Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 15,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, fotisbasm είπε

τι γκαζια εχει δωσει ο TTF τελευταιες μερες???? χασαμε επεισοδια ?

Γρήγορα για Control, δίνει και 50άρι 😜 

  • Haha 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, EchiDNA είπε

Γρήγορα για Control, δίνει και 50άρι 😜 

 Πέρα από την πλάκα γίνεται να πάμε ξανα control να πάρουμε το 50αρι και να γυρισουμε σαν σουπιες στο benefit?🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, petranthe είπε

 Πέρα από την πλάκα γίνεται να πάμε ξανα control να πάρουμε το 50αρι και να γυρισουμε σαν σουπιες στο benefit?🤣

Δεν γνωρίζω, αλλά γιατί όχι;

Προσωπικά θα ασχοληθώ ξανά το Φθινόπωρο, εκτός απροόπτου με την τιμή του TTF.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/3/2024 στις 2:25 ΜΜ, ev_trantos είπε

Πως και αυτό καταργήθηκε ενώ στο σταθερό υπάρχει ακόμη;

Πιστεύω ως κίνητρο γιατί είναι υψηλότερη η χρέωση του αερίου στο σταθερό

Στο control μπορούμε να βάλουμε πάγια εντολή με κάρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I που υπάρχουν οι τιμες αερίου για κάθε μήνα 

Παιδιά από Zenith τι αξίζει είμαι στο gas home easy κατανάλωση 300-350kwh τον μηνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, lelos1 είπε

Παιδιά από Zenith τι αξίζει είμαι στο gas home easy κατανάλωση 300-350kwh τον μηνα

οπουδήποτε αλλού 😛

δυστυχώς τα πέταξα την προηγούμενη εβδομάδα τα ρητροπρογράμματα της Ζενίθ , βέβαια χαμηλά στο excel έμεινε ο υπολογισμός ρήτρας άρα το προσθέτεις στη διαφημιζόμενη τιμή (ισχύει και για το star)

2 ώρες πριν, NikosRocknRolla είπε

Γιατί; Πόσο έχει φτάσει; 

και

45 λεπτά πριν, lelos1 είπε

που υπάρχουν οι τιμες αερίου για κάθε μήνα 

σημειώστε :

για TTF του μήνα που τρέχει πάτε πχ

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/fysiko-aerio/myhome-gasbenefit/

πατάτε εκεί το :

image.png.719c55998947d99d75a30c33506d945b.png

_________

Για υπολογισμό του επόμενου μήνα (μετά τις 15-20 του μηνός έχει νόημα) κοιτάτε μέσο όρο εκεί (το λινκ είναι το 3ο στο excel "ημερήσιες τιμές TTF" με σχόλιο

Αν δεν έχει κλείσει ο μήνας , επιλέγετε ημερομηνία απο μια μέρα πριν του τρέχων μέχρι σημερινή και κάτω βγάζει τον μέσο όρο (Average).

__________

Για καθημερινές τιμές που συνεχώς μεταβάλλονται ,απλά φαίνεται η τάση της αγοράς κοιτάτε και εκεί

https://www.ice.com/products/27996665/Dutch-TTF-Gas-Futures/data?marketId=5408202

("Link TTF" στο excel)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ έχω ρεύμα και αέριο στην Zenith από ότι βλέπω στο site έχουν το Plus και το now στο star μπορείς να πας η κάποιος συνδυασμός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας, ήρθε ΔΕΗ λογαριασμός 12ος-2ος/2024 ο οποίος τον ένα μήνα τον χρεώνει με Gas Control και τον υπόλοιπο με Benefit (όταν και έκανα την αλλαγή). Για πρώτη φορά στη ζωή μου, είπα ότι θα go with the flow και προχώρησα στην αλλαγή χωρίς να σκεφτώ αν θα υπάρξει πέναλτι. Επιγραμματικά, δεν είχε πέναλτι αλλαγής από control->benefit. Περιλαμβάνει τα €50 κουπόνι και τέλος γλίτωσα γύρω στα €105 από τη διαφορετική (χαμηλότερη) τιμολόγηση. Καταλήγω στο συμπέρασμα ότι στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να "προτρέχεις" και να πληρώνεις το premium για σταθερότητα καθώς όλα είναι χύμα (είμαι από τους πρώτους παθόντες που ενώ πλήρωνα σταθερό ηρων gas home fix - με υψηλότερη τιμή απ ότι έπαιζε τότε- έγινε σε ένα βράδυ fx και όλα αυτά πριν γίνει το μεγάλο πανηγύρι με την άνοδο των τιμών).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, Thanos (Earth -616) said:

 (είμαι από τους πρώτους παθόντες που ενώ πλήρωνα σταθερό ηρων gas home fix - με υψηλότερη τιμή απ ότι έπαιζε τότε- έγινε σε ένα βράδυ fx και όλα αυτά πριν γίνει το μεγάλο πανηγύρι με την άνοδο των τιμών).

Ο ΗΡΩΝ δεν είχε ποτέ σταθερό πρόγραμμα... είχε αναφερθεί μάλιστα στη 1η σελίδα ότι το FIX είχε ρήτρα αναπροσαρμογής (ΑΔΑΦΑ). Το μετονόμασαν σε FX για να μην έχουν νομικά μπλεξίματα γιατί η ονομασία FIX παρέπεμπε σε "σταθερό". Αν το τρέχατε μέσω ΣτΚ, ίσως και να γλυτωνατε τα κερατιατικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Thanos (Earth -616) είπε

Περιλαμβάνει τα €50 κουπόνι και τέλος γλίτωσα γύρω στα €105 από τη διαφορετική (χαμηλότερη) τιμολόγηση

βγηκες κερδισμενος λογω ΔΕΗ,αν ηταν καμια αλλη εταιρεια θα ειχες τωρα 10 παρανομες χρεωσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, petranthe είπε

Πέρα από την πλάκα γίνεται να πάμε ξανα control να πάρουμε το 50αρι και να γυρισουμε σαν σουπιες στο benefit?

Τέτοια να κάνουμε και θα κόψουν και αυτό το δώρο.

Πλάκα έκανες φαντάζομαι και απλά το συνεχίζω.

Επεξ/σία από ev_trantos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. 

Προσωπικά είμαι έξω από τον χορό ακόμα. (Περιμένω τον έλεγχο της εγκατάστασης για να πάω στα επόμενα βήματα)

Παρακολουθώ την συζήτηση εδώ μπας και βγάλω κάποια άκρη... να δω γνώμες κλπ.

Έχει κάποιος γνώμη για την Ελίν; Φαίνεται στα μάτια μου αρκετά φτηνό πρόγραμμα.

Δεν βλέπω κάτι;

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...