Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/2/2024 στις 12:37 ΠΜ, Mule206 είπε

Πρέπει να γίνει από υπολογιστή; 

Απο κινητό που μπαίνω δεν αναφέρει κάτι το url σε μορφη ημερομηνιας μόνο στον αριθμο συμβολαίου σταματάει. Το βάζω σε εμφάνιση υπολογιστή και από δύο διαφορετικούς browsers τα ίδια και εκεί. 

Τι δε κάνω σωστά; 

Στη παρακάτω επιλογή που πάω μου  βγάζει σε tabs όλους τους λογαριασμούς (τον τελευταίο που δε μπορώ να κατεβάσω και τον προηγούμενο) χωρίς να αλλάζει το url όμως. Όλοι είναι στην ίδια σελίδα απλά κάνεις swipe μεταξύ τους

 

Screenshot_20240227_004105_com.sec.android.app.sbrowser.jpg

Έναν άλλο τρόπο που βρήκα από κινητό είναι να πας στο tab αρχείο λογαριασμών και να βάλεις περίοδο  date from date to και να πατήσεις το button λήψη αρχείου. Θα σου έρθει mail από ΔΕΗ 

Αγαπητέ/ή πελάτη,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το αίτημά σας για την αποστολή αρχείου λογαριασμών Φυσικού Αερίου έχει ολοκληρωθεί.
Συνδεθείτε στo myΔΕΗ και μεταβείτε στην ενότητα «Ιστορικό Κινήσεων» για τη λήψη του.
Το αρχείο θα παραμείνει διαθέσιμο προς λήψη για τις επόμενες εφτά (7) ημέρες.

Μετα συνδέεσαι απο κινητό, κανεις unzip το αρχείο και βλέπεις τον λογαριασμό κανονικότατα.

 

Να πω κι εγώ ότι μου έγινε η έκπτωση των 50 ευρώ από control σε benefit μια κι έκανα την αίτηση πριν το τέλος Γενάρη. 

Screenshot_20240228_175444_myDEI.jpg

Η μόνη ερώτηση που έχω στον εκδοθέντα λογαριασμό της ΔΕΗ είναι ότι μου χρέωσαν πάγιο 10,50 για 2 μήνες αντί για 10...

Επεξ/σία από ioio
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

41 λεπτά πριν, ioio είπε

Έναν άλλο τρόπο που βρήκα από κινητό είναι να πας στο tab αρχείο λογαριασμών και να βάλεις περίοδο  date from date to και να πατήσεις το button λήψη αρχείου. Θα σου έρθει mail από ΔΕΗ 

Αγαπητέ/ή πελάτη,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το αίτημά σας για την αποστολή αρχείου λογαριασμών Φυσικού Αερίου έχει ολοκληρωθεί.
Συνδεθείτε στo myΔΕΗ και μεταβείτε στην ενότητα «Ιστορικό Κινήσεων» για τη λήψη του.
Το αρχείο θα παραμείνει διαθέσιμο προς λήψη για τις επόμενες εφτά (7) ημέρες.

Μετα συνδέεσαι απο κινητό, κανεις unzip το αρχείο και βλέπεις τον λογαριασμό κανονικότατα.

 

Να πω κι εγώ ότι μου έγινε η έκπτωση των 50 ευρώ από control σε benefit μια κι έκανα την αίτηση πριν το τέλος Γενάρη. 

Screenshot_20240228_175444_myDEI.jpg

Η μόνη ερώτηση που έχω στον εκδοθέντα λογαριασμό της ΔΕΗ είναι ότι μου χρέωσαν πάγιο 10,50 για 2 μήνες αντί για 10...

Είχα βαλει τρεις μήνες μέσα στις επιλογές που λες αλλά το μόνο που μου έβγαζε ήταν ο προηγούμενος. 

Όταν λες περιθώριο εννοείς να βάλω μόνο την ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού; 

Όσον αφορά τα 10,50 πάγιο που λες αφορούν πάνω από 60 μέρες χρέωσης. 

Το ίδιο μου έκαναν και εμένα αλλά η χρέωση ήταν για 63 μέρες. (Δεκέμβριος, Ιανουαρίος έχουν 31 μέρες) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Mule206 είπε

Είχα βαλει τρεις μήνες μέσα στις επιλογές που λες αλλά το μόνο που μου έβγαζε ήταν ο προηγούμενος. 

Όταν λες περιθώριο εννοείς να βάλω μόνο την ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού; 

Όσον αφορά τα 10,50 πάγιο που λες αφορούν πάνω από 60 μέρες χρέωσης. 

Το ίδιο μου έκαναν και εμένα αλλά η χρέωση ήταν για 63 μέρες. (Δεκέμβριος, Ιανουαρίος έχουν 31 μέρες) 

Για παράδειγμα εγώ έβαλα ημ/νια από 1/12/23 κι ημερομηνία έως 28/2/24 και μου έβγαλε ένα zip αρχείο προς λήψη με 2 λογαριασμούς μέσα, τον προηγούμενο και τον τρέχοντα. Χμμμ εσένα έχει άλλη συμπεριφορά...

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση για το πάγιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, magdalhnh είπε

Σήμερα συνάδερφος πήγε από control στο benefit και του έστειλαν τους προηγούμενους όρους με το 50αρικο δώρο. 

Κατάστημα ή τηλεφωνικώς .. λεπτομέρειες σε παρακαλώ εάν μπορείς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, ioio είπε

Για παράδειγμα εγώ έβαλα ημ/νια από 1/12/23 κι ημερομηνία έως 28/2/24 και μου έβγαλε ένα zip αρχείο προς λήψη με 2 λογαριασμούς μέσα, τον προηγούμενο και τον τρέχοντα. Χμμμ εσένα έχει άλλη συμπεριφορά...

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση για το πάγιο.

Οκ μόλις θα σου απαντάγα. 

Το έκανα και τους είχε σε zip αρχείο. Προφανώς κάτι δεν έκανα σωστά ή δεν πάταγα το κουμπί της λήψης πάρα περίμενα να μου τους εμφανίσει στο app. 

Σευχαριστω και σένα. 

Επεξ/σία από Mule206
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, magdalhnh said:

Σήμερα συνάδερφος πήγε από control στο benefit και του έστειλαν τους προηγούμενους όρους με το 50αρικο δώρο. 

Aν έχει και ρήτρα αποχώρησης στους όρους, είναι οι προ-προηγούμενοι. Πάντα αυτούς στέλνουν... βαριούνται να κάνουν ένα κλίκ να πιάσουν τους καινούργιους. 😄

Ας περιμένει να εκδωθεί λογαριασμός να βεβαιωθεί κατ'αρχάς ότι δεν θα χρεωθεί ρήτρα αποχώρησης για το control.

Μετά ας κάνει αίτημα να πάρει το 50άρικο, το οποίο μάλλον δε θα μπει.

Αφού πάρει το 50άρικο τότε μπορεί να φύγει και αζημίως φυσικά, καθώς δεν ισχύει ρήτρα στα κυμαινόμενα. Αν και δεν έχει να πάει κάπου καλύτερα αυτή τη στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εμένα σε αλλαγή από control σε benefit μου έστειλαν τους όρους με τέλος πρόωρης αποχώρησης αλλά στο τελευταίο λογαριασμό μέσα σε ειδικό πλαίσιο αναφέρουν τα εξης

"Για τα προϊόντα ΔΕΗ myHomeGasBenefit, ΔΕΗ myBusiness
GasBenefit και ΔΕΗ myBuildingGasBenefit, το τέλος πρόωρης
αποχώρησης δεν εφαρμόζεται σε περίπτωση καταγγελίας της
Σύμβασης Προμήθειας πριν τη συμπλήρωση της χρονικής της
διάρκειας." 

Επεξ/σία από Mule206
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, ο συνάδελφος έκανε τηλεφωνικά το συμβόλαιο. Τον είχα ενημερώσει προηγουμένως, πως δεν υπάρχει πλέον η προσφορά του 50αρικου και γι'αυτό του έκανε εντύπωση που ουσιαστικά λαμβάνοντας αυτούς τους όρους, του το δίνουν.

Εύχομαι να μη χρεωθεί ρήτρα, γιατί πήγε στο benefit μετά από δική μου συμβουλή και εφόσον έστειλαν αυτούς τους όρους, πιστεύω πως μπορεί να διεκδικήσει το 50αρικο σε περίπτωση που δεν του αποδωθεί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/2/2024 στις 2:12 ΜΜ, ekrepali είπε

  

Mήπως έτυχε να βγει εκκαθαριστικός για περίοδο πριν την αλλαγή;

Απ οτι βλεπω στον λογαρισμό που ειναι εκκαθαριστικός με περιοδο καταναλωσης 21/11/2023 - 19/01/2024, ενώ  στο mydei  το Benefit λήγει την 27/1/26. Στη δική μου παροχή που επισης εκανα την αλλαγή, με ίδια  περιοδο καταναλωσης ,  το Benefit λήγει 10/1/26 και οπως ειπα πηρα το δώρο ενώ ο πατέρας μου όχι. Επίσης και τα δύο δεν περιείχαν ρήτρα αποχώρησης.

Επεξ/σία από tsigpan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συμβόλαιο που έστειλαν στον συνάδερφο μου είναι με το 50αρικο, χωρίς ρήτρα αποχωρησης από το benefit. Δηλαδή όπως προείπα, οι προηγούμενοι όροι. Αυτό που φοβόμαστε είναι μη φάει ρήτρα αποχώρησης από το control. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, magdalhnh said:

Αυτό που φοβόμαστε είναι μη φάει ρήτρα αποχώρησης από το control. 

Δε πρόκειται... όλοι κάναμε την αλλαγή επιτυχώς. Αλλά καλό είναι να έχετε γράψει το όνομα του εκπροσώπου που σας είπε ότι είναι αζημίως η αλλαγή. Γι'αυτό το λόγο καλούμε μέχρι να πέσουμε σε κάποιον που να μας πει αυτό που θέλουμε (χωρίς ρήτρα) και μετά κάνουμε την αλλαγή... για να έχουμε μια πισινή.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ανέφερε τίποτα για ρήτρα ή όχι ο υπάλληλος. Άσε που δε πιστεύω πως είναι στο χέρι του υπαλλήλου το οτιδήποτε.

Εγώ όταν άλλαξα το δικό μου control σε benefit, έκανα συμβόλαιο με υπάλληλο που με διαβεβαίωσε ότι δε θα πάρω 50αρικο αλλά και ότι θα με κοπανισουν στα αυτιά, με τη ρήτρα αποχώρησης από το control, αφού είχα υπόλοιπο άλλους 10 μήνες από τη λήξη του συμβολαίου.

Ούτε που τον άκουσα. Προχώρησα γιατί ήμουν 90% σίγουρη πως τίποτα δε θα ισχύσει τελικά και όντως, εκδόθηκε ο λογαριασμός μου και με 50αρικο και χωρίς ποινή. 

Τώρα όμως που η ΔΕΗ έβγαλε το 50αρικο από τους τελευταίους όρους, την ψιλοφοβαμαι, με την ρήτρα για το control. Μην τυχόν και άλλαξε πολιτική. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...