατάλαβα ότι ήταν μείον, νόμιζα πως ήταν παύλες.  😄

Πήγα σήμερα να πληρώσω στο site και με διέκοψαν πελάτες 2 φορές. Στις 9:00 πήρα τηλέφωνο να μου στείλουν και το PDF. Πάνω που πάω να κάνω τη πληρωμή έρχεται το mail, ανοίγω το PDF... βλέπω -26.84. Ωω ρε πλάκα που θα πάθαινα... θα έπρεπε μετά να περιμένω μέχρι τη Δευτέρα να λογιστικοποιηθεί η συναλλαγή και μετά να ζητήσω πίσω 53.58

Λοιπόν... το ΤΤΦΑ+0.006 του Σεπτεμβρίου είναι 0.0732! 0.047 τελική με 35%, 0.04 τελική με 45%.

ΤΤΦΑ 0.067 είναι παραφουσκωμένο αν λάβουμε υπόψιν ότι το TTF Aυγούστου (front month Σεπτεμβρίου) έκλεισε με 0.05! Πώς προέκυψε το ΤΤΦΑ 0.067, θα μας τρελάνουν; ΤΤΦΑ 33% ακριβότερο από TTF;

111.jpg.5319eecef906c359baa67b71c142b7d6.jpg

HERTHAN, υπάρχει σίγουρα κρυφό περιθώριο κέρδους ενσωματωμένο στο TTΦΑ. Πέφτει κλέψιμο, αλλά τώρα το παραγ@#$&νε.

Δηλαδή για τον Σεπτέμβρη που έκλεισε με ΤΤF 96 (front month Oκτωβρίου), πόσο ΤΤΦΑ θα βάλουνε;

Τέλος βλέπω ότι οι χρεώσεις μεταφοράς έχουν μια ανοδική πορεία (μάλλον λόγω ακριβότερων δικαιωμάτων ρύπων), αλλά ευτυχώς ακόμα σε επίπεδα 0.00xxxx.  Άντε να δούμε στη ΔΕΗ, τι θα μας έρθει στις χρεώσεις μεταφοράς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Λοιπόν... το ΤΤΦΑ+0.006 του Σεπτεμβρίου είναι 0.0732! 0.047 τελική με 35%, 0.04 τελική με 45%.

1 ώρα πριν, korakios είπε

έριξα τα χαρτιά και προβλέπω ΤΤΦα Ηρών για Σεπτέμβριο ~0,0495493875 (με αλγόριθμο  0,049), για να δούμε αν θα κάτσει 😁

φτου , θα παίξω τον άλλο μήνα πάλι

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

ΤΤΦΑ 0.067 είναι παραφουσκωμένο αν λάβουμε υπόψιν ότι το TTF Aυγούστου (front month Σεπτεμβρίου) έκλεισε με 0.05! Πώς προέκυψε το ΤΤΦΑ 0.067, θα μας τρελάνουν; ΤΤΦΑ 33% ακριβότερο από TTF;

πάντα έβγαινε ~0,0045 παραπάνω απο TTF και μάλιστα δεν είχε μεγάλη διαφορά όταν ανέβαινε το TTF

Μια χαρά τους έκατσε και για τη Φυσικό Αέριο , Ζενιθ Τ2 , ότι γουστάρουν θα χρεώσουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, spocky είπε

Πιστευω μεχρι τον Φλεβαρη θα ειναι μη κατοικήσιμο

https://energy.elin.gr/fysiko-aerio-new/gia-to-spiti-fysiko-aerio-aftonomes-paroxes/on-4home-small-aerio/

Bάλε το Small της Ελίν. 0 πάγιο, χωρίς δέσμευση. Με πάγια εντολή δε θα χρεωθείς ούτε εγγύηση.

Είναι όμως ακριβό στη χρέωση προμήθειας... μόνο μπάνιο θα κάνετε μέχρι να αλλάξετε πάροχο. Μην ανάψετε καλοριφέρ.

Όταν έρθει η ώρα να μπείτε στο σπίτι ξαναρώτα (κάνα μήνα πριν, όχι τελευταία στιγμή) ... να δούμε τι θα συμφέρει τότε.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Bάλε το Small της Ελίν. 0 πάγιο, χωρίς δέσμευση. Με πάγια εντολή δε θα χρεωθείς ούτε εγγύηση.

γιατί να μη βάλει το flex και να τσιμπήσει το 50ρικο ? οκ, έχει πάγια , αλλά το καλύπτει και αν πέσουν οι τιμές παραμένει και αν δε συμφέρει φεύγει

Βέβαια μπορεί να του το ζητήσουν πίσω 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να παραμεινω στο Φυσικο Αεριο Αττικης στο Home Νυχτερινο ουτε να το σκεφτομαι ε?

Παντως λυπαμαι ολους αυτους που δεν θα κανουν καμια αλλαγη απλα θα πληρωνουν λογω της διαδικασιας που πρεπει να γινει με τις αλλαγες. Δλδ εγω θεωρητικα για 2 σπιτια θα πρεπει να εχω νταραβερια με 4 διαφορετικες εταιρειες. Αφου λεω να ζητησω αδεια απο την δουλεια και αν με ρωτησουν γιατι την θελω να τους πω οτι θελω να αλλαξω το ρευμα και το αεριο στο σπιτι. Θα κουφαθουνε 😈

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

γιατί να μη βάλει το flex και να τσιμπήσει το 50ρικο ? οκ, έχει πάγια , αλλά το καλύπτει και αν πέσουν οι τιμές παραμένει και αν δε συμφέρει φεύγει

Βέβαια μπορεί να του το ζητήσουν πίσω 😁

@spocky Aυτό το πρόγραμμα λέει ο korakios https://www.heron.gr/energy/gas/gia-to-spiti/gas-home-flex/

4 μήνες, 12 ευρώ πάγια.

50 ευρώ απ'το econtract https://www.myheron.gr/e-contract/

Πρέπει να ρωτήσεις αν θα πρέπει να δώσεις πίσω το 50άρικο σε περίπτωση που αλλάξεις πάροχο.

Επίσης πτο πρόγραμμα είναι αορίστου χρόνου. Αν σου στείλουν άλλη σύμβαση πχ Gas Home Flex 24, έχει δέσμευση. Πρόσεξε τι υπογράφεις.

Αυτό το πρόγραμμα (Gas Home Flex) έχει επίσης ένα άλλο θετικό. Όταν μπείτε σπίτι θα είναι ούτως η άλλως 1 απ'τις 2 επιλογές σου. Δηλαδή μπορεί να συμφέρει και να κάτσεις, χωρίς να αλλάξεις πάλι πάροχο.

Αν δε συμφέρουν τα κυμαινόμενα, θα πας σε fix (ή ΔΕΗ ή Ζενίθ). Θα τα δούμε τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια....

Τον Σεπτεμβριο εφυγα απ το zenith για τη δεη και το προγραμμα gas control....οι μαγκες της zenith μου στελνουνε 2 λογαριασμους εναν απο Μαιο μεχρι 15 Σεπτεμβριου οπου χρεωνουν μονο τα παγια (καμια αντιρρηση για αυτο τον λογαριασμο) και εναν για 7 ημερες μετα τις 15 Σεπτεμβριου οπου μου χρεωνουν ολη την καταναλωση απο Μαιο μεχρι Σεπτςμβριο με την τιμη αεριου του Σεπτεμβριου (που ειναι 2πλασια κ 3πλασια απο τους προηγουμενους μηνες)...σε τηλεφωνικη επικοινωνια που εχω δεν μπορουν να καταλαβουν το παραπονο μου οτι ο λογαριασμος πρεπει να χρεωθει αναλογικα για καθε μηνα ....τι μου προτεινετε? Προφανως κ μεχρι να βγει ακρη δεν θα πληρωσω κανεναν λογαριασμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, spocky είπε

Το να παραμεινω στο Φυσικο Αεριο Αττικης στο Home Νυχτερινο ουτε να το σκεφτομαι ε?

 

Δε καταλαβαίνω τι μου λες τώρα... αέριο είναι αυτό ή ρεύμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Δε καταλαβαίνω τι μου λες τώρα... αέριο είναι αυτό ή ρεύμα;

με είδες να απαντάω ? προστατεύω τα εγκεφαλικά κύτταρα...

2 λεπτά πριν, desiro είπε

οπου μου χρεωνουν ολη την καταναλωση απο Μαιο μεχρι Σεπτςμβριο με την τιμη αεριου του Σεπτεμβριου (που ειναι 2πλασια κ 3πλασια απο τους προηγουμενους μηνες

ανέβασε το λογαριασμό (χωρίς να φαίνονται προσωπικά στοιχεία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, desiro είπε

Καλησπερα παιδια....

Τον Σεπτεμβριο εφυγα απ το zenith για τη δεη και το προγραμμα gas control....οι μαγκες της zenith μου στελνουνε 2 λογαριασμους εναν απο Μαιο μεχρι 15 Σεπτεμβριου οπου χρεωνουν μονο τα παγια (καμια αντιρρηση για αυτο τον λογαριασμο) και εναν για 7 ημερες μετα τις 15 Σεπτεμβριου οπου μου χρεωνουν ολη την καταναλωση απο Μαιο μεχρι Σεπτςμβριο με την τιμη αεριου του Σεπτεμβριου (που ειναι 2πλασια κ 3πλασια απο τους προηγουμενους μηνες)...σε τηλεφωνικη επικοινωνια που εχω δεν μπορουν να καταλαβουν το παραπονο μου οτι ο λογαριασμος πρεπει να χρεωθει αναλογικα για καθε μηνα ....τι μου προτεινετε? Προφανως κ μεχρι να βγει ακρη δεν θα πληρωσω κανεναν λογαριασμο...

Αμφισβήτηση λογαριασμών: https://myaccount.zenith.gr/uploads/file/7edb966bedac4268b929de26f21e4727/entypo-amfisvitisis-logariasmou.pdf

Τους λες ότι έχει γίνει λάθος τιμολόγηση εφόσον σου χρέωσαν ένα λογαριασμό μόνο με πάγιο κι ένα δεύτερο λογαριασμό με κατανάλωση 4μηνου μέσα σε ένα 7ήμερο. Ζητάς ακύρωση των λογαριασμών και επανέκδοση / συχγώνευση. Και μετά να χρεωθεί η κατανάλωση αναλογικά με τις τιμές προμήθειας κάθε μήνα. https://www.zenith.gr/uploads/file/2530f56485b640a0b6c7f5ae5e3f33e9/Paradeigmata_Xreoseon_FA.pdf

Αλλά πριν κάνεις τα παραπάνω, πάρε τηλέφωνο στην ΕΔΑ και ρώτα πότε έγινε η αλλαγή παρόχου. Από πότε είσαι πελάτης της ΔΕΗ.

Αυτό που θα ζητήσεις απ'τη Zενίθ είναι να γίνει η τιμολόγηση απ'την επομένη του προηγούμενου εκκαθαριστικού έως την τελευταία μέρα εκπροσώπησης.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

Δε καταλαβαίνω τι μου λες τώρα... αέριο είναι αυτό ή ρεύμα;

Σορρυ με τοσα διαφορετικα τοπικ τα μπερδεψα. Anyway εχω και το ρευμα και το αεριο στο Φυσικο Αεριο Αττικης αυτη την στιγμη στο Home Double. Αυτο που λεω παραπανω ειναι για το ρευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το ρεύμα ρώτα στο ρεύμα.

Αλλά εδόσον έχεις ρεύμα και αέριο στο Φυσικό Αέριο, δεν έχεις δέσμευση; Δεν έχεις πέναλτυ πρόωρης αποδέσμευσης; Πώς θα φύγεις έτσι;

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Για το ρεύμα ρώτα στο ρεύμα.

Αλλά εδόσον έχεις ρεύμα και αέριο στο Φυσικό Αέριο, δεν έχεις δέσμευση; Δεν έχεις πέναλτυ πρόωρης αποδέσμευσης; Πώς θα φύγεις έτσι;

Ναι στο ρευμα ανήκει η ερωτηση εχεις δικιο μπερδεψα τα τοπικ.

Δεν εχω δεσμευση σε κανενα γιατι το συμβολαιο εχει ληξει, το εχω πανω απο 2 χρονια

Επεξ/σία από spocky
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, σε περίπτωση που έληξαν οι συμβάσεις και είσαι αορίστου (εκτός κι αν έχουν ανανεωθεί αυτόματα για άλλα 2 χρόνια... το έχουμε δει ΚΑΙ αυτό σε μερικούς παρόχους)...

βάλε Gas Home Flex στον ΗΡΩΝ να ξεμπερδεύεις με το αέριο. Κάνε την αίτηση στο econtract να πάρεις και το 50άρικο. Πριν μπείτε στο σπίτι ρώτα μήπως συμφέρει τίποτ'άλλο εκείνη τη περίοδο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...